FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co człowiek ma wspólnego z Bogiem ?
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-27, 19:19   

radek napisał/a:
Żydzi.. nie umieją Pism przekładać na rzeczywistość.. Dlatego..praca za pieniądze nie jest grzechem w żadnym dniu tygodnia.. Ludzie nie rozumieją wielu rzeczy zawartych w Pismach Świętych..

Panie Radku, tego się po Panu nie spodziewałem. :lol:
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6332
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4441/6115
 72%
EXP: 310/330
 93%
Wysłany: 2024-04-27, 20:20   

nike napisał/a:
Ja poprosiłam ciebie o logiczne mi wyjaśnienie, a ty mi opisujesz historię zwierząt, płazów i i innych istot "niby" ludzkich, proszę mi napisać czy Adama uważasz za pierwszego stworzonego człowieka ?


Nike! Wybacz, ale Twoje pytanie:
Czy Adama uważasz za pierwszego stworzonego człowieka
jest w rodzaju:
Czy wierzchołek góry, wystający ponad lustro wody (który Ty widzisz) jest pierwszym efektem procesu wulkanicznego.
Jaka będzie Twoja odpowiedź na to moje pytanie, taka odpowiednio jest moja odpowiedź na Twoje pytanie. Innej nie otrzymasz.
Nie ma tu znaczenia "łatka" Henryka w sprawie Alfa i Omega, gdyż moje zrozumienie wynika z tego, co przekazano nam za pośrednictwem słów i zdań alfabetu, czyli od Alfa (A)do Omega (Z).
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 814
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 48/73
 65%
Wysłany: 2024-04-27, 20:25   

Fedorowicz napisał/a:
radek napisał/a:
Żydzi.. nie umieją Pism przekładać na rzeczywistość.. Dlatego..praca za pieniądze nie jest grzechem w żadnym dniu tygodnia.. Ludzie nie rozumieją wielu rzeczy zawartych w Pismach Świętych..

Panie Radku, tego się po Panu nie spodziewałem. :lol:


Vice versa :)
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-27, 20:34   

radek napisał/a:
Vice versa :)

Proszę zatem więcej nie sięgać do Biblii Hebrajskiej i nie cytować jakichś obcych oryginałowi tłumaczeń z nią niezgodnych, jeśli jedynym tego celem jest przeinaczanie jej treści i przesłania.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-27, 20:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 814
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 48/73
 65%
Wysłany: 2024-04-27, 20:56   

Fedorowicz napisał/a:
radek napisał/a:
Vice versa :)

Proszę zatem więcej nie sięgać do Biblii Hebrajskiej i nie cytować jakichś obcych oryginałowi tłumaczeń z nią niezgodnych, jeśli jedynym tego celem jest przeinaczanie jej treści i przesłania.


Dziękuję za troskę, choć nie potrafię zrozumieć, w którym miejscu tekst Biblii przeinaczyłem. Może chodzi koledze o przeinaczenie niesłusznie wyznawanych, przez niektórych, poglądów na temat Biblii. Moja rada jest taka, żeby wybaczyć tym osobom, oczywiście w sposób mądry

‭‭Jakuba 3:17 UBG‬‬
[17] Mądrość zaś, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie pokojowo usposobiona, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, bezstronna i nieobłudna.

https://bible.com/bible/138/jas.3.17.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-28, 06:17   

radek napisał/a:
Dziękuję za troskę, choć nie potrafię zrozumieć, w którym miejscu tekst Biblii przeinaczyłem. Może chodzi koledze o przeinaczenie niesłusznie wyznawanych, przez niektórych, poglądów na temat Biblii. Moja rada jest taka, żeby wybaczyć tym osobom, oczywiście w sposób mądry..
‭‭

Ale napisał drogi pan powyżej, że według Biblii praca nie jest grzechem w żadnym dniu tygodnia.
Jest to nic innego jak zaprzeczanie podstawowym zasadom biblijnym zawartym w Dekalogu.

Cytat:
Jakuba 3:17 UBG‬‬
[17] Mądrość zaś, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie pokojowo usposobiona, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, bezstronna i nieobłudna.
https://bible.com/bible/138/jas.3.17.UBG

A co ten cytat ma wspólnego z pana zaprzeczeniem wobec Dekalogu ? Zaprzeczanie zasadom Biblii Hebrajskiej to czystość, łagodność, ustępliwość itd.? :)
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 814
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 48/73
 65%
Wysłany: 2024-04-28, 07:55   

Fedorowicz napisał/a:
Cytat:
Jakuba 3:17 UBG‬‬
[17] Mądrość zaś, która jest z góry, jest przede wszystkim czysta, następnie pokojowo usposobiona, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, bezstronna i nieobłudna.
https://bible.com/bible/138/jas.3.17.UBG

A co ten cytat ma wspólnego z pana zaprzeczeniem wobec Dekalogu ? Zaprzeczanie zasadom Biblii Hebrajskiej to czystość, łagodność, ustępliwość itd.? :)


Praca za pieniądze niepowinna być uznawana za nieodpowiednie zachowanie w żadnym dniu tygodnia. Nie ma ku temu obiektywnych przesłanek. Jak kolega myśli? - Dlaczego pierworodni należą się Bogu? Dlaczego to Jakub, a nie Ezaw walczył z Bogiem? Dlaczego Błogosławiona Niewiasta z Objawienia Jana, ma obiecane dalsze potomstwo?

Otóż w szóstym dniu stworzenia zostali ukształtowani ludzie. W siódmym dniu Bóg odpoczywał. Dlaczego więc przymierze zawarte z Abramem dotyczyło obrzezania dopiero gdy Izaak będzie miał osiem dni? Pamiętając, że definicja dnia, nie jest jednoznaczna w Biblii

Powtarzam, że według mnie nie zaprzeczyłem Dekalogowi
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-28, 12:42   

radek napisał/a:
Praca za pieniądze niepowinna być uznawana za nieodpowiednie zachowanie w żadnym dniu tygodnia. Nie ma ku temu obiektywnych przesłanek. Jak kolega myśli?

Ja myślę że dla nie-Żydów może tak być. Ale dla Żydów wyznawców judaizmu już nie.

W wersji zapisanej w księdze Szemot i ogłoszonej pod górą Synaj, czytamy: „Pamiętaj [stale] o dniu Szabatu, aby go uświęcać. (...) Bo w sześć dni Bóg uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nim jest i odpoczął w siódmym dniu” (20, 8-11).

Natomiast w księdze Dewarim uzasadnienie tego samego przykazania jest już inne: „Przestrzegaj dnia Szabatu, aby go uświęcać (...). I pamiętaj, że niewolnikiem byłeś w ziemi Micrajim, gdy Bóg, twój Bóg, wywiódł cię stamtąd silną ręką i wyciągniętym ramieniem, [abyście Mu służyli]. Dlatego Bóg, twój Bóg nakazał ci, żebyś zachowywał Szabat” (5, 12 i 15).

Pierwsze uzasadnienie wzywa – nakazując pamiętanie o Szabacie – do naśladowania Boga. Człowiek ma być bowiem kreatorem, a nie wyrobnikiem. Po sześciu dniach pracy – ma poczuć smak „świata, który ma nadejść”, smak Ery Mesjańskiej; musi zaprzestać tego, co fizyczne, aby skupić się na tym, co duchowe.

Drugie uzasadnienie wzywa do odrzucenia niewolnictwa. Niewolnik w Egipcie nie obchodzi Szabatu. Nie pozwala mu na to jego właściciel. Bóg wyprowadził Żydów z Egiptu. Ale przecież ktoś, także dziś - w roku 2011, ponad 3250 lat od czasów egipskiej niewoli, kto pracuje siedem dni w tygodniu – nawet z własnego wyboru – również jest niewolnikiem. Nawet jeżeli dostaje za to podwójną czy potrójną stawkę, jest po prostu dobrze płatnym, ale wciąż niewolnikiem.

Tylko wolny człowiek może obchodzić Szabat. Wyprowadzenie Żydów z niewoli egipskiej było daniem wolności na zawsze, stąd nakaz wiecznego „przestrzegania Szabatu”. Było jednocześnie wstępem do dania Prawa, czyli systemu zasad etycznych, którego podstawą jest właśnie Dziesięć Oświadczeń. Te zasady etyczne [których podstawą jest zasada kochania bliźniego jak samego siebie] dają człowiekowi szansę na uwolnienie się od ograniczeń własnej, egoistycznej natury.

Podsumowując: uzasadnienia Szabatu – fundamentalnie istotnego w judaizmie święta – odwołują się do dwóch najważniejszych celów-aspektów istoty ludzkiej. Ideałem jest tu człowiek jako twórca, wzorujący się w swoim postępowaniu na Bogu – czyli dążący do świętości, i człowiek jako istota wolna, a więc jednocześnie etyczna, czyniąca dobro.

W obu przypadkach przykazanie zobowiązujące człowieka do przestrzegania Szabatu chce go uczynić lepszym, doskonalszym. Wolnym, etycznym twórcą.

Dążenie do świętości i czynienie dobra (jako atrybuty człowieka wolnego) – najważniejsze, według judaizmu, cele człowieka i główny sens jego istnienia – powiązane są ściśle (jak widać na powyższym przykładzie) właśnie z historią Stworzenia i Wyjścia.

Tora mówi, że Szabat jest „dla Boga”.

Dlaczego?

Przez całe sześć dni tygodnia człowiek skupia się na tym, czym człowiek chciałby być. Jednak w Szabat człowiek skupia się na tym, czym Bóg chciałby, aby był człowiek.

/the 614 commandment/

Cytat:
- Dlaczego pierworodni należą się Bogu? Dlaczego to Jakub, a nie Ezaw walczył z Bogiem? Dlaczego Błogosławiona Niewiasta z Objawienia Jana, ma obiecane dalsze potomstwo ? Otóż w szóstym dniu stworzenia zostali ukształtowani ludzie. W siódmym dniu Bóg odpoczywał. Dlaczego więc przymierze zawarte z Abramem dotyczyło obrzezania dopiero gdy Izaak będzie miał osiem dni ? Pamiętając, że definicja dnia, nie jest jednoznaczna w Biblii.

Każda z tych czterech kwestii wymaga założenia osobnego wątku. I tam możemy o tym spokojnie dyskutować.
Cytat:
Powtarzam, że według mnie nie zaprzeczyłem Dekalogowi

W takim razie posługuje się drogi kolega inną logika niż moja. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-28, 12:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 38 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 814
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 48/73
 65%
Wysłany: 2024-04-28, 13:08   

Fedorowicz napisał/a:
Drugie uzasadnienie wzywa do odrzucenia niewolnictwa. Niewolnik w Egipcie nie obchodzi Szabatu. (...) człowiek jako istota wolna, a więc jednocześnie etyczna, czyniąca dobro.


Myślę, że nie uczyniłem wielkiej szkody wypowiedzi kolegi, cytując jak wyżej. W każdym bądź razie przychylając się do powyższej myśli, chciałbym zauważyć, że postrzegając nieco inaczej jej metrum można doszukać się mojej racji, co potwierdzają słowa Ewangelii

‭‭Jana 8:31-37 UBG‬‬
[31] Wtedy Jezus mówił do tych Żydów, którzy mu uwierzyli: Jeśli będziecie trwać w moim słowie, będziecie prawdziwie moimi uczniami. [32] I poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. [33] Odpowiedzieli mu: My jesteśmy potomstwem Abrahama i nigdy nie służyliśmy nikomu. Jakże możesz mówić: Będziecie wolni? [34] Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, że każdy, kto popełnia grzech, jest sługą grzechu. [35] A sługa nie mieszka w domu na wieki, lecz Syn mieszka na wieki. [36] Jeśli więc Syn was wyzwoli, będziecie prawdziwie wolni. [37] Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, lecz usiłujecie mnie zabić, bo moje słowo nie znajduje w was miejsca.

https://bible.com/bible/138/jhn.8.34.UBG

‭‭Jana 3:3 UBG‬‬
[3] Odpowiedział mu Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci: Jeśli się ktoś nie narodzi na nowo, nie może ujrzeć królestwa Bożego.

https://bible.com/bible/138/jhn.3.3.UBG

‭‭Mateusza 12:8 UBG‬‬
[8] Syn Człowieczy bowiem jest też Panem szabatu.

https://bible.com/bible/138/mat.12.8.UBG
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-29, 11:06   

Fedorowicz napisał/a:
Tora mówi, że Szabat jest „dla Boga”.

Raczej tak mówią, Panie Fedorowicz, ludzie interpretujący Torę.
Bóg nie męczy się.
Iz 40:28 UBG "Czy nie wiesz? Czy nie słyszałeś, że wieczny Bóg, PAN, Stwórca krańców ziemi, nie ustaje ani się nie męczy i że jego mądrość jest niezgłębiona?"
Jezus powiedział wyraźnie:
Mk 2:27 UBG "Powiedział im także: Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu."
Sabat- wierzę- obowiązuje wyłącznie Izraela. Nikogo z narodów.
Choć, jak wiemy, zdania są różne.
Ma on przypominać nam o wielkim Siódmym Dniu, gdy ludzkość odpocznie od grzechu, znoju, a nawet śmierci.
Ma Pan rację, że każda praca nakładcza, "na etacie", jest formą niewolnictwa.
Kiedyś Pan musiał zadbać o strawę, ubiór i dach nad głową niewolnika.
Dziś on sam musi to zdobyć.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6332
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4441/6115
 72%
EXP: 310/330
 93%
Wysłany: 2024-04-29, 11:57   

Pokoja napisał/a:
nike napisał/a:
Ja poprosiłam ciebie o logiczne mi wyjaśnienie, a ty mi opisujesz historię zwierząt, płazów i i innych istot "niby" ludzkich, proszę mi napisać czy Adama uważasz za pierwszego stworzonego człowieka ?


Nike! Wybacz, ale Twoje pytanie:
Czy Adama uważasz za pierwszego stworzonego człowieka
jest w rodzaju:
Czy wierzchołek góry, wystający ponad lustro wody (który Ty widzisz) jest pierwszym efektem procesu wulkanicznego.
Jaka będzie Twoja odpowiedź na to moje pytanie, taka odpowiednio jest moja odpowiedź na Twoje pytanie. Innej nie otrzymasz.
Nie ma tu znaczenia "łatka" Henryka w sprawie Alfa i Omega, gdyż moje zrozumienie wynika z tego, co przekazano nam za pośrednictwem słów i zdań alfabetu, czyli od Alfa (A)do Omega (Z).


http://biblos.feen.pl/vie...p=138756#138756
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2024-04-29, 13:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-29, 12:30   

Pokoja napisał/a:
2. Kiedy na ziemi był taki stan, że: [...]

Uformowanie się skalistej i bezładnej planety, a przystosowane jej do życia dla człowieka- według mnie to dwie różne sprawy.
Materia z której zbudowana jest ziemia ma według pomiarów radiometrycznych około 4,6 mld lat.
Nie widzę powodów, aby to negować.
Był taki czas, że nie było roślinności, zwierząt, oceanów, a może i atmosfery.
Jaki to czas, to tego nikt nie wie z pewnością.
Szacowania są różne, od miliardów lat, aż po kilka dni.
Pismo Święte na ten temat milczy, a ja nie doznałem żadnych dodatkowych objawień.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-29, 16:58   

Henryk napisał/a:
Pokoja napisał/a:
2. Kiedy na ziemi był taki stan, że: [...]

Uformowanie się skalistej i bezładnej planety, a przystosowane jej do życia dla człowieka- według mnie to dwie różne sprawy.
Materia z której zbudowana jest ziemia ma według pomiarów radiometrycznych około 4,6 mld lat.
Nie widzę powodów, aby to negować.
Był taki czas, że nie było roślinności, zwierząt, oceanów, a może i atmosfery.
Jaki to czas, to tego nikt nie wie z pewnością.
Szacowania są różne, od miliardów lat, aż po kilka dni.
Pismo Święte na ten temat milczy, a ja nie doznałem żadnych dodatkowych objawień.

Nie wiemy nawet co zdarzyło się wczoraj na świecie, jak więc można pisać że wiemy co zdarzyło się przed milionami lat.. :lol:
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-29, 18:07   

Fedorowicz napisał/a:
Nie wiemy nawet co zdarzyło się wczoraj na świecie, jak więc można pisać że wiemy co zdarzyło się przed milionami lat.. :lol:

Fakt. Nic pewnego nie wiemy.
Pewnym jedynie jest to, że powstanie życia to świadomy, inteligentny projekt.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13