FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?
Autor Wiadomość
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-01, 21:49   

Polacy twierdzą,że Jezus, zależy od kraju, ja mam na imię Krystyna, a we Włoszech to Krystonella i co to za znaczenie jaki kraj itd.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-10-02, 09:32   

nike napisał/a:
Polacy twierdzą,że Jezus, zależy od kraju, ja mam na imię Krystyna, a we Włoszech to Krystonella i co to za znaczenie jaki kraj itd.

BÓG, Żródło, Ojciec, Stwórca Nieba i Ziemi i wszystkich bytów NIE ma na imię Jehowa. Przyczepiłaś się, jak rzep psiego ogona i zamiast próbować zrozumieć, to czepialstwem się zajmujesz.
Czy przed spisaniem Biblii (gdzieś od VI-VII w.pne) ludzie na całym globie nie czcili BOGA?
Ten Bóg o którym ty piszesz jest wyłącznie bogiem plemienia Izraelitów. Przecież wiele razy w tekście pisze, na przykład: nasz bóg, mój bóg, bóg izraelitów itd.
Co ciekawe - inne ludy, dosłownie w każdym zakątku ziemi, mają te same historie odnośnie stworzenia ludzi, stworzenia Kosmosu, potopu, i każdej innej sprawy zasadniczej (z ofiarą Abrahama i historią Mojżesza). Różnice są w imionach, detalach. Skąd ludzie, ludy starsze niż Izraelici, oddalone od nich i od siebie nawzajem o tysiące lat i wieków, mają taką samą wiedzę?
Od BOGA Żródła wszelkiej świętości, Stworzyciela, a nie od żadnego boga Jehowy, który Izraelitami tylko się zajmował.
Czyli BÓG ma takie Imię, pod jakim Go czczą ludzie, różnym imieniem objawił się różnym ludom i w różnym czasie.
Naprawdę poczytaj coś więcej niż Biblię, bo tkwisz w ciemnocie. Mnie to nie przeszkadza, ale to dopytyanie się o imię w każdym temacie i robienie z tego nie wiadomo jakiej sensacji jest po prostu śmieszne. Świadczy jedynie o tym, że ten Bóg, Jehowa, ma bardzo małe pole do popisu. Włada małym skrawkiem planety i małą grupką ludzi. Za to pokazuje, że jest wojowniczy, bezwzględny, nielitościwy, ma skłonności sadystyczne i na w wszystko lubi dobrze zjeść i napawać się smrodem palonego mięsa. Straszne.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-02, 11:15   

Wiesława napisał/a:

BÓG, Żródło, Ojciec, Stwórca Nieba i Ziemi i wszystkich bytów NIE ma na imię Jehowa. Przyczepiłaś się, jak rzep psiego ogona i zamiast próbować zrozumieć, to czepialstwem się zajmujesz.

JHWH----יהוה---------odczytaj jak umiesz.
Wiesława napisał/a:

Czy przed spisaniem Biblii (gdzieś od VI-VII w.pne) ludzie na całym globie nie czcili BOGA?

Czcili mnóstwo bogów, od wody, od śniegu, od pożaru itp.
Wiesława napisał/a:

Ten Bóg o którym ty piszesz jest wyłącznie bogiem plemienia Izraelitów. Przecież wiele razy w tekście pisze, na przykład: nasz bóg, mój bóg, bóg izraelitów itd.

JHWH nie jest BOGIEM tylko Izraelitów, tylko całej ludzkości, ale upodobał sobie ten naród i temu narodowi BŁOGOSŁAWIŁ , z Ojcami tego narodu się liczył, to prorocy Izraelscy pisali Biblie itd.
Wiesława napisał/a:

Co ciekawe - inne ludy, dosłownie w każdym zakątku ziemi, mają te same historie odnośnie stworzenia ludzi, stworzenia Kosmosu, potopu, i każdej innej sprawy zasadniczej (z ofiarą Abrahama i historią Mojżesza). Różnice są w imionach, detalach. Skąd ludzie, ludy starsze niż Izraelici, oddalone od nich i od siebie nawzajem o tysiące lat i wieków, mają taką samą wiedzę?

To nie jest ciekawe, tylko piękne, bo to jest dowód, że jest jeden Bóg JHWH DLA WSZYSTKICH LUDZI, BO GDYBY NIE JEDEN BÓG to historii z potopem Edenem itp nie byłoby takich samych.
Wiesława napisał/a:

Od BOGA Żródła wszelkiej świętości, Stworzyciela, a nie od żadnego boga Jehowy, który Izraelitami tylko się zajmował. .

Dlaczego tego twojego boga nie potrafisz przedstawić?
Wiesława napisał/a:

Czyli BÓG ma takie Imię, pod jakim Go czczą ludzie, różnym imieniem objawił się różnym ludom i w różnym czasie. .

Nie Bóg ma jedno imię, tylko w różnych językach inaczej brzmi, po przetłumaczeniu na pewno wyjdzie JHWH-----JEHOWA, JAHWE,
Dlaczego ten twój bóg nie wygoni z nieba BOGA JHWH nie ma takiej władzy?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-10-02, 11:55   

I tak w kółko macieju, mój bóg, twój bóg...nie chce mi się grochem o ścianę walić. Tak, mój jest od kałuży po deszczu i ma na imię: kałuża po deszczu.
Miłego dnia.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-02, 12:49   

Ponieważ każdy ma imię stąd moja prośba, ale kałuża to też ładnie.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-10-02, 13:50   

nike napisał/a:
Ponieważ każdy ma imię stąd moja prośba, ale kałuża to też ładnie.

A jeszcze niedawno, a może w innych tematach, pisałaś, że Bóg jest jeden.
Ja wiem, że jest jeden, dlaczego więc domagasz się imienia "mojego" Boga. Bóg jest DUCHEM. Bóg objawia swe imię jak chce i komu chce. Dla ciebie to Jehowa. Dla ludów sprzed Jehowy miał On inne Imię. I wcale nie o drzewko, czy słoneczko chodzi.
Mnie takie podejście upewnia, ze po prostu niektórzy bardzo wąsko pojmują Boga, Jego wielkość i moc. Trudno. Ja nie o tym pisałam, ale nie umiem inaczej wytłumaczyć.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-02, 13:56   

Zapytałam chyba jeszcze, dlaczego twój bóg nie wypędzi nieba mojego Boga skoro taki silny jest
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-10-02, 16:48   

Nie ośmieszaj się takimi tekstami. Nie jesteśmy w przedszkolu.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-02, 17:41   

Wiesiu nie uważasz ,że to ty się ośmieszasz?
Pytałam już ciebie o to u Bobo, i też wybraną, pytałam i pytam dalej, skoro uważacie,że BÓG JHWH, jest bardzo złym intruzem, a wy wierzycie w tego prawdziwego "NIBY" OJCA JEZUSA, bo JHWH NIE JEST OJCEM JEZUSA, to ja mam prawo zapytać i poprosić o tego dobrego boga.
POKARZ MI TWOJEGO TEGO DOBREGO PEŁNEGO MIŁOŚCI, CO NIE KARZE ZABIJAĆ MÓWISZ PRZECIEŻ,ŻE JHWH TO MORDERCA ITD. o za dużo proszę? Ja o swoim ci wszystko opowiedziałam cała BIBLIA O NIM PISZE.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2022-10-02, 18:36   

nike napisał/a:
Wiesiu nie uważasz ,że to ty się ośmieszasz?
Pytałam już ciebie o to u Bobo, i też wybraną, pytałam i pytam dalej, skoro uważacie,że BÓG JHWH, jest bardzo złym intruzem, a wy wierzycie w tego prawdziwego "NIBY" OJCA JEZUSA, bo JHWH NIE JEST OJCEM JEZUSA, to ja mam prawo zapytać i poprosić o tego dobrego boga.
POKARZ MI TWOJEGO TEGO DOBREGO PEŁNEGO MIŁOŚCI, CO NIE KARZE ZABIJAĆ MÓWISZ PRZECIEŻ,ŻE JHWH TO MORDERCA ITD. o za dużo proszę? Ja o swoim ci wszystko o powiedziałam cała BIBLIA O NIM PISZE.
To proste. Bóg w którego ja wierzę jest miłosierny. Trzciny nie złamie, ognika nie dogasi. Twój od początku był żądny mordu i zemstu. Mój nie ma potrzeby nikogo zabijać. Dobranoc.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-10-02, 18:40   

O tych namiarach to ja wiem od ciebie, ale pomóż mi się do niego zbliżyć, taka skąpa jesteś?
Ja o swoim dużo i wszędzie opowiadam a ty trzymasz go schowanego?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-05, 15:30   

Markerów napisał/a:
.. jakie ma imię BÓG ?

El, Eloah, Elohim - Bóg (ok. 2750 razy), gr. Theos;

El Szaddaj - Bóg Wszechmogący (Rdz 17:1), gr. Pantokrator;

El Elion - Bóg Najwyższy (Rdz 14:19);

El Roj - Bóg Widzący (Rdz 16:13);

El Hajjim - Bóg Żywy (Pwt 5:26);

Adon, Adoni, Adonaj - Pan, gr. Kyrios;

Gaal – Odkupiciel (Iz 63:16);

Kadosz – Święty (Hi 6:10), gr. Hagios;

Ehie aszer Ehie - Jestem który Jestem (Wj 3:14);

Ab - Ojciec, gr. Pater (Iz 63:16, 64:7, Ps 68:6, 89:27, Tb 13:4);

Jahwe - Istniejący, Ten, który Jest. W NT Pan (gr. Kyrios) zastępuje Jahwe.


Celnie ! :)
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2023-07-05, 16:52   

Fedorowicz napisał/a:
Markerów napisał/a:
.. jakie ma imię BÓG.

Jahwe - Istniejący, Ten, który Jest. W NT Pan (gr. Kyrios) zastępuje Jahwe.


Celnie ! :)

Całkowity fałsz!
Jezus nigdy nie nazwał Boga Ojca - Jahwe.
Atrybuty Jahwe, które głoszono w ST, to atrybuty księcia tego świata - niegodziwca.
Oni w ówczesnym czasie Boga Ojca nie znali, bo wszelką prawdę odrzucali. Proroków głoszących prawdę - zabijali.
Tylko prawda Ewangelii jaką Bóg nam dał w swoim Synu Jezusie - jest prawdą zaświadczającą o tym, że Bóg Ojciec jest miłością i jest miłosierny.
Takie atrybuty - jak gniewny, mściwy, karzący zabijać, są fałszem. Są to główne atrybuty jakie głoszono w ST. Są one fałszem spisanym dla duchowego zniewolenia. Strach nie wyzwala miłości i jest jej zaprzeczeniem. To są atrybuty Jahwe, które było czczonym plemiennym bóstwem i odzwierciedlało ono charakter niegodziwca, który pragnął poprzez strach uzyskać wobec siebie posłuszeństwo. Żyjąc pod wpływem strachu oddajemy się w jego szpony. Chrześcijanin przyjmuje prawdę i raduje się miłością swojego Ojca. Przyjmując miłość jako podstawę życia zanurza się w tej miłości i stara się nie ulegać złu, które ciągle zwodzi i okłamuje jego myśli.
To jest walka duchowa, która trwa do ostatniego oddechu. Żyjemy na ziemi wypełnionej ciemnością duchową.
Jezus jest naszym światłem, które rozprasza ciemność.
Boga wielbimy w tym imieniu, bo w tym imieniu jest głoszona nam prawda.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-05, 17:12   

wybrana napisał/a:
Całkowity fałsz!
Jezus nigdy nie nazwał Boga Ojca - Jahwe.
Atrybuty Jahwe, które głoszono w ST, to atrybuty księcia tego świata - niegodziwca.
Oni w ówczesnym czasie Boga Ojca nie znali, bo wszelką prawdę odrzucali. Proroków głoszących prawdę - zabijali.
Tylko prawda Ewangelii jaką Bóg nam dał w swoim Synu Jezusie - jest prawdą zaświadczającą o tym, że Bóg Ojciec jest miłością i jest miłosierny.
Takie atrybuty - jak gniewny, mściwy, karzący zabijać, są fałszem. Są to główne atrybuty jakie głoszono w ST. Są one fałszem spisanym dla duchowego zniewolenia. Strach nie wyzwala miłości i jest jej zaprzeczeniem. To są atrybuty Jahwe, które było czczonym plemiennym bóstwem i odzwierciedlało ono charakter niegodziwca, który pragnął poprzez strach uzyskać wobec siebie posłuszeństwo. Żyjąc pod wpływem strachu oddajemy się w jego szpony. Chrześcijanin przyjmuje prawdę i raduje się miłością swojego Ojca. Przyjmując miłość jako podstawę życia zanurza się w tej miłości i stara się nie ulegać złu, które ciągle zwodzi i okłamuje jego myśli.
To jest walka duchowa, która trwa do ostatniego oddechu. Żyjemy na ziemi wypełnionej ciemnością duchową.
Jezus jest naszym światłem, które rozprasza ciemność.
Boga wielbimy w tym imieniu, bo w tym imieniu jest głoszona nam prawda.

Zaledwie trzydzieści kilka lat po śmierci ostatniego z Apostołów pojawił się w Kościele niejaki Marcjon, który usiłował odciąć wiarę chrześcijańską od Starego Testamentu. To właśnie on wprowadził do naszej europejskiej kultury ten gruntownie fałszywy stereotyp, że Stary Testament przedstawia Boga zupełnie inaczej niż Ewangelie. Uwierzywszy w Boga miłości, którego głosił nam Jezus -- twierdził Marcjon w swoim dziele pt. Antytezy -- powinniśmy odrzucić Stary Testament i głoszonego w nim Boga okrutnego, wiecznie rozgniewanego i sztywnie sprawiedliwego.
W osiemnaście wieków po Marcjonie próby wyrzucenia Starego Testamentu z wiary chrześcijańskiej pojawiły się w hitlerowskich Niemczech. Namiętność antysemicka popchnęła wówczas wielu publicystów do odnowienia i propagowania przesądu o rzekomym przeciwieństwie Starego i Nowego Testamentu.
Księgi święte Starego Testamentu jak pisał Pius XI są całkowicie Słowem Bożym, organiczną częścią Bożego objawienia. Stosownie do stopniowego rozwoju objawienia spoczywa na nich jeszcze ciemność czasu przygotowania na świetlany dzień odkupienia. Są one w pewnych szczegółach odbiciem ludzkiej niedoskonałości, słabości i grzechu, co jest nieuniknione w księgach historycznych i prawodawczych. Obok bardzo wielu rzeczy wzniosłych i szlachetnych opisują one nam także, jak Naród Wybrany, przechowujący objawienie i obietnice boskie, zwraca się ku rzeczom i namiętnościom ziemskim.

W świetle objaśnień Chrystusa Stary Testament zaczął odsłaniać nie przeczuwane przedtem głębie:

"Czy serce nie pałało w nas - mówią uczniowie z Emaus po swoim rozstaniu ze Zmartwychwstałym - kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?" (Łk 24,32) Nie mamy szczegółowego zapisu tej rozmowy, ale to, co najważniejsze, Ewangelista na szczęście zapisał: "[Jezus] rzekł do nich: O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały? I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego" (Łk 24,25-27).

O tym głębokim wymiarze Starego Testamentu, odkrywanym nam przez Jezusa, wspaniale umiał mówić Orygenes, teolog żyjący w pierwszej połowie III wieku. "Przed przyjściem Jezusa -- nawiązywał on do cudu w Kanie Galilejskiej -- Pismo prawdziwie było wodą, a kiedy Jezus już przybył, stało się dla nas winem", które upaja Duchem Świętym (Wykład Ewangelii Jana 13,62,438). :)
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2023-07-05, 19:05   

Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:
Całkowity fałsz!
Jezus nigdy nie nazwał Boga Ojca - Jahwe.
Atrybuty Jahwe, które głoszono w ST, to atrybuty księcia tego świata - niegodziwca.
Oni w ówczesnym czasie Boga Ojca nie znali, bo wszelką prawdę odrzucali. Proroków głoszących prawdę - zabijali.
Tylko prawda Ewangelii jaką Bóg nam dał w swoim Synu Jezusie - jest prawdą zaświadczającą o tym, że Bóg Ojciec jest miłością i jest miłosierny.
Takie atrybuty - jak gniewny, mściwy, karzący zabijać, są fałszem. Są to główne atrybuty jakie głoszono w ST. Są one fałszem spisanym dla duchowego zniewolenia. Strach nie wyzwala miłości i jest jej zaprzeczeniem. To są atrybuty Jahwe, które było czczonym plemiennym bóstwem i odzwierciedlało ono charakter niegodziwca, który pragnął poprzez strach uzyskać wobec siebie posłuszeństwo. Żyjąc pod wpływem strachu oddajemy się w jego szpony. Chrześcijanin przyjmuje prawdę i raduje się miłością swojego Ojca. Przyjmując miłość jako podstawę życia zanurza się w tej miłości i stara się nie ulegać złu, które ciągle zwodzi i okłamuje jego myśli.
To jest walka duchowa, która trwa do ostatniego oddechu. Żyjemy na ziemi wypełnionej ciemnością duchową.
Jezus jest naszym światłem, które rozprasza ciemność.
Boga wielbimy w tym imieniu, bo w tym imieniu jest głoszona nam prawda.

Zaledwie trzydzieści kilka lat po śmierci ostatniego z Apostołów pojawił się w Kościele niejaki Marcjon, który usiłował odciąć wiarę chrześcijańską od Starego Testamentu. To właśnie on wprowadził do naszej europejskiej kultury ten gruntownie fałszywy stereotyp, że Stary Testament przedstawia Boga zupełnie inaczej niż Ewangelie. Uwierzywszy w Boga miłości, którego głosił nam Jezus -- twierdził Marcjon w swoim dziele pt. Antytezy -- powinniśmy odrzucić Stary Testament i głoszonego w nim Boga okrutnego, wiecznie rozgniewanego i sztywnie sprawiedliwego.
W osiemnaście wieków po Marcjonie próby wyrzucenia Starego Testamentu z wiary chrześcijańskiej pojawiły się w hitlerowskich Niemczech. Namiętność antysemicka popchnęła wówczas wielu publicystów do odnowienia i propagowania przesądu o rzekomym przeciwieństwie Starego i Nowego Testamentu.
Księgi święte Starego Testamentu jak pisał Pius XI są całkowicie Słowem Bożym, organiczną częścią Bożego objawienia. Stosownie do stopniowego rozwoju objawienia spoczywa na nich jeszcze ciemność czasu przygotowania na świetlany dzień odkupienia. Są one w pewnych szczegółach odbiciem ludzkiej niedoskonałości, słabości i grzechu, co jest nieuniknione w księgach historycznych i prawodawczych. Obok bardzo wielu rzeczy wzniosłych i szlachetnych opisują one nam także, jak Naród Wybrany, przechowujący objawienie i obietnice boskie, zwraca się ku rzeczom i namiętnościom ziemskim.

W świetle objaśnień Chrystusa Stary Testament zaczął odsłaniać nie przeczuwane przedtem głębie:

"Czy serce nie pałało w nas - mówią uczniowie z Emaus po swoim rozstaniu ze Zmartwychwstałym - kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał?" (Łk 24,32) Nie mamy szczegółowego zapisu tej rozmowy, ale to, co najważniejsze, Ewangelista na szczęście zapisał: "[Jezus] rzekł do nich: O, nierozumni, jak nieskore są wasze serca do wierzenia we wszystko, co powiedzieli prorocy! Czyż Mesjasz nie miał tego cierpieć, aby wejść do swej chwały? I zaczynając od Mojżesza poprzez wszystkich proroków wykładał im, co we wszystkich Pismach odnosiło się do Niego" (Łk 24,25-27).

O tym głębokim wymiarze Starego Testamentu, odkrywanym nam przez Jezusa, wspaniale umiał mówić Orygenes, teolog żyjący w pierwszej połowie III wieku. "Przed przyjściem Jezusa -- nawiązywał on do cudu w Kanie Galilejskiej -- Pismo prawdziwie było wodą, a kiedy Jezus już przybył, stało się dla nas winem", które upaja Duchem Świętym (Wykład Ewangelii Jana 13,62,438). :)

Stary Testament jest tylko cieniem.
Wiem, co głosił Marcjon i się z nim zgadzam.
Stary Testament jest informacją o wierze religii Judaizmu. Jest on zlepkiem twórczości literackiej opartej na mitycznych zasłyszeniach.
Po niewoli babilońskiej zawiera jakąś treść religijności i histori.
Przedstawia fałszywy obraz Boga ujęty według ludzkiej formy postrzegania.
Wiara chrześcijan powinna być oparta na prawdzie objawionej przez samego Boga.
Nie przyszywa się starej łaty do nowego sukna i nie wlewa się starego wina do nowych bukłaków.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13