FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przypowiesc o 10 pannach
Autor Wiadomość
ametyst 

Pomógł: 42 razy
Wiek: 73
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 442
Skąd: Nowe Jeruzalem
Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 25/49
 51%
Wysłany: 2013-08-26, 00:08   

Axanna napisał/a:
mi sie wydaje ze przyklad nieadekwatny, ametyscie, poniewaz nie chodzi o siedem lamp, ale o 10 z ktorych 5 byly z oliwa, a 5 pustych.
Mnie nie chodziło o ilość tylko czym są te lampy i skąd ta oliwa do tych lamp.
Wizja Zachariasza i wizja Jana o lampach i świecznikach wyjaśnia że Jezus ma takich lamp 7. Czyli 5 plus dwa i o tym jest mowa w Zachariasza i w Objawieniu.
Zach. 4:10
Te siedem lamp - to oczy Pana; one to przepatrują całą ziemię.
(BW)Obj. 5:6
6. I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród starców stojącego Baranka jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię.
(BW)


Pięć duchów Bożych mają mądre panny a głupie nie mają nic. Ich oczy są ślepe.
_________________
Obj. 11:3 I dam dwom moim świadkom moc, i będą prorokowali przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni.


 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-08-26, 01:14   

Cytat:
Powołanych jest „wielka rzesza”, której nikt nie zliczył.
Oni to stanowią- według mnie- głupie panny.


Henryku absolutnie się z tym nie zgadzam
wielka rzesza to chrześcijanie, którzy będą żyć na ziemi
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2013-08-26, 06:57   

Krystian napisał/a:
wielka rzesza to chrześcijanie, którzy będą żyć na ziemi

Do roku 1935 nawet Ruherford uważał, że to klasa duchowa w Niebie.
Potem przyszło „inne zrozumienie”.

Rev 19:6-9 bw "I usłyszałem jakby głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły: Alleluja! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący, objął panowanie. (7) Weselmy się i radujmy się, i oddajmy mu chwałę, gdyż nastało wesele Baranka, i oblubienica jego przygotowała się; (8) i dano jej przyoblec się w czysty, lśniący bisior, a bisior oznacza sprawiedliwe uczynki świętych. (9) I rzecze do mnie: Napisz: Błogosławieni, którzy są zaproszeni na weselną ucztę Baranka. I rzecze do mnie: To są prawdziwe Słowa Boże."
„Liczny tłum” został zaproszony na weselną ucztę, która odbywa się przecież w... niebie!
Rev 7:9 bug "Potem zobaczyłem, a oto wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu, plemienia, ludu i języka, który stał przed tronem i przed Barankiem ubrani w białe szaty, a palmy w ich rękach."
Stoją przed Barankiem i tronem. – Tron i Baranek przebywa też w niebie.
Rev 7:13-15 bt "A jeden ze Starców odezwał się do mnie tymi słowami: Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli? (14) I powiedziałem do niego: Panie, ty wiesz. I rzekł do mnie: To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili. (15) Dlatego są przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy. A Zasiadający na tronie rozciągnie namiot nad nimi."
Oni przechodzili ucisk (w celu wypranie swych szat) na ziemi i stoją w świątyni Bożej.
Nie na, ale przed tronem.
Psa 45:14-16 nbg-pl "Królewna pełna jest wspaniałości w swoim wnętrzu; jej strój jest ze złotej tkaniny. (15) We wzorzystej odzieży prowadzą ją do Króla; a za nią dziewice, przydane jej druhny, (16) prowadzone są wśród wesela, radości oraz wchodzą do królewskiego pałacu." Także Dawid prorokował, że „córka królewska” posiada swoje druhny na weselu, i w pałacu królewskim.
Jest jeszcze wiele obrazów, figur w ST na to, że nie tylko 144000 dozna przemiany natury na duchową, choć oczywiście nie taką jak „malutkie stadko”!
Na ziemi także będzie miał kto przebywać. :-D
Ale... każdy ma prawo do swoich myśli.
 
     
Wiesław S. 
Zasłużony
Wiesław S.

Potwierdzenie wizualne: 1
Pomógł: 21 razy
Wiek: 62
Dołączył: 03 Lip 2013
Posty: 1316
Skąd: Dolny Sląsk
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 36/104
 34%
Wysłany: 2013-08-26, 08:40   

Henryk napisał/a:
Do roku 1935 nawet Ruherford uważał, że to klasa duchowa w Niebie.
Potem przyszło „inne zrozumienie”.


Rutherford, jak wcześniej Russel i po Ruthenfordzie, nie podejmują sami żadnych postanowień. Nie głoszą swoich prywatnych przemyśleń. Od samego początku działali w gronie który w Biblii Jezus określił mianem "Niewolnika". Nie odniósł tego zapewne do pojedynczego człowieka, bo i w pierwszym wieku, podejmowało decyzję grono"Albowiem duch święty i my sami uznaliśmy za słuszne nie nakładać na was dodatkowego brzemienia, z wyjątkiem następujących rzeczy koniecznych:..."(Dz.Apostolskie 15:28).
Początkowo Russel samodzielnie odkrywał Prawdy i zapisywał je, ale gdy dołączali nowi chwalcy, to jednak po pewnym czasie to się zmieniło, i rozważali kwestie Biblijne w gronie. Gdyby było inaczej, to by należało im przypisać miano Guru... Oni jednak za swojego Pana wciąż z pokorą uznawali Jezusa i jego Ojca Niebiańskiego, tak jest do dziś.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Wiesław S. 2013-08-26, 08:41, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2013-08-26, 10:07   

Wiesław S. napisał/a:
[Rutherford, jak wcześniej Russel i po Ruthenfordzie, nie podejmują sami żadnych postanowień. Nie głoszą swoich prywatnych przemyśleń. Od samego początku działali w gronie który w Biblii Jezus określił mianem "Niewolnika".

Do czasu gdy prezesem wydwnictwa był Russell, o tym co było wydawane drukiem, decydował wyłącznie on sam.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-08-29, 22:42   

ciekawe wykladnie. Ja slyszalam taka, ze gdy madre panny kazaly glupim pojsc i kupic sobie oliwy, to tak naprawde wyslaly ich do "handlarzy Slowem Bozym", do tych, kogo te glupie panny sluchaly. Bo wiadomo, ze Ducha Swietego kupic nie mozna, ani sprzedac, lecz handlazy mimo to istnieja i to wielu, a wielu ich slucha. Zas Pawel mowil "my nie kupczymy Slowem"...

To nie moja wykladnia, tylko przeczytalam gdzies, bardzo mi sie podobala, to znaczy uwazam ze dobra.
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-08-29, 22:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13640
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 419/608
 68%
Wysłany: 2013-08-29, 23:02   

Rozważając ten temat należy zwrócić uwagę na słowo „tedy”
Oznacza to, że nie wypełniła się ona zaraz, za dni naszego Pana, lecz należała do przyszłości. „Tedy podobne będzie królestwo niebieskie [w stadium zarodkowym – reprezentowane przez część lub całość ludu świętego ubiegającego się o dziedzictwo w Królestwie] dziesięciu pannom, które wziąwszy lampy swoje wyszły naprzeciwko oblubieńcowi. A było z nich pięć mądrych i pięć głupich”.

Przypowieść naucza, że będzie taki ruch między dziedzicami Królestwa oczekującymi na spotkanie z Oblubieńcem, w którym pojawią się dwie klasy określane tutaj jako „mądrzy” i „głupi”. Słowo „panna” oznacza czystość; tak więc i głupi, i mądrzy w tej przypowieści należą do „ludu świętego”. Istotnie, kto miłuje Oblubieńca i tęskni za spotkaniem z Nim, nie może miłować grzechu. Wielu jednak okazuje się „głupimi”.

„Ruch Millerowski” i jego kontynuatorzy ściśle odpowiadają opisowi z tej przypowieści naszego Pana. Był to ruch nie związany z żadnym wyznaniem religijnym, jakkolwiek jego inicjatorem był baptysta. Wzięli w nim udział najbardziej poświęceni i wierni ze wszystkich wyznań.

Wszystkie panny opisane w tej przypowieści miały ochędożone i płonące lampy. Lampy wyobrażają Słowo Boże („Słowo twoje jest pochodnią nogom moim”). Prawdopodobnie nigdy przedtem nie miało miejsca tak powszechne badanie Pisma Świętego wśród wszystkich klas chrześcijan. Olej jest symbolem ducha Prawdy. Ujawnił się on we wszystkich lampach, ale nie wszystkie panny miały go w sobie – w „naczyniach”.

Rozczarowanie 1844 roku odnotowane jest w przypowieści przy pomocy krótkiego stwierdzenia – „Oblubieniec odwłaczał”, a raczej tak zdawało się tym, którzy na niego oczekiwali. Zamieszanie, ciemność, która ogarnęła wszystkich, wiele fałszywych i wizjonerskich poglądów głoszonych przez rozczarowanych opisane są w przypowieści następująco: „A gdy oblubieniec odwłaczał z przyjściem, zdrzemnęły się wszystkie i posnęły”.

Przypowieść ostrzega nas, że nie wszystkie panny ujrzą, jakkolwiek wszystkie ochędożyły swe lampy. Tylko te, którzy posiadają olej w naczyniach (w sobie – zupełne poświęcenie), mogą skorzystać ze światła swych lamp i właściwie oceniać zachodzące zjawiska. Inne (wszystkie czyste, panny) również posiądą kiedyś olej i skorzystają z jego błogosławieństwa, lecz jedynie napełnione olejem – duchem Prawdy, posiądą światło we właściwym czasie i otrzymają wielkie błogosławieństwo – wejdą z Oblubieńcem na wesele. Jedna panna nie może udzielić drugiej oleju, czyli ducha poświęcenia i towarzyszącego mu światła. Każdy osobiście musi być napełniony duchem, każdy musi zdobyć zapas oleju (Prawdy, ducha poświęcenia i świętości), którego ceną jest droga samozaparcia, fałszywych posądzeń i doświadczania przez ogień. Rynkiem, na którym głupie panny zaopatrzą się w olej, będą doświadczenia w czasie wielkiego ucisku, po którym będzie już za późno, aby znaleźć się na weselu jako Oblubienica, małżonka Barankowa. Pismo Święte wskazuje jednak, że ci, którzy będą żałować swego braku rozsądku, nie zostaną zniszczeni, lecz będą naczyniami do „mniej zaszczytnego użytku”. W ten sposób przygotowani, zostaną wykorzystani przez Mistrza jako słudzy w Jego świątyni.

Tom III WPŚ Pastor Russell
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
zion599
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2014-06-29, 21:22   

Autor :
Kaśka z ościennego forum :

(1) Wtedy podobne będzie Królestwo Niebios do dziesięciu panien, które, wziąwszy lampy swoje, wyszły na spotkanie oblubieńca. (2) A pięć z nich było głupich, pięć zaś mądrych. (3) Głupie bowiem zabrały lampy, ale nie zabrały z sobą oliwy. (4) Mądre zaś zabrały oliwę w naczyniach wraz z lampami swymi. (5) A gdy oblubieniec długo nie nadchodził, zdrzemnęły się wszystkie i zasnęły. (6) Wtem o północy powstał krzyk: Oto oblubieniec, wyjdźcie na spotkanie. (7) Wówczas ocknęły się wszystkie te panny i oporządziły swoje lampy. (8 ) Głupie zaś rzekły do mądrych: Użyczcie nam trochę waszej oliwy, gdyż lampy nasze gasną. (9) Na to odpowiedziały mądre: O nie! Gdyż mogłoby nie starczyć i nam i wam; idźcie raczej do sprzedawców i kupcie sobie. (10) A gdy one odeszły kupować, nadszedł oblubieniec i te, które były gotowe, weszły z nim na wesele i zamknięto drzwi. (11) A później nadeszły i pozostałe panny, mówiąc: Panie! Panie! Otwórz nam. (12) On zaś, odpowiadając, rzekł: Zaprawdę powiadam wam, nie znam was. (13) Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, o której Syn Człowieczy przyjdzie. Mt.25

Przypowieść o mądrych i głupich pannach zawiera wiele nauk, ale ja chcę tutaj opisać, jak Bóg objawiał mi znaczenie słów Jezusa . Gdy pierwszy raz przeczytałam tą przypowieść, myślałam, że mądre panny symbolizują ludzi wierzących, głupie zaś niewierzących, ale pewnego razu, Bóg pokazał mi, że głupie panny wywodzą się spośród chrześcijan. Głupie, tak jak mądre wierzyły w ,,oblubieńca,, czyli Jezusa, tak samo czekały na Jego powrót, wszystkie miały świecące lampy, wszystkie tak samo zasnęły, wszystkie też usłyszały okrzyk oznajmujący przybycie oblubieńca. Różniły się tylko tym, że głupie nie zabrały ze sobą więcej oliwy w wyniku czego, w najważniejszym momencie ich lampy zaczęły gasnąć. Gdy poszły dokupić, drzwi na ucztę weselną zamknięto.

Co ta przypowieść oznacza dla nas dzisiaj. Oliwa w Piśmie Świętym jest symbolem Ducha Świętego, który przekonuje o grzechu, wprowadza we wszelką prawdę i zmienia serce człowieka, zmienia jego całe życie. Mądre panny symbolizują tych, którzy uwierzyli w Jezusa, przyjęli Jego nauki, narodzili się na nowo w Duchu Świętym, pozwalając Mu na uświęcenie. Żyjąc w codziennej łączności z Bogiem, wydawali owoc pobożnego, bogobojnego życia. Byli pełni Ducha Świętego, pełni Jego mocy, świecili Jego blaskiem, przyciągając innych do Boga. Kochali Boga z całego serca, ze wszystkich sił, z całej duszy. Nie zaszkodziło im to, że oblubieniec się opóźniał, nie zaszkodziło im to, że zasnęli ... zawsze byli gotowi na Jego powrót.

Głupie panny symbolizują tych, którzy uwierzyli w Jezusa, poznali Jego nauki, pozwolili Duchowi Świętemu by Ten pokazał im wiele prawd, ale nie narodzili się na nowo, nie pozwolili, by Bóg ich uświęcał. Zatrzymali się na poznaniu, nie chcąc zmieniać swojego życia. Wiedzieli, że oblubieniec ma przyjść, nawet na Niego czekali, ale nie byli na to gotowi. Mieli wiedzę, więc mogli się nią dzielić z innymi, ich ,,lampy świeciły,, , ale nie było w nich na tyle Ducha Świętego, by ich serca były przepełnione Bogiem.

Gdy oblubieniec nadszedł, okazało się, że sama wiedza nie wystarczy ... głupie panny usłyszały ,, nie znam was ,, ...

Nie wystarczy wiedzieć o Jezusie, nie wystarczy wierzyć, że przyjdzie, trzeba zawsze być gotowym na Jego powrót, trzeba być pełnym Ducha Świętego w każdym czasie swojego życia, żyć z Bogiem według Jego a nie własnej woli, żyć według prawa Bożego ...

,, Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, o której Syn Człowieczy przyjdzie.,,

Amen
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13