FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jeszcze o religii w szkole
Autor Wiadomość
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2013-11-03, 14:46   Jeszcze o religii w szkole

Jeszcze o religii w szkole (ZC 11/2013)


Dzieci mniejszosciowych wyznan moga podczas lekcji religii wygodnie siedziec na korytarzu, najlepiej z tabliczka na szyi z napisem: jestem innowierca i dziekuje mojemu panstwu, ze gwarantuje mi caly korytarz do wylacznie mojej dyspozycji, podczas gdy kolezanki i koledzy w tym czasie musza siedziec w zatloczonej klasie.

Po interesujacej lekturze pazdziernikowego numeru miesiecznika „Znaki Czasu”, ktory m.in. poruszyl temat obecnosci religii w szkole, przypomnialy mi sie pewne zdarzenia sprzed ponad 20 lat, ktorych bylem swiadkiem. Dzieki zyczliwosci redakcji mam sposobnosc podzielic sie takze pewna refleksja, nawiazujac tym samym do obszernie zrelacjonowanej przez „Znaki Czasu” debaty pt. Ile Kosciola w panstwie?, zorganizowanej przez Instytut Spraw Publicznych.

Byl rok 1992, gdy — jako poczatkujacy reporter radiowy — relacjonowalem przebieg manifestacji przeciwko religii w szkolach, a nastepnie konferencje prasowa w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej przy alei Szucha w Warszawie, ktorego gospodarzem byl wowczas prof. Andrzej Stelmachowski, w latach 1984-1989 czlonek komisji Episkopatu Polski Iustitia et Pax.

Licznie zgromadzonym w siedzibie MEN dziennikarzom okazano wowczas porozumienie z rzadem dotyczace warunkow i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkolach, ktore zostalo podpisane przez przedstawicieli dziesieciu Kosciolow i zwiazkow wyznaniowych w Polsce. Nie miejsce tu i czas, aby przypominac szczegolowo emocje tamtych dni czy nawet skarge konstytucyjna, ktora wniosl prof. Tadeusz Zielinski, owczesny rzecznik praw obywatelskich, wykazujac, ze porozumienie to wedlug jego oceny bylo sprzeczne z konstytucyjnym okresleniem Rzeczpospolitej jako panstwa swieckiego.

Jak tlumaczono, „formalnie” nie chodzilo wcale o wprowadzenie do panstwowych szkol religii katolickiej, ale w ogole „religii”. Ciekawa koncepcja! Oczywiscie dla wszystkich bylo jasne, ze to tylko fasada pluralizmu wyznaniowego, bo przeciez juz dwa lata wczesniej Episkopat zdecydowanie domagal sie od pierwszego wolnego rzadu RP powrotu do szkol katechezy. Naturalnie mial do tego prawo. Pytanie tylko, czy panstwo musialo sie na to godzic. Czy zatem niekatolicy moga krytykowac obecnosc lekcji religii w szkolach, skoro rowniez ich reprezentanci o to zabiegali? Oczywiscie! Czy zabiegali? I tak, i nie. Nalezy docenic owczesna dalekowzrocznosc przedstawicieli dziewieciu mniejszosciowych denominacji, ktorzy niejako „przy okazji” postanowili zawalczyc o chocby iluzoryczna, ale zawsze podmiotowosc wobec panstwa. To wlasnie dzieki nim do dnia dzisiejszego dzieci z roznych Kosciolow moga miec na swiadectwie szkolnym ocene z religii. Co nie znaczy, ze z tego powodu zapanowalo rownouprawnienie i powszechna szczesliwosc.

Po ponad dwoch dekadach nauki religii w szkolach i punktach katechetycznych (organizowanych np. przy protestanckich parafiach) te drugie wciaz sa tylko proteza czy jak kto woli — atrapa czesci publicznego systemu edukacyjnego. I nie chodzi mi o poziom czy program nauczania, ale o to, ze dzieci musza nierzadko znosic upokorzenia ze strony rowiesnikow z tego powodu, ze sa inne. Od pierwszej klasy, a czesto od przedszkola, sa po prostu stygmatyzowane, niekiedy wrecz bolesnie. Biorac pod uwage wrodzona w naszym narodzie tolerancje, szczegolnie te wyznaniowa, co to w genach przechodzi na dzieci, mozna sobie wyobrazic, ze nie zawsze sa to zyczliwe komplementy. A tak na marginesie — szkoda, ze panstwowa edukacja czy chocby media publiczne nie popularyzuja wciaz dostatecznie ogolnej wiedzy o religiach i ich odmiennosciach. Kto wie, byc moze juz wkrotce uczniowie predzej dowiedza sie z podrecznikow, ze moga miec obojga rodzicow tej samej plci, niz to, ze adwentysci, baptysci czy metodysci to takze chrzescijanie, ktorych wiara zasluguje na szacunek. O tempora! O mores! — chcialoby sie zawolac.

A poki co stereotypy kwitna w kolejnych pokoleniach. Nie chodzi na religie do szkoly? To na pewno Zyd, mason czy inny antyklerykal! Niegdys wrogiem Kosciola powszechnego byl jeszcze ubek czy tez zwykly towarzysz, ktory na parafie dziecka nie posylal. Innych powodow niechodzenia do kosciola nie znajdywano. Tak bylo! A co na to wolne i demokratyczne panstwo Anno Domini 2013?

Jak to co?! Drogi Polaku innowierco, mozesz uczyc sie wlasnej religii, pod warunkiem jednak ze nie w szkole, bo za malo was, by stworzyc grupe! Szesciolatku, za kazdym razem przypominaj swojej pani, ze przyniesione przez ciebie swiadectwo jest jednak wazne i nie musi sie pytac lokalnego proboszcza o zgode na przepisanie oceny do szkolnego dziennika! Pamietaj, by w razie czego miec jednak w glowie tresc rozporzadzenia i fragmenty ustawy zasadniczej dotyczace rownosci wszystkich wobec niej! No tak, ale ty, moje dziecko, przeciez nie potrafisz jeszcze nawet czytac... Tak czy inaczej ucz sie pilnie tej swojej wiary, ale pod warunkiem ze za wlasne pieniadze dojedziesz do punktu katechetycznego (niekiedy w innym miescie!), a najlepiej to w weekendy, bo w tygodniu masz przeciez zajecia szkolne! A w szkole, no coz, mozesz podczas lekcji religii wygodnie siedziec na korytarzu, najlepiej z tabliczka na szyi z napisem: jestem innowierca i dziekuje mojemu panstwu, ze gwarantuje mi caly korytarz do wylacznie mojej dyspozycji, podczas gdy kolezanki i koledzy w tym czasie musza siedziec w zatloczonej klasie.

Osobiscie mysle, ze taka tabliczke mozna by sfinansowac chocby z gminnej dotacji oswiatowej, czyli z podatkow, ktore placa przeciez wszyscy obywatele bez wzgledu na wyznanie. Skoro protestant czy muzulmanin posrednio oplaca pensje takze katolickich katechetow, to i taki wydatek daloby sie moze jakos upchnac. Poza tym z pewnoscia zostalo na szkolnym koncie jeszcze kilka zlotych po zakupie nowych krzyzy do kazdej z klas. Tak, taka tabliczka bylaby dobra.

A na koniec dobra rada dla wszystkich rodzicow. Gdy kiedys ktos spyta wasze dziecko wprost: a w co wierzysz?, lepiej bedzie odpowiedziec: w Polske wierze! Mimo wszystko — chcialoby sie dodac.

Jan Kot

Wydawnictwo "Znaki Czasu" www.znakiczasu.pl
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
+48 22 331 98 00 ; + 48 608 017 625
_________________
tom68
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6039/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2013-11-03, 15:58   

Tomasz G napisał/a:
prof. Tadeusz Zielinski, owczesny rzecznik praw obywatelskich, wykazujac, ze porozumienie to wedlug jego oceny bylo sprzeczne z konstytucyjnym okresleniem Rzeczpospolitej jako panstwa swieckiego.


oczywiście profesor Zieliński to bardzo dobry prawnik
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-11-03, 18:51   

Ja będę uczyć religii za kilka lat w szkole
 
     
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2013-11-04, 13:28   Jeszcze o religii ...

W szkole powinna byc etyka i religioznastwo a religia w kosciolach ...
_________________
tom68
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 13:30   

Ja też mam takie zdanie. Może coś się zmieni, zależy kto do rządu się dostanie heheh
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-11-04, 14:00   Re: Jeszcze o religii ...

Tomasz G napisał/a:
W szkole powinna byc etyka i religioznastwo a religia w kosciolach ...

a do kościołów się nie chce chodzić, więc wielu by się religii wcale nie uczyło
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 14:15   

A ty myślisz,że tacy co sa zmuszani do nauki na siłę to z nich będą ludzie wierzący?
Jest wiele wyznań w Polsce, a skoro Polska chce być krajem świeckim to nie może być religii KrK w szkołach. bo ja np. nie mam życzenia swoich podatków oddawać na naukę religii Krk niech każde wyznanie płaci na edukacje własnych dzieci.
W każdym wyznaniu, czy związku wyznaniowym dzieci powinne być uczone i nie trzeba by płacić na edukację religijną, chyba,że dane wyznanie chce swoim nauczycielom płacić, to ma do tego prawo, ale nie z podatków wszystkich.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-11-04, 14:44   

nike napisał/a:
A ty myślisz,że tacy co sa zmuszani do nauki na siłę to z nich będą ludzie wierzący?
Jest wiele wyznań w Polsce, a skoro Polska chce być krajem świeckim to nie może być religii KrK w szkołach. bo ja np. nie mam życzenia swoich podatków oddawać na naukę religii Krk niech każde wyznanie płaci na edukacje własnych dzieci.
W każdym wyznaniu, czy związku wyznaniowym dzieci powinne być uczone i nie trzeba by płacić na edukację religijną, chyba,że dane wyznanie chce swoim nauczycielom płacić, to ma do tego prawo, ale nie z podatków wszystkich.

I właśnie tutaj powinna być jakaś zmiana. Dlatego, że katechizacja jest skierowana do dzieci, młodzieży lub dorosłych wierzących. Do niewierzących jest ewangelizacja, która poprzedzać powinna katechizację. Czyli przekazaniem danej wiary osobom, które jeszcze się z nią nie zetknęły powinna się zająć ewangelizacja, a pogłębianiem jej katechizacja. Więc ci, którzy są niewierzący lub z innych wiar to mogą przynieść kartkę i wtedy będą zwolnieni z religii. Natomiast jak nie wierzą no to katecheta powinien się starać im wpierw głosić Ewangelię, a później katechizować czyli pogłębiać to. I może to być w szkole. Ja nie mam nic przeciwko temu. Mnie katecheza szkolna wychowała.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 16:45   

Iwonko skoro państwo jest swieckie to z jakiej racji dzieci ktore nie są katolikami mają przynosić kartki? czy to co ty mówisz jest logiczne?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-11-04, 16:58   

A co to problem kartkę zanieść? Na wf jakoś można
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 17:58   

A dlaczego katolicy nie mogą kartki przynieść skoro chcą się uczyć religii?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
ametyst 

Pomógł: 42 razy
Wiek: 73
Dołączył: 20 Lip 2013
Posty: 442
Skąd: Nowe Jeruzalem
Poziom: 19
HP: 7/798
 1%
MP: 381/381
 100%
EXP: 25/49
 51%
Wysłany: 2013-11-04, 18:50   

W szkole powinien być przedmiot a religiach który by bezstronnie informował młodych, jakie są religie i czego poszczególne nauczają. Na takie lekcje można by zaprosić nawet przedstawicieli religii którzy by o swojej przedstawili czego o dlaczego tak wierzą. Wtedy bezstronnie każdy młody człowiek mógłby sobie wybrać to co niego przemawia. Było by to uczciwe rozwiązanie problemu nauczania religii w szkole państwowej.
_________________
Obj. 11:3 I dam dwom moim świadkom moc, i będą prorokowali przez tysiąc dwieście sześćdziesiąt dni.


 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 18:54   

Bardzo słuszna uwaga. :lol:
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Iwona
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-11-04, 19:15   

nike napisał/a:
Bardzo słuszna uwaga. :lol:

Ponad 90 % społeczeństwa jest ochrzczonych w Kościele katolickim. My tu jesteśmy większością, więc po co mamy przynosić kartki? U mojego brata w szkole jedynie jedna dziewczyna była wyznawczynią innej religii jeśli chodzi o jego rocznik. Pozostali to katolicy. Czyli wszyscy mają przynosić karteczki bo chcą a ona jedna nie? Znaczna większość w szkole to katolickie dzieci.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13644
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 423/608
 69%
Wysłany: 2013-11-04, 19:24   

Iwonko kiedyś już rozmawiałysmy na temat ile jest prawdziwych katolików, i ja tobie powiedzialam,że do frekfencji to was jest 96% ale jak mowilaś o wierzących to jaki procent podawalaś? dlaczego nie jesteś konsekwętną?

a jezeli chodzi o to czy was jest więcej, to konstytucje mamy jedną i tam jest zaznaczone,że panstwo świeckie jest, a jezeli jest świeckie i jakiś kosciół wchodzi podstępnie do szkół to dzieci tych wierzących katolików powinni przynosić kartki a nie w panstwie świeckim ludzie świeccy logiczne to chyba jest prawda?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13