FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Axanna
2013-04-28, 22:08
Czy wiara bez uczynków może zbawić?
Autor Wiadomość
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-16, 13:39   Czy wiara bez uczynków może zbawić?

Czy Waszym zdaniem do zbawienia wystarczy wiara? A może są też niezbędne uczynki. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
 
     
fis

Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 31
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 4/11
 36%
Wysłany: 2013-01-16, 16:48   

Oczywiście że uczynki są najważniejsze, ale to wynika z własnych przemyśleń i nic nie mam na poparcie tych słów. Ot taka czarna owieczka na czystej bieli... :)
_________________
Tolerancja i obiektywizm
 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-17, 09:47   

fis napisał/a:
Oczywiście że uczynki są najważniejsze, ale to wynika z własnych przemyśleń i nic nie mam na poparcie tych słów. Ot taka czarna owieczka na czystej bieli... :)

No, ale żeby tak myśleć, to musisz na czymś opierać swój sposób myślenia.
 
     
Chmu_rka012
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-17, 10:09   

Jak pisze w Bibli wiara bez uczynków jest martwa, wiec musza byc uczynki.
 
     
Magda
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-17, 11:33   

Masz rację że uczynki są ważne ale nie najwazniejsze , musza iść w parze z wiarą i na potwierdzenie tej wiary.Na potwierdzenie tego że należysz do Jezusa i go słuchasz. Uczynki nie zbawiają same w sobie a tylko potwierdzają nasza wiarę

Ga 2:16 bw "wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę … zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek."
"wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.

Rz 3:20 bw "Dlatego z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony przed nim żaden człowiek, gdyż przez zakon jest poznanie grzechu."

To jest tak jak w tej przypowieści o talentach Mt 25:14-30 , Nie można powiedzieć sobie wierzę , ochrzcili mnie to teraz mogę sobie zająć się sprawami tego swiata a jak Bóg mnie zechce rozliczyć no to przecież wierzę. Taka postawa jak tego sługi co zakopał talent. Jest taki post na potwierdzenie tej informacjii w wątku o reinkarnacji i to jest właśnie zakopanie talentu . Uczynki maja potwierdzić wiarę która zbawia a nie zbawiać i sa bardzo ważne.
 
     
fis

Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 31
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 4/11
 36%
Wysłany: 2013-01-17, 13:48   

Makarios napisał/a:
fis napisał/a:
Oczywiście że uczynki są najważniejsze, ale to wynika z własnych przemyśleń i nic nie mam na poparcie tych słów. Ot taka czarna owieczka na czystej bieli... :)

No, ale żeby tak myśleć, to musisz na czymś opierać swój sposób myślenia.


Na obserwacji i czytaniu różnych publikacji...
_________________
Tolerancja i obiektywizm
 
     
fis

Dołączył: 14 Sty 2013
Posty: 31
Poziom: 4
HP: 0/61
 0%
MP: 29/29
 100%
EXP: 4/11
 36%
Wysłany: 2013-01-17, 13:53   

Magda napisał/a:
To jest tak jak w tej przypowieści o talentach Mt 25:14-30 , Nie można powiedzieć sobie wierzę , ochrzcili mnie to teraz mogę sobie zająć się sprawami tego swiata a jak Bóg mnie zechce rozliczyć no to przecież wierzę. Taka postawa jak tego sługi co zakopał talent. Jest taki post na potwierdzenie tej informacjii w wątku o reinkarnacji i to jest właśnie zakopanie talentu . Uczynki maja potwierdzić wiarę która zbawia a nie zbawiać i sa bardzo ważne.


Rozbierzmy to na czynniki tzn. podaj przykład takiego zycia i takiego, tak "łopatologicznie".
_________________
Tolerancja i obiektywizm
 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-17, 14:04   

Magda napisał/a:
Masz rację że uczynki są ważne ale nie najwazniejsze , musza iść w parze z wiarą i na potwierdzenie tej wiary.Na potwierdzenie tego że należysz do Jezusa i go słuchasz. Uczynki nie zbawiają same w sobie a tylko potwierdzają nasza wiarę

Zgadzam się z Tobą, Magdo. jako niedoskonali ludzie nie możemy zyskać uznania Bożego tylko przez same uczynki.
 
     
Magda
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-17, 20:40   

fis napisał/a:
Magda napisał/a:
To jest tak jak w tej przypowieści o talentach Mt 25:14-30 , Nie można powiedzieć sobie wierzę , ochrzcili mnie to teraz mogę sobie zająć się sprawami tego swiata a jak Bóg mnie zechce rozliczyć no to przecież wierzę. Taka postawa jak tego sługi co zakopał talent. Jest taki post na potwierdzenie tej informacjii w wątku o reinkarnacji i to jest właśnie zakopanie talentu . Uczynki maja potwierdzić wiarę która zbawia a nie zbawiać i sa bardzo ważne.


Rozbierzmy to na czynniki tzn. podaj przykład takiego zycia i takiego, tak "łopatologicznie".


Przykład takiej postawy to własnie jest to

cytat:

No cóż ja uważam inaczej, a jak jest naprawdę przekonamy sie podczas paruzji.
_________________
Tolerancja i obiektywizm


Wierzysz bo mówisz o paruzji ale nie chcesz pracować talentami otrzymanymi od Boga tylko chcesz sie przekonać na końcu podczas paruzji jak to będzie , to tak jak ten człowiek co dostał 1 talent zakopał go do czasu paruzji. No to taka jest ta postawa o której ty pisałeś. Ale nie wiem czy ci sie nie zmieniło bo jednak dociekasz jak to jest naprawdę, trochę co innego robisz a co innego piszesz. Bo to co napisałeś to własnie zakopanie talentu a to że tu jestes i pytasz i zastanawiasz się to jednak widać ze ci zależy i coś z tym robisz.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-24, 18:28   

Koncepcja zbawienia z łaski przez wiarę jest dość jasno wyłożona przez Pawła szczególnie w liście do Rzymian i Galacjan. Wszystko to co nazywamy uczynkami czy owocem jest następstwem zbawienia z łaski przez wiarę. Problem jest szczególnie z listem Jakuba i jego koncepcją uczynków.Dlatego niektórym reformatorom nie podobał się ten list z Lutrem na czele.(Tu link omawiający stanowisko Lutra http://www.analizy.biz/marek1962/wybiorczosc.htm .Pozostawiono jednak kanon w niezmienionym składzie 27 ksiąg. Oczywiście badacze tego okresu jasno pokazują,że był konflikt między Pawłem i Jakubem w rozumieniu zbawienia.List Jakuba jest jakby wprost polemiką z tezami Pawła. No cóż list Jakuba znalazł się w kanonie i klamka zapadła dlatego jest o czym teraz rozmawiać.
_________________
epegeiro
 
     
Magda
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-24, 19:34   

Ja nie widzę żadnej sprzeczności między listami Pawła i Jakuba ,napisz konkretniej.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-24, 21:41   

PAWEŁ
Rzm 4:2 Bo jeśli Abraham z uczynków został usprawiedliwiony, ma się z czego chlubić, ale nie przed Bogiem.
Rzm 4:3 Bo co mówi Pismo? Uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało za sprawiedliwość.
Rzm 4:4 A gdy kto spełnia uczynki, zapłaty za nie nie uważa się za łaskę, lecz za należność;
Rzm 4:5 Gdy zaś kto nie spełnia uczynków, ale wierzy w tego, który usprawiedliwia bezbożnego, wiarę jego poczytuje mu się za sprawiedliwość,

JAKUB
Jak 2:21 Czyż Abraham, praojciec nasz nie został usprawiedliwiony z uczynków, gdy ofiarował na ołtarzu Izaaka, syna swego?
Jak 2:22 Widzisz, że wiara współdziałała z uczynkami jego i że przez uczynki stała się doskonała.
Jak 2:23 I wypełniło się Pismo, które mówi: I uwierzył Abraham Bogu i poczytane mu to zostało ku usprawiedliwieniu, i nazwany został przyjacielem Boga.
Jak 2:24 Widzicie, że człowiek bywa usprawiedliwiony z uczynków, a nie jedynie z wiary.
_________________
epegeiro
 
     
Magda
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-25, 11:35   

A co na to pan Jezus?

Ap 3:15 bg "Znam uczynki twoje, żeś nie jest ani zimny ani gorący, bodajżeś był zimny albo gorący!"

Ap 19:8 bw "i dano jej przyoblec się w czysty, lśniący bisior, a bisior oznacza sprawiedliwe uczynki świętych."

Ap 3:2 bw "Bądź czujny i utwierdź, co jeszcze pozostało, a co bliskie jest śmierci; nie stwierdziłem bowiem, że uczynki twoje są doskonałe przed moim Bogiem."

Ap 3:1 bw "A do anioła zboru w Sardes napisz: To mówi Ten, który ma siedem duchów Bożych i siedem gwiazd: Znam uczynki twoje: Masz imię, że żyjesz, a jesteś umarły."

Ap 2:26 bw "Zwycięzcy i temu, kto pełni aż do końca uczynki moje, dam władzę nad poganami,"

Ap 2:5 bw "Wspomnij więc, z jakiej wyżyny spadłeś i upamiętaj się, i spełniaj uczynki takie, jak pierwej; a jeżeli nie, to przyjdę do ciebie i ruszę świecznik twój z jego miejsca, jeśli się nie upamiętasz

J 3:21 bw "Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego dokonane są w Bogu."

Mt 5:16 bw "Tak niechaj świeci wasza światłość przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie."

J 3:21 bt "Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu."

Ap 20:13 bw "I wydało morze umarłych, którzy w nim się znajdowali, również śmierć i piekło wydały umarłych, którzy w nich się znajdowali, i byli osądzeni, każdy według uczynków swoich."

Ap 18:6 bw "Odpłaćcie mu, jak i on odpłacił, i w dwójnasób oddajcie według uczynków jego; do kielicha, w którym napój mieszał, nalejcie mu podwójną miarę."

Ap 2:23 bw "A dzieci jej zabiję; i poznają wszystkie zbory, że Ja jestem Ten, który bada nerki i serca, i oddam każdemu z was według uczynków waszych."

Mt 16:27 bw "Albowiem Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swego z aniołami swymi, i wtedy odda każdemu według uczynków jego."



Ap 14:12 bw "Tu się okaże wytrwanie świętych, którzy przestrzegają przykazań Bożych i wiary Jezusa."


Mk 16:16 bw "Kto uwierzy i ochrzczony zostanie, będzie zbawiony, ale kto nie uwierzy, będzie potępiony."

J 11:40 bw "Rzekł jej Jezus: Czyż ci nie powiedziałem, że, jeśli uwierzysz, oglądać będziesz chwałę Bożą?"

J 3:18 bw "Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego."


Jak widzisz Pan Jezus robi to samo co apostołowie, czyli raz mówi o wierze a raz o uczynkach i nie ma w tym żadnej sprzeczności. Bo jak napisał Jakub wiara bez uczynków jest martwa. Jesli uwierzyłeś to musisz to potwierdzic uczynkami, bez potwierdzenia uczynkami wiara jest nic nie warta. Wiele ludzi wierzy w Jezusa ,że jest synem Bożym ale dla nich to wystarczy , zycie ich natomiast przeczy tej wierze, nie spełniają uczynkówpotwierdzajacych ich wiarę a uczynki tego świata. O tym pisza apostołowie. Ucza jak potwierdzić swoją wiarę całym swoim życiem czyli uczynkami. Poza tym staraj się nie krytykować apostołów bo tym samym krytykujesz Boga , dlatego że przez apostołów mówi Duch Święty. Wszyscy oni byli przeznaczeni do tego zeby trwali w Jezusie aż do śmierci i zaden nie odpadł od wiary i zadnemu nie zabrano Ducha Świętego. Jedynie Judasz odpadł. To był plan Boży i nie możesz twierdzić że jakis apostoł pisze niezgodnie z z drugim. Oni pisza o tym samym o wierze i o uczynkach potwierdzającą tą wiarę. Jak widzisz Jezus tez tak mówił , raz o wazności uczynków a raz o wierze. Chyba nie krytykujesz tez Jezusa. Postaraj sie nie robić tego bo krytykujac wypowiedzi Ducha Świętego mozna zgrzeszyć tym najgorszym grzechem nieprzebaczalnym. Zastanów się nad tym. Z reszta inni apostpłowie wielokrotnie pisza i o wierze i o uczynkach. Zadnych sprzeczności w tym nie ma.
 
     
epegeiro 

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sty 2013
Posty: 56
Poziom: 6
HP: 0/104
 0%
MP: 49/49
 100%
EXP: 5/14
 35%
Wysłany: 2013-01-25, 12:24   

Przytoczyłem tylko to co mówi na ten temat Paweł i Jakub i dziwię się,że nie widzisz (lub nie chcesz) widzieć tych różnic. To,że krytykuję to moja sprawa mam do tego prawo. W przytoczonych przez Ciebie wersach widzę,że nie rozumiesz do końca tego zagadnienia. Czy ja walczę z uczynkami Nie! wiem,że Bóg nagrodzi nas zgodnie z nimi. Jest tylko różnica między zapłatą czyli nagrodą za pracę dla Pana a zbawieniem z łaski. Za darowaną łaskę nie wystarczyłyby uczynki całego świata. Dlatego Bóg oferuje zbawienie swoje z łaski (za darmo !) przez wiarę. Oczywiście prawdziwą wiarę a prawdziwa wiara owocuje. Jednak zrozum,że owoce wiary nas nie zbawiają.Efz 2:8 Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar;
Efz 2:9 Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
Efz 2:10 Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.
Fundamentem zbawienia jest łaska a uczynki tym do czego Bóg nas stworzył abyśmy w nich chodzili.Pomyśl o tym chwilę zanim coś będziesz kategorycznie twierdzić.
_________________
epegeiro
 
     
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-26, 07:38   

epegeiro napisał/a:
Oczywiście badacze tego okresu jasno pokazują,że był konflikt między Pawłem i Jakubem w rozumieniu zbawienia.List Jakuba jest jakby wprost polemiką z tezami Pawła.

Biorąc pod uwagę List 2 do Tymoteusza 3:16, że wszelkie Pismo od Boga jest natchnione, to twierdzenia przedstawionych tu badaczy są dość zaskakujące. Gdyby tak jak oni podejść do sprawy, to musielibyśmy stwierdzić, że Bóg jest ze sobą w konflikcie.

Dla mnie sprawa w tym temacie przedstawia się następująco: Listy Pawła i Jakuba bardzo dobrze się uzupełniają. Co prawda Paweł kładzie nacisk na wiarę a Jakub na uczynki,ale może to wynikać z tendencji adresatów ich listów.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,13 sekundy. Zapytań do SQL: 14