FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
"Boga nikt nigdy nie widział"--->
Autor Wiadomość
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2015-01-08, 11:58   "Boga nikt nigdy nie widział"--->

Podaję ciekawe fragmenty:

I grupa:
„Boga nikt nigdy nie widział.” (Jana 1,18 BG),
„Boga nikt nigdy nie widział.” (1 Jana 4,12 BP)
„Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza.” (Jana 5,37 BT).

II grupa:
„Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie.” (1 Mjż 32,31 BT).


Pytanie brzmi:

Skoro w ST występują fragmenty, gdzie ludzie z Bogiem rozmawiali, widzieli Go nawet twarzą w twarz i nie umarli, a NT mówi, że po zobaczeniu Boga się umiera to kto to był?
A może Biblia sobie zaprzecza? Jak to jest według Was?

Ja spoglądam na to tak obecnie:

"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo" (Jana 1:1)
Czy możliwym jest twierdzenie, że Jakub widział Boga, ale nie Boga? Bo przecież nie umarł, czyżby to był Jezus?

Albo sytuacja z Hagar, która rozmawiała z Bogiem WIDZĄCYM!!! Mówiła, ze widziała Go.

Co Wy na to?

Jeśli nie zgadzacie się z tą koncepcją to jak wyjaśnić te rozbieżności?

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Listek
VIP


Potwierdzenie wizualne: 2015
Pomógł: 581 razy
Dołączył: 11 Sie 2014
Posty: 2615
Poziom: 40
HP: 351/5017
 7%
MP: 2395/2395
 100%
EXP: 154/168
 91%
Wysłany: 2015-01-08, 12:44   

..


Rz.1,(20) Albowiem od stworzenia świata niewidzialne Jego przymioty - wiekuista Jego potęga oraz bóstwo - stają się widzialne dla umysłu przez Jego dzieła


A jakie to są te dzieła ,przez które bóstwo staje się widzialne?






:?: :?: :?:
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2015-01-08, 13:07   

Listek, przepraszam, ale Jakub widział Boga TWARZĄ W TWARZ. Nie chodzi tu o Jego przymioty, czy dzieła.
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
Listek
VIP


Potwierdzenie wizualne: 2015
Pomógł: 581 razy
Dołączył: 11 Sie 2014
Posty: 2615
Poziom: 40
HP: 351/5017
 7%
MP: 2395/2395
 100%
EXP: 154/168
 91%
Wysłany: 2015-01-08, 17:21   

Niewidzialny Bóg ma Swoich posłańców, szelachim, którzy na Jego rozkaz mówią i czynią to co On zechce.

Np.

Dz.ap.7,(38) On to w społeczności na pustyni pośredniczył między aniołem, który mówił do niego na górze Synaj, a naszymi ojcami.

Według relacji Szczepana to anioł mówił do Mojżesza.


Ps 107:20 "Posłał swe słowo, aby ich uleczyć

Hbr 1:1-2 bpd (1) Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, "w tych ostatnich dniach przemówił do nas w (osobie) Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego i dla którego stworzył wszystko, co istnieje w czasie i przestrzeni."


:) :) :)
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-08, 19:26   

Listek

dokładnie tak jak mówisz. Prorok Ozeasz wyjaśnia, że Jakub nie mocował się z Bogiem Wszechmocnym, lecz z jego aniołem - Oz.12 : 5.

każdy kto ma czyste serce ma możliwość widzieć Boga - Mateusza 5 : 8

_____________________________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2015-01-08, 22:02   

bartek212701 napisał/a:
I grupa:
„Boga nikt nigdy nie widział.” (Jana 1,18 BG),
„Boga nikt nigdy nie widział.” (1 Jana 4,12 BP)
„Nigdy nie słyszeliście ani Jego głosu, ani nie widzieliście Jego oblicza.” (Jana 5,37 BT).

Kiedy Mojżesz po 40 dniach przebywania na górze Synaj, schodził z niej, to musiał zakryć swoją twarz bo promieniała i nie mogli Izraelici na Mojżesza patrzeć.
Nie jest, powiedziane, ze rozmawiał z Bogiem JHWH tylko w j. hebrajskim jest rozmawiał z nim w naszych bibliach jest rozmawiał z Panem.
Mógł rozmawiać z rzecznikiem JHWH, ja wierzę,że to był Logos i zauważmy twarz mu lśniła, taką siłę maja duchowe istoty.
Dlaczego mówię,ze był to rzecznik JHWH, bo jak tekst zacytowany mówi Jana 5:37, nie mógł być to głos JHWH.

bartek212701 napisał/a:
II grupa:
„Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc: «Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie.” (1 Mjż 32,31 BT).

Jakub był wnukiem Abrahama i znal Boga JHWH z przekazów ustnych i był bardzo oddany JHWH.
Ja myślę,że tutaj walkę z Jakubem prowadził Logos, ale chyba zmaterializowany, bo występuje jako człowiek. Stąd jasność od logosa nie oślepiła Jakuba. ale dał mu sie poznać jako istota święta. Jest dużo przypadków w Biblii, gdzie Aniołowie przybierali postacie ludzkie kiedy mieli jakieś poselstwo zanieść od JHWH dla ludzi.

bartek212701 napisał/a:
Skoro w ST występują fragmenty, gdzie ludzie z Bogiem rozmawiali, widzieli Go nawet twarzą w twarz i nie umarli, a NT mówi, że po zobaczeniu Boga się umiera to kto to był?
A może Biblia sobie zaprzecza? Jak to jest według Was?

Myślę,że wyjaśniłam wyżej jak ja rozumiem oglądanie JHWH
Biblia jest spojna nic nie zaprzecza, ponieważ była pisana pod natchnieniem. [mam na myśli oryginały]

bartek212701 napisał/a:
"Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo" (Jana 1:1)

Ten tekst jest już tłumaczony na forum.

bartek212701 napisał/a:
Albo sytuacja z Hagar, która rozmawiała z Bogiem WIDZĄCYM!!! Mówiła, ze widziała Go.


Widziała zmaterializowanego anioła.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-09, 10:48   

nike

Cytat:
Mógł rozmawiać z rzecznikiem JHWH, ja wierzę,że to był Logos i zauważmy twarz mu lśniła, taką siłę maja duchowe istoty.


ale twoja wiara oparta jest na fikcji. Nie doczytałaś co apostol Paweł napisał w liście do Hebrajczyków 1 : 1 - 2 : " Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; (2) ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna… ".

Wypływa z tego jednoznaczny wniosek, że Bóg wcześniej przez Syna swego nie przemawiał do ludzi !!!

____________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2015-01-09, 11:32   

Benjamin.Szot napisał/a:

ale twoja wiara oparta jest na fikcji.

Trudno, widocznie tak mi pasuje.

Benjamin.Szot napisał/a:
Nie doczytałaś co apostol Paweł napisał w liście do Hebrajczyków 1 : 1 - 2 : " Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków; (2) ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna… ".

Więc przez kogo przemawiał Bóg przed Jezusem?
I dlaczego Jezus powiedział pierwej niż Abraham był ja jestem, co miał na myśli mówiąc te slowa?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
bartek212701 
VIP


Potwierdzenie wizualne: 27
Pomógł: 1006 razy
Wiek: 31
Dołączył: 19 Mar 2013
Posty: 5722
Poziom: 54
HP: 1694/12102
 14%
MP: 5778/5778
 100%
EXP: 17/317
 5%
Wysłany: 2015-01-09, 12:05   

Benjamin.Szot napisał/a:
ale twoja wiara oparta jest na fikcji.

Wyjdź już z tej piaskownicy i zachowuj się, jak dorosły człowiek.
nike napisał/a:
Więc przez kogo przemawiał Bóg przed Jezusem?

Przez Beniamina Wszechwiedzącego :)
_________________
Efez. 5:17. Dlatego nie bądźcie nierozsądni, ale rozumiejcie, jaka jest wola Pańska

"Piękno sceny kuszenia można dostrzec tylko wtedy, gdy zamknie się ją w umyśle Chrystusa" Jaaqob

NIEBO - Chrześcijanie tyle mówią o niebie, ponieważ Nowy Testament głosi niebo jako nadzieję dla wierzących (1 Piotra 1:4; Kolosan 1:5; Hebrajczyków 3:1). Mówienie o niebie nie wyklucza wiary w życie na ziemi, ponieważ niebo jest tam, gdzie jest Bóg. Gdy Bóg zstąpi między ludzi i zamieszka wśród nich, to tam będzie też niebo (Objawienie 21:1-5). Wielu komentatorów uważa, że niebo i ziemia staną się jednym.
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-09, 16:48   

Nike napisał/a:

Więc przez kogo przemawiał Bóg przed Jezusem?

Prorokow,Aniolow... :roll:

Cytat:
I dlaczego Jezus powiedział pierwej niż Abraham był ja jestem, co miał na myśli mówiąc te slowa?


Kontekst.
Izraelilci pytaja Jezusa
Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?

Na co Jezus im odpowiada
anim Abraham stał się, JA JESTEM

Jezus mial na mysli ze jest wiekszy od Abrahama
i przychodzi w imieniu Jehowy a nie ze preegzystowal
albo byl Bogiem(Ojcem,Jehowa).
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-09, 16:54   

bartek212701 napisał/a:
Benjamin.Szot napisał/a:
ale twoja wiara oparta jest na fikcji.

Wyjdź już z tej piaskownicy i zachowuj się, jak dorosły człowiek.
nike napisał/a:
Więc przez kogo przemawiał Bóg przed Jezusem?

Przez Beniamina Wszechwiedzącego :)

twoje wypociny to sa dopiero zalosne :roll: i dziecinne.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2015-01-09, 21:30   

olus napisał/a:
Na co Jezus im odpowiada
anim Abraham stał się, JA JESTEM

Dokładnie to ten tekst brzmi tak: Ja byłem.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Benjamin.Szot
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-09, 23:13   

nike

Jeśli ktoś twierdzi, że Jana 8 : 58 świadczy o preegzystencji Jezusa to zarzucając mu, że pięćdziesięciu lat nie ma, a Abrahama widział.
Sęk w tym, że....
Czy werset z Ewangelii Jana 8 : 58 odczytany w kontekście ( świadczy o preegzystencji Jezusa ?
Warto się temu przyjrzeć bliżej.

Fragment Jana 8 : 25 - 59 opisuje dyskusję, która dotyczy nie tego, czy Jezus ( hebr. Jehoszua ) [, lecz czy . Inaczej mówiąc nie ma tam dyskusji o jego istnieniu, lecz jest dyskusja o tym czy jest Mesjaszem.

Niektórzy czepili się jak rzep psiego ogona określenia JA JESTEM z pominięciem całego kontekstu, w którym Jezus stwierdza, że Żydzi umrą w grzechu swoim, jeśli nie uwierzą w to kim jest ( Jana 8 : 21). W tekście Jana 8 : 58 użyto określenia ἐγὼ εἰμί w którym Jezus potwierdza jedynie swoją tożsamość, a więc że jest oczekiwanym Mesjaszem, który miał ich odkupić i wybawić z grzechu - co wynika z całego kontekstu, a więc gdy śledzi się dokładnie całe zdarzenie i odpowiedzi Jezusa na zaczepki ze strony atakujących go Żydów - Jana 8 : 21 - 58. Nie chodzi więc tu wcale o kwestię życia Jezusa przed Abrahamem.

Ciekawe, że greckie ἐγὼ εἰμί w języku hebrajskim musiało brzmieć אֲנִי הוּא ( ani hu ) dosł. " jam " Nie ma więc tu nawet słowa jestem w wypowiedzi Chrystusa.

Wszystkie ugrupowania, które przyjęły notabene ariańską interpretację przyjmują, że Jezus nawiązując do Abrahama, chciał podkreślić, iż realnie istniał przed nim jako mniejszy bóg czy anioł. Miałoby na to wskazywać określenie greckie πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι.

Warto tu zwrócić uwagę na dosyć często spotykany błąd zwolenników preegzystencji, którzy w swojej argumentacji, , którzy byli jego wrogami i go oczerniali. [[/b]. Nie mieli oni duchowego zrozumienia i wszystko interpretowali według litery. Tak samo wszystkie wypowiedzi Jezusa rozumieli dosłownie. Natomiast Chrystus mówił językiem duchowym, którego oni zupełnie nie rozumieli. Nie odpowiadał im według ich spaczonego sposobu myślenia.

Ponadto elementarnym faktem lingwistycznym jest, że znaczenie greckiego aorystu w bezokoliczniku zależy od kontekstu w jakim występuje. Może ono się odnosić do wydarzeń przeszłych, ale może też odnosić się do wydarzeń przyszłych. Np. Mateusz pisze o przyszłym wydarzeniu : " zanim kur zapieje " ( Mt. 26 : 34 - występuje tu spójnik czasu " zanim " + aoryst w bezokoliczniku ). Jednak wcześniej w tej samej Ewangelii mamy tę samą formę odnoszącą się do przeszłości: „ zanim się zeszli ” ( Mt. 1 : 18; spójnik czasu + aoryst w bezokoliczniku).
W Ewangelii Jana znajdujemy ją znowu w odniesieniu do przyszłości: „ Panie, wstąp, zanim umrze dziecię moje ” ( Jana 4:49; spójnik + aoryst w bezokoliczniku ); „ powiedziałem wam, zanim się to stanie ” ( Jana 14:29; spójnik + aoryst w bezokoliczniku ).

W związku z tym powstaje pytanie, jak powinniśmy właściwie oddać Jana 8 : 58 ? Czy Jezus powiedział: „ Zanim Abraham stał się, [tzn. narodził], ja jestem [nim] ” czy : „ Zanim Abraham stanie się [ tzn. powróci do życia w czasie zmartwychwstania ], ja jestem ” ?
Gdyby aoryst odnieść do przyszłości, to znaczyłoby, że Jezus odparł niewiernym Żydom, iż poprzedzi Abrahama w zmartwychwstaniu.
Takie użycie aorystu - od formy γινομαι dotyczące zmartwychwstania można znaleźć w Septuagincie w księdze Hioba 14 : 14 - " Będę oczekiwał, aż stanę się ponownie. " ( gr. ὑπομενῶ ἕως ἂν πάλιν γένωμαι ).

Podsumowując, żadna z wersji tłumaczenia Jana 8 : 58 nie jest dowodem realnej preegzystencji Jezusa. Jezus twierdzi w nim, że jest Mesjaszem wyznaczonym do tego od dawien dawna. Wyraźnie wskazuje na to kontekst. Ale jest też możliwe, że Jezus także stwierdza swoją wyższość nad Abrahamem w innym sensie. Abraham przewidział triumf Mesjasza. Jezus rzeczywiście mógł cieszyć się życiem wiecznym jako zmartwychwstały Zbawiciel na długo przed tym nim Abraham z powrotem miał pojawić się w przyszłym zmartwychwstaniu.

__________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com
Ostatnio zmieniony przez David 77 2015-06-04, 14:19, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-10, 02:21   

Benjamin.Szot napisał/a:
nike

Jeśli ktoś twierdzi, że Jana 8 : 58 świadczy o preegzystencji Jezusa to podąża dokładnie tokiem rozumowania tych Żydów, którzy szydzili z Jezusa zarzucając mu, że pięćdziesięciu lat nie ma, a Abrahama widział.
Sęk w tym, że Jezus NIGDZIE nie powiedział, że widział Abrahama i tak samo NIGDZIE nie powiedział, że żył przed Abrahamem !

Czy werset z Ewangelii Jana 8 : 58 odczytany w kontekście ( a nie zaś wyrywany z kontekstu ) świadczy o preegzystencji Jezusa ?
Warto się temu przyjrzeć bliżej.

Fragment Jana 8 : 25 - 59 opisuje dyskusję, która dotyczy nie tego, czy Jezus ( hebr. Jehoszua ) jest, lecz czy jest Mesjaszem. Inaczej mówiąc nie ma tam dyskusji o jego istnieniu, lecz jest dyskusja o tym czy jest Mesjaszem.

Niektórzy czepili się jak rzep psiego ogona określenia JA JESTEM z pominięciem całego kontekstu, w którym Jezus stwierdza, że Żydzi umrą w grzechu swoim, jeśli nie uwierzą w to kim jest ( Jana 8 : 21). W tekście Jana 8 : 58 użyto określenia ἐγὼ εἰμί w którym Jezus potwierdza jedynie swoją tożsamość, a więc że jest oczekiwanym Mesjaszem, który miał ich odkupić i wybawić z grzechu - co wynika z całego kontekstu, a więc gdy śledzi się dokładnie całe zdarzenie i odpowiedzi Jezusa na zaczepki ze strony atakujących go Żydów - Jana 8 : 21 - 58. Nie chodzi więc tu wcale o kwestię życia Jezusa przed Abrahamem.

Ciekawe, że greckie ἐγὼ εἰμί w języku hebrajskim musiało brzmieć אֲנִי הוּא ( ani hu ) dosł. " jam " Nie ma więc tu nawet słowa jestem w wypowiedzi Chrystusa.

Wszystkie ugrupowania, które przyjęły notabene ariańską interpretację przyjmują, że Jezus nawiązując do Abrahama, chciał podkreślić, iż realnie istniał przed nim jako mniejszy bóg czy anioł. Miałoby na to wskazywać określenie greckie πρὶν Ἀβραὰμ γενέσθαι.

Warto tu zwrócić uwagę na dosyć często spotykany błąd zwolenników preegzystencji, którzy w swojej argumentacji, by poprzeć swoje poglądy biorą za podstawę wypowiedzi odstępczych Żydów o Jezusie, którzy byli jego wrogami i go oczerniali. Tacy wrodzy Jezusowi komentatorzy nie są jednak dobrymi przewodnikami, by rozumieć właściwie Słowo Boże. Nie mieli oni duchowego zrozumienia i wszystko interpretowali według litery. Tak samo wszystkie wypowiedzi Jezusa rozumieli dosłownie. Natomiast Chrystus mówił językiem duchowym, którego oni zupełnie nie rozumieli. Nie odpowiadał im według ich spaczonego sposobu myślenia.

Ponadto elementarnym faktem lingwistycznym jest, że znaczenie greckiego aorystu w bezokoliczniku zależy od kontekstu w jakim występuje. Może ono się odnosić do wydarzeń przeszłych, ale może też odnosić się do wydarzeń przyszłych. Np. Mateusz pisze o przyszłym wydarzeniu : " zanim kur zapieje " ( Mt. 26 : 34 - występuje tu spójnik czasu " zanim " + aoryst w bezokoliczniku ). Jednak wcześniej w tej samej Ewangelii mamy tę samą formę odnoszącą się do przeszłości: „ zanim się zeszli ” ( Mt. 1 : 18; spójnik czasu + aoryst w bezokoliczniku).
W Ewangelii Jana znajdujemy ją znowu w odniesieniu do przyszłości: „ Panie, wstąp, zanim umrze dziecię moje ” ( Jana 4:49; spójnik + aoryst w bezokoliczniku ); „ powiedziałem wam, zanim się to stanie ” ( Jana 14:29; spójnik + aoryst w bezokoliczniku ).

W związku z tym powstaje pytanie, jak powinniśmy właściwie oddać Jana 8 : 58 ? Czy Jezus powiedział: „ Zanim Abraham stał się, [tzn. narodził], ja jestem [nim] ” czy : „ Zanim Abraham stanie się [ tzn. powróci do życia w czasie zmartwychwstania ], ja jestem ” ?
Gdyby aoryst odnieść do przyszłości, to znaczyłoby, że Jezus odparł niewiernym Żydom, iż poprzedzi Abrahama w zmartwychwstaniu.
Takie użycie aorystu - od formy γινομαι dotyczące zmartwychwstania można znaleźć w Septuagincie w księdze Hioba 14 : 14 - " Będę oczekiwał, aż stanę się ponownie. " ( gr. ὑπομενῶ ἕως ἂν πάλιν γένωμαι ).

Podsumowując, żadna z wersji tłumaczenia Jana 8 : 58 nie jest dowodem realnej preegzystencji Jezusa. Jezus twierdzi w nim, że jest Mesjaszem wyznaczonym do tego od dawien dawna. Wyraźnie wskazuje na to kontekst. Ale jest też możliwe, że Jezus także stwierdza swoją wyższość nad Abrahamem w innym sensie. Abraham przewidział triumf Mesjasza. Jezus rzeczywiście mógł cieszyć się życiem wiecznym jako zmartwychwstały Zbawiciel na długo przed tym nim Abraham z powrotem miał pojawić się w przyszłym zmartwychwstaniu.

__________________________________________

http://biblia-odchwaszczona.webnode.com


Bardzo ciekawa interpretacja.
jakby nie patrzec nie ma tam nic o preegzystencji :)
 
     
oluss
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-01-10, 02:34   

nike napisał/a:
olus napisał/a:
Na co Jezus im odpowiada
anim Abraham stał się, JA JESTEM

Dokładnie to ten tekst brzmi tak: Ja byłem.



Biblia Gdańska
Pierwej niż Abraham był, jam jest. (59)[/b]

Biblia Poznańska
24) Powiedziałem wam więc, że pomrzecie w waszych grzechach, bo jeżeli nie uwierzycie, że JA JESTEM

Biblia Warszawska
(58) Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest.


Jak bym uwazal z ta "dokladnoscia" :roll:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 14