FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Droga do Damaszku
Autor Wiadomość
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-06, 15:40   

Olus napisał/a:
oj obrazasz mnie.skonczylismy. :-/


Przykro że tak to odebrałeś, nie taki był mój cel.
Przepraszam :oops:
W końcu to jak było z "widzeniem" Pawła nie jest kropką nad "i" do naszego zbawienia.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-06, 15:46   

Guzik mnie teraz twoje tlumaczenia obchodza.
Wykazalem ci blad a ty porownalas mnie do
tego oszoloma kubika co poszatkowal
wieksza polowe Biblii :-?

Piszesz tyle o zrozumieniu i o swoim zdaniu..
a jak przychodzi co do czego to walisz takie teksty.
Wyszlo szydlo z worka.Teraz pogadaj sobie ze swoim "widzeniem"

Zegnam i zycze szczescia :)
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13652
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 431/608
 70%
Wysłany: 2015-10-06, 17:32   

Donia napisał/a:
Światło widzieli wszyscy ,a oślepiło tylko Pawła hmmm

Dz.9:7
(7) A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli.


Gdzie pisze,że światło widzieli?

Głos słyszeli, ale go nie rozumieli, ponieważ Jezus do Saula odezwał się po hebrajsku, a kompani jego byli rzymianie, wiec nic nie widzieli glos tylko słyszeli ale nie rozumieli go, bo być może zaraz by zabili Saula.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-06, 17:37   

nike napisał/a:
Donia napisał/a:
Światło widzieli wszyscy ,a oślepiło tylko Pawła hmmm

Dz.9:7
(7) A mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli oniemiali, głos bowiem słyszeli, ale nikogo nie widzieli.


Gdzie pisze,że światło widzieli?
.



Swiatlo jakies tam widzieli ale nie oswiecilo ich az tak jak Pawla ;)
Bo tylko on oslepl...

Dzieje 26
13 W południe podczas drogi ujrzałem, o królu, światło z nieba, jaśniejsze od słońca, które ogarnęło mnie i moich towarzyszy podróży

Dzieje 22
[i]9 Towarzysze zaś moi widzieli światło, ale głosu, który do mnie mówił, nie słyszeli.
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-06, 17:55   

Ciekawym tekstem a propo widzenia jest tez dziejow 7:55,56

(55) A on pełen Ducha Świętego patrzył w niebo i ujrzał chwałę Bożą i Jezusa, stojącego po prawicy Boga. (56) I rzekł: Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7142

Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5449/7220
 75%
EXP: 87/373
 23%
Wysłany: 2015-10-06, 20:35   

nike napisał/a:
Gdzie pisze,że światło widzieli?

Autor dziejów apostolskich zanotował to wydarzenie tak:
Act 9:3-7 nbg-pl "Ale w drodze, kiedy zbliżał się do Damaszku, zdarzyło się, że nagle olśniło go światło z Nieba. (4) Więc padł na ziemię oraz usłyszał głos, który mu mówił: Saulu, Saulu, dlaczego mnie prześladujesz? (5) Zatem powiedział: Kim jesteś, panie? A Pan powiedział: Ja jestem Jezusem, którego ty prześladujesz; trudno ci wierzgać zgodnie z żądłem. (6) Więc drżąc i się bojąc, Saul powiedział: Panie, co chcesz, bym ja uczynił? A Pan do niego: Wstań, wejdź do miasta, a zostanie ci powiedziane co ty masz czynić. (7) Zaś mężowie, którzy podróżowali razem z nim, stanęli oniemiali z jednej strony słyszeli głos, ale nikogo nie widzieli."
Paweł Do Żydów mówił tak:
Act 22:6-9 nbg-pl "Zaś kiedy wyruszyłem i koło południa zbliżałem się do Damaszku, zdarzyło mi się, że nagle, z nieba, wokół, ogarnęło mnie blaskiem wielkie światło. (7) Także upadłem na ziemię i usłyszałem mówiący mi głos: Saulu, Saulu, czemu mnie prześladujesz? (8) A ja odpowiedziałem: Kim jesteś, Panie? Zatem do mnie powiedział: Ja jestem Jezusem Nazarejczykiem, którego ty prześladujesz. (9) Zaś ci, co ze mną byli, widzieli światło i byli przestraszeni ale głosu, który mi mówił nie słyszeli."
Królowi Agryppie Paweł zdawał taką relację:
Act 26:13-14 bug "W południe, będąc w drodze, ujrzałem, o królu, światłość z nieba [jaśniejszą] niż słońce, która oświeciła mnie i tych, którzy jechali ze mną. (14) A gdy wszyscy upadliśmy na ziemię, usłyszałem głos mówiący do mnie po hebrajsku: Saulu, Saulu, dlaczego mnie prześladujesz? Trudno ci przeciw ościeniowi wierzgać."

Cytat:
"Z porównania dwóch innych relacji Apostoła (Dz. Ap. 22:9, r. 26: 13-14) wynika, że jego towarzyszy również olśniła wielka światłość z nieba, ale nie słyszeli oni głosu mówiącego do Apostoła, ani nie ujrzeli nikogo, "głos wprawdzie słysząc, lecz nikogo nie widząc". Należy więc tak rozumieć, że słyszeli oni mówiącego do kogoś Saula, ale ani nie widzieli postaci ani nie słyszeli odpowiadającego mu głosu.

Te trzy opisy są prawie zupełnie zgodne ze sobą, bo pokazują tylko takie różnice, których należałoby się słusznie spodziewać, mając na uwadze różne okoliczności, pod jakimi były wypowiedziane i w których starano się podkreślać niektóre punkty. Gdyby te trzy opisy były jednakowe co do słowa, to byłaby słuszna podstawa do przypuszczenia, że było uczynione specjalne przygotowanie tekstu, mające na celu tę harmonię. Nawet owe pozorne sprzeczności w tych opisach, gdy są właściwie zrozumiane, będą dodatkowym potwierdzeniem prawdziwości takowych. Ponieważ sam ten opis jest nader prosty, więc zwrócimy uwagę tylko na te punkty, które zdają się być sprzeczne. Wszystkie trzy opisy mówią, że sam Saul słyszał głos, widział światłość i że upadł na ziemię. Jeden z owych opisów dodaje, że i ci, co byli z nim, również upadli. Opis, który mamy przed sobą, mówi, że: „mężowie, którzy z nim byli w drodze, stanęli, zdumiawszy się, głos tylko słysząc, ale nikogo nie widząc”. Inny opis mówi, że widzieli światło, lecz nie słyszeli głosu onego, który mówił do Saula. Opisy te mogą być zharmonizowane w taki sposób: jest widoczne, że Saul sam był główną osobą, dla której owa demonstracja była przeznaczona – „światłość wielka oświeciła mię”. Towarzysze jego niezawodnie widzieli nieco tego światła, lecz nie widzieli źródła tegoż; nie widzieli chwalebnego ciała Pana naszego Jezusa – „nikogo nie widzieli”. Saul natomiast widział chwalebne ciało Pana Jezusa, jak to później sam oświadczył: „Na ostatek (Jezus) pokazał się i mnie”. Chociaż inni oprócz Saula nie byli powaleni na ziemię, to jednak po pewnej chwili stania w zdumieniu i przestraszeniu wnet padli na kolana około swego wodza. Co zaś do onego głosu – Saul i wszyscy, co z nim byli, słyszeli brzmienie jakiegoś głosu, lecz tylko sam Saul mógł rozumieć słowa, które przeznaczone były tylko dla niego. Podobny wypadek zapisany jest w Ew. wg św. Jana 12:28-29, gdzie zanotowane jest, że Pan nasz Jezus usłyszał głos z nieba mówiący: „Uwielbiłem i jeszcze uwielbię!” Jednakowoż zebrana ludność, aczkolwiek słyszała głos, to jednak słów nie rozumiała i niektórzy mówili: „Zagrzmiało”. W pewnym znaczeniu tego słowa Saul i jego towarzysze słyszeli głos, lecz w innym znaczeniu słyszał tylko Saul. Podobnych wyrażeń używamy w naszej potocznej mowie także i obecnie. Jeżeli ktoś mówi do nas cichym lub niewyraźnym głosem, to mówimy, że nie słyszymy, chociaż właściwie mamy na myśli, że słyszymy głos, lecz nie rozumiemy, co jest mówione."

http://www.nastrazy.pl/archiwum/1973_4_04.htm
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-06, 20:47   

Pawel
(3) Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba. (4) A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? (5) Kto jesteś, Panie? - powiedział. A On: Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz.


(6) W drodze, gdy zbliżałem się do Damaszku, nagle około południa otoczyła mnie wielka jasność z nieba. (7) Upadłem na ziemię i posłyszałem głos, który mówił do mnie: Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz? (8) Kto jesteś, Panie? odpowiedziałem. Rzekł do mnie: Ja jestem Jezus Nazarejczyk, którego ty prześladujesz.

widzial jasnosc, slyszal glos ktory do niego mowil nie widzial osoby.

Towarzysze
(7) Ludzie, którzy mu towarzyszyli w drodze, oniemieli ze zdumienia, słyszeli bowiem głos, lecz nie widzieli nikogo.


(9) Towarzysze zaś moi widzieli światło, ale głosu, który do mnie mówił, nie słyszeli.

Przeklad doslowny
"Nie slyszeli" przetlumaczono tam "nie rozumieli" w sensie "nie rozumieli o co chodzi. Dlaczego Pawel mowi do siebie".

Wiec slowo ἀκούει nie zawsze musi oznaczac slyszec
Mozna tlumaczyc je jako rozumiec.

1 Cor 14:2 (mGNT)
2 ὁ γὰρ λαλῶν γλώσσῃ οὐκ ἀνθρώποις λαλεῖ ἀλλὰ θεῷ, οὐδεὶς γὰρ ἀκούει, πνεύματι δὲ λαλεῖ μυστήρια:

1 Cor 14:2 (NASB)
2 For one who speaks in a tongue does not speak to men but to God; for no one understands, but in his spirit he speaks mysteries.

(2) Bo kto językami mówi, nie dla ludzi mówi, lecz dla Boga; nikt go bowiem nie rozumie, a on w mocy Ducha rzeczy tajemne wygłasza

The verb akouoo can be used for to hear (I) and to understand (IV)—LSJ (Liddell, Scott, Jones).
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6051/6468
 93%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2015-10-06, 23:28   

Donia napisał/a:
Wierzysz w tę wizję Pawła? wielu miewało wizje..
Znam wielu którzy myśleli jak Ty,posunęli się nawet dalej kwestionując Pawła jako
apostoła i podważając jego listy.


Donia z Olusem nie raz pisałem i znam GO nie od dziś.


Nigdy nie kwestionował Pawła ani Jego listów.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 06:15   

Krystian napisał/a:
Donia napisał/a:
Wierzysz w tę wizję Pawła? wielu miewało wizje..
Znam wielu którzy myśleli jak Ty,posunęli się nawet dalej kwestionując Pawła jako
apostoła i podważając jego listy.


Donia z Olusem nie raz pisałem i znam GO nie od dziś.


Nigdy nie kwestionował Pawła ani Jego listów.


Wiem,lecz za późno, wyszło jak wyszło.
Przyjęłam tę lekcję pokory.
Nie na darmo Paweł pisał,że kobieta ma studiować Pisma w ciszy pod okiem mężczyzny.
To moje nieprzemyślane mielenie jęzorem :-(
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 14:58   

dobra,juz dobra ;)
lubie jak "mielisz jezorem" ale kubik to "szatan" i mnie to troszke zapieklo :-D
a teraz wracajac do tematu moze cos jeszcze napiszesz o tej "duchowej przemianie" Pawla...
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 21:11   

Uważam że samo wydarzenie w drodze do Damaszku to nie wszystko,myślę że ślepota to
nie kara czy światło oślepiające,lecz to, co Jezus dał mu najlepszego.
Paweł był uczony w piśmie ,"wierzący w Boga",kierowany wiarą swoich ojców z tymi wszystkimi związanymi z nią świętami i obrzędami,uważam że tu była potrzeba czegoś więcej niż zetknięcie z samym Jezusem.
Te trzy dni dały mu czas na taką osobistą refleksję na osądzenie wszystkiego w "swojej duszy",
potrzebne było te zamknięcie na wszystko co było dokoła na zewnątrz .
Uważam że to tam w środku nastąpiła taka "duchowa przemiana"
Fajnie by było gdyby taki "moment "miał w swoim życiu każdy z nas
Ostatnio zmieniony przez Serdunio 2015-10-07, 21:34, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 21:18   

Pieknie Serduszko :)

No wlasnie Pawel myslal ze robi dobrze a wiary mu napewno nie brakowalo..
Jezus po prostu ja dobrze ja "skierowal"..Ciekawe dlaczego akurat 3 dni :-P
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 21:56   

Cytat:
.Ciekawe dlaczego akurat 3 dni


Wiem,chyba wiem Jonasz też miał iść do pogan do Niniwy i też był 3 dni we wnętrzu ryby.
Też jak Paweł dokonywał zmian w sobie, musiał zmienić swój sposób myślenia z ludzkiego na Boży. :)
 
     
Olus
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 22:07   

chyba masz racje :-P
 
     
Serdunio
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 81367/88443
 92%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2015-10-07, 22:12   

Tylko chyba? A Piotr chcący życie oddać za Pana,waleczny, dzielny chwilę potem płacze jak dziecko
trzy razy się Go zapierając ..hmm Jednak jakaś zmiana.Lekcja pokory ? Wewnętrzna zmiana? :?:
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13