FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Nauki biblisty katolickiego dr hab. Marcina Majewskiego
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-26, 12:06   

Wiesława napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:

Wyznawcy Baala na pewno swojego Boga określali w pozytywnym znaczeniu, tak jak robili to też wyznawcy innych bóstw.

I tak trzeba było skomentować, że dla dzikich wyznawców z epoki brązu.
A nasz drogi biblista o tym milczy ..

Ty też nie zrozumiałeś.
I przestań piać, że się cieszysz z mojego "powrotu", bo o żadnym powrocie mowy nie ma. W dodatku fałszywie piszesz, że się cieszysz, a piszesz bez zastanowienia się takie durnoty: http://biblos.feen.pl/vie...p=138539#138539
W ogóle nie życzę sobie tematów p mnie i plotkowanie o nieobecnych.

Czym się Wiesi naraziłem, bo nie rozumiem ? Chciałem dobrze ..Wiesia mnie nie lubi. :-(
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2804
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 175/177
 98%
Wysłany: 2024-04-26, 12:38   

Fedorowicz napisał/a:
..Wiesia mnie nie lubi.
To nieprawda. Zauważyłam jednak, że bardzo szybko zmieniasz zdanie i przytakujesz na prawo i lewo. Nie toleruję lizusostwa, a tak siuę zachowujesz.
Niby zachęcasz do pisania, a zaraz potem, po pierwszej lepszej, nieprawdziwej opinii władz, zmieniasz front i piszesz krzywdzące rzeczy.
Tak, nazwałam Henryka "badacką świnią" i stało się to po kilkunastu latach znajomości na forach; po latach dokuczania, poniżania, wyśmiewania, kłamania, wyrzucania mnie, tępienia na wiele sposobów, a wreszcie wywlekania moich intymnych i prywatnych spraw.
Kiedy już nie mogłam znieść kolejnego kopniaka określiłam osobę jego tak, jak go widzę (bez urazy dla świnek - oczywiście).
A ty, Fedorowicz w jednym wpisie "kochana Wiesia", a w drugim ...sam sobie sprawdź. Nie mam czasu ani chęci siedzieć po uszy w tym szambie.

Dałam dwa linki dla zainteresowanych. Ja niektóre materiały czy książki czytam po dwa razy, jeśli czegoś nie rozumiem, lub szukam materiałów dla lepszego zrozumienia.
A taki wielki pan badacz wciśnie enter, wyskoczy mu wyrwane zdanie z kontekstu i już ma powód, aby naukowca zanurzyć po pachy w gnojówce.
To jest faktycznie "badanie".
Gdyby mi się chciało to każde jedno kłamliwe i krzywdzące słowo bym sprostowała, ale to nie mój problem, że głupi chce na włąsne życzenie w swej głupocie się pławić.

Dpbra, już mam zepsute pół dnia.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13659
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 438/608
 72%
Wysłany: 2024-04-26, 13:39   

Jest jedna Pani
na forum,-------
mało zaspokojona.
Może ma problemy duże ?
nie wiem,
często się wkurza !!!

Wszyscy są źli dla niej,
każdy co inne mówi-----
Ona duchem-----
pędzona jest czule,
i wie co siedzi w szkatule.

Policzek dać bliźniemu,
to pestka jest dla Pani ?
A Co to jest za bliźni,----
który się sprzeciwia !!!
Taki bliźni----
ducha nie ma mego.!

Bliźnim jest mój partner,
co mi dobrze radzi.
On mnie poprowadzi
do bożej czeladzi.----KK :-D

_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-26, 16:26   

Wiesława napisał/a:
Zauważyłam jednak, że bardzo szybko zmieniasz zdanie i przytakujesz na prawo i lewo. Nie toleruję lizusostwa, a tak siuę zachowujesz.
Niby zachęcasz do pisania, a zaraz potem, po pierwszej lepszej, nieprawdziwej opinii władz, zmieniasz front i piszesz krzywdzące rzeczy.
Tak, nazwałam Henryka "badacką świnią" i stało się to po kilkunastu latach znajomości na forach; po latach dokuczania, poniżania, wyśmiewania, kłamania, wyrzucania mnie, tępienia na wiele sposobów, a wreszcie wywlekania moich intymnych i prywatnych spraw.
Kiedy już nie mogłam znieść kolejnego kopniaka określiłam osobę jego tak, jak go widzę (bez urazy dla świnek - oczywiście).
A ty, Fedorowicz w jednym wpisie "kochana Wiesia", a w drugim ...sam sobie sprawdź. Nie mam czasu ani chęci siedzieć po uszy w tym szambie.

Dałam dwa linki dla zainteresowanych. Ja niektóre materiały czy książki czytam po dwa razy, jeśli czegoś nie rozumiem, lub szukam materiałów dla lepszego zrozumienia.
A taki wielki pan badacz wciśnie enter, wyskoczy mu wyrwane zdanie z kontekstu i już ma powód, aby naukowca zanurzyć po pachy w gnojówce.
To jest faktycznie "badanie".
Gdyby mi się chciało to każde jedno kłamliwe i krzywdzące słowo bym sprostowała, ale to nie mój problem, że głupi chce na własne życzenie w swej głupocie się pławić.

Dobra, już mam zepsute pół dnia.

Kochana Wiesiu ! Ja uwielbiam Pani wojowniczość i temperament w dyskusji na forum ! Nie możemy się zawsze i we wszystkim zgadzać, bo wtedy nie byłoby to forum dyskusyjne, lecz coś podobnego do posiedzenia KC PZPR.
Moje stanowisko w sprawie wulgaryzmów nie wynika z lizusostwa i chęci potakiwania władzy, ale z przekonania, że brutalna mowa prowadzi bardzo szybko do brutalnych zachowań.
Prawdę mówiąc nic nie wiedziałem o poniżaniu przez całe lata Pani Wiesi przez Pana Henryka. Jeżeli tak było, to faktycznie mogło to spowodować różne emocjonalne reakcje. Ale rozumiem, że w dyskusji na tematy biblijne trudno emocji się tak całkowicie wyzbyć.

Ad meritum. Oczywiście pan dr. Marcin Majewski doskonale wie, że Baal był "bogiem miłosierdzia" wyłącznie w świadomości dzikusów z epoki brązu. Pan Janusz Wilk w swej publikacji p/t "Przeprowadzanie przez ogień” - ofiara z dzieci w czasach Starego
Testamentu" wyjaśnia te zagadnienia. Praktyka „przeprowadzania przez ogień syna lub córki”, czyli spalanie na ofiarę bożkom pogańskim własnych dzieci została zapoczątkowana prawdopodobnie w I tysiącleciu przed Chrystusem przez Fenicjan i wśród Ludów Wschodu . W tradycyjnej opinii to Kartagina (kolonia fenicka w północnej Afryce), była utożsamiana jako pierwsze miasto, sprawujące pomiędzy VIII a II w. przed Chr. tego rodzaju praktyki. Tymczasem od roku 1990 to Tyr jest wysuwany na pierwsze miejsce, gdyż w tym to roku odnaleziono w jego okolicach ok. 200 stel, kilkadziesiąt urn oraz przedmioty ceramiczne z epoki żelaza związane również ze składaniem ofiar z dzieci. Nie wiemy dokładnie, czy spalane dzieci były już wcześniej zabijane, czy też żywcem wrzucane do ognia bądź podpalane na specjalnie przygotowanych stosach.

Dzieci, które przeznaczano na ofiary wywodziły się z kilku źródeł: były przynoszone przez samych rodziców (albo siłą im odbierane w przypadku „kontroli urodzin”); zdobywane na skutek podbojów, bądź mogły być owocem prostytucji sakralnej. Ich ciała były spalane na otwartych, drewnianych stosach (zob. np. Iz 30,33) lub w specjalnie przygotowanych do tego celu konstrukcjach – prymitywnych krematoriach (hebr. bāmôt – również jako miejsce kultu). Uzyskiwano w nich temperaturę od 650 do 900°C, co praktycznie pozwalało na prawie całkowite spalenie zwłok. Dysponujemy jednak sporą liczbą urn (składanych często na
cmentarzach w pobliżu Tofet), w których pozostawiono prochy oraz szczątki spalanych ofiar. Dzięki temu współczesna medycyna pozwala nam określić wiek tych dzieci. Dla przykładu. W Tofet w Mozia (Sycylia) palono dzieci zaraz po urodzeniu oraz w wieku 6–7 lat. Nie rzadko spotykano kości dzieci starszych, pomiędzy 16–17 rokiem życia 11. W Tharros (Sardynia) i w Kartaginie (północna Afryka), w 95% palono noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia 12. Dodatkowo, jako wota, Kartagińczycy składali w całopalnej ofierze dorastających już synów.

Wracając do Pisma Świętego. W Księdze Kapłańskiej znajdujemy dwa teksty bezpośrednio zakazujące Izraelitom kultu Molocha:
"Nie będziesz dawał swego dziecka, aby było przeprowadzone przez ogień
dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego. Ja
jestem Pan! (18,21).
Ktokolwiek spośród synów Izraela albo spośród przybyszów osiadłych w Izraelu da jedno ze swoich dzieci Molochowi, będzie ukarany śmiercią. Miejscowa ludność ukamienuje go. Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i wyłączę go spośród jego ludu, ponieważ dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, splugawił mój święty przybytek, zbezcześcił moje święte imię. Jeżeli miejscowa ludność przymknie oczy na takiego człowieka, który
dał jedno ze swoich dzieci Molochowi, i nie zabije go, to Ja sam zwrócę oblicze moje przeciwko takiemu człowiekowi i przeciwko jego rodzinie i wyłączę go spośród jego ludu, jak również i tych wszystkich, którzy go naśladują, którzy uprawiają nierząd z Molochem (20,2-5)."

Rzecz polega na tym, że prezentacji dr. Marcina Majewskiego słucha znaczna ilość zainteresowanych bez wykształcenia, z których wielu wyciąga z tych filmików błędne wnioski. Jednym z takich wniosków jest fałszywe przekonanie, że religie powstają w krótkim czasie i ze względu na to, że zawierają fragmenty wcześniejszych religii są równoznaczne z poprzednimi pod kątem moralności. Jest to nieprawda. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-26, 16:29, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-26, 16:31   

nike napisał/a:
Jest jedna Pani
na forum,-------
mało zaspokojona.
Może ma problemy duże ?
nie wiem,
często się wkurza !!!

Wszyscy są źli dla niej,
każdy co inne mówi-----
Ona duchem-----
pędzona jest czule,
i wie co siedzi w szkatule.

Policzek dać bliźniemu,
to pestka jest dla Pani ?
A Co to jest za bliźni,----
który się sprzeciwia !!!
Taki bliźni----
ducha nie ma mego.!

Bliźnim jest mój partner,
co mi dobrze radzi.
On mnie poprowadzi
do bożej czeladzi.----KK :-D



Ale i tak ją kochamy ! :)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13659
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 438/608
 72%
Wysłany: 2024-04-26, 18:45   

Ciekawostka może znana----

baal taki baal siak baal----mąż

mąż i żona,------ בַּעַל וְאִשָּׁה
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2804
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 175/177
 98%
Wysłany: 2024-04-26, 19:37   

Fedorowicz napisał/a:
Kochana Wiesiu !

Kochany Panie Fedorowicz.

Dziękuję za życzliwe słowa. Przepraszam za co tylko chcesz.
Prof.Majewski udzielał wywiadu, a nie analizował biblię. Wywiad dotyczył znaleziska archeologicznego, bezcennego. Tablic z Ugarit. Pismo odczytano, analizowano.
Jak się komuś wydaje, że wprowadzono ludzkość w błąd to sugeruję wypowiedzieć się w traktatach naukowych, a swoje uwagi uzasadnić i skierować pod adres właściwy.
Ja nie jestem władna rozstrzygać, co też naukowcy mieli na myśli. Zakładam, że jednak ktoś tam się orientował w sprawie dzieci itd.
Baal to bóg miłosierdzia dla pradawnej społeczności mieszkańców Ugarit. Był DLA NICH bogiem/władcą plonów, urodzaju, deszczu i tak dalej.
Ani prof.Majewski, ani ja (podając link do rozmowy) nie mieliśmy na myśli nakłaniać użytkowników jedynego najczcigodniejszego forum tak zwanych "miłośników ps" do nawrócenia się na wiarę Ugarit, do oddawania czci Baalowi, czy wreszcie do składania ofiar z dzieci.
To chyba tyle, co mam do powiedzenia w temacie Baala.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-27, 07:06   

Wiesława napisał/a:
Ani prof. Majewski, ani ja (podając link do rozmowy) nie mieliśmy na myśli nakłaniać użytkowników jedynego najczcigodniejszego forum tak zwanych "miłośników ps" do nawrócenia się na wiarę Ugarit, do oddawania czci Baalowi, czy wreszcie do składania ofiar z dzieci. To chyba tyle, co mam do powiedzenia w temacie Baala.

Ale tu może dojść do dużych nieporozumień. Jak pisze Dr. Majewski :
" ..w literaturze ugaryckiej odnajdziemy pewne tradycje narracyjne i poetyckie, które w nowej formie i odmiennym przesłaniu religijnym znajdą się w historycznej, prorockiej i mądrościowej literaturze Starego Testamentu. Zrozumienie, w jaki sposób żyją i funkcjonują one w Ugarit, pomoże nam lepiej uchwycić, jakie miejsce, rolę i znaczenie otrzymają one w Biblii hebrajskiej. Głównym bogiem miasta Ugarit był Baal, de facto Baal Hadad (Hadad to jego imię własne), chociaż na liście bogów zajmuje miejsce po innych bogach. Odgrywa on, wraz z Elem, bardzo ważną rolę w mitach ugaryckich. Teksty, które nie zalicza się do mitycznych mówią o oddawaniu czci całej rzeszy bogów i bogiń – nie ulega wątpliwości, że religia Ugarit miała charakter politeistyczny. Jak wspomniałem, istniały dwie świątynie, poświecone Baalowi oraz Elowi lub Dagonowi. Wszyscy trzej bogowie są nam znani ze ST, podobnie jak kananejska bogini Aszirat/Aszera, małżonka Ela. Panteonowi Ugarit poświęcę poniżej osobny punkt.
B) Ofiary
Mało wiadomo o kulcie publicznym. Dość powszechnie się przyjmuje, że kult w Ugarit był związany z zajęciami rolników. Ofiary składane bogom (ug. dbh; hebr. xb;z< zebaH - por. w aramejskim zmiana z na d) dzieliły się na „małe”, np. z gołębicy, oraz „wielkie” – przeważnie z jałówki. Składano też na ofiarę woły, byki i owce – tak samo jak w Izraelu – a także zboże (ug. kèsem, hebr. tm,S,Ku kussemet = orkisz – KTU 1.17 I 32), mąkę, oliwę, wino i inne pokarmy. Rozróżniano również ofiary całopalne (ug. šrp, hebr. hl'[o ‘ōlāh, gr. o`lokau,twma) oraz ofiary pojednania (ug. šlmm, hebr. ~ymil'v. šelāmîm – też: biesiadne, pokoju, lecz najlepiej: wspólnotowe52; l. poj. ~l,v,53), których część spalano na ołtarzu, część należała się kapłanom, a resztę spożywano w czasie uczty kultycznej. Przez ucztę kultową nawiązywano kontakt z bóstwem. Przedmiotem ofiary były także napoje, trunki (ofiara płynna). Zapewne ryt poszczególnych ofiar przypominał w jakiejś mierze rytualne praktyki izraelskie. W Kanaanie praktykowano ofiary z ludzi54. Możliwa jest aluzja w ugaryckim poemacie o Kircie do takiej ofiary: młoda Oktawia miałaby być złożona z ofierze dla zażegnania kryzysu dynastii. Może w tym sensie najmłodsza spośród dzieci Kirty przyjmuje funkcję „pierworodnej”. Ofiara pierworodnego była niezmiernie ważna wśród północno-zachodnich Semitów55.

Opowieść z Rdz 22 o próbie Abrahama, który miał złożyć Izaaka w ofierze, jest przykładem przekonania, że ofiara z dziecka, zwłaszcza z pierworodnego, jest najwyższym wyrazem czci składanej bogu. W Starym Testamencie ofiara z ludzi będzie przez prawo surowo potępiana: Nie będziesz dawał dziecka swojego, aby było przeprowadzone przez ogień dla Molocha, nie będziesz w ten sposób bezcześcił imienia Boga swojego (Kpł 18,20-22; też Kpł 20,2-5; Pwt 12,31; 18,10). Mamy jednak przykłady jej praktykowania w Izraelu: I zbudowali wyżynę Tofet w dolinie Ben-Hinnom, aby palić w ogniu swoich synów i córki, czego nie nakazałem i co nie przyszło Mi nawet na myśl (Jr 7,31); Za jego czasów Chiel z Betel odbudował Jerycho według zapowiedzi Pana, którą wyrzekł przez Jozuego, syna 52 Pojawiają się też określenia tej ofiary jako „ofiara zapokojna, pokojowa” czy „ofiara zbawienia”, inspirowane przekładem greckim (eivrhniko,j). 53 Nazwa tej ofiary pojawia się zawsze w l. mnogiej (šelamîm), poza jednym wyjątkiem: Am 5,22. 54 Kult ten odnajdujemy w wielu miastach kananejskich, filistyńskich, także m.in. w dolinie Ben-Hinnon (Ge-Ben-Hinnon to „dolina synów Hinnona”, pol. Gehenna) – otaczającej Jerozolimę od zachodu i południa. Dolina ta stała się później wysypiskiem śmieci. Jest obrazem i symbolem piekła (Gehenna). To osławiony kult Molocha (starsza hipoteza) lub ofiary typu molk (nowsza hipoteza). "

Osoby czytające tekst na forum mogą dojść do błędnej konkluzji, że kult Kananejczyków niewiele się różnił od religii i wierzeń judaizmu. Zawarta jest nawet ukryta sugestia, że Izraelici po prostu "zmałpowali" prawie wszystko od Kananejczyków. Że wcześniejszym źródłem z którego wyłania się judaizm i Biblia Hebrajska jest ..politeizm. Inaczej mówiąc zamiast jasno i stanowczo wykazać ogromną moralną różnicę między monoteizmem etycznym a pogańskim politeizmem Pan dr. Majewski pomijając tą elementarną kwestię milczeniem, szuka podobieństw tekstów, a co za tym idzie podobieństw ich przesłania - ze sobą. Używając chrześcijańskiego określenia Stary Testament - terminu zupełnie nieznanego w judaizmie odchodzi też od roli obiektywnego uczonego biblisty. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-27, 07:11, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7176
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5388/7220
 74%
EXP: 121/373
 32%
Wysłany: 2024-04-27, 07:37   

Fedorowicz napisał/a:
. Zawarta jest nawet ukryta sugestia, że Izraelici po prostu "zmałpowali" prawie wszystko od Kananejczyków. Że wcześniejszym źródłem z którego wyłania się judaizm i Biblia Hebrajska jest ..politeizm.


To typowe dla niewierzących. Według nich cały Stary Testament jest kompilacją starszych prymitywnych wierzeń i pism .
Stąd takie zauroczenia niektórych profesorem Majewskim, ponieważ niejako potwierdza ich poglądy.
Połkną bezkrytycznie każde Jego słowo- "bo to przecież profesor".
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2804
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 175/177
 98%
Wysłany: 2024-04-27, 12:11   

Fedorowicz napisał/a:
Osoby czytające tekst na forum mogą dojść do błędnej konkluzji, że kult Kananejczyków niewiele się różnił od religii i wierzeń judaizmu.

Cóż...
1. Ja nie widzę problemu. Nie ma tu absolutnie żadnej sprzeczności, co potwierdza sama Biblia ST. M.Majewski dał przecież przykład - Izaak złożony na ofiarę. Dlaczego jest to w twoich błędna konkluzja? Może to twoja niechęć powoduje, że nie umiesz bezstronnie spojrzeć na fakty (wszak w PS zapisane).
2. Zupełnie nie pojmuję o co ci chodzi w tym wyłuszczonym tekście. Co z nim jest nie tak?
3.
Fedorowicz napisał/a:
Używając chrześcijańskiego określenia Stary Testament - terminu zupełnie nieznanego w judaizmie odchodzi też od roli obiektywnego uczonego biblisty.

Zawsze coś znajdziesz. Zawsze. A może tak właśnie należy mówić w dyskusji, gdy słuchaczami mogą być osoby różne (zarówno znawcy takich niuansów, jak Ty, ale też niewierzący, katolicy, agnostycy...którzy może mogliby wyciągnąć błędne konkluzje i pomyśleć, że Pan Jezus w Nowym Testamencie tak nauczał? :shock: ).
4.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2804
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 175/177
 98%
Wysłany: 2024-04-27, 12:14   

Henryk napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
. Zawarta jest nawet ukryta sugestia, że Izraelici po prostu "zmałpowali" prawie wszystko od Kananejczyków. Że wcześniejszym źródłem z którego wyłania się judaizm i Biblia Hebrajska jest ..politeizm.


To typowe dla niewierzących. Według nich cały Stary Testament jest kompilacją starszych prymitywnych wierzeń i pism .
Stąd takie zauroczenia niektórych profesorem Majewskim, ponieważ niejako potwierdza ich poglądy.
Połkną bezkrytycznie każde Jego słowo- "bo to przecież profesor".

Oprócz steku głupot, fałszywych i krzywdzących sugestii nie przyczyniłeś się do dyskusji w temacie.
Ot, i tak jest z tobą od zawsze :-(
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 812
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 46/73
 63%
Wysłany: 2024-04-27, 13:35   

Baal w pewnym sensie wystarczał swoim wyznawcom, do czasu, aż pojawił się w ich "polu widzenia" Bóg. Poza tym, patrząc z szerszej perspektywy, politeizm pojawił się po słowie Bożym i wobec tego, Bóg ma Prawo stawiać wymagania tym, którzy przez Niego zostali stworzeni

‭‭Psalmów 82:1-8 UBG‬‬
[1] Bóg stoi w zgromadzeniu Bożym, pośród bogów sprawuje sąd: [2] Jak długo będziecie sądzić niesprawiedliwie i trzymać stronę niegodziwych? Sela. [3] Bierzcie w obronę ubogiego i sierotę, oddajcie sprawiedliwość strapionemu i potrzebującemu. [4] Wyzwólcie biedaka i nędzarza, ocalcie go z ręki niegodziwych. [5] Lecz oni nic nie wiedzą i nie rozumieją, ciągle chodzą w ciemności; zachwiały się wszystkie fundamenty ziemi. [6] Powiedziałem: Jesteście bogami i wszyscy wy jesteście synami Najwyższego. [7] Lecz pomrzecie jak inni ludzie i upadniecie jak jeden z książąt. [8] Powstań, Boże, osądź ziemię, bo ty otrzymasz w dziedzictwo wszystkie narody.

https://bible.com/bible/138/psa.82.6.UBG

Poniższy fragment też jest odpowiedni

‭‭Objawienie 6:9-11 UBG‬‬
[9] A gdy otworzył piątą pieczęć, widziałem pod ołtarzem dusze zabitych z powodu słowa Bożego i świadectwa, które złożyli. [10] I wołały donośnym głosem: Jak długo jeszcze, Panie święty i prawdziwy, nie będziesz sądził i nie pomścisz naszej krwi na mieszkańcach ziemi? [11] I dano każdemu z nich białą szatę, i powiedziano im, aby odpoczywali jeszcze przez krótki czas, aż dopełni się liczba ich współsług i braci, którzy mają zostać zabici jak i oni.

https://bible.com/bible/138/rev.6.9.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13659
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 438/608
 72%
Wysłany: 2024-04-27, 14:25   

Wiesława napisał/a:

Nie mam czasu ani chęci siedzieć po uszy w tym szambie.
Dpbra, już mam zepsute pół dnia.

Aż po uszy?? Całe szczęście, że masz usta na wierzchu
bo byś się przejadła,i utyła.
Ale nos się nawdycha nie miłego zapachu.
Pół dnia będziesz tam siedziała?
Miękko to tam jest i wygodnie chyba też.
Ale po tym koniecznie się wykąp, bo będziesz śmierdziała. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-27, 14:52   

Wiesława napisał/a:
..Izaak złożony na ofiarę..

Złożenie Izaaka w ofierze całopalnej od samego początku nie było zamiarem Boga, lecz wystawienie Avrahama na próbę. Dlatego w tradycji żydowskiej jest mowa o "związaniu Izaaka" a nie ofiarowaniu.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3409
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 18/213
 8%
Wysłany: 2024-04-27, 14:56   

Henryk napisał/a:
To typowe dla niewierzących. Według nich cały Stary Testament jest kompilacją starszych prymitywnych wierzeń i pism . Stąd takie zauroczenia niektórych profesorem Majewskim, ponieważ niejako potwierdza ich poglądy. Połkną bezkrytycznie każde Jego słowo- "bo to przecież profesor".

Celny komentarz drogiego Henryka ! Pomniejszanie wartości ST, degradowanie, lekceważenie i zastępowanie go np. gnostyckimi poglądami chyba nikomu na zdrowie nie wyjdzie. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-27, 14:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 15