FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
O co chodzi z wydarzeniami_Sodoma-Gomora?
Autor Wiadomość
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-08-14, 15:25   O co chodzi z wydarzeniami_Sodoma-Gomora?

O czym w takim razie opowiada historia Sodomy? Powiedzieliśmy już, że Biblia stosunkowo rzadko odnosiła się do homo erotyczności. Warto podkreślić, że często dopiero z czasem pewne jej fragmenty zinterpretowano jako potępienie homoseksualiści.

Świetnym tego przykładem jest historia zniszczenia Sodomy. Według Biblii, to grzechy mieszkańców tego miasta ściągnęły na miasta gniew Boga.
Kiedy Bóg wysłał do Lota swoich aniołów, miejscowi mężczyźni okrążyli jego dom i zażądali umożliwienia im odbycia stosunków seksualnych z gośćmi.
Lot zaproponował im współżycie z własnymi córkami – tylko po to, żeby ocalić posłańców Boga. Ci jednak na taką zamianę się nie zgodzili.
Jak wiadomo, ostatecznie Bóg zesłał zniszczenie na miasto, uznając czyn mieszkańców za grzeszny. Gest Lota, który po to, by zaspokoić motłoch, gotów był poświęcić dziewictwo swoich córek, zostaje przez autora biblijnego pochwalony.

Powstaje jednak pytanie: Za jakie winy została zburzona Sodoma?
Potoczna interpretacja przyjmuje, że za „grzech homoseksualny”.
Jednak starożytni interpretowali to inaczej, o czym świadczą ówczesne teksty odwołujące się do historii Sodomy.
Mowa w nich jedynie o naruszeniu prawa gościnności, będącego w tamtych czasach podstawową zasadą społeczną – wszak mieszkańcy chcieli zgwałcić na swoim terenie przybyszów, którym powinni zapewnić opiekę.

Dziś wielu biblistów z przekonaniem twierdzi, że w zamyśle autora natchnionego zniszczenie Sodomy było wynikiem panującej tam niesprawiedliwości społecznej, której brutalnym przejawem była próba gwałtu na przybyszach goszczących u Lota.
Inni interpretatorzy mówią o grzesznym przekraczaniu granicy między tym, co ludzkie, a tym, co boskie – wszak mieszkańcy chcieli dopuścić się znieważenia aniołów.
W każdym razie dopiero późniejsze interpretacje nadały całej tej historii jednoznacznie anty homoseksualny wymiar.
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
Ostatnio zmieniony przez małyfilozof 2023-08-14, 15:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3334
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 147/204
 72%
Wysłany: 2023-08-14, 17:46   Re: O co chodzi z wydarzeniami_Sodoma-Gomora?

małyfilozof napisał/a:
O czym w takim razie opowiada historia Sodomy? Powiedzieliśmy już, że Biblia stosunkowo rzadko odnosiła się do homo erotyczności. Warto podkreślić, że często dopiero z czasem pewne jej fragmenty zinterpretowano jako potępienie homoseksualiści.

Świetnym tego przykładem jest historia zniszczenia Sodomy. Według Biblii, to grzechy mieszkańców tego miasta ściągnęły na miasta gniew Boga.
Kiedy Bóg wysłał do Lota swoich aniołów, miejscowi mężczyźni okrążyli jego dom i zażądali umożliwienia im odbycia stosunków seksualnych z gośćmi.
Lot zaproponował im współżycie z własnymi córkami – tylko po to, żeby ocalić posłańców Boga. Ci jednak na taką zamianę się nie zgodzili.
Jak wiadomo, ostatecznie Bóg zesłał zniszczenie na miasto, uznając czyn mieszkańców za grzeszny. Gest Lota, który po to, by zaspokoić motłoch, gotów był poświęcić dziewictwo swoich córek, zostaje przez autora biblijnego pochwalony.

Powstaje jednak pytanie: Za jakie winy została zburzona Sodoma?
Potoczna interpretacja przyjmuje, że za „grzech homoseksualny”.
Jednak starożytni interpretowali to inaczej, o czym świadczą ówczesne teksty odwołujące się do historii Sodomy.
Mowa w nich jedynie o naruszeniu prawa gościnności, będącego w tamtych czasach podstawową zasadą społeczną – wszak mieszkańcy chcieli zgwałcić na swoim terenie przybyszów, którym powinni zapewnić opiekę.

Dziś wielu biblistów z przekonaniem twierdzi, że w zamyśle autora natchnionego zniszczenie Sodomy było wynikiem panującej tam niesprawiedliwości społecznej, której brutalnym przejawem była próba gwałtu na przybyszach goszczących u Lota.
Inni interpretatorzy mówią o grzesznym przekraczaniu granicy między tym, co ludzkie, a tym, co boskie – wszak mieszkańcy chcieli dopuścić się znieważenia aniołów.
W każdym razie dopiero późniejsze interpretacje nadały całej tej historii jednoznacznie anty homoseksualny wymiar.

Istnieje hipoteza, że poprzez los Sodomy i Gomory autor biblijny chciał napiętnować politeistyczną religię kananejską, w której świątyniach uprawiano rytualny męski nierząd. Jak wiadomo akty homoseksualne są w Biblii surowo potępione i uznane za obrzydliwość, zakłócającą naturalny porządek stworzenia (por. Kpł 18,22; Kpł 20,13, Rz 1, 26-27; 1 Kor 6, 9). Tymczasem mieszkańcy Sodomy niewątpliwie chcieli dokonać zbiorowego homoseksualnego gwałtu na przybyszach. Świadczy to o ich wyjątkowym zdziczeniu. Według judaizmu Sodoma, podobnie jak Egipt jest biblijnym i rabinicznym ucieleśnieniem niesprawiedliwości oraz zepsucia. W oczach rabinów głównym grzechem Sodomitów nie był jednak jak to się utarło w tradycji chrześcijańskiej homoseksualizm czy seksualna rozwiązłość. Naczelnymi grzechami Sodomy były niesprawiedliwy, przestępczy system społeczny oraz sposób traktowania obcych. Oto winą Sodomy, twojej siostry, było to: wzbiła się w pychę, miała dostatek chleba i beztroski spokój wraz ze swoimi córkami, lecz nie wspomagała ubogiego i biednego. (Ez 16:49)
Twe srebro żużlem się stało, wino twoje z wodą zmieszane. Twoi książęta zbuntowani, wspólnicy złodziei; wszyscy lubią podarki, gonią za wynagrodzeniem. Nie oddają sprawiedliwości sierocie, sprawa wdowy nie dociera do nich. (Iz 1:21-23)

Z obcymi postępowano w Sodomie i Gomorze na sposób bestialski, oraz rabowano ich z pieniędzy (Bereszit Rabba 50:7). Tym samym uprzejmość i gościnność wobec obcych była ..przestępstwem (!! ) w oczach Sodomitów. Księga Bereszit podaje następującą kolejność czynności: […] przenocujecie, umyjecie nogi, wstaniecie rano […], Raszi natomiast zapytuje: "czy ludzie najpierw nocują, a dopiero potem myją nogi?" – i daje nam odpowiedź: Lot pomyślał sobie: Jeśli ludzie z Sodomy przyjdą i zobaczą, że oni umyli już sobie nogi, oskarżą mnie, mówiąc: minęły już dwa lub trzy dni, odkąd przyszli do twojego domu, a ty nam tego nie zgłosiłeś. Lepiej więc będzie jeśli zostaną tu z kurzem na stopach, aby wydawało się, jakby przed chwilą weszli. Pardes Lauder , Menachem Mirski :)

Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-14, 17:53, w całości zmieniany 4 razy  
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-08-15, 10:46   

Witam Mistrza, odpowiedź Fedorowicz, godna uwagi, nie mało natrudziłeś się pisząc tak szczegółowo, wiele w tym racji co przedstawiłeś - dziękuję :lol:
PS . Z czym związana jest przesłana fotka :roll:
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
Ostatnio zmieniony przez małyfilozof 2023-08-15, 10:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3334
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 147/204
 72%
Wysłany: 2023-08-15, 11:32   

małyfilozof napisał/a:
Witam Mistrza, odpowiedź Fedorowicz, godna uwagi, nie mało natrudziłeś się pisząc tak szczegółowo, wiele w tym racji co przedstawiłeś - dziękuję :lol:
PS . Z czym związana jest przesłana fotka :roll:

Cytaty pochodzą od Menahema Mirskiego. To PhD, dr. filozofii, muzyk. (Ziegler School of Rabbinic Studies American Jewish University Los Angeles, USA) Interesował się historią Holokaustu i antysemityzmu w zachodniej Europie. Praca doktorska dotyczyła teologicznych odpowiedzi judaizmu wobec Zagłady Żydów. "Czytałem książki Primo Leviego, Jeana Amery’ego, Elie Wiesel i innych pisarzy, którzy szczegółowo i gruntownie opisali najokropniejszy i najbardziej przerażający koszmar totalitaryzmu, jaki ludzkość kiedykolwiek widziała. Duży wpływ wywarła na niego teologia teologia Mordechaja Kaplana. Mniej więcej, w tym samym czasie spotkałem się z rabinem Allenem Mallerem, który pewnego razu podczas naszych Wielkich Świąt w Polsce powiedział: My, Żydzi, wierzymy w jednego Boga – co najwyżej. Korespondowało to z faktem, że około połowa żydowskich Izraelczyków deklarowała się wówczas jako agnostycy lub ateiści, o czym dowiedziałem się na jednym z seminariów w Jerozolimie, na którym byłem rok wcześniej." :shock:
Bóg, jak dobry rodzic, daje nam instrukcje, jak postępować i kontroluje nas tylko do czasu, gdy jako ludzkość staniemy się „dorośli”. Jeśli łamiemy owe boskie instrukcje, jesteśmy przeklęci, co – przekładając na język współczesny – oznacza, że najpierw nasza kultura, a potem nasze społeczeństwo, pogrąża się w stopniowym rozkładzie. Natomiast postępowanie zgodnie z boskimi instrukcjami z czasem wzmacnia nas i nasze całe społeczeństwa, czyni je bardziej sprawiedliwymi, a przez to mniej podatnymi na zło." :)

Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-15, 11:39, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-08-15, 12:25   

Mistrzu - wielką posiadasz wiedzę, miło prowadzić z Tobą dysputy - pozdrawiam
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3334
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 147/204
 72%
Wysłany: 2023-08-15, 12:30   

małyfilozof napisał/a:
Mistrzu - wielką posiadasz wiedzę, miło prowadzić z Tobą dysputy - pozdrawiam

Drogi Filozofie, Pana wpisy i pytania są bardzo wnikliwe, budujące, zachęcające do myślenia i cenne na forum ! Prosimy o więcej ! Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołego święta ! :)
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-08-15, 12:37   

Fedorowicz napisał/a:
małyfilozof napisał/a:
Mistrzu - wielką posiadasz wiedzę, miło prowadzić z Tobą dysputy - pozdrawiam

Drogi Filozofie, Pana wpisy i pytania są bardzo wnikliwe, budujące, zachęcające do myślenia i cenne na forum ! Prosimy o więcej ! Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołego święta ! :)

:lol: :lol: :lol: Dziękuję za publiczne uznanie, jednak jestem skromną osobą , krępuję się wychodzić przed szereg :lol: :lol:
PS. KTO PYTA NIE BŁĄDZI :)
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
Ostatnio zmieniony przez małyfilozof 2023-08-15, 12:39, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7107
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5516/7220
 76%
EXP: 52/373
 13%
Wysłany: 2023-08-15, 13:46   

Fedorowicz napisał/a:
Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołego święta ! :)

A które święto ma Pan na myśli? :lol:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3334
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 147/204
 72%
Wysłany: 2023-08-15, 15:27   

Henryk napisał/a:
A które święto ma Pan na myśli? :lol:

Miałem na myśli dzień wolny od pracy. :lol:
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7107
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5516/7220
 76%
EXP: 52/373
 13%
Wysłany: 2023-08-15, 16:07   

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
A które święto ma Pan na myśli? :lol:

Miałem na myśli dzień wolny od pracy. :lol:

Fakt. Nie wziąłem pod uwagę trzeciej możliwości. :mrgreen:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Henryk Suchecki 
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 1512
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 23 Wrz 2018
Posty: 964
Poziom: 27
HP: 71/1795
 4%
MP: 857/857
 100%
EXP: 47/83
 56%
Wysłany: 2023-08-15, 19:03   Re: O co chodzi z wydarzeniami_Sodoma-Gomora?

Fedorowicz napisał/a:
Twe srebro żużlem się stało, wino twoje z wodą zmieszane. Twoi książęta zbuntowani, wspólnicy złodziei; wszyscy lubią podarki, gonią za wynagrodzeniem. Nie oddają sprawiedliwości sierocie, sprawa wdowy nie dociera do nich. (Iz 1:21-23)
kocham proroka Izajasza, ilekroć go słyszę mój duch się buduje. Słowa jego proroctwa są jak dźwięk dzwonu , gdy bije zawsze rezonuje w moim duchu. Nie zawsze tak było, gdy byłem w dolinie śmierci byłem głuchy jak pień, ale Najwyższy tchną we mnie swe ożywcze tchnienie i wstałem z grobu aby cieszyć się Życiem w nim przez jego Pomazańca. Niech żałują ci którzy go odrzucają a jego imię mają za nic.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3334
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 147/204
 72%
Wysłany: 2023-08-16, 17:26   Re: O co chodzi z wydarzeniami_Sodoma-Gomora?

Henryk Suchecki napisał/a:
..kocham proroka Izajasza, ilekroć go słyszę mój duch się buduje. Słowa jego proroctwa są jak dźwięk dzwonu , gdy bije zawsze rezonuje w moim duchu. Nie zawsze tak było, gdy byłem w dolinie śmierci byłem głuchy jak pień, ale Najwyższy tchną we mnie swe ożywcze tchnienie i wstałem z grobu aby cieszyć się Życiem w nim przez jego Pomazańca. Niech żałują ci którzy go odrzucają a jego imię mają za nic.

Pan to tak pięknie napisał jak sam Prorok Izajasz ! Serdecznie pozdrawiam ! :)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 13