FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nauki biblisty katolickiego dr hab. Marcina Majewskiego
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7166
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5397/7220
 74%
EXP: 111/373
 29%
Wysłany: 2024-04-23, 15:31   

radek napisał/a:
[...], żeby moja wypowiedź była przejrzysta [...] ‭‭

Żeby... :cry:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3404
Poziom: 45
HP: 5892/7015
 84%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 13/213
 6%
Wysłany: 2024-04-23, 17:00   

Henryk napisał/a:
radek napisał/a:
[...], żeby moja wypowiedź była przejrzysta [...] ‭‭

Żeby... :cry:

Drogi Henryk świetnie to uchwycił. Szanowny Panie Radku, czy nie można pisać może odrobinę mniej "biblijnie", ale za to bardziej dla nas zrozumiale ?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13654
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 433/608
 71%
Wysłany: 2024-04-24, 09:43   

Wiesława napisał/a:
Ten film nawiązuje do jednego z M.Majewskiego.
Na pewno warto posłuchać, bo jest analityczny, logiczny i dokładnie analizuje sytuację w świetle Ewangelii - porównanie.
"Pusty grób: Wczesnochrześcijańskie wyobrażenia zmartwychwstania"

https://www.youtube.com/w...ist=WL&index=41

W tym filmie lektor kładzie nacisk:----- że Ewangelię są nie spójne, bo każdy Ewangelista pisze inaczej.
Dlatego są cztery Ewangelie,, gdyby Ewangeliści pisali identycznie, to wystarczyła by JEDNA EWANGELIA..
Każdy z Ewangelistów napisał to co z jego punktu widzenia było ważne. A najważniejsze to było,że JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁ.

Iz.--BG---28:10-----Ponieważ podawał im przykazanie za przykazaniem, przykazanie za przykazaniem, przepis za przepisem, przepis za przepisem, trochę tu, trochę owdzie:

BIBLIA JEST PISANA TROCHĘ TU---TROCHĘ TAM---- jak mówi IZAJASZ.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13654
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 433/608
 71%
Wysłany: 2024-04-24, 11:11   

wybrana napisał/a:
nike napisał/a:
wybrana napisał/a:
Tytuł tego filmu:
Limit pierwsza żoną biblijnego Adama?
Myślę, że Nike chętnie tego posłucha oraz inni.
https://youtu.be/tW1-qvKpujU?si=RGdju5x7HzLV3k7D

A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Ale je nie wymyślili poganie lecz Żydzi.
A oglądać nie musisz.


Tak ??? a Pan Majewski mówi,ze wymyślone zostało w Mezopotamii i dopiero po tym przyjęte przez Żydów. Popatrz piszesz, żeby dokuczyć a nie wiesz co hehehe.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13654
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 433/608
 71%
Wysłany: 2024-04-24, 11:48   

Henryk napisał/a:

co ma Izajaszowa "Lilit" do drzewa w Edenie? :!:
Bardzo długowieczna jest ta Twoja "żona Adama"... :mrgreen:

radek napisał/a:

Niech żyje wiecznie ;-) , nawet po wywiązaniu się ze swoich obowiązków względem Boga.

A czy Lilit stworzył Bóg? Czy w Księgach Mojżeszowych jest o niej jakaś wzmianka? Nie ma, no tak, bo jeszcze ludzie w Mezopotamii nic nie, wiedzieli pewnie o Adamie a kiedy się dowiedzieli, to zaczęli wymyślać historie, legendy, bajki i upiększać swojego protoplastę, od którego mieli życie.
radek napisał/a:

Ja myślę, że znasz nauki Biblijne o życiu wiecznym, cytuję ze względów estetycznych, żeby moja wypowiedź była przejrzysta
Łukasza 20:35-36 UBG‬‬
[35] Lecz ci, którzy są uznani za godnych dostąpienia tamtego świata i powstania z martwych, ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić. [36] Nie mogą bowiem więcej umrzeć, bo są równi aniołom i będąc dziećmi zmartwychwstania, są dziećmi Bożymi

Tutaj chcę zwrócić uwagę, nie pisze u Łukasza, że nie mogą uprzeć, tylko, że nie będą umierać. Dlaczego: bo Aniołowie są śmiertelni, szatan był jutrzenką a umrze, cała ludzkość po z martwych wzbudzeniu i po Tysiącleciu w Wiekach Przyszłych kiedy już będziemy wszyscy doskonali będziemy śmiertelnymi, ale z racji swojej doskonałości nie będziemy umierali, ale będziemy stale pod możliwością śmierci.
radek napisał/a:

Objawienie 14:4-5 UBG‬‬
[4] Są to ci, którzy nie skalali się z kobietami, są bowiem dziewiczy. To ci, którzy podążają za Barankiem, dokądkolwiek idzie. Oni zostali wykupieni spośród ludzi, aby byli pierwocinami dla Boga i dla Baranka; [5] A w ich ustach nie znaleziono podstępu. Są bowiem bez skazy przed tronem Boga.

Tutaj jest mowa o klasie NIEBIAŃSKIEJ-----OBLUBIENICY CHRYSTUSOWEJ i Oni już według mnie są w niebie i mają tak jak JEZUS naturę BOSKĄ.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 806
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 40/73
 54%
Wysłany: 2024-04-24, 12:00   

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
radek napisał/a:
[...], żeby moja wypowiedź była przejrzysta [...] ‭‭

Żeby... :cry:

Drogi Henryk świetnie to uchwycił. Szanowny Panie Radku, czy nie można pisać może odrobinę mniej "biblijnie", ale za to bardziej dla nas zrozumiale ?


Negować tych opinii nie mogę. Zauważcie jednak, że niektóre kwestie są tak złożone, że konstruujac wypowiedź, trudno jest uwzględnić wszystkie jej aspekty. w związku z tym podaję wersety, które kojarzą mi się z kwestią, którą podejmuję na forum

‭‭‭Dzieje 24:16 UBG‬‬
[16] I sam się usilnie staram, aby zawsze mieć sumienie bez skazy wobec Boga i ludzi.

https://bible.com/bible/138/act.24.16.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 806
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 40/73
 54%
Wysłany: 2024-04-24, 12:31   

nike napisał/a:
A czy Lilit stworzył Bóg?


Tą kwestię trzeba rozważyć logicznie. W pierwszym opisie stworzenia, Bóg nie zakazywał ludziom niczego. Przy drugim opisie stworzenia, Bóg poruszył dwie istotne, dla Twego pytania, kwestie:
- "Niedobrze jest człowiekowi być samemu"
- "Nie wolno było spożywać z drzewa Poznania Dobra i Zła"

Dlaczego Bóg stworzył w drugiej wizji stworzenia na początku tylko mężczyznę i zabronił spożywać z Drzewa Poznania Dobra i Zła? Całkiem możliwe, że dlatego, iż mężczyzna opuszczony w związku z pierwszą wizją stworzenia, opuszczony nie przetrwał. Bóg mógł po raz drugi stworzyć samego mężczyznę, aby sprawdzić, co zrobi on sam i zabronił spożywać z drzewa, które było związane ze śmiercią. Trudno jest znaleźć lepszy powód, dla którego mogło by zostać stworzone drzewo Poznania Dobra i Zła

Co do długości życia Lilit, to możliwe, że nie tęskniła za mężczyzną tak, jak on za nią. Ona go opuściła, więc to on był bezradny. Poza tym podobno powołała się na Boga

‭‭Izajasza 1:18 UBG‬‬
[18] Chodźcie teraz, a rozsądźmy, mówi PAN: Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby były czerwone jak karmazyn, staną się białe jak wełna.

https://bible.com/bible/138/isa.1.18.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
Ostatnio zmieniony przez radek 2024-04-24, 12:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 765
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 67/68
 98%
Wysłany: 2024-04-24, 12:32   

nike napisał/a:
wybrana napisał/a:
nike napisał/a:
wybrana napisał/a:
Tytuł tego filmu:
Limit pierwsza żoną biblijnego Adama?
Myślę, że Nike chętnie tego posłucha oraz inni.
https://youtu.be/tW1-qvKpujU?si=RGdju5x7HzLV3k7D

A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Ale je nie wymyślili poganie lecz Żydzi.
A oglądać nie musisz.


Tak ??? a Pan Majewski mówi,ze wymyślone zostało w Mezopotamii i dopiero po tym przyjęte przez Żydów. Popatrz piszesz, żeby dokuczyć a nie wiesz co hehehe.

Nie chce nikomu dokuczyć.
Większość treści w Starym Testamencie, to zasłyszenia z Mezopotami i z Egiptu.
Na przykład opowieść o potopie, jest identyczną kalką opowieści i Gilgameszu, co najwyżej zmieniono nazwę ocalonego.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2024-04-24, 12:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3404
Poziom: 45
HP: 5892/7015
 84%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 13/213
 6%
Wysłany: 2024-04-24, 17:26   

radek napisał/a:

Negować tych opinii nie mogę. Zauważcie jednak, że niektóre kwestie są tak złożone, że konstruujac wypowiedź, trudno jest uwzględnić wszystkie jej aspekty. w związku z tym podaję wersety, które kojarzą mi się z kwestią, którą podejmuję na forum
‭‭‭Dzieje 24:16 UBG‬‬
[16] I sam się usilnie staram, aby zawsze mieć sumienie bez skazy wobec Boga i ludzi.
https://bible.com/bible/138/act.24.16.UBG

A nie sądzi Pan, że powodem tej złożoności jest łączenie "na siłę" wersetów ST z NT ? A dokładnie mówiąc powoływanie się na jakiś werset ze ST, zmienianie go przez wyrwanie z kontekstu i ostatecznie nadawanie mu innych znaczeń, niż źródłowe ?

Lekceważenie Starego Testamentu pośród chrześcijan ma różne wymiary. Od wybiórczego traktowania ksiąg starotestamentowych przez zupełnie dowolne określanie, który werset jest aktualny, a który nie, po traktowanie go jako lekturę uzupełniającą, ale niezobowiązującą wyznawców. Najdalej idąca skrajność polega na całkowitym odrzuceniu ksiąg Tanachu i twierdzeniu, że tylko Nowy Testament jest prawdziwy i natchniony. Ale w Nowym Testamencie mamy setki cytatów ze Starego.

Pan Jezus często cytował ST. Paweł wyraźnie poświadcza, że całe Pismo – czyli jedyne Pismo, jakie wówczas istniało – Stary Testament – jest natchnione i pożyteczne. Na podstawie tej części Biblii Paweł twierdzi, że należy nauczać, prostować i karcić. Na podstawie Starego Testamentu Paweł nauczał ewangelii i do tego samego zachęcał Tymoteusza.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-24, 17:27, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3404
Poziom: 45
HP: 5892/7015
 84%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 13/213
 6%
Wysłany: 2024-04-24, 17:29   

nike napisał/a:
A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Zastanowiła mnie wypowiedź szanownej Nike. Co rozumiemy przez "pogaństwo" ?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13654
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 433/608
 71%
Wysłany: 2024-04-24, 17:34   

Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Zastanowiła mnie wypowiedź szanownej Nike. Co rozumiemy przez "pogaństwo" ?

Wszystko to co nie jest chrześcijaństwem, A lilit jest wytworem ludów zajmujących Mezopotamię., którzy tworzyli sobie bożków.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3404
Poziom: 45
HP: 5892/7015
 84%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 13/213
 6%
Wysłany: 2024-04-24, 17:50   

nike napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Zastanowiła mnie wypowiedź szanownej Nike. Co rozumiemy przez "pogaństwo" ?

Wszystko to co nie jest chrześcijaństwem, A lilit jest wytworem ludów zajmujących Mezopotamię., którzy tworzyli sobie bożków.

Kiedy w pismach apokryficznych jest mowa o Lilith, czytamy też o demonach. A tego judaizm nie naucza, bo aniołowie się nie buntują. Dlatego podzielam zdanie Nike, że te idee na pewno nie pochodzą z monoteizmu etycznego. Ale również Trójca jako Trzech Bogów ma w sobie coś z politeizmu.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-24, 17:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7166
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5397/7220
 74%
EXP: 111/373
 29%
Wysłany: 2024-04-24, 21:08   

Fedorowicz napisał/a:
. A tego judaizm nie naucza, bo aniołowie się nie buntują.

A który Judaizm Panie Fedorowicz?
Ten z czasów biblijnych, czy ten z czasów talmudu i pokrewnych pism?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13654
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 433/608
 71%
Wysłany: 2024-04-24, 21:09   

Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
nike napisał/a:
A gdzie jest napisane w Biblii, że to była pierwsza żona Adama?
Wybrana ja nie mam czasu, ani chęci oglądać takie bzdury, pogańskie.

Zastanowiła mnie wypowiedź szanownej Nike. Co rozumiemy przez "pogaństwo" ?

Wszystko to co nie jest chrześcijaństwem, A lilit jest wytworem ludów zajmujących Mezopotamię., którzy tworzyli sobie bożków.

Kiedy w pismach apokryficznych jest mowa o Lilith, czytamy też o demonach. A tego judaizm nie naucza, bo aniołowie się nie buntują. Dlatego podzielam zdanie Nike, że te idee na pewno nie pochodzą z monoteizmu etycznego. Ale również Trójca jako Trzech Bogów ma w sobie coś z politeizmu.

Nie ma czegoś----tylko wszystko z politeizmu, trójca to nauka czysto pogańska jest.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 806
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 40/73
 54%
Wysłany: 2024-04-24, 22:19   

Fedorowicz napisał/a:
radek napisał/a:

Negować tych opinii nie mogę. Zauważcie jednak, że niektóre kwestie są tak złożone, że konstruujac wypowiedź, trudno jest uwzględnić wszystkie jej aspekty. w związku z tym podaję wersety, które kojarzą mi się z kwestią, którą podejmuję na forum
‭‭‭Dzieje 24:16 UBG‬‬
[16] I sam się usilnie staram, aby zawsze mieć sumienie bez skazy wobec Boga i ludzi.
https://bible.com/bible/138/act.24.16.UBG

A nie sądzi Pan, że powodem tej złożoności jest łączenie "na siłę" wersetów ST z NT ? A dokładnie mówiąc powoływanie się na jakiś werset ze ST, zmienianie go przez wyrwanie z kontekstu i ostatecznie nadawanie mu innych znaczeń, niż źródłowe ?

Lekceważenie Starego Testamentu pośród chrześcijan ma różne wymiary. Od wybiórczego traktowania ksiąg starotestamentowych przez zupełnie dowolne określanie, który werset jest aktualny, a który nie, po traktowanie go jako lekturę uzupełniającą, ale niezobowiązującą wyznawców. Najdalej idąca skrajność polega na całkowitym odrzuceniu ksiąg Tanachu i twierdzeniu, że tylko Nowy Testament jest prawdziwy i natchniony. Ale w Nowym Testamencie mamy setki cytatów ze Starego.

Pan Jezus często cytował ST. Paweł wyraźnie poświadcza, że całe Pismo – czyli jedyne Pismo, jakie wówczas istniało – Stary Testament – jest natchnione i pożyteczne. Na podstawie tej części Biblii Paweł twierdzi, że należy nauczać, prostować i karcić. Na podstawie Starego Testamentu Paweł nauczał ewangelii i do tego samego zachęcał Tymoteusza.


Moim zdaniem złożone są problemy, jakie trapią ludzi. Pisma Święte wychodzą naprzeciw tym problemom. To bardziej ludzie komplikują niedbając o prawo karmy, czyli sprawiedliwość Bożą. Duch Boży odpowiada między innymi Pismem Świętym

‭‭Objawienie 19:10 UBG‬‬
[10] I upadłem mu do nóg, aby oddać mu pokłon, lecz powiedział mi: Nie rób tego, bo jestem sługą razem z tobą i twoimi braćmi, którzy mają świadectwo Jezusa. Bogu oddaj pokłon, bowiem świadectwem Jezusa jest duch proroctwa.

https://bible.com/bible/138/rev.19.10.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13