FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: nike
2013-05-12, 23:05
Rowne prawa dla wszystkich wyznan?
Autor Wiadomość
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-05-11, 22:23   Rowne prawa dla wszystkich wyznan?

[Wczoraj 20:28] Iwona: Ale jak ktoś ma coś przeciwko religii to zawsze rodzice kartkę mogą napisać, że ich dziecko na religię nie będzie chodziło bo np. nie jest członkiem Kościoła, rodzina jest ateistyczna itd
x e [Wczoraj 20:36] Axanna: a kto to taki - "czlonek Kosciola"?
x e [Wczoraj 20:42] nike: A z jakiej racji rodzice maja pisac kartki, że nie chcą? Przecież ustawa w konstytucji wyraźnie mowi,że religia jest przedmiotem nadobowiązkowym, to według mnie ci co chcą żeby ich dziecko uczęszczało na zajęcia nadobowiązkowe powinni pisać kartki, a nie odwrotnie
x e [Wczoraj 21:23] Krystian: Iwono, jeżeli rodzic, chce aby dziecko miało wychowanie katolickie
x e [Wczoraj 21:23] Krystian: to są takie szkoły
x e [Wczoraj 21:25] Krystian: nie mogę tylko zrozumieć , że szkoła świecka, gdzie chodzą np. adwentyści, zielonoświątkowcy, baptyści ma uczyć religii tylko katolickiej
x e [Wczoraj 21:28] Krystian: zgoda, że się mogą wypisać, ale i tak jest złamana Konstytucja RP, że wszystkie zwiazki wyznaniowe są równe
x e [Wczoraj 21:31] Krystian: w Polsce są równi i równiejsi tymi równiejszymi są katolicy, jeżeli chodzi o prawo
x e [Wczoraj 21:50] Iwona: Axanna, to jest każdy ochrzczony w Kościele.
x e [Wczoraj 21:53] Iwona: Nike, znaczna większość uczniów jest katolicka. Wiesz ile byłoby takich kartek? Cała masa. A tak to napiszą tylko ci co nie chcą. U mnie w liceum była duża szkoła, na kilkaset uczniów około 20 na religie nie chodziło.
x e [Wczoraj 21:56] Iwona: Nike, owszem ustawa tak mówi. Jeśli ktoś nie chce by jego dziecko na religię chodziło to pisze kartkę odpowiednią. W przypadku przedmiotów obowiązkowych takiej możliwości nie ma (no chyba, że w przypadku wf jak ktoś z jakiegoś powodu zdrowotnego ćwiczyć nie może)
x e [Wczoraj 21:58] Iwona: Krystian, jeżeli ci baptyści, adwentyści nie mają obowiązku uczestniczyć w niej
x e [Wczoraj 22:01] nike: Jeżeli jest ustawa, że lekcje religi są nie obowiązkowe, to rodzice, którzy chcą,żeby ich dzieci chodzi na te lekcje powinni wyrazić zgodę, a nie dzieci które nie chcą chodzić bo to jest porzedmiot nadobowiązkowy chyba po polsku napisałam prawda?
x e [Wczoraj 22:03] nike: A dlaczego jest inaczej? bo nasi rządzący nie wiedzą w co wpaść, palą swieczkę Bogu i palą świeczkę szatanowi jak wiatr zawieje i dlatego mamy taki dobrobyt jaki mamy
x e [Wczoraj 22:23] Iwona: są wpisane w plan lekcji. Jak się chce by dziecko chodziło to ok, jak nie to pisze się kartkę. Na tym polega fakt, że nie są obowiązkowe. Jak nie chce się chodzić to nie. Zresztą co to za problem jedno czy dwa zdania na kartce napisać...
x e [Wczoraj 22:28] nike: tylko,że piszesz i nie myslisz co piszesz bo w ustawie w konstytucji jest inaczej
x e [Wczoraj 22:31] nike: Cały czas toczy się walka w sejmie co z lekcjami religii i ja jestem za tym,żeby religia była w kosciele, bo ja nike nie życzę sobie z moich podatkow placić na nauczycieli religgi KrK
x e [Wczoraj 22:52] Iwona: czyli będziesz przeciwna mojemu zawodowi. Już ja jestem ciekawa jak Ty mnie będziesz traktowała za jakieś 5 lat jak już katechetką będę. Ciekawe czy będziesz mnie lubiła czy nie
x e [Dzisiaj 23:14] nike: mozesz uprawiać swój zawód w kosciele i niech ci parafianie płacą
x e [Dzisiaj 23:15] nike: Iwonko lubienie nie ma nic do rzeczy, to sa moje pieniadze ktore daję do budrzetu i powinnam mieć prawo decydowania prawda?
x e [Dzisiaj 23:27] bartek212701: idę spać :-) kolejna praca napisana,jutro kolejna miła zabawa hehe dobranoc kochani
x e [Dzisiaj 10:28] nike: Witam milo wszystkich
x e [Dzisiaj 13:23] Krystian: witam nike, zgadzam się całkowicie z tym co napisałaś powyżej
x e [Dzisiaj 13:27] Iwona: Nike teraz jest 0,5 % podatku na kościoły i związki wyznaniowe. Jak chcesz to płać, jak nie to nie. masz wybór wolny.
x e [Dzisiaj 13:29] nike: Jeżeli ja jestem obywatelem równorzędnym jak każdy inny, to powinnam byc jednakowo traktowana i moje pieniadze co ja wpłacam do bydżetu nie maja prawa iść na pensjie dla nauczycieli religii i na tym koniec. Kazda religia we własnym zakresie powinna szkoklic religijnie swoje dzieci, a nie narzucac wszystkim innym
x e [Dzisiaj 13:29] nike: na forum biblia ja opisalam jak to bylo z nauczaniem religii kiedy bylam dzieckiem ile ja musialam cierpień znieść,
x e [Dzisiaj 13:31] nike: nie mam Iwono wyboru bo na KrK na nauczanie w szkolach placi budżet państwa do którego ja też należę i tutaj ja nie mam nic do powiedzenia
x e [Dzisiaj 13:32] nike: A nauczanie religii wprowadziła suchocka i dała noge do watykanu i tam siedzi i glupa struga
x e [Dzisiaj 13:33] nike: Sama dzieci nie mia bo stara panna jest a innym dzieciom przysluzyła się nie xle
x e [Dzisiaj 13:37] nike: A najlepsze jest to,że KrK w konia zrobił nas wszystkich, bo na początku kiedy wprowadzali religie do szkół to gadali,ze uczyć będą za darmo, a potem stopniowo rozpanoszyli się i zaczęli wymagać pensji i to coraz więcej. Lekcji religi jest więcej jak lekcji polskiego w tygodniu, więc do czego my zmierzamy? do ruiny
x e [Dzisiaj 13:39] Krystian: Iwono, pomyśl logicznie, dlaczego ja mam płacić na Twoją pensję, skoro nie zgadzam się z naukami KrK?
x e [Dzisiaj 13:43] Krystian: niech Tobie płacą rodzice, którzy w tej religii chcą wychować swoje dzieci
x e [Dzisiaj 13:45] Krystian: tak, już na marginesie czy za nauczanie Słowa Świętego można pobierać pieniądze?
x e [Dzisiaj 13:46] Krystian: w Biblii pisze cytuje z pamięci darmo otrzymaliście, darmo dawajcie
x e [Dzisiaj 16:24] AlexK: Czytam to co piszecie i widzę z waszej strony wielką ignorancję...
x e [Dzisiaj 16:31] Krystian: jaką ignorancję?
x e [Dzisiaj 18:45] Axanna: a tam jaka, okragle frazesy o ignorancji czy tam belkach, to jej domena, nie pytaj "jaka", bo ona sama nie bardzo wie
x e [Dzisiaj 22:06] AlexK: Jak to jaka? Oceniacie sytuację z religią w szkole powołując się na Konstytucjię, a założę się, że nie do końca ją znacie. Czy to nie jest ignorancja?
x e [Dzisiaj 22:08] AlexK: Religia przedmiot nadobowiązkowy, więc niech chodzą i piszą kartki ci co chcą. Bardzo dobrze można też tak zrobić z niemieckim - przedmiot nadobowiązkowy, więc niech kartki piszą ci co chcą.
x e [Dzisiaj 22:10] AlexK: Na dodatek próbujecie religię wykorzystać do oskarżania państwa o nierówne traktowanie obywateli. Przecież jest nieobowiązkowa - nie chcesz to nie chodź. A gdzie tu łamanie Konstytucji?
x e [Dzisiaj 22:12] AlexK: Na koniec dodam jeszcze, że Krystian pisze, że katolicy są równiejsi wobec prawa. Rozumiem, że adwentyście dadzą większą karę za kradzież, na przykład, niż katolikowi?
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-05-11, 23:03   

Jak już tak weszliśmy na temat Konstytucji, to może warto zobaczyć co ona sama na ten temat "mówi":

Rozdział I: Rzeczpospolita
Art. 25.

1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w
sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych,
zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są
kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej
niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra
człowieka i dobra wspólnego.

4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają
umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.

5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz
związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych
przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

Rozdział II: Wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela
Art. 53.

1. Każdemu zapewnia się wolność sumienia i religii.

2. Wolność religii obejmuje wolność wyznawania lub przyjmowania religii
według własnego wyboru oraz uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi,
publicznie lub prywatnie, swojej religii przez uprawianie kultu, modlitwę,
uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie i nauczanie. Wolność religii
obejmuje także posiadanie świątyń i innych miejsc kultu w zależności od
potrzeb ludzi wierzących oraz prawo osób do korzystania z pomocy religijnej
tam, gdzie się znajdują.

3. Rodzice mają prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania
moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami. Przepis art. 48 ust.
1 stosuje się odpowiednio.*

4. Religia kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji
prawnej może być przedmiotem nauczania w szkole, przy czym nie może być
naruszona wolność sumienia i religii innych osób.
(Czy religia w szkole narusza wolność sumienia i religii innych osób? Nie, bo nie jest obowiązkowa.)

5. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze
ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa,
porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób.

6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w
praktykach religijnych.


7. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do
ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.

Nie wiem jak wyglądałaby sytuacja w danym regionie, gdyby przeważali tam np. muzułmanie, ale założę się, że wtedy by były lekcje religii oparte na islamie, a nie katolicyzmie.

*Art. 48.

1. Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi
przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka,
a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania.

2. Ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich może nastąpić tylko w
przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia
sądu.
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6051/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-05-12, 01:42   

AlexK,

Cytat:
1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.


własnie
więc dlaczego tylko KrK ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6051/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-05-12, 01:51   

4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają
umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.

Więc jaka to równość ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-05-12, 09:44   

Krystian napisał/a:
AlexK,

Cytat:
1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.


własnie
więc dlaczego tylko KrK ?

Nie rozumiem o co pytasz.

5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz
związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych
przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.

Więc stosunki między wszystkimi wyznaniami są zawarte w ustawach.
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6051/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-05-12, 14:08   

AlexK,

Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.
Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.
Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.
Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.


zwróć uwagę
Rzeczpospolita już w Konstytucji ma zapisane, że stosunki są zawarte ze Stolicą Apostolską
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
Ostatnio zmieniony przez Krystian 2013-05-12, 14:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6051/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-05-12, 14:14   

AlexK,

niby jest równouprawnienie, ale tylko pozorne
dlaczego ja mam płacić katechetom jako polski obywatel, skoro się nie zgadzam z naukami Kościoła Rzymsko- Katolickiego ?
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-05-12, 22:13   

To chyba normalne, że ze Stolicą Apostolską, bo tam jest papież - głowa KK. Przecież takie same umowy ma zawarte z przedstawicielami innych kościołów, więc o co ci chodzi?

A dlaczego ja mam płacić nauczycielom niemieckiego, skoro uważam ten język za niepotrzebny?
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13652
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 431/608
 70%
Wysłany: 2013-05-12, 22:55   

AlexK, Uczenie się języków jest bardzo potrzebne, ale płacenie katechetom za bajki to jest na prawdę nie potrzebne. Oczywiście nic nie mamy do powiedzenia, ale ja mam nadzieję,że to się zmieni.
Religia jest prywatna sprawą każdego obywatela, i każdy obywatel powinien uczyć się religii w swoim wyznaniu. A nie w szkołach publicznych.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-05-12, 23:02   

Dla was religia to głupota, a dla mnie nauka niemieckiego - każdy ma prawo do swojego zdania. I może ja też nie chcę płacić nauczycielom niemieckiego, bo tak mi się podoba. Wiem, że nie mam nic do powiedzenia, takie życie...
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-05-13, 07:04   

Niemiecki stanowi czesc ogolnej edukacji. jezeli sie placi nauczycielowi niemieckiego, rowniez sie placi angielskiemu itp. Natomiast baptystowi jakos sie nie placi, wiec nie porownywaj te rzeczy, Alex.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,11 sekundy. Zapytań do SQL: 14