FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dwie klasy sług Bożych : niebiańska i ziemska
Autor Wiadomość
Al Makot 
Sola scriptura

Potwierdzenie wizualne: 69
Pomógł: 2 razy
Wiek: 60
Dołączył: 13 Maj 2017
Posty: 15
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2017-05-18, 10:05   Dwie klasy sług Bożych : niebiańska i ziemska

Pojęcia klasy ziemskiej i klasy niebiańskiej przewijają się w różnych wątkach na tym forum. Ponieważ dla mnie istnieje pewien podział sług Bożych mianowicie niektórzy będą sprawować w królestwie Bożym funkcję królów, sędziów, kapłanów a inni po prostu służyć Bogu i wielbić Go po wsze czasy, chciałbym jakoś zebrać to w jednym wątku. Nie przeczytałem wszystkiego na tym forum jeszcze więc może się powtarzam ale najwyżej admin przeniesie wątek tam gdzie trzeba :) . Tak więc ad rem, Ci którzy uznają podział na klasę ziemską i niebiańską najczęściej tą niebiańską klasę określają liczbą 144 000 Ap 7:4, 14:1 i 14:3, o ile o zbawieniu i życiu wiecznym jest dużo w całej biblii to o tych 144 tysiącach tylko te 3 wersety. Na tą liczbę składa się 12 x 12000 wiernych z 12 pokoleń rodowitych żydów. Tu mam pierwszy problem ze zrozumieniem , czy uważacie że należy te wersety rozumieć dosłownie czy to symbol ? Mogę zrozumieć i jeden i drugi punkt widzenia ale nie rozumiem tych którzy uważają że 144 000 to dosłownie a te wymienione pokolenia symbolicznie bo chodzi o Izrael duchowy (Boży) Gal.6:15,16. Wychodziło by bowiem na coś takiego 12000 (dosłownie) z plemienia .... (symbolicznie). I tak 12 razy w tej samej wizji. No i druga sprawa na podstawie jakich wersetów można uzasadnić fakt że jedni będą służyć Bogu w niebie a inni na Ziemi skoro wychodząca z wielkiego ucisku, wielka rzesza też służy Bogu w Jego świątyni, tej samej co wymienione w tym samym rozdziale Apokalipsy 144000 ? Ap. 7 : 9 - 15. Zapraszam do wypowiedzi.
_________________
Nie bierzcie całego świata na poważnie i tak nie wyjdziecie stąd żywi.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2017-05-18, 12:07   

Al Makot napisał/a:
Pojęcia klasy ziemskiej i klasy niebiańskiej przewijają się w różnych wątkach na tym forum. Ponieważ dla mnie istnieje pewien podział sług Bożych mianowicie niektórzy będą sprawować w królestwie Bożym funkcję królów, sędziów, kapłanów a inni po prostu służyć Bogu i wielbić Go po wsze czasy, chciałbym jakoś zebrać to w jednym wątku.

Ja jestem związana z Badaczami Pisma Świętego i uznaje w dużej mierze TOMY WYKŁADÓW PISMA ŚWIĘTEGO, Pastora RUSSELLA I JOHNSONA, posługuję się często nimi, bo nauki w nich zawarte nie kolidują z PISMEM ŚWIĘTYM w moim zrozumieniu, więc często powołuje się na ich wykłady zapisane w TOMACH.
Al Makot napisał/a:
Tak więc ad rem, Ci którzy uznają podział na klasę ziemską i niebiańską najczęściej tą niebiańską klasę określają liczbą 144 000 Ap 7:4, 14:1 i 14:3, o ile o zbawieniu i życiu wiecznym jest dużo w całej biblii to o tych 144 tysiącach tylko te 3 wersety.

W trzech wersetach to jest podana ilość, ale jest o wiele więcej wersetach traktujących o tych klasach.
Z komentarza p. Russella----
Ap. 7:4
I usłyszałem liczbę 144 000 => liczbę przeznaczoną. Określoną i ustanowioną liczbę wybranych.
(1Moj. 15, 13 - Czterysta lat => począwszy od Ismaela który wyszydzał Izaaka w 30 lat po uczynionym przymierzu z Abrahamem, gdy Izaak miał 5 lat, aż do wyjścia z Egiptu. {Uwaga - 400 prorockich lat / 400 x 360/ równa się 144 000 dni. })

Ap.14:1------
Na górze Syońskiej => Królestwo Boże.
Z Nim 144 000 => przeznaczona liczba wybranych.
Na czołach swoich => zdolności umysłowe wierzenia jawne.
Ap. 14:2
Gromu wielkiego => symbol wielkich zatargów sporów.
Na cytrach swoich => Biblia - Świadectwo Zakonu i proroctw.

Ap.14:3

Jakoby nową pieśń => nie jest to istotnie nowa pieśń, bo święci Aniołowie zawsze ją śpiewali.
Śpiewali => zgodnie i harmonijnie głosząc wesołą nowinę o naprawieniu wszystkich rzeczy.
Przed stolicą => władza zwierzchność.
Oprócz 144 000 => " Błogosławiony lud, który zna dźwięk Twój. " - Ps. 89, 16.
Którzy są kupieni => ( I odkupiłeś) => [agorazo], dałeś okup wymagany w Forum (przez sąd).
Al Makot napisał/a:
Na tą liczbę składa się 12 x 12000 wiernych z 12 pokoleń rodowitych żydów. Tu mam pierwszy problem ze zrozumieniem , czy uważacie że należy te wersety rozumieć dosłownie czy to symbol ?

Izrael ma wypełnienie symboliczne i duchowe, tutaj ja wierzę, że chodzi o Izrael duchowy.
Al Makot napisał/a:
Mogę zrozumieć i jeden i drugi punkt widzenia ale nie rozumiem tych którzy uważają że 144 000 to dosłownie a te wymienione pokolenia symbolicznie bo chodzi o Izrael duchowy (Boży) Gal.6:15,16.

(15) Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie. (16) A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym.
Nowym Stworzeniem to klasa niebiańska jest 144000.
Al Makot napisał/a:
Wychodziło by bowiem na coś takiego 12000 (dosłownie) z plemienia .... (symbolicznie). I tak 12 razy w tej samej wizji. No i druga sprawa na podstawie jakich wersetów można uzasadnić fakt że jedni będą służyć Bogu w niebie a inni na Ziemi skoro wychodząca z wielkiego ucisku, wielka rzesza też służy Bogu w Jego świątyni, tej samej co wymienione w tym samym rozdziale Apokalipsy 144000 ? Ap. 7 : 9 - 15. Zapraszam do wypowiedzi.

Nie tej samej, 144000 na Tronie, a wielka Rzesza przed Tronem, nie widzisz różnicy?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Al Makot 
Sola scriptura

Potwierdzenie wizualne: 69
Pomógł: 2 razy
Wiek: 60
Dołączył: 13 Maj 2017
Posty: 15
Skąd: Tomaszów Mazowiecki
Poziom: 2
HP: 0/30
 0%
MP: 14/14
 100%
EXP: 5/8
 62%
Wysłany: 2017-05-19, 07:06   

Dzięki za odpowiedź Nike :) Z Twojej odpowiedzi, o ile dobrze zrozumiałem, wynika że liczbę 144000 przyjmujesz dosłownie a że z takiego czy innego plemienia Izraelskiego symbolicznie. To jest ten mniejszy problem jaki mam ze zrozumieniem tej wizji Jana. W jednym wersie jest 12 000 wybranych (rozumieć dosłownie) i z plemienia ... (rozumieć symbolicznie) i tak 12 razy co w sumie daje te 144 000. Jakoś nie mogę przyjąć tego żeby pół wersetu rozumieć dosłownie a drugie pół symbolicznie ale to jak napisałem mniejszy problem.
Cytat:
Nie tej samej, 144000 na Tronie, a wielka Rzesza przed Tronem, nie widzisz różnicy?

Nie o to chodzi że na tronie i przed tronem tylko gdzie oni są. Wszyscy w niebie ? na ziemi? czy jedni tu a drudzy tu? i na podstawie jakich wersetów można to uzasadnić. Pozdrawiam
p.s. czy można znaleźć w sieci wspomniane przez Ciebie wykłady pisma ?
_________________
Nie bierzcie całego świata na poważnie i tak nie wyjdziecie stąd żywi.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2017-05-19, 11:52   

Al Makot napisał/a:
Z Twojej odpowiedzi, o ile dobrze zrozumiałem, wynika że liczbę 144000 przyjmujesz dosłownie

Tak. Wyżej jest podana myśl z księgo Mojżesza, która traktuje o dosłownej liczbie 144000, również 12x12 pokoleń też daje liczbę klasy Małego stadka.
Al Makot napisał/a:
p.s. czy można znaleźć w sieci wspomniane przez Ciebie wykłady pisma ?

Tak. http://epifania.pl/ mozna wejść w książki i broszury i czytać do woli. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-06-14, 07:09   

nike napisał/a:
Nie tej samej, 144000 na Tronie, a wielka Rzesza przed Tronem,

Zwrot PRZED TRONEM nie musi oznaczać, że Wielka Rzesza znajduje się w niebie.
Podobnie jak fakt, że i 144000 i Wielka Rzesza służą Bogu w świątyni.
Świątynia wyobraża dostęp do Boga, ale zawierała różne dziedzińce i pomieszczenia. Nie każdy dziedziniec/pomieszczenie przecież wyobrażał niebo. Podobnie jak nie każdy dziedziniec był tylko dla kapłanów.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2019-06-20, 14:50   Re: Dwie klasy sług Bożych : niebiańska i ziemska

Al Makot napisał/a:
Tak więc ad rem ( do rzeczy), Ci którzy uznają podział na klasę ziemską i niebiańską najczęściej tą niebiańską klasę określają liczbą 144 000 Ap 7:4, 14:1 i 14:3. Na tą liczbę składa się 12 x 12000 wiernych z 12 pokoleń rodowitych żydów. Czy należy te wersety rozumieć dosłownie czy to symbol? Jak można uważać że 144 000 to dosłownie a te wymienione pokolenia symbolicznie bo chodzi o Izrael duchowy (Boży)

Cytat:
Gal. 6:15. Albowiem ani obrzezanie, ani nieobrzezanie nic nie znaczy, lecz nowe stworzenie.
16. A pokój i miłosierdzie nad tymi wszystkimi, którzy tej zasady trzymać się będą, i nad Izraelem Bożym. (BW)


Czy te 12000 to (dosłownie), a już z plemienia .... to (symbolicznie). I tak 12 razy w tej samej wizji. No i druga sprawa na podstawie jakich wersetów można uzasadnić fakt że jedni będą służyć Bogu w niebie a inni na Ziemi skoro wychodząca z wielkiego ucisku, wielka rzesza też służy Bogu w Jego świątyni, tej samej co wymienione w tym samym rozdziale Apokalipsy 144000 ? Ap. 7 : 9 - 15.


Nazwy poszczególnych pokoleń duchowego, Bożego Izraela, wywodzą się od dwunastu cielesnych pokoleń izraelskich. Nazwy dosłowne z cielesnego odpowiednio stosują się i do duchowego Izraela. Obietnice dane dla pogan były dane w porządku zakonnym cielesnego Izraela. Gdy Izraelici w większości ulegli zatwardziałości, to na ich miejsce zostali wszczepieni inni z pogan. Początek Izraelowi Bożemu dali Apostołowie z Żydów. Pan Jezus nie od razu wybrał dwunastu Apostołów. Najpierw wybrał dwunastu, którzy reprezentowali dwanaście pokoleń Izraela, aby z nim byli, a dopiero później uczynił ich Apostołami, czyli Wysłannikami.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2019-06-20, 14:52   

Dariusz napisał/a:
Świątynia wyobraża dostęp do Boga


Świątynia to miejsce przebywania Boga:
Cytat:
1 Kor. 3:10. Według łaski Bożej, która mi jest dana, jako mądry budowniczy założyłem fundament, a inny na nim buduje. Każdy zaś niechaj baczy, jak na nim buduje.
11. Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
12. A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy,
13. To wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień.
14. Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze;
15. Jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień.
16. Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?
17. Jeśli ktoś niszczy świątynię Bożą, tego zniszczy Bóg, albowiem świątynia Boża jest święta, a wy nią jesteście.

Hebr. 8:1. Główną zaś rzeczą w tym, co mówimy, jest to, że [b]mamy takiego arcykapłana, który usiadł po prawicy tronu Majestatu w niebie,
2. Jako sługa świątyni i prawdziwego przybytku
, który zbudował Pan, a nie człowiek.
3. Albowiem każdy arcykapłan bywa ustanawiany, aby składał dary i ofiary; dlatego jest rzeczą konieczną, żeby i ten miał co ofiarować.
4. Otóż, gdyby był na ziemi, nie byłby kapłanem, skoro są tu tacy, którzy składają dary według przepisów zakonu;
5. Służą oni w świątyni, która jest tylko obrazem i cieniem niebieskiej, jak to zostało objawione Mojżeszowi, gdy miał budować przybytek: Bacz, powiedziano mu, abyś uczynił wszystko według wzoru, który ci został ukazany na górze.
6. Teraz zaś objął o tyle znakomitszą służbę, o ile lepszego przymierza jest pośrednikiem, które ustanowione zostało w oparciu o lepsze obietnice.
7. Gdyby bowiem pierwsze przymierze było bez braków, nie szukanoby miejsca na drugie. (BW)


O ile o Przybytku duchowym możemy powiedzieć, że obejmuje niebo i ziemię, o tyle świątynia zajmuje tylko tą niebiańską jego część. Jest czas kiedy Bóg jest wszystkim we wszystkim i ponad wszystkim, co potrzebuje błogosławieństwa restytucji, ale przyjdzie taki czas, w którym Bóg będzie wszystkim we wszystkim, gdyż całe stworzenie będzie zespolone w harmonii z swoim Stwórcą – Ojcem, gdyż dzięki okupowi i dziełu Restytucji zbiorowej i indywidualnej, stanie się doskonałe na obraz i podobieństwo Boże.

Tak więc tron Boży należy kojarzyć z Miejscem Najświętszym, a stanie przed tronem z Miejscem Świętym. To znaczy, że Małe Stadko i Wielkie Grono mają miejsce przewidziane w niebie, a ci, którzy pozostali tylko powołanymi (nie stali się wybranymi, a następnie wiernymi) na ziemi. Do Miejsca Najświętszego, gdzie była Szekina, chwała tronu Jehowy (Żyd. 9:5), tylko raz w roku mógł wchodzić arcykapłan. Tam nie było miejsca na przechadzanie się i to jest obraz tego miejsca, w którym Bóg jest ponad wszystkim. Na tronie miał zasiąść Syn Boży z swoją małżonką. Przed tronem, ale w Świątyni jest miejsce na służbę dla Wielkiego Grona.

Miejsce na przechadzanie się było w Miejscu Świętym i na Dziedzińcu, gdzie w czasie składania ofiar (w Wieku Ewangelii odpowiada to zawarciu Nowego Przymierza przy ofierze). Dziedziniec należał do Przybytku, ale nie do świątyni, poza którymi były jeszcze namioty Lewitów, a dalej obóz plemion Izraela, który Arcykapłan błogosławił w dniu Pojednania.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2019-06-24, 11:42   

Dariusz napisał/a:
nike napisał/a:
Nie tej samej, 144000 na Tronie, a wielka Rzesza przed Tronem,

Zwrot PRZED TRONEM nie musi oznaczać, że Wielka Rzesza znajduje się w niebie.
Podobnie jak fakt, że i 144000 i Wielka Rzesza służą Bogu w świątyni.
Świątynia wyobraża dostęp do Boga, ale zawierała różne dziedzińce i pomieszczenia. Nie każdy dziedziniec/pomieszczenie przecież wyobrażał niebo. Podobnie jak nie każdy dziedziniec był tylko dla kapłanów.


Nie bardzo, bo skąd się wzięła Wielka Rzesza? i jeszcze ważna rzecz Wielki lud [rzesza] ma palmy w ręku i szaty uprane, czyli musiały być w jakiś okolicznościach skalane.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2019-06-25, 07:27   

Dariusz napisał/a:
Świątynia wyobraża dostęp do Boga, ale zawierała różne dziedzińce i pomieszczenia.

Tak. Aby wejść choćby na dziedziniec, należało przejść przez Bramę.
J 10:9 br "Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony: wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pożywienie."
Tam (na dziedzińcu) po obmyciu się w "miedzianym morzu", po złożeniu ofiary na miedzianym ołtarzu, przechodziło się do właściwej Świątnicy.
Cytat:
Nie każdy dziedziniec/pomieszczenie przecież wyobrażał niebo. Podobnie jak nie każdy dziedziniec był tylko dla kapłanów.

Oczywistym, że nie.
Dopiero część święta- ta za pierwsza zasłoną-, w której znajdował się stół z chlebami, świecznik i ołtarz kadzidlany oraz część najświętsza- za drugą zasłoną, z Arką Przymierza- Przedstawiają stan spłodzenia z ducha, do duchowej natury!
Za drugą zasłonę, gdzie znajdowała się Arka miał wstęp jedynie arcykapłan symbolizujący 144 000 powołanych , wybranych i wiernych do śmierci. Oni symbolizują tych co otrzymają naturę Boską
Do części pierwszej wchodzili inni kapłani, jedli chleby, byli oświecani światłem świecznika.
Oni też przedstawiają spłodzenie z ducha Bożego, do duchowej natury- równej anielskiej.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2019-06-25, 07:36, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-06-26, 07:28   

nike napisał/a:
Nie bardzo, bo skąd się wzięła Wielka Rzesza?

Jak napisano: wyszła z wielkiego ucisku. Jednak to nic nie wskazuje, że wyszła i zarazem znalazła się w niebie. Tak samo, jak Biblia stwierdza, że ktoś PRZECHODZI próby. Nie oznacza to przechodzenie, że ktoś zmienia miejsce z jednego na drugie. Jak kiedyś przechodziłem ospę a potem wyszedłem z tej choroby. Przecież nie o zmianę miejsca chodziło.

nike napisał/a:
i jeszcze ważna rzecz Wielki lud [rzesza] ma palmy w ręku i szaty uprane, czyli musiały być w jakiś okolicznościach skalane.

Palmy nijak nie kojarzą mi się z pobytem w niebie. Natomiast skalane szaty ma praktycznie każdy, kto w ogóle zostaje chrześcijanem ale poprzez Słowo Boże i chrzest dostępuje oczyszczenia i w tym stanie trwa.
Szaty są wyprane we krwi Baranka, czyli członkowie wielkiej rzeszy uwierzyli w Jezusa i jego ofiarną śmierć. Nic nie wskazuje w tym opisie, że owe szaty najpierw były czyste, potem się skalały a potem jeszcze raz zostały oczyszczone.
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-06-26, 07:37   

Henryk napisał/a:
Dopiero część święta- ta za pierwsza zasłoną-, w której znajdował się stół z chlebami, świecznik i ołtarz kadzidlany oraz część najświętsza- za drugą zasłoną, z Arką Przymierza- Przedstawiają stan spłodzenia z ducha, do duchowej natury!

Kogo więc wyobrażają Izraelici, którzy nie mogli przebywać na dziedzińcu kapłanów, ani nie mieli pochodzenia lewickiego a mimo wszytsko również przebywali na terenie świątyni, tylko, że na dziedzińcu Izraela?
Np.:
"36 Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela, z plemienia Aszera — kobieta w podeszłym wieku. Przez siedem lat żyła w związku małżeńskim, 37 a obecnie była wdową mającą 84 lata. Stale przebywała w świątyni. Dniem i nocą wielbiła Boga, poszcząc i zanosząc błagania" (Łuk 2:36,37)

Służyła Bogu w świątyni, ale na pewno nie na dziedzińcu kapłańskim. Kogo wyobrażali tacy ludzie?
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2019-06-26, 08:13   

Dariusz napisał/a:
Kogo więc wyobrażają Izraelici, którzy nie mogli przebywać na dziedzińcu kapłanów, ani nie mieli pochodzenia lewickiego a mimo wszytsko również przebywali na terenie świątyni, tylko, że na dziedzińcu Izraela?

Uważam, że mamy różne obrazy, a co za tym idzie różną symbolikę.
W Przybytku na puszczy przebywać mogli wyłącznie Lewici.
Pomińmy tu takie wyjątki, jak choćby Gibeonitów- Joz 9:23
Nawet więcej! Lewici pełnili straż na zewnątrz, aby nikt z pozostałego Izraela nie zaglądał na teren Przybytku. Nie zerkał ponad płotem wysokim na cztery łokcie- ok. 2 metry.
Pasuje mi to, aby symbolizowało wiek ewangelii.
Świat nawet nie miał pojęcia co działo się w duchowej świątyni.

Świątynia Heroda, ta za czasów Jezusa, posiadała dziedzińce dla kobiet, pogan i pozostałego Izraela.
To już inny obraz. Przedstawia nam- wydaje mi się- czas królestwa Chrystusowego.

Cytat:
Służyła Bogu w świątyni, ale na pewno nie na dziedzińcu kapłańskim. Kogo wyobrażali tacy ludzie?

Musiał bym przypomnieć sobie ten temat- jest trudnym. :-(
Nie chciałbym pisać bzdur...
Nie mniej służyć Bogu można zawsze. Bóg widzi wszystko- podobnie jak z Korneluszem: Dz 10:4 bw "Ten zaś, strachem zdjęty, utkwił w nim wzrok i rzekł: Co jest, Panie? I rzekł mu: Modlitwy twoje i jałmużny twoje jako ofiara dotarły przed oblicze Boże."

To wszystko ma wartość i znaczenie u Boga- nawet każdy dobry uczynek!

Ps. Kapłąni- o ile mi wiadomo- nie mieli osobnego dziedzińca w Świątyni Heroda.
Ich "miejscem" była część święta i najświętsza- za pierwszą i drugą zasłoną.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2019-06-26, 08:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Dariusz 

Potwierdzenie wizualne: 1234
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Sie 2017
Posty: 373
Poziom: 18
HP: 7/711
 1%
MP: 339/339
 100%
EXP: 1/45
 2%
Wysłany: 2019-07-05, 07:06   

Henryk napisał/a:
Świątynia Heroda, ta za czasów Jezusa, posiadała dziedzińce dla kobiet, pogan i pozostałego Izraela.
To już inny obraz. Przedstawia nam- wydaje mi się- czas królestwa Chrystusowego.

Jako analogie pominąłbym w ogóle świątynię Heroda, który zrobił te dodatkowe dziedzińce wg. swojego pomysłu. We wzorze, jaki dostał Mojżesz a potem Dawid, ich nie było.
Jednak zawsze były te cztery podstawowe obszary:
1. Miejsce Najświętsze (tam znajdowała się Arka Przymierza),
2. Miejsce Święte (oddzielone od miejsca Najświętszego kotarą, tu znajdowały się chleby pokładne, świecznik ze złota, ołtarz kadzidlany),
3. Dziedziniec kapłański (tu były elementy z miedzi, ołtarz do składania ofiar, tzw. 'morze' z wodą, różne przybory a także pomieszczenia w których przebywali tylko kapłani).
4. Dziedziniec, gdzie zgromadzali się pozostali nie-lewici, kobiety a także poganie czczący Jehowę.
Cytat:

Ich "miejscem" była część święta i najświętsza- za pierwszą i drugą zasłoną.

Ich miejscem był także właśnie dziedziniec kapłański przed tymi dwoma pomieszczeniami. Na tym dziedzińcu składali ofiary.

Jakby nie było, Izrael składał się z dwóch grup, jak grupa kapłańska wyobrażała 144000 pomazańców, tak reszta Izraela wyobrażała resztę świata. Nijak nie wychodzi mi trzy grupy.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2019-07-05, 09:36   

Dariusz napisał/a:
Jednak zawsze były te cztery podstawowe obszary:
1. Miejsce Najświętsze (tam znajdowała się Arka Przymierza),
2. Miejsce Święte (oddzielone od miejsca Najświętszego kotarą, tu znajdowały się chleby pokładne, świecznik ze złota, ołtarz kadzidlany),
3. Dziedziniec kapłański (tu były elementy z miedzi, ołtarz do składania ofiar, tzw. 'morze' z wodą, różne przybory a także pomieszczenia w których przebywali tylko kapłani).
4. Dziedziniec, gdzie zgromadzali się pozostali nie-lewici, kobiety a także poganie czczący Jehowę.

Jeśli rozważamy Przybytek na puszczy, ten, który został ukazany Mojżeszowi, to posiadał- nazywając po Twojemu- trzy obszary.
1. Miejsce najświętsze (Arka Przymierza a ołtarzem zacienionym skrzydłami cherubów), dostępne tylko dla arcykapłana i tylko w Jom Kipur, który reprezentował Chrystusa- głowę i 144000 członków Jego ciała.
2. Miejsce święte (stół z chlebami, świecznik i kadzielnica) dostępne dla pozostałych kapłanów- reprezentujących poświęcających się w wieku ewangelii- Wielki Lud.
Te dwie klasy reprezentują tych, co w osiągną naturę duchową. Przeszli pod pierwszą zasłoną-reprezentują spłodzonych z Ducha Bożego.
3. Dziedziniec dla pozostałych lewitów- wszystkich tych, którzy przeszli przez "bramę"- uwierzyli w Chrystusa- osiągnęli stan usprawiedliwienia.
Nic mi natomiast nie wiadomo o dziedzińcu dla "nie-lewitów"!
Nie było takiego!
Coś Tobie pomyliło się. :-(
Żaden Izraelczyk- nie będący lewitą- nie tylko nie mógł zajrzeć, ale nawet zbliżyć się pod płot okalający dziedziniec!
Lb 1:51-53 bw "A kiedy przybytek ma być przeniesiony gdzie indziej, niech go rozbiorą Lewici, w czasie obozowania zaś przybytek ustawią Lewici. Obcy, który się zbliży do niego, poniesie śmierć. (52) Synowie izraelscy obozować będą, każdy w swoim obozie i każdy przy swoim sztandarze, według swoich zastępów. (53) Lewici zaś będą obozować wokół Przybytku Świadectwa, aby nie spadł gniew na zbór synów izraelskich; Lewici będą więc pełnić straż przy Przybytku Świadectwa."

Przybytek wraz z dziedzińcem dostępny był wyłącznie dla lewitów- wszystkich tych, którzy uwierzyli w Jezusa.
Reszta Izraela, reprezentująca świat przebywała poza obozem.
Ostatnio zmieniony przez Henryk 2019-07-05, 09:44, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2019-07-07, 20:04   

Dariusz napisał/a:
Zwrot PRZED TRONEM nie musi oznaczać, że Wielka Rzesza znajduje się w niebie.
Podobnie jak fakt, że i 144000 i Wielka Rzesza służą Bogu w świątyni.
Świątynia wyobraża dostęp do Boga, ale zawierała różne dziedzińce i pomieszczenia. Nie każdy dziedziniec/pomieszczenie przecież wyobrażał niebo. Podobnie jak nie każdy dziedziniec był tylko dla kapłanów.

A ile Świątynia miała dziedzińców?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14