FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Imię Boga
Autor Wiadomość
Hansel1

Potwierdzenie wizualne: 2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 27 Kwi 2017
Posty: 160
Poziom: 11
HP: 0/272
 0%
MP: 130/130
 100%
EXP: 18/25
 72%
Wysłany: 2017-09-18, 11:06   Imię Boga

Czy Bóg ma jakieś imię?

Karen Armstrong w książce "Historia Boga" pisze:

"W tym okresie hebrajski nie miał swego metafizycznego wymiaru, a zyskał go dwa tysiące lat później. Bóg chciał raczej przekazać coś bardziej bezpośredniego. Ehje aszer ehje to hebrajski idiom, wyrażający zamierzoną niejasność. Gdy w Biblii pada zwrot w rodzaju: "poszli, dokąd poszli" znaczy to: "nie mam pojęcia, dokąd poszli". A zatem, gdy Mojżesz pyta Boga, kim jest, ten w gruncie rzeczy odpowiada: "Nie twoja sprawa, kim jestem" lub wręcz: "Pilnuj swego nosa".
_________________
Narodzić się, umrzeć, odrodzić ponownie i wciąż się rozwijać - takie jest prawo
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-09-23, 02:53   Re: Imię Boga

Hansel1 napisał/a:
Czy Bóg ma jakieś imię?

Karen Armstrong w książce "Historia Boga" pisze:

"W tym okresie hebrajski nie miał swego metafizycznego wymiaru, a zyskał go dwa tysiące lat później. Bóg chciał raczej przekazać coś bardziej bezpośredniego. Ehje aszer ehje to hebrajski idiom, wyrażający zamierzoną niejasność. Gdy w Biblii pada zwrot w rodzaju: "poszli, dokąd poszli" znaczy to: "nie mam pojęcia, dokąd poszli". A zatem, gdy Mojżesz pyta Boga, kim jest, ten w gruncie rzeczy odpowiada: "Nie twoja sprawa, kim jestem" lub wręcz: "Pilnuj swego nosa".


Bóg Najwyższy w Rdz. 1:1, występuje jako ON:

Kod:
W praprzyczynie (Głowie, wodzu) On stwarza Bogów niebios i ziemi (pospolitości).


Dopiero Mojżeszowi przy Górze Synaj, zostało objawione imię Boże:

Cytat:
Bóg rozmawiał z Mojżeszem i powiedział mu: Jam jest Jahwe. (3) Ja objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale imienia mego, Jahwe, nie objawiłem im. Wj. 6:3 BT


A według Stronga tak można przetłumaczyć:

Kod:
Bóg Wszechmogacy ukazał się (7200) w duchu (413 - wewnątrz) Abrahamowi, w duchu (413) Izaakowi, w duchu (413) Jakubowi; nie poznali JHWH w odniesieniu do imienia. Wyj. 6:3
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2017-10-02, 19:48   

Cytat:
Exod 3:13 Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?”

O co zdaniem Mojżesza Mieli go zapytać Izraelici?
Czy o to jak brzmi Imię prawdziwego Boga, czy o coś innego?

Jeżeli o brzmienie imienia to dlaczego odpowiedź Boga jest taka dziwna?
Cytat:
Exod 3:14 Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’ ”.

Może dlatego, że Bóg dobrze rozumiał co Mojżesz miał na myśli.
O co zatem Izraelici mieli by zapytać?
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-10-03, 21:27   

Servant napisał/a:
Cytat:
Exod 3:13 Lecz Mojżesz powiedział do prawdziwego Boga: „Załóżmy, że teraz pójdę do synów Izraela i powiem im: ‚Bóg waszych praojców posłał mnie do was’, a oni rzekną do mnie: ‚Jakie jest jego imię?’ Co mam im powiedzieć?”

O co zdaniem Mojżesza Mieli go zapytać Izraelici?
Czy o to jak brzmi Imię prawdziwego Boga, czy o coś innego?

Jeżeli o brzmienie imienia to dlaczego odpowiedź Boga jest taka dziwna?
Cytat:
Exod 3:14 Wtedy Bóg rzekł do Mojżesza: „OKAŻĘ SIĘ, KIM SIĘ OKAŻĘ”. I dodał: „Oto, co masz powiedzieć synom Izraela: ‚OKAŻĘ SIĘ posłał mnie do was’ ”.

Może dlatego, że Bóg dobrze rozumiał co Mojżesz miał na myśli.
O co zatem Izraelici mieli by zapytać?


Mojżesz był wychowywany na dworze Egiptu, w którym panowało wielobóstwo. Żydzi dali się zniewolić, ponieważ w znacznym stopniu, też uprawiali bałwochwalstwo egipskie. To spowodowało, że byli podzieleni i słabi. Mojżesz mógl się spodziewać, że taką kwestię podniosą. Pod jakim bogiem Egiptu możemy się zjednoczyć, w jaki sposób i jak w tym może pomóc im Mojżesz? Rozumiał więc, że nie mógł to być żaden z bogów Egiptu, gdyż ci prowadzili do rywalizacji między Izraelitami. Musiał to więc być Bóg, który dopiero się okaże i pozwoli poznać swoje imię Jehowa.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2017-10-03, 23:00   

Pokoja napisał/a:
Mojżesz był wychowywany na dworze Egiptu, w którym panowało wielobóstwo. Żydzi dali się zniewolić, ponieważ w znacznym stopniu, też uprawiali bałwochwalstwo egipskie. To spowodowało, że byli podzieleni i słabi. Mojżesz mógl się spodziewać, że taką kwestię podniosą. Pod jakim bogiem Egiptu możemy się zjednoczyć, w jaki sposób i jak w tym może pomóc im Mojżesz? Rozumiał więc, że nie mógł to być żaden z bogów Egiptu, gdyż ci prowadzili do rywalizacji między Izraelitami. Musiał to więc być Bóg, który dopiero się okaże i pozwoli poznać swoje imię Jehowa.


Trudno powiedzieć, czy przez te 430 lat potomkowie Jakuba Zapomnieli imię Boga swoich przodków. Wszak zarówno Abraham jak Izaak i Jakub wzywali imienia Jehowy. Mojżesz obawiał się wszakże, że Izraelici w rzeczywistości zapytają:
Jaka jest Jego reputacja? Czego już dokonał? Czy zasługuje na zaufanie? Innymi słowy: Jakie jest Jego imię?
Zatem nie dziwi odpowiedź Jehowy (parafrazując): 'Ja to dopiero okażę!' I nawet powtórzył to dla wyrażenia nacisku.
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2017-10-04, 12:18   

Pokoja napisał/a:
Bóg Najwyższy w Rdz. 1:1, występuje jako ON:

Nie rozumiem co piszesz?

1Moj. 1:1----(1) Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. gdzie tutaj jest ON?

Pokoja napisał/a:
Dopiero Mojżeszowi przy Górze Synaj, zostało objawione imię Boże:

NIE, 2Mojż. 6:---
(1) I rzekł Pan do Mojżesza: Teraz ujrzysz, co uczynię Faraonowi; bo w ręce możnej wypuści je, i w ręce silnej wypędzi je z ziemi swojej. (2) Nadto mówił Bóg do Mojżesza i rzekł do niego: Jam Pan, (3) Którym się ukazał Abrahamowi, Izaakowi i Jakóbowi w tem imieniu, żem Bóg Wszechmogący; ale w imieniu mojem, Jehowa, nie jestem poznany od nich.
Na długo przed Synajem zostało WŁASNE imię BOGA objawione Mojżeszowi.

Servant napisał/a:
O co zdaniem Mojżesza Mieli go zapytać Izraelici?
Czy o to jak brzmi Imię prawdziwego Boga, czy o coś innego?

Jeżeli o brzmienie imienia to dlaczego odpowiedź Boga jest taka dziwna?

Być może,ze Mojżesz zapytał o własne imię Boga, ponieważ w Egipcie bogów było kilku i każdy z bogów miał imię własne.
Zgadzam się z Pokoją,że Izraelici byli podzieleni jeżeli chodzi o bogów, a przy tym bardzo chwiejni, kiedy przez kilkanaście dni nie widzieli Mojżesza to chcieli nowego boga i Aron zrobił im cielca.
Servant napisał/a:
Trudno powiedzieć, czy przez te 430 lat potomkowie Jakuba Zapomnieli imię Boga swoich przodków.

Tak dokładnie własnego imienia Boga nie znali, znali z opowiadań znali BÓG WSZECHMOGĄCY i to,że jest JEDEN.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2017-10-04, 18:53   

nike napisał/a:
Być może,ze Mojżesz zapytał o własne imię Boga

Raczej nie.
Czy Jehowa nie rozumiał Mojżesza? Mało prawdopodobne.
A jeżeli rozumiał, to dlaczego odpowiedział nie na temat? Przeczytaj jeszcze raz co pisałem wcześniej.
Dopiero później Jehowa wypowiedział swoje imię i zaznaczył, że to jest 'jego imię na wieki, po wszystkie pokolenia'
A co do tego czy Abraham, Izaak i Jakub znali brzmienie imienia Boga Wszechmocnego, to z całą pewnościa możemy uznać, że tak. Wystarczy poczytać Księgę Rodzaju, gdzie stoi czarno na białym, że ci trzej patriarchowie wzywali imienia Jehowy.
Dlaczego zatem Jehowa mówi:
Cytat:
Exod 6:3 I ja ukazywałem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, ale co do mojego imienia, Jehowa, nie dałem się im poznać.

W Biblii warszawskiej mamy tak:
Cytat:
Exod 6:3 Objawiłem się Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi jako Bóg Wszechmocny, lecz imienia mojego "Pan" im nie objawiłem.

Najprawdopodobniej dlatego, że nie zostało im objawione znaczenie tego imienia. Dopiero podczas plag egipskich i nad Morzem Czerwonym Jehowa objawił zarówno Izraelitom jak i Egipcjanom z czym wiąże się Jego imię. Jehowa staje czynnie po stronie swego ludu i go wyzwala.
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-10-05, 08:55   

Servant napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Mojżesz był wychowywany na dworze Egiptu, w którym panowało wielobóstwo. Żydzi dali się zniewolić, ponieważ w znacznym stopniu, też uprawiali bałwochwalstwo egipskie. To spowodowało, że byli podzieleni i słabi. Mojżesz mógl się spodziewać, że taką kwestię podniosą. Pod jakim bogiem Egiptu możemy się zjednoczyć, w jaki sposób i jak w tym może pomóc im Mojżesz? Rozumiał więc, że nie mógł to być żaden z bogów Egiptu, gdyż ci prowadzili do rywalizacji między Izraelitami. Musiał to więc być Bóg, który dopiero się okaże i pozwoli poznać swoje imię Jehowa.


Trudno powiedzieć, czy przez te 430 lat potomkowie Jakuba Zapomnieli imię Boga swoich przodków. Wszak zarówno Abraham jak Izaak i Jakub wzywali imienia Jehowy. Mojżesz obawiał się wszakże, że Izraelici w rzeczywistości zapytają:
Jaka jest Jego reputacja? Czego już dokonał? Czy zasługuje na zaufanie? Innymi słowy: Jakie jest Jego imię?
Zatem nie dziwi odpowiedź Jehowy (parafrazując): 'Ja to dopiero okażę!' I nawet powtórzył to dla wyrażenia nacisku.


Izraelici nie znali jeszcze tego imienia. Abraham, Izaak i Jakub nie wzywali imienia Jehowy. Oni znali go w swoim duchu, jako Boga Wszechmocnego, ale nie z imienia. Co najwyżej nazywali go Panem, ale nie Jehową.

Mojżesz jako pierwszy z potomków Abrahama poznał to imię. On sam najpierw chciał wiedzieć pod jakim imieniem Bożym zjednoczyć Izraelitów i wyzwolić ich z niewoli w Egipcie. Jest inne uzasadnienie dla jego i co przewidywał Izraelitów pytania. Otóż imię Boże JHWH (Jehowa - Jahwe), występuje dopiero w drugim sprawozdaniu. W Rdz. 2:4 zostało użyte okreslenie "TOLDAH", które oznacza min. "kroniki". W Rdz. 4:26 jest napisane o wzywaniu imienia JHWH przed potopem. Jest to podstawą do wyciągnięcia wniosku, że Mojżeszowi dane było odnaleźć te kroniki. On z nich poznał imię Boże JHWH i najpierw doświadczał w duchu swoim, jak patriarchowie Boga Wszechmocnego, a następnie z imienia pod Górą Synaj.

O późniejszym podobnym znalezieniu Ksiąg Zakonu i Reformie służby świątynnej i życia Izraelitów za króla Jozjasza, czytamy w 2Ks. Królewskiej i 2 Ks. Kronik. Podobnie było w okresie prorokowania dwóch Świadków z 11 Rozdz. Apokalipsy. Księgi S i NT nie były dostępne w językach narodowych, gdyż uznawano je za tak Święte, że trzymano w "worach martwych języków". W historii też jest wiele obciążających kogoś czynów ludobujstwa, czy zbrodni wojennych, że dopóki może, to zaciera ślady po swich haniebnych czynach. Nie ma jednak nic ukrytego, co by we właściwym czasie nie wyszło na jaw.

Według wiary mojej, powyższe uzasadnia to, co wcześniej napisałem, ponieważ Mojżesz był z dworu Faraona, więc mogli przypuszczać, że będzie to jakiś bóg egipski. Bogowie Egiptu jednak podzielili naród izraelski, więc jak teraz jeden z nich mógłby go zjednoczyć.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-10-05, 23:01   

nike napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Bóg Najwyższy w Rdz. 1:1, występuje jako ON:

Nie rozumiem co piszesz?

1Moj. 1:1----(1) Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. gdzie tutaj jest ON?

Pokoja napisał/a:
Dopiero Mojżeszowi przy Górze Synaj, zostało objawione imię Boże:

NIE, 2Mojż. 6:---
(1) I rzekł Pan do Mojżesza: Teraz ujrzysz, co uczynię Faraonowi; bo w ręce możnej wypuści je, i w ręce silnej wypędzi je z ziemi swojej. (2) Nadto mówił Bóg do Mojżesza i rzekł do niego: Jam Pan, (3) Którym się ukazał Abrahamowi, Izaakowi i Jakóbowi w tem imieniu, żem Bóg Wszechmogący; ale w imieniu mojem, Jehowa, nie jestem poznany od nich.
Na długo przed Synajem zostało WŁASNE imię BOGA objawione Mojżeszowi.

Dziwie się Tobie nike, że uważasz, że przy Górze Synaj w życiu Mojzesza mogło być tylko wtedy, gdy dotarł tam z całym narodem izraelskim :oops: A gdy był u Midianitów, to gdzie w płonącym cierniu ukazał mu się Bóg?
Jeżeli w naszych przekładach w Rdz. 1:1 brak jest odniesienia do bezimiennego tam Boga, to właśnie tam powinno byc zastępujące go określenie, jako "ON". Inaczej sprawozdanie tworzy karykaturę Boga,
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2017-10-06, 08:08   

Pokoja napisał/a:
Dziwie się Tobie nike, że uważasz, że przy Górze Synaj w życiu Mojzesza mogło być tylko wtedy, gdy dotarł tam z całym narodem izraelskim :oops: A gdy był u Midianitów, to gdzie w płonącym cierniu ukazał mu się Bóg?
Jeżeli w naszych przekładach w Rdz. 1:1 brak jest odniesienia do bezimiennego tam Boga, to właśnie tam powinno być zastępujące go określenie, jako "ON". Inaczej sprawozdanie tworzy karykaturę Boga,

Być może,ze masz rację, ale z tekstów które zacytowałam, ja zrozumiałam,ze JHWH--tetragram Mojżesz znał gdy szedł do Faraona.

Druga rzecz Rodz.1:1----nic o ON nie mówi, wiec jak może być ON?

Bereszit bara Elohim---Na początku stworzył Bóg-----Wszędzie, gdzie występuje slowo hebrajskie elohim----bogowie [l.mnoga], to gdy jest przed elohim czasownik w l. pojedynczej, automatycznie słowo elohim odnosi się do Jehowy, czyli do jednego konkretnego BOGA, a jeżeli nie ma czasownika , lub przymiotnika w liczbie pojedynczej, elohim oznacza BOGÓW.
Ale ty chyba to wiesz, dlatego nie rozumiem skąd ON??
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-10-07, 19:59   

nike napisał/a:
Pokoja napisał/a:
Dziwie się Tobie nike, że uważasz, że przy Górze Synaj w życiu Mojzesza mogło być tylko wtedy, gdy dotarł tam z całym narodem izraelskim :oops: A gdy był u Midianitów, to gdzie w płonącym cierniu ukazał mu się Bóg?
Jeżeli w naszych przekładach w Rdz. 1:1 brak jest odniesienia do bezimiennego tam Boga, to właśnie tam powinno być zastępujące go określenie, jako "ON". Inaczej sprawozdanie tworzy karykaturę Boga,

Być może,ze masz rację, ale z tekstów które zacytowałam, ja zrozumiałam,ze JHWH--tetragram Mojżesz znał gdy szedł do Faraona.

Druga rzecz Rodz.1:1----nic o ON nie mówi, wiec jak może być ON?

Bereszit bara Elohim---Na początku stworzył Bóg-----Wszędzie, gdzie występuje slowo hebrajskie elohim----bogowie [l.mnoga], to gdy jest przed elohim czasownik w l. pojedynczej, automatycznie słowo elohim odnosi się do Jehowy, czyli do jednego konkretnego BOGA, a jeżeli nie ma czasownika , lub przymiotnika w liczbie pojedynczej, elohim oznacza BOGÓW.
Ale ty chyba to wiesz, dlatego nie rozumiem skąd ON??


Jeśli chodzi o znajomość Mojżeszowi imienia JHWH u Midianitów, to wyraźnie to wynika z Wj. 3:14 i 6:3

Natomiast w kwestii określenia ON, które powinno występować w Rdz. 1:1 może Ci pomoże Dawid, jeśli masz z nim kontakt.

Tekst Rdz. 1:1 musiał zostać zmanipulowany w taki sposób, aby to określenie usunąc z tekstu, dlatego w naszych przekłądach go nie ma. Bez określenia ON, pierwsze sprawozdanie o stworzeniu staje się dziwaczne. W takim przypadku Bóg jest dziwakiem, który mówi sam do siebie, a następnie będąc sam, mówi uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo. To jeszcze większe dziwactwo. Tylko bardzo Cię proszę droga Nike, nie powołuj się na Ew. Jana 1:1-3. To mówienie do kogoś niech stanie się to i to, albo ww. uczyńmy musi wynikać z wcześniejszego tekstu, a nie z tego, który został napisany setki, czy tysiące lat późnie
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13547

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 326/608
 53%
Wysłany: 2017-10-07, 21:05   

Uczyńmy człowieka, to jest według mnie do LOGOSA, a jeżeli chodzi o hebrajski przekład to tez nie występuje ON.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2017-10-08, 20:42   

nike napisał/a:
Uczyńmy człowieka, to jest według mnie do LOGOSA.


To bardzo proszę, jeśli chcesz, udowodnij to na podstawie pierwszego sprawozdanoa o stworzeniu, a w szczególności na podstawie Rdz. 1:1 do kogo Bóg mówi niech się stanie, itp.

Jesli chodzi o określenie ON w Rdz. 1:1, to podtrzymuję moje stanowisko danej mi wiary.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2017-10-19, 18:39   

Pokoja napisał/a:
Izraelici nie znali jeszcze tego imienia. Abraham, Izaak i Jakub nie wzywali imienia Jehowy.

Zaprzeczasz wprost Pismu. Nie rozumiem tylko dlaczego to robisz.
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
Servant 

Potwierdzenie wizualne: 8
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Sie 2016
Posty: 113
Poziom: 9
HP: 0/193
 0%
MP: 92/92
 100%
EXP: 13/20
 65%
Wysłany: 2017-10-19, 18:50   

Pokoja napisał/a:
Tekst Rdz. 1:1 musiał zostać zmanipulowany w taki sposób, aby to określenie usunąc z tekstu, dlatego w naszych przekłądach go nie ma.

No tak, jeśli coś nie pasuje do Twojej teorii, to już "Pismo zmanipulowane". Takie podejście jest co najmniej śmieszne.
Pokoja napisał/a:
Bez określenia ON, pierwsze sprawozdanie o stworzeniu staje się dziwaczne.

Nie jest dziwaczne. Chyba, że ktoś miast badać Biblię w celu znalezienia prawdy, próbuje dopasować ją do własnych wizji. Wtedy rzeczywiście tekst Biblii może wydawać się dziwaczny.
Pokoja napisał/a:
W takim przypadku Bóg jest dziwakiem, który mówi sam do siebie, a następnie będąc sam, mówi uczyńmy człowieka na nasz obraz i podobieństwo.

Wtedy Bóg nie był sam.
_________________
Skosztujcie i zobaczcie, że Jehowa jest dobry Ps 34:8
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,36 sekundy. Zapytań do SQL: 14