FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Boska Wszechwiedza a dana wolność
Autor Wiadomość
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6329
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4440/6115
 72%
EXP: 307/330
 93%
Wysłany: 2016-06-05, 23:50   Boska Wszechwiedza a dana wolność

Olus napisał/a:
Oczywiście że Bóg jest wszechwiedzący bo co to byłby za Bóg gdyby nie był?
http://biblos.feen.pl/vie...&start=15#73502


Wszystko, co Bóg stworzył w sobie, to stworzył z myślą o dobru człowieka, który jest ukoronowaniem dzieł jego. Bóg z tego samego, czyli z siebie wszystko wywiódł, Dz. 17:26

Cytat:
(23) … rzekł człowiek: Ta dopiero jest kością z kości moich i ciałem z ciała mojego. Będzie się nazywała mężatką, gdyż z męża została wzięta. […] (25) A człowiek i jego żona byli oboje nadzy, lecz nie wstydzili się. Rdz. 2:21-25


Lub inaczej według Konkordancji Stronga, miej więcej tak:

Kod:
Zachowywał się dumnie człowieczy (syn): To istota z istoty, pokrewne więzy krwi. To będzie wybranka naspół (wzajemnie). Bo ją, jako człowieczą pojął. […]
25. A człowiek (ludzie) naspół byli oboje szczerzy a nie zawiedli się. Rdz. 2:23


Bóg pragnął, aby człowiek wzajemnie z nim radował się z ich wspólnego istnienia.

Cytat:
Synu, ty zawsze jesteś ze mną i wszystko moje jest twoim. Łk. 15:31


Jednak człowiek uległ pokusie i popadł w grzech, stając się upadłym i pysznym stworzeniem.

Według poniższych cytatów z różnych przekładów w 1Sam. 2:3 jest napisane:

Cytat:
Nie mówcie więcej słów pełnych pychy, z ust waszych niech nie wychodzą słowa wyniosłe, bo Pan jest Bogiem wszechwiedzącym: On waży uczynki. BT

Nie mówcie ustawicznie wyniośle, Niech nie wychodzi zuchwalstwo z ust waszych, Gdyż Pan jest Bogiem, który wszystko wie, Bogiem, który waży uczynki. BW

Nie (408) mówcież (1696) napotem (7235) słów (~1364) pysznych (1364), a niech nie wychodzą (3318) słowa harde (6277) z ust (6310) waszych; albowiem (3588) Bóg (410) jest umiejętności (1844) Panem (3068), a nadawają (8505) się sprawy (5949) [3808] jego (8901). BG

Nie mówcie tyle i tak wyniośle, niech z waszych ust nie wychodzi nic niepowściągliwego, gdyż Jehowa jest Bogiem wiedzy i ocenia uczynki prawidłowo. PNŚ


Lub inaczej według Konkordancji Stronga, miej więcej tak:

Kod:
Nie (408) przyrzekajcie (1696) stać się wielkimi (7235) wysoce (~1364) wyższymi (1364), występującymi (3318) zuchwale (6277) ustami (6310); albowiem (3588) Jehowa, (3068) Bóg (410) poznania (1844), nie [3808] mierzy (8505) wewnątrz (8901) złych uczynków (5949).

Nie przyrzekajcie stać się wielkimi wysoce wyższymi, występującymi zuchwale ustami; albowiem Jehowa, Bóg poznania, nie mierzy wewnątrz złych uczynków (nie uznaje ich).


Gdy zewnętrzny przedsionek Świątyni, został oddany poganom (Ap. 11:2), to nie mierzono tego, co na nim zuchwale czyniono, a co opisane jest w rozdziałach od 11 do 20 Księgi Apokalipsy.

Bóg narodom, które wywiódł, wyznaczył czas i granice ich zamieszkania, czyli dał coś cząstkowego, aby go szukali, wyczuli i poznali, że są z tego samego Bożego rodu, z którego wszystko mają. Dz. 17:24-28. Celem posługiwania się tymi cząstkami poznania i obracanie nimi dla wzajemnego dobra, czy ścieranie się z sobą jest wyznaczenie dążenia dla poznania Boga i osiągnięcia z nim pokoju.

Aby, chociaż w sposób ogólny zrozumieć wolność człowieka w kontekście Bożej wszechwiedzy, temat tego wątku może wymagać ustalenia na podstawie Słowa Bożego, kim jest Bóg i jak działa. W związku z tym nasuwa się pytanie: Czy Bóg nie wiedział od razu, co się działo np. przy budowie wierzy Babel (Rdz. 11:5) i w Sodomie i Gomorze (Rdz. 18:20,21; 19:13):

Cytat:
Wtedy zstąpił Pan, aby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie.Rdz. 11:5

Potem rzekł Pan: Wielki rozlega się krzyk przeciwko Sodomie i Gomorze, że grzech ich jest bardzo ciężki. (21) Zstąpię więc i zobaczę, czy postępowali we wszystkim tak, jak głosi krzyk, który doszedł do mnie, czy nie; muszę to wiedzieć! Rdz. 18:20,21

Zniszczymy bowiem to miejsce, gdyż głośna jest na nich skarga przed Panem i posłał nas Pan, abyśmy je zniszczyli. Rdz. 19:13

Ze względu na specyficzne znaczenie tej kwestii nie będę jej rozwijał samodzielnie. Ograniczam się do postawienia pytania: Jak pogodzić Bożą wszechwiedzę, kojarzącą się nieuchronnie z kwestią predestynacji z jednej strony, a z drugiej strony z wolną wolą i wolnością istot doskonałych. Odpowiedzi poszukajmy wspólnie, dlatego:

ZAPRASZAM DO DYSKUSJI
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6329
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4440/6115
 72%
EXP: 307/330
 93%
Wysłany: 2016-06-07, 10:44   

Na początek rozważmy treść poniższego cytatu:

Cytat:
Wtedy zstąpił Pan, aby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie.Rdz. 11:5


Czy Bóg Jehowa, który napełnia niebo i ziemię, a więc jest wszystkim we wszystkim, ale i ponad wszystkim, dlatego niebiosa i niebiosa niebios nie mogą go pomieścić, potrzebuje (musi) gdzieś zstępować? Oczywiście poetycznie może tak się wyrazić subiektywny obserwator, jego wyznawca. Czy jednak język hebrajski nie daje podstawy do innego przetłumaczenia tego tekstu? Daje :!: :!: :!:

Otóż można go przetłumaczyć następująco - miej więcej tak:

Kod:
Jehowa zesłał [u]udrękę ze strachu (5892 - ^AJaR)[/u], spowodował wpatrywanie się, [u]podwyższonej warstwie (4026 - MiGDaLaH)[/u], której trwanie spowodowali synowie ludzcy.


Tradycyjny sposób przetłumaczenia tego tekstu, jakby ma na celu ukrycie faktu, że nie chodziło tylko o wybudowanie jakiejś wysokiej wieży, która byłaby widoczna z bardzo daleka, zapewniając możliwość życia ludu w granicach horyzontu, z którego widzialna była ta wieża.

Tekst hebrajski wskazuje w Rdz. 11:5 na wybudowanie takiej wieży warstw społeczeństwa, takiej hierarchii aparatu przymusu, który miał stabilizować podporządkowanie się jej synów ludzkich w sposób wymuszony.

Miłość rodzinnych więzów rodziny Noego stopniowo zanikała, a zaczęło ją wypierać samolubstwo, wynikające z najważniejszych dążeń upadłego człowieka, czyli bogactwo, władza i sława. Stopniowo to zaczęło wydawać złe owoce w postaci udręki ze strachu i opór wewnętrzny synów ludzkich, przeciwko własnemu dziełu.

Przy tym wskazane jest zwrócić uwagę na fakt, że to nie słowa zostały pomieszane, lecz język. Oznacza to, że strach przed rodzącą się dyktaturą i samolubstwo ludzkie, spowodowały tworzenie się, swego rodzaju grup interesu, które zaczęły się posługiwać tymi samymi słowami, ale już w sposób odczytywany według samolubstwa, a nie miłości, jak to napisał Ap. Paweł:

Cytat:
Będąc wolnym wobec wszystkich, oddałem się w niewolę wszystkim, abym jak najwięcej ludzi pozyskał. (20) I stałem się dla Żydów jako Żyd, aby Żydów pozyskać; dla tych, którzy są pod zakonem, jakobym był pod zakonem, chociaż sam pod zakonem nie jestem, aby tych, którzy są pod zakonem, pozyskać. (21) Dla tych, którzy są bez zakonu, jakobym był bez zakonu, chociaż nie jestem bez zakonu Bożego, lecz pod zakonem Chrystusowym, aby pozyskać tych, którzy są bez zakonu. (22) Dla słabych stałem się słabym, aby słabych pozyskać; dla wszystkich stałem się wszystkim, żeby tak czy owak niektórych zbawić. (23) A czynię to wszystko dla ewangelii, aby uczestniczyć w jej zwiastowaniu. 1Kor. 9:19-23


Samolubne dążenie do partykularnych interesów tamtych czasów , zaczęło niszczyć wzajemne poszanowanie, dlatego to uniemożliwiło utrzymanie w mocy organizacji społeczeństwa z przymusu. Tak jest do dzisiaj. To, co jest z przymusu, a nie z miłości rozpada się. Twórcy takiej organizacji społeczeństwa z czasem stają przeciwko sobie. Nie oddadzą życia za swoich, lecz trzeba je oddawać za obronę ich przywilejów.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2016-06-09, 12:13   

Cytat:
MiGDaLaH

Jakoś tak mi się z Migdałkiem skojarzyło :D

Dobra a teraz tak poważnie.
Sorry Pokoja ze tak późno
ale ostatnio byłem jak
jeździec bez głowy :)

Cytat:
Jednak człowiek uległ pokusie i popadł w grzech, stając się upadłym i pysznym stworzeniem.

Tak ale "wolnej woli" nie stracił.
Bóg powiedział do Kaina: grzech leży u wrót i czyha na ciebie,
a przecież ty masz nad nim panować».
Jak wiemy nie zapanował.

Człowiek ma WW,Bóg jest wszechwiedzący
i wiedział kto uwierzy w Niego.
Łatwe do pogodzenia.

Jehowa nie jest Bogiem zamieszania
ale raz to zamieszanie w mowie wprowadził.
Co do budowy wieży to kurcza znowu ją budują.
Ta babilońska unia,stany.... z wielką nierządnicą(wiadome kogo mam na myśli :) )

15) Czy wiesz, kiedy Bóg im to wyznaczył i kiedy sprawił, że zajaśniało światło jego obłoku? (16) Czy wiesz coś o unoszeniu się obłoku, o zdumiewających dziełach Tego, który jest do skonały w wiedzy? (Hioba 37)

(9) Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja. (10) Ja od początku zwiastowałem to, co będzie, i z dawna to, co jeszcze się nie stało. Ja wypowiadam swój zamysł, i spełnia się on, i dokonuję wszystkiego, czego chcę(Izajasza 46)

(3) Nie mówcie ustawicznie wyniośle, Niech nie wychodzi zuchwalstwo z ust waszych, Gdyż Pan jest Bogiem, który wszystko wie, Bogiem, który waży uczynki. (4)(Samuela 2)

:-P
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6329
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4440/6115
 72%
EXP: 307/330
 93%
Wysłany: 2016-06-09, 23:31   

Olus napisał/a:
Cytat:
MiGDaLaH

Jakoś tak mi się z Migdałkiem skojarzyło :D


Fonetycznie to może tak, ale chyba nie znaczeniowo. Migdałek nie kojarzy się raczej z podwyższoną warstwą (4026 - MiGDaLaH) społeczną. Jest bardzo interesujące, że w języku hebrajskim, tym samym określeniem można opisać coś według litery (wieża) i ducha (podwyższona warstwa) społeczna.

Olus napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Jednak człowiek uległ pokusie i popadł w grzech, stając się upadłym i pysznym stworzeniem.

Tak ale "wolnej woli" nie stracił.
Bóg powiedział do Kaina: grzech leży u wrót i czyha na ciebie,
a przecież ty masz nad nim panować».
Jak wiemy nie zapanował.


Oczywiście, że nie stracił, jednak upadek sprawił, że korzystał z niej coraz więcej w zakresie praktykowania grzechu.

Olus napisał/a:
Człowiek ma WW, Bóg jest wszechwiedzący
i wiedział kto uwierzy w Niego.
Łatwe do pogodzenia.


Jeżeli ja coś wiem, to i Bóg już to wie i tak w stosunku do każdego. Jednak co innego jest wiedzieć, a działać na jej podstawie, ale zgodnie z ustalonymi regułami. Nawet sługa Boży, którym jest władza zwierzchnia może stosować pewne sposoby zbierania informacji o obywatelach, ale przed prawem wykorzystać może je tylko wtedy, gdy zdobędzie je legalnie.

Cytat:
mówili między sobą ci, którzy boją się Pana, a Pan uważał i słyszał to. I tak została spisana przed nim księga pamiątkowa dla tych, którzy boją się Pana i czczą jego imię. (17) Będą moją własnością - mówi Pan Zastępów - w dniu, który Ja przygotowuję, i oszczędzę ich, jak ktoś oszczędza swojego syna, który mu służy. (18) Wtedy znowu dostrzeżecie różnicę między sprawiedliwym a bezbożnym, między tym, kto Bogu służy, a tym, kto mu nie służy. Mal. 3:16-18


Olus napisał/a:
Jehowa nie jest Bogiem zamieszania
ale raz to zamieszanie w mowie wprowadził.
Co do budowy wieży to kurcza znowu ją budują.
Ta babilońska unia, stany.... z wielką nierządnicą(wiadome kogo mam na myśli :) )


Bóg, Ojciec niebieski jest Bogiem porządku:

Cytat:
albowiem Bóg nie jest Bogiem nieporządku, ale pokoju. Jak we wszystkich zborach świętych 1Kor. 14:33


Dobrze jest, jeśli jesteśmy świadomi, że nasza wolność związana z wolną wolą nie jest bezgraniczna, czyli bez ponoszenia konsekwencji za dokonywane wybory. Wolność ta nam jest dana. Bóg posiada wolność bezgraniczną, a my stosownie do swoich udziałów w jego dziele stworzenia.

Z tego powodu, że synowie ludzcy organizując swoje struktury społeczne po potopie w istocie rzeczy wystąpili przeciwko Bożemu nakazowi z Rdz. 1:28, aby zapełnili ziemię, dlatego on przeciwdziałał ich złym zamysłom. Pomieszanie języków było konsekwencją

Kod:
Jehowa zesłał UDRĘKĘ ZE STRACHU (5892 - ^AJaR), spowodował wpatrywanie (przypatrywanie) się (7200 - Ra'AH)), PODWYŻSZONEJ WARSTWIE (4026 - MiGDaLaH), której trwanie spowodowali synowie ludzcy.


Został podjęty zamysł realizacji takiej organizacji społeczeństwa, aby w wyniku jego realizacji, stopniowo umożliwił on zbudowanie takiej struktury, w której wszystko by zostało podporządkowane jednemu, czyli temu z pośród coraz bardziej podwyższanych warstw, który by zajmował miejsce na samym szczycie tej piramidalnej wieży warstw społecznych. Dzieło to z powodu pomieszania języków nie zostało zrealizowane. Wieża została wybudowana do takiego stanu, do jakiego udało się wyłonić ówczesne warstwy społeczne.

W konsekwencji realizacji zamysłu centralizacyjnego, sprzeciwiającego się woli Bożej, ludzie zauważyli, że działają przeciwko sobie, przeciwko swojej wolności. Od tego momentu budowanie miasta łączyło się z UDRĘKĄ ZE STRACHU, związaną z uprawnieniami przyznanymi wywyższonym warstwom.

Olus napisał/a:
15) Czy wiesz, kiedy Bóg im to wyznaczył i kiedy sprawił, że zajaśniało światło jego obłoku? (16) Czy wiesz coś o unoszeniu się obłoku, o zdumiewających dziełach Tego, który jest doskonały w wiedzy? (Hioba 37)

(9) Wspomnijcie na sprawy dawne, odwieczne, że Ja jestem Bogiem i nie ma innego, jestem Bogiem i nie ma takiego jak Ja. (10) Ja od początku zwiastowałem to, co będzie, i z dawna to, co jeszcze się nie stało. Ja wypowiadam swój zamysł, i spełnia się on, i dokonuję wszystkiego, czego chcę (Izajasza 46)

(3) Nie mówcie ustawicznie wyniośle, Niech nie wychodzi zuchwalstwo z ust waszych, Gdyż Pan jest Bogiem, który wszystko wie, Bogiem, który waży uczynki. (4)(Samuela 2)
:-P


Jeszcze jeden ważny tekst:

Cytat:
To, co było, znowu będzie, a co się stało, znowu się stanie: nie ma nic nowego pod słońcem. (10) Czy jest coś, o czym można by powiedzieć: Oto jest coś nowego? Dawno to już było w czasach, które były przed nami. Kaz. 1:9,10
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6329
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4440/6115
 72%
EXP: 307/330
 93%
Wysłany: 2016-06-12, 23:08   

Cytat:
Wtedy zstąpił Pan, aby zobaczyć miasto i wieżę, które budowali ludzie. Rdz. 11:5


W związku z powyższą treścią i jak ją można przetłumaczyć następująco - miej więcej tak:

Kod:
Jehowa zesłał UDRĘKĘ ZE STRACHU (5892 - ^AJaR, spowodował wpatrywanie się, PODWYŻSZONEJ WARSTWIE (4026 - MiGDaLaH), której trwanie spowodowali synowie ludzcy.


, warto jest zwrócić na nią uwagę w kontekście treści z Rdz. 11:4:

Cytat:
Nuże, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby aż do nieba, i uczyńmy sobie imię, abyśmy nie rozproszyli się po całej ziemi!


Synowie ludzcy zamierzyli zbudować wieżę miasta i zaczęli realizować to dzieło, ale z punktu patrzenia Boga Jehowy miasto to oznaczało udrękę ze strachu, a wieża [b]podwyższoną warstwę (społeczną). Wieża miasta oznacza, więc podwyższoną warstwę, zaistniałą w wyniku udręki ze strachu, aby się nie rozproszyć po całej ziemi.

Ludzie patrzą na to, co widzą ich oczy, ale Bóg Jehowa patrzy na to, co jest we wnętrzu człowieka, a tam była udręka ze strachu, aby się nie rozproszyć, a następnie za strachu przed uprawnieniami, jakie nadali podwyższonej warstwie społecznej.

Czy pomieszanie języków w takiej sytuacji może być uznane, jako wyraz predestynacji i odebrania wolnej woli człowiekowi, skoro Bóg przez Syna swego i wylanie swego Ducha Świętego, ponownie wszystko jednoczy? Rzeczywistość, jaka się wyłoniła była rezultatem działania z jednej strony upadłych w grzechu ludzi, a z drugiej strony Boga, czuwającego dla zrealizowania swoich planów za ich pośrednictwem.

Ludzie po potopie nie chcieli stosować się do Bożego polecenia, aby się rozmnażać dla napełnienia ziemi (Rdz. 1:28), dlatego Jehowa wymusił to na nich.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6329
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4440/6115
 72%
EXP: 307/330
 93%
Wysłany: 2016-06-20, 21:34   Inspekcja w Sodomie i Gomorze i jej zniszczenie

Powracam do tematu, aby jeżeli nie ma potrzeby jego kontynuowania (bo istnieje wątek Przeznaczenie http://biblos.feen.pl/vie...start=105#74883 )
przynajmniej zakończyć to, co zacząłem.

Cytat:
Potem rzekł Pan: Wielki rozlega się krzyk przeciwko Sodomie i Gomorze, że grzech ich jest bardzo ciężki. (21) Zstąpię więc i zobaczę, czy postępowali we wszystkim tak, jak głosi krzyk, który doszedł do mnie, czy nie; muszę to wiedzieć! Rdz. 18:20,21
.
Zniszczymy bowiem to miejsce, gdyż głośna jest na nich skarga przed Panem i posłał nas Pan, abyśmy je zniszczyli. Rdz. 19:13 BW

Rzekł (mówił w sercu/559) tedy Pan (Jehowa/3068): Krzyk (wołanie/2201) Sodomy („płonący”/5467) i Gomory („zanurzenie”/6017), iż (3588) się rozmnożył (7227) grzech (2403) ich, iż (3588) bardzo (3966) ociężał (3513);
(21) Zstąpię (3381) teraz (4994), a obaczę (7200), jeźli się według krzyku (6818) tego, który mię (413) doszedł (935), do końca (3617) sprawują (6213); a jeźliż (518) nie (3808), abym się wżdy dowiedział (3045).

Skazimy (7843) (587) bowiem (3588) to (2088) miejsce (◦4725), przeto, że (3588) się wzmógł (1431) krzyk (6818) ich przed (854_6440) Panem (3068), i posłał (7971) nas Pan (3068), abyśmy je skazili (7843) BG


W odniesieniu do powyższych dwóch cytatów, zwracam uwagę na możliwość innego ich przetłumaczenia na podstawie Konkordancji Stronga:

Kod:
Jehowa mówił w sercu: ponieważ Sodomy - Gomory (płonące - zanurzone) wołanie, dostateczną ofiarą za grzech; tak bardzo było uczciwe.


Wyróżnię/7200) więc/4994) krzyk rozpaczy/6818), przeminie/935); w duchu ustawy/413): Jeśli/518) nie/3808) odczują/3045) kształtowania, sprowadzę/3381), kompletne zniszczenie/3617). 

Zniszczymy/7843) + (587) tak/3588) tutejsze/2088) miejsce (◦4725); Ponieważ/3588) się wzmógł (1431) krzyk rozpaczy/6818) przed (854_6440 obliczem) Jehowy3068); Jehowa/3068) spuszcza/7971) zniszczenie/7843)


Według tradycyjnego przetłumaczenia tych tekstów wg. BW i BG, po dodaniu wielu słów, została zwrócona uwaga, jakby na zstąpienie Boga w celu dowiedzenia się, co się stało i na wznoszenie się krzyku przez grzeszących z Sodomy i Gomory. Bóg jako Duch, Duchem swoim jest wszędzie więc nie musi nigdzie zstępować.

Natomiast przy innej możliwości przetłumaczenia tekstu, czyli bez dodanych słów, uwaga jest zwrócona na krzyk rozpaczy tych, którzy mają bojaźń przed Bogiem. Do nich niewątpliwie należy zaliczyć Abrahama (Rdz. 18:2,3) oraz Lota (Rdz. 19:7-10), a w pewnym stopniu także i jego córki. Ich krzyk rozpaczy miał przeminąć w duchu ustawy, co może oznaczać, że bezpośrednim wykonawcą zniszczenia byli posłańcy władzy zwierzchniej.

Przy tym na uwagę zasługuje fakt, że żona Lota, raczej nie zamieniła się w słup soli zaraz, gdy tylko obejrzała się za siebie, gdyż deszcz ognia i siarki został spuszczony po wejściu Lota do Soaru. Gdyby z nim tam weszła, to byłaby bezpieczna, więc może to oznaczać, że po obejrzeniu się wcześniej bez doznania żadnej krzywdy musiała udać się w drogę powrotną. Zginęła jednak, dlatego, że się obejrzała za siebie i to ją zwiodło do zgubnego powrotu. Jest to przypadek podobny, jak w prawie drogowym. Gdy ono zabrania skrętu w lewo, to nie można też zawracać, ale można skręcić, gdy nie można zawracać.

Przy tym ważna jest zdolność człowieka wierzącego (Abrahama i jemu podobnych zmierzających do ojczyzny niebieskiej) do rozumienia myśli Bożych w realizowanym przez niego zadaniu za pośrednictwem władzy zwierzchniej (sługi Bożego, Rz. 13:1-5).

Tak, więc zarówno przy wieży (podwyższonej warstwie) Babel (zamieszania), jak i w przypadku zniszczenia Sodomy i Gomory Bóg nie musiał zstępować, aby się coś dowiedzieć. Zareagował jednak z łaski dopiero wtedy, gdy odpowiednio stała się dojrzała postawa wierzących. W swój sabat (7 000 lat), Bóg kształtuje człowieka na podobieństwo swoje.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14