FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Aniołowie w życiu ludzi
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2015-08-23, 06:41   Re: Aniołowie w życiu ludzi

bartek212701 napisał/a:
Czy człowiek ma kogoś takiego jak anioł stróż? Jeśli tak, to kim są te istoty?

Raczej nie każdy człowiek.
Heb 1:14 nbg-pl "Czyż nie wszyscy są służebnymi duchami, posłanymi do służby dla tych, co mają uzyskać zbawienie?"
Nie sądzę także, aby konkretny anioł był „przypisany” do konkretnej osoby.
Anioł tłumaczy się na „posłaniec”.
Tym posłańcem może być istota duchowa, inny człowiek, zwierzę, cokolwiek...
Cytat:
Jeśli nie, to czy aniołowie pomagają ludziom?

Raczej nie.
Być może był taki czas, gdy chcieli- o czym może świadczyć zapis:
"Nie aniołom bowiem poddał przyszły świat, o którym mówimy." Hbr 2:5 bt5
Dzisiejszy świat nie jest im poddany, przyszły też nie będzie.
Pozostaje jedynie ten pierwszy- z przed Potopu.
Być może mieszańcy- nefilimowie- byli taką próbą.
Rasa nieśmiertelnych (mogących żyć wiecznie) istot. :roll:
Cytat:
Jaka jest rola aniołów w dziejach stworzenia?

Nie wiem. Z pewnością przyglądali się i byli zachwyceni! :lol:
Job 38:4-11 br "Gdzie byłeś, gdym ziemię zakładał? Powiedz Mi, skoroś taki mądry! (5) Czy wiesz, kto jej granicę wyznaczył? Kto nad nią rozciągnął miernicze sznury? (6) Na czym są wsparte jej słupy? Kto położył pod nią kamień węgielny, (7) gdy gwiazdy poranne igrały i radowali się synowie Boga? (8) A kto zamknął morze bramami, gdy wzburzone wyszło z [matki] łona, (9) gdy Ja przyodziałem je w szaty z obłoków, a za pościel dałem mu pierwsze mroki? (10) Kiedy mu wytyczał moje granice i ustawiałem bramy i zamknięcia, (11) mówiłem: Tylko dotąd możesz dojść, nie dalej; tu muszą się zatrzymać twoje fale."
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-09-08, 09:24   Re: Aniołowie w życiu ludzi

Henryk napisał/a:
bartek212701 napisał/a:
Czy człowiek ma kogoś takiego jak anioł stróż? Jeśli tak, to kim są te istoty?


Nie sądzę …, aby konkretny anioł był „przypisany” do konkretnej osoby.

Anioł tłumaczy się na „posłaniec”.
Tym posłańcem może być istota duchowa, inny człowiek, zwierzę, cokolwiek...


Bardzo słusznie Henryku, gdyż nawet orzeł w Apokalipsie jest nazwany aniołem.
Myślę, że dobrze by było gdybyśmy zajęli się dokładnym zbadaniem, użycia greckiego określenia „aggelos” w Piśmie Świętym. Warto jest wiedzieć, że ono nie oznacza posłaniec i anioł. Oznacza ono posłaniec, a anioł to spolszczony jego odpowiednik.

Tak wstępnie się odnosząc do tej kwestii, najważniejsze jest to, że „aggelos” jest tłumaczone w NT na dwa sposoby. Przez „anioł” wszędzie tam, gdzie nie można dokładnie ustalić, o jaką istotę chodzi. Natomiast przez posłańcy tam, gdzie można konkretnie ustalić, że chodzi o ludzi. Gdyby napisano, że odeszli aniołowie (Łk. 7:24) Jana Chrzciciela, albo, że Pan Jezus w Samarii wysłał aniołów (Łk. 9:52) swoich, to stałoby się jasne, że określenie „aggelos”, może odnosić się też do ludzi.

Wyjątkowy jest przypadek, w którym uważano, że przed drzwiami domu nie stoi Ap. Piotr, (jak stwierdziła Rode), lecz anioł jego (jak przypuszczali inni). Najprościej można by tą postać zrozumieć, gdyby przetłumaczono: To posłaniec jego, Dz. 12:15. Jednak tak nie uczyniono, aby na fałszywej podstawie z Mt. 16:19 pokazać, że Ap. Piotr ma moc sprowadzać aniołów z nieba i im rozkazywać.

Określeniem „aggelos” = posłaniec, posługiwano się w takich przypadkach, gdy najistotniejszy był fakt, że jest to ktoś posłany przez ważna osobę, którą dla Chrześcijan był Pan Jezus Chrystus. Posłańcami tym stawały się osoby, które potajemnie wierzyły w Pana Jezusa (np. Nikodem) i w szczególnie ważnych sytuacjach, zdobywały się na czyny wspierające tych, którzy jawnie wierzyli i działali dla sławienia Pana Jezusa. Mogli nimi stawać się żołnierze, urzędnicy i inni.

Aniołami wierzących, w niebie, stawały się nawet ich dobre uczynki, modlitwy itp. Są one tam posyłane i gromadzone, jako „skarby” w niebie. Skarb z naczynia glinianego miał zamieszkać w niebie. To sprawia, że aniołowie „małych” wszystko widzą dzięki obliczu Bożemu, a ten wtedy przez anioła swego działa dla ratowania ich.

Cytat:
„Baczcie, abyście nie gardzili żadnym z tych małych, bo powiadam wam, że aniołowie ich w niebie ustawicznie patrzą na oblicze (wszystko widzą dzięki obliczu) Ojca mojego, który jest w niebie” – Mat. 18:10 (NP).

Anioł Jehowy obozuje wokół tych, którzy się go boją, i ratuje ich. Ps 34:7

A do którego z aniołów powiedział kiedy: Siądź po prawicy mojej, aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek stóp twoich. (14) Czy nie są oni wszyscy służebnymi duchami, posyłanymi do pełnienia służby gwoli tych, którzy mają dostąpić zbawienia? Żyd. 1:13,14

Nie aniołom bowiem poddał przyszły świat, o którym mówimy, Żyd. 2:5


W Żyd. 1:13,14 nie jest ukazana osobista rola aggelos (urzędnika, żołnierza itp.), wykonywana często bezpośrednio na rzecz wiernych Bogu i Panu Jezusowi, lecz duchowa wykonywana np. przez różne regulacje prawne w mniejszym i większym zakresie.

W Ap. 18:1 jest napisane, że od blasku anioła rozjaśniła się ziemia, co może oznaczać wydanie przez „Sługę Bożego” ważnego aktu prawnego, który rozświetli współżycie ludzi na ziemi. Przykładem takiego rozświetlenia w przeszłości był np. edykt króla Ahaszwerosza, czy Cyrusa. Tak więc, czy bezpośrednio (osobiście), czy pośrednio (duchowo), aniołowie ci pomagają tym, którzy mają być zbawieni. Inni korzystają z ich pomocy tylko dla zaspokojenia celów doczesnych, J. 6:26,27

Pierwotnie aniołami, którym był poddany świat Adama, stworzony według duszy żywej (1Kor. 15:45a), byli potomkowie człowieka, którego w dniu szóstym Bóg stworzył na obraz swój, Rdz. 1:27,28. Byli oni aniołami („naczynia gliniane”), ponieważ zostali posłani przed czynieniem świata Adama według ducha ożywiającego (1Kor. 15:45b), czyli przed powstaniem świata człowieka, czynionego w dniu siódmym (także) na podobieństwo Boże („skarb w naczyniu glinianym”, albo „Kamień”, który oderwał się od góry – tak jest według wiary mojej, ukształtowanej na podstawie Słowa Bożego)

Drugi świat nie był im poddany, ponieważ byli w ciemności, skrępowani upadkiem człowieka, utrudniającym działanie im w chwale doskonałości, Eze. 28:12-19. W trzecim niebie i ziemi, w których ma zatryumfować sprawiedliwość maja pełnić tylko rolę pośredniczącą między tymi na niebie i tymi na ziemi. Ukazuje to wstępowanie i zstępowanie aniołów po „drabinie”, jaką jest Syn Człowieczy, J. 1:51. Do Hioba, jako przedstawiciela tego Syna Człowieczego (w którym działał duch Chrystusowy, 1Pio. 1:9-12), Bóg powiedział, że on zna odpowiedź na pytania, które mu Bóg zadaje, ponieważ jest on początkiem i końcem stwórczego dzieła jego, więc wszystko w nim jest zapisane.

Cytat:
Ty to wiesz, bo urodziłeś się wtedy i wielka jest liczba twoich dni. Hio. 38:21


Treść tekstu wskazuje na całe dzieło stworzenia, w którym aniołowie jako podwykonawcy woli BOGA JEHOWY (Jahwe) byli podrzędnymi Bogami, wykonującymi dzieła kolejnych dni stwarzania. Dopóki byli w jedności z BOGIEM to radowali się z tego, co czynił za ich pośrednictwem, a zwłaszcza z ukoronowania dzieła jego w dniu szóstym, Rdz. 1:27,28; Hio. 38:7.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 14:39   

a ich podzial,funkcje?

Ostatnio ogladalem pastora ktory twierdzil ze np serafini..to nie anioly itd
Twierdzil tez ze "Aniol Panski" to Jezus przed inkarnacja..
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-10-07, 23:47   

Olus napisał/a:
a ich podzial,funkcje?

Ostatnio ogladalem pastora ktory twierdzil ze np serafini..to nie anioly itd
Twierdzil tez ze "Aniol Panski" to Jezus przed inkarnacja..


O ile zadaniem anggelos (= anioła) jest pełnienie roli posłańca kogoś dla kogoś na różnych poziomach bytu, o tyle zadaniem serafina jest całkowite oddanie się, płonięcie dla ukazania stworzeniu chwały Bożej na różnych poziomach bytu. Mogą to czynić w danym miejscu swojego działania. Jeżeli serafin zostaje posłany, aby uczynić to gdzieś dla kogoś, to znaczy, że anggelos może być też serafinem.

Podział i funkcje aniołów można zrozumieć na podobieństwo np. uczestników procesu sądowego, jakimi są świadkowie danego zdarzenia. Różne osoby o różnych rangach społecznych mogą być świadkami w danej sprawie. Ta ich ranga ma drugorzędne znaczenie. Pierwszorzędne znaczenie ma fakt, że mają coś do powiedzenia w danej sprawie. Mogą być świadkowie prostych zdarzeń i ich ranga jest mniejsza od rangi tych, którzy są świadkami procesów zdarzeń.

Bezdomny w danej sprawie, jeżeli coś widział, może znaczyć więcej niż jakiś dostojnik, który nie ma o niej żadnego pojęcia, gdyż nie był świadkiem zdarzenia. Podobnie posłaniec w danej sprawie, np. przynoszący lekarstwo ratujące życie ma większą w niej rangę niż lekarz, który wcześniej wydał trafną diagnozę, ale ona nie skutkuje uleczeniem tak jak ono. Bez niej jednak nie można by poznać skutecznego lekarstwa z pośród masy innych, znajdujących się w aptece.

Pan Jezus jest oczywiście Aniołem Jehowy, gdyż ten go posłał, ale wśród innych aniołów, którymi sam się posługuje w dziele Ojca jest Archaniołem - Aniołem nad aniołami.

Podaje te przykłady tylko w celu ułatwienia zrozumienia tego, co mam na uwadze i na podstawie Słowa Bożego wierzę, że tak jest.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-08, 17:16   

No wlasnie moze ale nie musi..
W niebie jest wiele "stworzen" o ktorych za wiele nie wiemy.
Co do Jezusa to zgodze sie ze jest poniekad aniolem ale co arch to nie bardzo..
Bo rozumiem ze masz na mysli Michala..ale zostawmy w tym temacie sprawe Michala..
Wlasnie o to chodzi ze ten Pastor jest trynitarny wiec Michal odpada on jako oddzielil anioly..

https://translate.google....-13&prev=search

Tutaj mozesz o tym poczytac..translator google nie tlumaczy perfekcynie ale zawsze to cos.

btw,Kim wedlug ciebie sa Starcy ?
 
     
Listek
VIP


Potwierdzenie wizualne: 2015
Pomógł: 581 razy
Dołączył: 11 Sie 2014
Posty: 2615
Poziom: 40
HP: 351/5017
 7%
MP: 2395/2395
 100%
EXP: 154/168
 91%
Wysłany: 2015-10-09, 07:58   

O Ewangelii anioły nie maja pojęcia, choć na pewno chciałyby w te sprawy wejrzeć.

Pozdrawiam
_________________
Bóg jest wciąż taki sam i się nie zmienia.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-09, 12:17   

To prawda.Aniol tez nie moze narodzic sie na nowo itd.
To calkiem co innego.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-10-09, 14:32   

Olus napisał/a:
Co do Jezusa to zgodze sie ze jest poniekad aniolem ale co arch to nie bardzo..Bo rozumiem ze masz na mysli Michala..


Rozumiejąc znaczenie określenia anioł i archanioł, książę i Wielki Książę Michał, oraz zmienny punkt odniesienia nie widzę problemu, aby te określenia, czy stanowiska odnieść do Syna Bożego. W jednym czasie jest on aniołem i księciem Bożym, ale w stosunku do innych podrzędnych aniołów i książąt jest Archaniołem i Wielkim Księciem

Olus napisał/a:
Kim wedlug ciebie sa Starcy ?


Jest to pytanie wezwanie, które pobudziło mnie do bardziej uważnego i dokładniejszego pochylenia się nad nim, co też uczyniłem według odczutej potrzeby.

Cytat:
A wiara jest pewnością tego, czego się spodziewamy, przeświadczeniem o tym, czego nie widzimy. (2) Wszak jej zawdzięczają przodkowie (starsi) chlubne świadectwo. Żyd. 11:1,2


Ap. Paweł odnosi to stwierdzenie do szczególnych starszych, czyli bohaterów wiary, wymienionych w 11 rozdziale Listu do Żydów, którzy osiągnęli chlubne świadectwo. W jego treści od w. 4 do 34, wymienia 24 przypadki, a wśród nich 15 bohaterów z imienia oraz ich czyny, a także czterech tylko z imienia i dodatkowo 5 szczególnych czynów proroków nie wymienionych z imienia, co naprowadza nas na wyjaśnienie, kim jest 24 tajemniczych starców z Apokalipsy.

Innych, których wymienia od w. 35 są tymi, dla których coś uczyniono, lub tymi, którzy cierpieli w szczególny sposób.

Tak więc na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że chlubne świadectwo otrzymali od Boga, ale i od ludzi, dla których coś szczególnego uczynili, gdyż uczynili to dla dobra rodzaju ludzkiego, jego przetrwania, rozwoju wiary i kształtowania podobieństwa Bożego w sercu, Rdz. 5:1,2; 6:3.

Uwzględniając powyższe, ważne jest następnie to, jaką rolę w Apokalipsie spełniają 24 starcy:

Cytat:
A wokoło tronu dwadzieścia cztery trony, a na tych tronach siedzących dwudziestu czterech starców, odzianych w białe szaty, a na głowach ich złote korony.

upada dwudziestu czterech starców przed tym, który siedzi na tronie, i oddaje pokłon temu, który żyje na wieki wieków i składa korony swoje przed tronem, mówiąc: (11) Godzien jesteś, Panie i Boże nasz, przyjąć chwałę i cześć, i moc, ponieważ Ty stworzyłeś wszystko, i z woli twojej zostało stworzone, i zaistniało. Ap. 4:4, 10,11


Następnie według anioła, czyli zakonu sprawiedliwości, będącego wyzwaniem dla upadłego człowieka, jeden ze starców, (prorok Izajasz przez swoje chlubne świadectwo), informuje, że księgę zapisaną wewnątrz i zewnątrz, zapieczętowaną siedmioma pieczęciami, znajdującą się w prawej dłoni tego, który siedział na tronie, godny jest otworzyć, zerwać jej pieczęcie i do niej wejrzeć.

Cytat:
A jeden ze (24) starców rzecze do mnie: Nie płacz! Zwyciężył lew z pokolenia Judy (Rdz. 49:8,9), korzeń Dawidowy (Izj. 11rozdz.) i może otworzyć księgę, i zerwać siedem jej pieczęci. (6) I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami i pośród (24) starców stojącego Baranka (Izj. 53 rozdz.) jakby zabitego, który miał siedem rogów i siedmioro oczu; a to jest siedem duchów Bożych zesłanych na całą ziemię. Ap. 5:1-6


W reakcji na samo wzięcie przez Baranka, księgi z rąk Bożych:

Cytat:
upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych. (9) I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu, (10) i uczyniłeś z nich dla Boga naszego ród królewski i kapłanów, i będą królować na ziemi. Ap. 5:8-10


Odczytuję ten akt, jako potwierdzenie przez 24 starców, wypełnienia się ich świadectwa w nowym Wieku, Wieku Ewangelii, które wcześniej głosili i według niego żyli. W nich działał Duch Chrystusowy (1Pio. 1:9-12) i oni przez swoje proroctwa, przemawiali do Pana Jezusa, do tego stopnia, że podjął się wypełnić wolę Bożą, zgodnie z tym, co było napisane w księdze, Żyd. 10 rozdz.

Cytat:
Toteż, przychodząc na świat, mówi: Nie chciałeś ofiar krwawych i darów, aleś ciało dla mnie przysposobił; (6) nie upodobałeś sobie w całopaleniach i ofiarach za grzechy. (7) Tedy rzekłem: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją, o Boże, jak napisano o mnie w zwoju księgi. (8) Najpierw mówi: Nie chciałeś i nie upodobałeś sobie ofiar krwawych i darów, i całopaleń, i ofiar za grzechy, które przecież bywają składane według zakonu; (9) potem powiada: Oto przychodzę, aby wypełnić wolę twoją. Znosi więc pierwsze, aby ustanowić drugie; (10) mocą tej woli jesteśmy uświęceni przez ofiarowanie ciała Jezusa Chrystusa raz na zawsze. Żyd. 10:5-10


Dlatego wielu posłańców (aniołów), którzy są wokoło tronu i postaci, i 24 starców, posłani zostali, aby uznać prawa Baranka:

Cytat:
A gdy spojrzałem, usłyszałem głos wielu aniołów wokoło tronu i postaci, i (24) starców, a liczba ich wynosiła krocie tysięcy i tysiące tysięcy; (12) i mówili głosem donośnym: Godzien jest ten Baranek zabity wziąć moc i bogactwo, i mądrość, i siłę, i cześć, i chwałę, i błogosławieństwo. Ap. 5:11,12


W reakcji na niepodważalną moc ich posłannictwa, jego słuszność potwierdza całe stworzenie:

Cytat:
I słyszałem, jak wszelkie stworzenie, które jest w niebie i na ziemi, i pod ziemią, i w morzu, i wszystko, co w nich jest, mówiło: Temu, który siedzi na tronie, i Barankowi, błogosławieństwo i cześć, i chwała, i moc na wieki wieków. (14) A cztery postacie mówiły: Amen.(24) Starcy zaś upadli i oddali pokłon. Ap. 5:13,14


Następnie w 7 rozdz. Apok. mamy opisaną wewnętrzną scenę (czyli bez całego stworzenia na niebie i ziemi), w której jeden ze starców, prorok Daniel (Dn. 1:18-20; 2:13-23; 3- 6 rozdz.; 9:3-19; 10:1; 12:1) przez swoje świadectwo, zdaje sprawę o pochodzeniu Wielkiego Grona, ukształtowanego w wyniku Wielkiego Ucisku:

Cytat:
A wszyscy aniołowie stali wokoło tronu i (24) starców, i czterech postaci, i upadli przed tronem na twarze swoje, i oddali pokłon Bogu, (12) mówiąc: Amen! Błogosławieństwo i chwała, i mądrość, i dziękczynienie, i cześć, i moc, i siła Bogu naszemu na wieki wieków. Amen. (13) I odezwał się jeden ze (24) starców, i rzekł do mnie (Apostoła Jana, reprezentanta Kościoła Wieku Ewangelii): Któż to są ci przyodziani w szaty białe i skąd przyszli? Ap. 7:11.13


Dalej czytamy o odsłonięciu tajemnicy Bożej w czasie trąbienia siódmego anioła. W tym czasie, 24 starców oddaje pokłon tylko Bogu, co może wskazywać na czas, w którym, zgodnie z 1Kor. 15:28, Chrystus przekazuje władzę Bogu Ojcu:.

Cytat:
I zatrąbił siódmy anioł; i odezwały się w niebie potężne głosy mówiące: Panowanie nad światem przypadło w udziale Panu naszemu i Pomazańcowi jego i królować będzie na wieki wieków. (16) A dwudziestu czterech starszych, którzy siedzą na tronach swoich przed Bogiem, upadło na oblicza swoje i oddało pokłon Bogu, (17) mówiąc: Dziękujemy ci, Panie, Boże Wszechmogący, który jesteś i byłeś, że przejąłeś potężną władzę swoją i zacząłeś panować; Ap. 11:15-17


Na uwagę zasługuje też fakt, że nową pieśń, którą w Ap. 5:9,10 śpiewają 24 starcy, mogli się nauczyć tylko 144 000 tych, którzy zostali wykupieni z ziemi:

Cytat:
upadły przed Barankiem cztery postacie i dwudziestu czterech starców, a każdy z nich miał harfę i złotą czaszę pełną wonności; są to modlitwy świętych. (9) I zaśpiewali nową pieśń tej treści: Godzien jesteś wziąć księgę i zdjąć jej pieczęcie, ponieważ zostałeś zabity i odkupiłeś dla Boga krwią swoją ludzi z każdego plemienia i języka, i ludu, i narodu, (10) i uczyniłeś z nich dla Boga naszego ród królewski i kapłanów, i będą królować na ziemi. Ap. 5:8-10

I widziałem, a oto Baranek stał na górze Syjon, a z nim sto czterdzieści cztery tysiące tych, którzy mieli wypisane jego imię na czole i imię jego Ojca. (2) I usłyszałem głos z nieba jakby szum wielu wód i jakby łoskot potężnego grzmotu; a głos, który usłyszałem, brzmiał jak dźwięki harfiarzy, grających na swoich harfach. (3) I śpiewali nową pieśń przed tronem i przed czterema postaciami i przed (24) starszymi; i nikt się tej pieśni nie mógł nauczyć, jak tylko owe sto czterdzieści cztery tysiące tych, którzy zostali wykupieni z ziemi. Ap. 14:1-3


Wiarą dostrzegam możliwość następującego wytłumaczenia tej pozornej rozbieżności.

W Ap. 5:8-10 nowa pieśń, pieśń do nieprzyjaciół swoich jest śpiewana przez 24 starców w trakcie oddawania pokłonu Barankowi, a w Ap. 14:1-3 nowa pieśń jest śpiewana przez Baranka i 144 000 tych, którzy zostali wykupieni z ziemi. Użyte w tych dwóch przypadkach określenie Baranek, tłumaczone z greckiego „arnion” (Owieczka - 721) jest rodzaju żeńskiego, które tylko raz występuje w Ew. Jana 21:15, a w pozostałych 29 przypadkach, występuje w Apokalipsie.

Innym, podobnym określeniem jest „amnos” (Baranek – 286), rodzaju męskiego i tylko cztery razy występuje w J. 1:29,36; Dz. 8:32 i 1Pio. 1:19. W tych przypadkach zdecydowanie odnosi się ono do Pana Jezusa Chrystusa i nikogo więcej. Czy więc „amnos” należy do większego bytu, jakim jest „arnion” i jest jego głową? Biorąc pod uwagę Efz. 5:23,24, 31,32; 1Kor, 11:3, myślę, że tak należy to rozumieć:

Cytat:
Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, i połączy się z żoną swoją, a tych dwoje będzie jednym ciałem. (32) Tajemnica to wielka, ale ja odnoszę to do Chrystusa i Kościoła.

mąż jest głową żony, jak Chrystus Głową Kościoła, ciała, którego jest Zbawicielem. (24) Ale jak Kościół podlega Chrystusowi, tak i żony mężom swoim we wszystkim. Efz.. 5:23,24, 31,32

głową każdego męża jest Chrystus, a głową żony mąż, a głową Chrystusa Bóg. 1Kor. 11:3


Czy określenie „tajemnica to wielka” oznacza, że ujawnił jeszcze większa, czy mniejszą z możliwych? Z powyższych tekstów wynika, że Chrystus wraz z Kościołem stanowią małżonkę Bożą, gdyż Bóg jest głową Chrystusa. Tak, więc Bóg jest GŁOWĄ Chrystusa, a ten Głową Kościoła i męża. Mąż jest głową żony.

Cytat:
Potem usłyszałem jakby donośny głos licznego tłumu w niebie, który mówił: Alleluja! Zbawienie i chwała, i moc Bogu naszemu, (2) gdyż prawdziwe i sprawiedliwe są sądy jego; osądził bowiem wielką wszetecznicę, która skaziła ziemię wszeteczeństwem swoim, i pomścił na niej krew sług swoich. (3) I rzekli po wtóre: Alleluja! I dym jej unosi się w górę na wieki wieków. (4) I upadło dwudziestu czterech starców, i cztery postacie, i oddały pokłon Bogu, siedzącemu na tronie, mówiąc: Amen, Alleluja! (5) A od tronu rozległ się głos mówiący: Chwalcie Boga naszego, wszyscy słudzy jego, którzy się go boicie, mali i wielcy. (6) I usłyszałem jakby głos licznego tłumu i jakby szum wielu wód, i jakby huk potężnych grzmotów, które mówiły: Alleluja! Oto Pan, Bóg nasz, Wszechmogący, objął panowanie. (7) Weselmy się i radujmy się, i oddajmy mu chwałę, gdyż nastało wesele Baranka, i oblubienica jego przygotowała się; Ap. 19:1-7


Podsumowując:
Wiarą na podstawie Słowa Bożego, dostrzegam, że Nowe Stworzenie, o którym napisano w NT jest czynieniem człowieka na podobieństwo Boże (Rdz. 5:1,2) w człowieku, stworzonym w dniu szóstym tylko na obraz Boży (skarb w naczyniu glinianym, 2Kor. 4:7). Kształtowanie (spłodzenie i narodzenie) Nowego Stworzenia następuje w S i NT.

Wyrażając się w podobieństwie, kształtowanie to dzieli się na stan płodowy w ST (24 starców) i stan po narodzeniu w NT, co rozpoczyna się od Pana Jezusa Chrystusa (Baranek Boży) i Kościoła. Razem stanowią „arnion”, czyli Owieczkę, a w domyśle Owieczkę Bożą.

Jeżeli w Apokalipsie występuje Owieczka, zamiast Baranek, to trudno może być pogodzić się w szczególności z treścią dwóch tekstów:

Cytat:
Baranek (Owieczka) stał na górze Syjon, a z nim (a wśród niego) sto czterdzieści cztery tysiące, Ap. 14:1


A w śród nich najbardziej z poniższym:

Cytat:
Weselmy się i radujmy się, i oddajmy mu chwałę, gdyż nastało wesele Baranka (Owieczki) i oblubienica jego przygotowała się; Ap. 19:1-7


Tekst ten wskazuje jakby na dwa obojnacze byty. Dostrzegam w tym, coś odwrotnego do stanu zapisanego w Rdz. 2:18, gdzie nastąpiło zakończenie obojnactwa, prowadzące do rozdzielenia płci, a w Ap. 19:7 następuje jakby proces odwrotny, czyli połączenie płci na poziomie duchowym. Pojednanie całego stworzenia z Bogiem, Efz. 2:14-16; Kol. 1:19,20.

I widziałem pośrodku między tronem a czterema postaciami ipośród (24) starców stojącego Baranka (Izj. 53 rozdz.) jakby zabitego, Ap. 5:6

Dwa podkreślone wyrazy (między i pośród) są tłumaczone z dwóch różnych słów greckich (1722 + 3319). W pierwszym przypadku można to przetłumaczyć - znajdujący się w środku, a w drugim - będący w środku pomiędzy.

Sens treści Ap. 5:6 można więc odczytać następująco:

Kod:
I znajdując się w środku [u]wśród[/u] tronu oraz czterech postaci, widziałem [u]będącego w środku pomiędzy[/u] [color=cyan](24) starcami[/color] [color=blue]Baranka (Owieczki)[/color], stojącego, jak gdyby zabitego, Izj. 53 rozdz. 


Bez dalszego wnikania w tą treść, dostrzegam możliwość, że Ap. Jan, jakby wśród starców Owieczki widział jeszcze kogoś innego, szczególnego, stojącego, ale jak gdyby zabitego, Ap. 11:8

Zarówno Baranek jak i Owieczka, najpierw są (probaton), gdyż należą do wypasanego stada, z którego w odpowiednim czasie są odłączani na ofiarę. W Dz. 8:32 określenie probaton i amnos jest zastosowane do Pana Jezusa Chrystusa.

Ponadto należy jeszcze odnieść się do takich postaci jak:
cztery postacie, z których każda jest podobna do kogo innego. Jedna do Lwa (sprawiedliwość - Apostoł i Ewangelista Mateusz), druga do wołu (moc - Ewangelista Marek, Ewangelia według Ap. Piotra), trzecia do orła (mądrość - Ewangelista Łukasz, Ewangelia według Ap. Pawła), a czwarta do człowieka (miłość - Apostoł i Ewangelista Jan).

Wszystkie cztery Ewangelie, ukazują nam życie i działalność Pana Jezusa Chrystusa od strony podstawowych cech doskonałego człowieka, którymi są: miłość, mądrość, moc i sprawiedliwość. Natomiast 24 starcy przedstawiają nam cechy, które prowadzą do rozwinięcia tych powyższych. Jedno i drugie osiąga 144 000 tych, którzy zostali wykupieni z ziemi.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-10-09, 14:46   

Listek napisał/a:
O Ewangelii anioły nie maja pojęcia, choć na pewno chciałyby w te sprawy wejrzeć.


Aniołowie z 1Kor. 4:9 (świat aniołów ludzkich) i 1Pio. 1:12 (aniołowie) to ci, którzy potajemnie sympatyzowali Chrystusowi w Kościele, ale nie byli w nim aktywni. Jednak pod wpływem oddziaływania nauczania i czynów Kościoła, z których niejednokrotnie korzystali, przychodzili mu z pomocą w trudnych jego doświadczeniach. Nie znali oni Ewangelii tak jak Członkowie Kościoła, dlatego ci nie powinni się przed nimi, dostojnikami tego świata poniżać, z racji ich rangi, Kol. 2:18-23.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-10-09, 14:50   

Olus napisał/a:
To prawda.Aniol tez nie moze narodzic sie na nowo itd.
To calkiem co innego.


Ci aniołowie ludzcy byli narodzeni na nowo, czyli zostali ożywieni w Chrystusie, ale utracili czujność, zasnęli w wierze (należeli do żywych, ale śpiących w wierze). W szczególnych sytuacjach byli budzeni przez Pana Jezusa Chrystusa i przychodzili z pomocą Kościołowi.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-09, 15:01   

Tak Pokoja tylko my mielismy na mysli duchowe istoty a nie ludzi ;)
Taki Aniol przeciez nie jest skazony grzechem nie musi umrzec,narodzic sie na nowo itd.
Co do starcow ciekawa interpretacja.Dziekiv :)
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2015-10-09, 23:36   

Olus napisał/a:
Tak Pokoja tylko my mielismy na mysli duchowe istoty a nie ludzi ;)


Zwróć jednak uwagę na treść Kol. 2:18-23:

Cytat:
Niech was nikt nie potępia, kto ma upodobanie w poniżaniu samego siebie i w (przez) oddawaniu (e) czci aniołom, a opierając się na swoich widzeniach, pyszni się bezpodstawnie cielesnym usposobieniem swoim, (19) a nie trzyma się głowy, z której całe ciało, odżywiane i spojone stawami i ścięgnami, rośnie wzrostem Bożym. (20) Jeśli tedy z Chrystusem umarliście dla żywiołów świata, to dlaczego poddajecie się takim zakazom, jakbyście w świecie żyli: (21) nie dotykaj, nie kosztuj, nie ruszaj? (22) Przecież to wszystko niszczeje przez samo używanie, a są to tylko przykazania i nauki ludzkie. (23) Mają one pozór mądrości w obrzędach wymyślonych przez ludzi, w poniżaniu samego siebie i w umartwianiu ciała, ale nie mają żadnej wartości, gdy chodzi o opanowanie zmysłów.


Zauważ, że upodobanie w poniżaniu samego siebie, następuje przez oddawanie czci aniołom, którzy zostali posłani do różnych zgromadzeń, aby strzec porządku, opartego na przykazaniach wymyślonych przez ludzi.

Czy myślisz, że ludzie ściągnęli z kosmosu jakichś aniołów, aby pilnowali porządku, ustalonego przez nich. Jestem przekonany, że chodzi tu o posłańców (aniołów) ludzkich, którzy zostają posłani, aby czuwać nad przestrzeganiem zasad prawa, ustalonego przez ludzi.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14