FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Statut ŚJ
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7132
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5470/7220
 75%
EXP: 77/373
 20%
Wysłany: 2014-05-28, 16:37   Re: Statut ŚJ

Iwona napisał/a:
A w którym miejscu w Biblii występuje określenie/nazwa "Ciało Kierownicze"? Bo ja widzę Apostołów, ale Ciała Kierowniczego nie. Skąd więc pomysł na takie nazwanie ich kierownictwa nazwą niebiblijną?

No wiesz...
W Biblii nie pisze Ciało Kierownicze, lecz Papież. Prawda? :lol:
Więc nie warto przyganiać garnkowi... :-P
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2014-05-29, 21:47   

Iwona

Cytat:
Czyli różnica tkwi w tym czy się pisze z dużej czy z małej litery?


Nie koniecznie

Biblia Tysiąclecia raz pisze Duch Boży z dużej litery zaś innym razem duch Boży pisze z małej litery ;-)

1 Ks. Samuela 19:23,

Udał się więc do Najot koło Rama, ale duch Boży owładnął także i nim, i idąc ciągle prorokował, aż dotarł do Najot koło Rama. ( Biblia Tysiąclecia)

2 Ks. Kronik 15:1

A duch Boży spoczął na Azariaszu, synu Odeda ( Biblia Tysiąclecia)

2 Ks. Kronik 24:20

Wtedy duch Boży zstąpił na Zachariasza, syna kapłana Jojady, który stanął przed ludem i rzekł: Tak mówi Bóg: Dlaczego przekraczacie przykazania Pańskie? Dlatego się wam nie szczęści! Ponieważ opuściliście Pana i On was opuści. (Biblia Tysiąclecia)

I Duch Boży z dużej litery

Ks. Rodzaju 1:2

Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. ( Biblia Tysiąclecia)

Ks. Liczb 24:2
(2) Gdy więc podniósł oczy i zobaczył Izraela rozłożonego obozem według swoich pokoleń, ogarnął go Duch Boży ( Biblia Tysiąclecia)
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6047/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2014-05-31, 12:04   

Do tego ich statutu dodał bym jeszcze zapis :

CK czuwa CK radzi CK nigdy was nie zdradzi
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Jefte

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 96
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 15/19
 78%
Wysłany: 2015-01-22, 15:15   Re: Statut ŚJ

Iwona napisał/a:
Krystian napisał/a:
STATUT

Świadków Jehowy w Polsce
PREAMBUŁA

1) Biblia uczy. że w I wieku n.e. ciało kierownicze społeczności chrześcijan złożone było z uczniów Jezusa zjednoczonych jego naukami. W trosce o jedność doktrynalną zapewniało ono poszczególnym zborom biblijne wskazówki dotyczące spraw religijnych. Ponadto ciało kierownicze udzielało ówczesnym chrześcijanom pomocy duchowej (Dzieje Apostolskie, rozdziały 15 i 16),

2) Podobnie dzisiaj Ciało Kierownicze Świadków Jehowy zapewnia współwyznawcom przewodnictwo, zachęty, rady oraz wskazówki. Są one oparte na Biblii, dzięki czemu Świadkowie Jehowy mogą zachować jedność doktrynalną i korzystać z niezbędnej pomocy duchowej (Dzieje Apostolskie 16:4; 20:27; Rzymian 1:11. 12; Filipian 1:27; 1 Tesaloniczan 2:7. 8; Hebrajczyków 13:22).

3) Świadkowie Jehowy praktykują religię pod duchowym nadzorem Ciała Kierowniczego (Mateusza 24:45-47). Tworzą dzięki temu - zgodnie z biblijnym pierwowzorem - ogólnoświatową religijną "społeczność braci" złączoną więzami miłości (Jana 13:34. 35; 1 Koryntian 12:12, 13; Kolosan 3:14; 1 Piotra 2:17). Świadkowie Jehowy w Polsce stanowią część ogólnoświatowej społeczności religijnej Świadków Jehowy.

4) Osoby sprawujące urzędy duchowe i jednostki organizacyjne Świadków Jehowy w Polsce działają w oparciu o wspólną podstawę - prawo wewnętrzne związku wyznaniowego (zwane dalej prawem wewnętrznym Związku) (Psalm 1:2: 19:7; Galatów 6:2). Obejmuje ono zarówno zrozumienie nauk biblijnych, jak i procedury postępowania przyjęte przez Ciało Kierownicze (Mateusza 24:45-47). Obejmuje też wytyczne przekazywane przez Ciało Kierownicze lub jego przedstawicieli w listach, publikacjach oraz ustnie, a także wytyczne Komitetu Oddziału wydane w ramach powierzonych mu kompetencji.

5) Każdy Świadek Jehowy z chwilą przyjęcia chrztu przez zanurzenie w wodzie akceptuje elementy wymienione powyżej w punktach od 1 do 4

Według mnie to kolejny kościół, który podaje się za Kościół Jezusa

A w którym miejscu w Biblii występuje określenie/nazwa "Ciało Kierownicze"? Bo ja widzę Apostołów, ale Ciała Kierowniczego nie. Skąd więc pomysł na takie nazwanie ich kierownictwa nazwą niebiblijną?


W Biblii nie raz jest użyta nazwa ciało, zbór jest porównany do członków ciała ludzkiego który razem i w jedności współpracuje.

Kierownicze?

Ponieważ w jedności kieruje zleconym zadaniem

W I wieku n.e. niewielka grupa złożona z „apostołów i starszych w Jerozolimie” tworzyła ciało kierownicze, które podejmowało ważne decyzje w imieniu całego zboru chrześcijan namaszczonych duchem świętym (Dzieje 15:2). Przed podjęciem owych decyzji grono to starannie analizowało Pisma i zabiegało o wpływ ducha Bożego (Dzieje 15:25).



Podobnie dzisiaj odpowiednie grono osób działa na podobnej zasadzie, przekazując odpowiednie wskazówki , duchowy pokarm i prowadzi nadzór nad dziełem ewangelizacyjnym. Sprzyja to jedności zarówno w działaniu jak i w poglądach
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2015-01-22, 16:02   

Jefte, Niektórzy mają 1 Papieża, a niektórzy mają ich 6 :-D
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Jefte

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 96
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 15/19
 78%
Wysłany: 2015-01-22, 23:33   

bartek212701 napisał/a:
Jefte, Niektórzy mają 1 Papieża, a niektórzy mają ich 6 :-D


Oj bartek...trochę przesadziłeś... :roll:
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7132
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5470/7220
 75%
EXP: 77/373
 20%
Wysłany: 2015-01-23, 06:59   Re: Statut ŚJ

Jefte napisał/a:
Sprzyja to jedności zarówno w działaniu jak i w poglądach[/b]

Ale powoduje też podział na "kler" i "laikat". :-(
Czyli na tych, co mówią w co wierzyć i całą resztę bez prawa głosu w tej sprawie.
Jeśli ktoś głośno wyrazi wątpliwości... to już przepadł. :cry:
 
     
Jefte

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 96
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 15/19
 78%
Wysłany: 2015-01-23, 08:12   Re: Statut ŚJ

Henryk napisał/a:
Jefte napisał/a:
Sprzyja to jedności zarówno w działaniu jak i w poglądach[/b]

Ale powoduje też podział na "kler" i "laikat". :-(
Czyli na tych, co mówią w co wierzyć i całą resztę bez prawa głosu w tej sprawie.
Jeśli ktoś głośno wyrazi wątpliwości... to już przepadł. :cry:


Chyba nigdy nie byłeś na zebraniu SJ, właśnie każdy może sprawdzać w swoim egzemplarzu Bibli wersety słuchając przemówień, także komentować .

Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości (ja z początku takie miałem) to można je bez problemu rozwiać poprzez rzeczową dyskusję

Po drugie nie rozpoznasz po ubiorze kto u nas jest ,,klerem a kto laikiem'' ;-)

Jeżeli masz na myśli ,,wątpliwości'' kogoś kto chce swoje prywatne prawdy forsować- to może sobie założyć swoją religię...A więc ma wyjście, prawda? :) :) :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7132
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5470/7220
 75%
EXP: 77/373
 20%
Wysłany: 2015-01-23, 09:00   Re: Statut ŚJ

Jefte napisał/a:
Chyba nigdy nie byłeś na zebraniu SJ, właśnie każdy może sprawdzać w swoim egzemplarzu Bibli wersety słuchając przemówień, także komentować .

Musisz mi uwierzyć na słowo, że na zebraniach SJ bywałem pewnie jeszcze przed Twymi narodzinami.
Więc wiem doskonale na czym polega „komentowanie”. :lol:
Zakończmy więc może ten temat.
 
     
Jefte

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 96
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 15/19
 78%
Wysłany: 2015-01-23, 09:12   Re: Statut ŚJ

Henryk napisał/a:
Jefte napisał/a:
Chyba nigdy nie byłeś na zebraniu SJ, właśnie każdy może sprawdzać w swoim egzemplarzu Bibli wersety słuchając przemówień, także komentować .

Musisz mi uwierzyć na słowo, że na zebraniach SJ bywałem pewnie jeszcze przed Twymi narodzinami.
Więc wiem doskonale na czym polega „komentowanie”. :lol:
Zakończmy więc może ten temat.


Jeżeli uważasz że takie komentowanie ci nie odpowiada, to możesz być ,,wolnym elektronem'' albo sobie szukać coś lepszego, ewentualnie skupiać wokół siebie słuchaczy którzy będą ,,przyklaskiwać'' Twoim komentarzom ( czyli założyć swoją religię) ;-)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7132
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5470/7220
 75%
EXP: 77/373
 20%
Wysłany: 2015-01-23, 09:28   Re: Statut ŚJ

Jefte napisał/a:
Jeżeli uważasz że takie komentowanie ci nie odpowiada, to możesz być ,,wolnym elektronem'' albo sobie szukać coś lepszego,

Ależ ja już od dawna mam coś o wiele, wiele lepszego! :lol:
 
     
Jefte

Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Sty 2015
Posty: 96
Poziom: 8
HP: 0/159
 0%
MP: 76/76
 100%
EXP: 15/19
 78%
Wysłany: 2015-01-23, 09:34   Re: Statut ŚJ

Henryk napisał/a:
Jefte napisał/a:
Jeżeli uważasz że takie komentowanie ci nie odpowiada, to możesz być ,,wolnym elektronem'' albo sobie szukać coś lepszego,

Ależ ja już od dawna mam coś o wiele, wiele lepszego! :lol:


To jesteś bardzo spełniony ;-)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7132
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5470/7220
 75%
EXP: 77/373
 20%
Wysłany: 2015-01-23, 10:21   Re: Statut ŚJ

Jefte napisał/a:
To jesteś bardzo spełniony ;-)

Zaiste! :lol:
 
     
Lamed
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-02-07, 07:16   Re: Statut ŚJ

Iwona napisał/a:

..Trzymajmy się biblijnych określeń. Jak my stosujemy jakieś pojęcia na określenie np. tego w co wierzymy, które nie muszą być w Biblii tak nazwane, ale się o nich w Biblii wspomina no to się Świadkowie Jehowy czepiają nas. A jak oni stosują nazwy niebiblijne no to już jest ok.

Aby się trzymać "biblijnych określeń" i je rozumieć, musiałbyś znać języki starożytne i nie tylko. W rzeczywistości znać możesz jedynie niektóre tłumaczenia i przekłady Biblii dokonane na Twój język ojczysty przez tłumaczy i specjalistów różnych wyznań. Te przekłady mogą się jednak różnić między sobą. Ponieważ języki z czasem ewoluują, potrzebne jest nowoczesne tłumaczenie wersetów biblijnych, stosujące zrozumiałe dzisiaj odpowiednie słownictwo. Współczesny czytelnik, który nie posiada specjalistycznej wiedzy o starożytności nie jest w stanie zrozumieć archaicznych pojęć i wyrażeń, jakie występują w wielu dawniejszych przekładach Biblii. :)

Odnośnie określenia "ciało kierownicze SJ", to ma ono podstawy biblijne i jest związane z organizowaniem funkcjonowania zborów na całym świecie.

Jefte napisał/a:
W I wieku n.e. niewielka grupa złożona z „apostołów i starszych w Jerozolimie” tworzyła ciało kierownicze, które podejmowało ważne decyzje w imieniu całego zboru chrześcijan namaszczonych duchem świętym (Dzieje 15:2). Przed podjęciem owych decyzji grono to starannie analizowało Pisma i zabiegało o wpływ ducha Bożego (Dzieje 15:25).

O właśnie. Jasno i wyraźnie to przedstawiono na stronie jw org.

Apostoł Paweł w swych listach posłużył się symbolicznie przykładem ludzkiego ciała, aby zilustrować działanie zboru chrześcijańskiego. Jezusa Chrystusa nazwano w Biblii Głową "zboru, który jest jego ciałem" (Ef 1:22, 23; Kol 1:18). "Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, chociaż liczni, jesteśmy jednym ciałem, bo wszyscy spożywamy ten jeden chleb."

Jefte napisał/a:
Chyba nigdy nie byłeś na zebraniu SJ, właśnie każdy może sprawdzać w swoim egzemplarzu Bibli wersety słuchając przemówień, także komentować .
Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości (ja z początku takie miałem) to można je bez problemu rozwiać poprzez rzeczową dyskusję..
Tu już troszkę przesadziłeś. Po zebraniu oczywiście jako zainteresowany możesz sprawdzać, pytać i komentować. Ale nigdy nie w trakcie zebrania. Byłoby to niemile widziane i odbierane jako zakłócenie porządku zebrania. Podkreśla się, że jesteś owcą która przyszła po właściwy pokarm, kandydatem na przyszłego świadka Jehowy, a nie jakimś wolnym dyskutantem. Podczas np.studium Strażnicy należy odpowiadać na pytania zadane w artykule zgodnie z tekstem, a nie według swoich poglądów. Trzeba też dodać, że od jakiegoś czasu obowiązuje uczestników zebrań przekład Nowego Swiata i cytowanie z innych przekładów Biblii praktycznie już nie występuje.

Na marginesie jeszcze mniej istotna uwaga. Na zebraniach w Salach Królestwa wymagany jest ubiór uroczysty: garnitur, krawat itd. W III RP uszycie garnituru na miarę kosztuje około 1500 złotych, a tyle właśnie przeciętny Polak zarabia miesięcznie o ile ma pracę. Musiałby więc przez miesiąc nic nie jeść z rodziną i dziećmi i nie opłacać mieszkania oraz mediów aby zaspokoić wymagania Towarzystwa Strażnica.
;-)
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6047/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-02-07, 12:18   

Lamed napisał/a:
Tu już troszkę przesadziłeś. Po zebraniu oczywiście jako zainteresowany możesz sprawdzać, pytać i komentować. Ale nigdy nie w trakcie zebrania. Byłoby to niemile widziane i odbierane jako zakłócenie porządku zebrania. Podkreśla się, że jesteś owcą która przyszła po właściwy pokarm, kandydatem na przyszłego świadka Jehowy, a nie jakimś wolnym dyskutantem. Podczas np.studium Strażnicy należy odpowiadać na pytania zadane w artykule zgodnie z tekstem, a nie według swoich poglądów. Trzeba też dodać, że od jakiegoś czasu obowiązuje uczestników zebrań przekład Nowego Swiata i cytowanie z innych przekładów Biblii praktycznie już nie występuje.


W pełni się z tą wypowiedzią zgadzam.
Po przeczytaniu od razu dałem Ci lubika. :-D
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13