FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy rzeczywiście YHWH to Imię Boga, Ojca Pana Jezusa?
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-18, 19:23   

[quote="Wiesława"]
Markerów napisał/a:
śmiechu. Nie jesteem magisterium ani sobie, ani nikomu. Nie mam czasu na spisywanie kateechizmów i ustalanie co w danej chwili jest prawdą "mojego" kościoła, a co będzie za tydzień. Magisterium to kupa staruchów na ciepłych i to dożywotnich posadkach, których zadaniem jest jak tu dowalić wierzącym, laikatowi, jak tu jeszcze bardziej zniewolić głupi ludek. :mrgreen:
Markerów napisał/a:
Sama jesteś dla siebie magisterium.
:mrgreen:


A jednak Bóg nie ma w zwyczaju po raz kolejny objawiać każdemu tego, co już objawił. Przeciwnie, w przypowieści o Łazarzu i bogaczu ,bogacz proszący o „nawracające” widzenie dla swoich braci otrzymuje odpowiedź: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają.”

Bo kiedy powstało Magisterium? 🤔
powstało „funkcjonalnie” gdy Jezus oświecił apostołów by rozumieli Pisma /Łk 24,45/.

powstało kompetencyjnie, gdy Jezus powiedział do uczniów „Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie.”/Mt 18,18/.
A może kiedy powiedział „Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami
gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał.”/Łk 10,16/

otrzymało moc w dzień Pięćdziesiątnicy.

Gdyby rozumieć te słowa Ewangelii w zaproponowany przez ciebie sposób, oznaczałoby to iż nie są potrzebni żadni nauczyciele, a wierni czytając Pismo Święte w sposób nieomylny je interpretują.
Byłby to znacznie dalej idący postulat niż katolickie Magisterium w którym nieomylny jest jedynie papież, i to w dodatku tylko w niektórych
sprawach (mniej więcej raz na sto lat). :-P

Co więcej, taki postulat jest w sposób oczywisty
błędny o czym świadczą tysiące denominacji protestanckich, opierających się „jedynie na Biblii” a jednak wyciągający z niej skrajnie różne wnioski

Czy Ci się to podoba czy nie Kościół jest „filarem i podporą prawdy”
(1 Tm 3,15).

W ten sposób Duch Święty spełnia obietnicę Jezusa daną uczniom
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-18, 19:53   

Fedorowicz napisał/a:
Markerów napisał/a:
I kierujesz się teraz swoimi własnymi.,,tak ? .... jeśli można spytać....
O, nareszcie Pan wrócił ! To wielka radość ! :)


Jejku jak miło.
Czy aż tak mnie wam brakowało? :-D
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-18, 20:11   

Markerów napisał/a:

A jednak Bóg nie ma w zwyczaju po raz kolejny objawiać każdemu tego, co już objawił.

Piszesz to w kontekście, że Bóg to, co miał objawić, objawił MAGISTERIUM?! :mrgreen: Daruj sobie, nie do mnie ta mowa.
Markerów napisał/a:
„Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają.”

To było dawno i dotyczyło Mojżesz i Proroków Bożych, a nie zgrai karierowiczów.
Markerów napisał/a:

Bo kiedy powstało Magisterium? 🤔
powstało „funkcjonalnie” gdy Jezus oświecił apostołów by rozumieli Pisma /Łk 24,45/.

Czy ty nie wiesz, że ze starszej pani nie wypada tak kłamać :mrgreen: Ponadto rozśmieszanie mnie wieczorową porą wybije mnie z spokoju wymaganego przed snem ;-)
Markerów napisał/a:
Czy Ci się to podoba czy nie Kościół jest „filarem i podporą prawdy”

"Ino" który, panie, który? Ten rzymski, ten greko, ten luterański, ten prawosławny, ormiański, koptyjski, lefebrystów, posoborowy, przedsoborowy... :shock: i tak dalej i tak dalej :roll:
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-18, 22:04   

Wiesława napisał/a:
[]
"Ino" który, panie, który? Ten rzymski, ten greko, ten luterański, ten prawosławny, ormiański, koptyjski, lefebrystów, posoborowy, przedsoborowy... :shock: i tak dalej i tak dalej :roll:


Postaraj się znaleźć ten właściwy. Bo biblia mówi że jest filarem i podporą prawdy. Czyli jakiś musi być ;-)

Ty masz swój własny jedno osobowy. Dodaj go do wymienionych przez ciebie powyżej :lol:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-07-18, 22:46   

Do Pokoi
Teraz kolejny już raz napiszę jak wygląda te 430, czyli ELOHIM, IM w j. hebrajskim daje liczbę mnogą i rzeczywiście ELOHIM to BOGOWIE, MOCARZE, WŁADCY, a nawet JEZUS tak nazwał FARYZEUSZY JESTEŚCIE BOGAMI.
Ale też są w hebrajskim jak napisałam wyżej NIUANSE które koniecznie należy znać, żeby nie robić, tego co ty robisz.
I tak np. 1Mojż 1:1--------Na początku STWORZYŁ BÓG itd. ------- bereszit BARA ELOHIM----kiedy przed słowem ELOHIM jest czasownik, lub przymiotnik w liczbie pojedynczej, ELOHIM staje się liczbą pojedynczą. Oprócz czasowników --------Jest to ------'pluralis maiesticus'.
Są jeszcze takie ciekawostki------JEROZOLIMA------JERUSZALAIM,,, TWARZ------PANIM, i jeszcze kilka.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-07-18, 22:59   

Więcej jest :-------w tym temacie.
http://biblos.feen.pl/vie...ays=0&postorder
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-07-18, 23:05   

Wiesława napisał/a:
Myślę, że Pokoja ma tu rację, a Nike obawia się, że runą stereotypy


Ja gramatyki nie pisałam dla Żydów, ja gramatyki się tylko uczyłam od Żydów.,w Synagodze.

Jeszcze raz zwracam uwagę,że BIBLIA jest pisana językiem starym tzw, biblijnym
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-19, 11:08   

Markerów napisał/a:
Ty masz swój własny jedno osobowy. Dodaj go do wymienionych przez ciebie powyżej

To nieprawda. Nadal nie rozumiesz o co mi chodzi. Ja nie mam potrzeby przynależności do żadneego kościoła, ani też tworzenia własnego. Nie mam potrzeby narzucania komukolwiek swoich poglądów, ale też nie chcę, aby kościół narzucał mi swoje poglądy, zasady itd.Dogmaty to nic innego, jak zakaz myślenia. Dlaczego jakieś magisterium, czy inny twór obcych mi LUDZI (ludzi, takich jak ja) ma za mnie decydować co ja mam myśleć, jak i w co wierzyć. Tym bardziej, że podają do bezwzględnego wierzenia sprawy jawnie sprzeczne z logiką, z faktami, z odkrytymi rzeczami, i z Biblią wreszcie.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-19, 11:11   

nike napisał/a:
BIBLIA jest pisana językiem starym tzw, biblijnym

Wiem, w większości w aramejskim; staroaramejskim.
Nike, Żydzi także różnie tłumaczyli. Mówię ci, doskonale sprawy tłumaczenia znam Majewski, bo jest językoznawcą i to tych starożytnych języków.
Ja się oczywiście nie upieram, bo nie chce mi się wgłębiać w kruczki językowe, czy też zaczynać naukę hebrajskiego. ;-)
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-19, 12:03   

Wiesława napisał/a:
Markerów napisał/a:
Ty masz swój własny jedno osobowy. Dodaj go do wymienionych przez ciebie powyżej

To nieprawda. Nadal nie rozumiesz o co mi chodzi. Ja nie mam potrzeby przynależności do żadneego kościoła, .


I to jest właśnie sprzeczne z Biblia na którą się powolujesz sama twierdząc że ktoś ma sprzeczne z Biblia nauki.

To jak w końcu jest? " Bijesz się sama po głowie "
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13638
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 417/608
 68%
Wysłany: 2023-07-19, 12:04   

Wiesława napisał/a:
nike napisał/a:
BIBLIA jest pisana językiem starym tzw, biblijnym

Wiem, w większości w aramejskim; staroaramejskim.
Nike, Żydzi także różnie tłumaczyli. Mówię ci, doskonale sprawy tłumaczenia znam Majewski, bo jest językoznawcą i to tych starożytnych języków.
Ja się oczywiście nie upieram, bo nie chce mi się wgłębiać w kruczki językowe, czy też zaczynać naukę hebrajskiego. ;-)

W mniejszości aramejskim w mniejszości.Mnie nie obchodzi jak Żydzi i co tłumaczyli, mnie zależy na dokładnym tłumaczeniu.
Sama wiesz dobrze,że Kaszub, czy Ślązak, jak coś przetłumaczy, to ich nikt kto sie nie zna nie zrozumie.
Jeżeli chodzi o P.Majewskiego, , to nie wszystko mówi zgodnie z Biblią, bardziej zgodnie mówi z rzymskim kościołem, bo jest katolikiem.
Ja jego często słucham, bo pomimo,że nie wszystko mi odpowiada, to wiele rzeczy można sie od niego dowiedzieć, np. historycznych.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-19, 12:11   

Markerów napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Markerów napisał/a:
Ty masz swój własny jedno osobowy. Dodaj go do wymienionych przez ciebie powyżej

To nieprawda. Nadal nie rozumiesz o co mi chodzi. Ja nie mam potrzeby przynależności do żadneego kościoła, .


I to jest właśnie sprzeczne z Biblia na którą się powolujesz sama twierdząc że ktoś ma sprzeczne z Biblia nauki.

To jak w końcu jest? " Bijesz się sama po głowie "

Pleciesz. Nauki biblijne nie mówią nic o kościele katolickim-rzymskim. Wręcz nakazują wychodzić z społeczności złych. A ta jest zła do szpiku kości i taka była od początku.
Żebyście tylko mieli taką jedną sprzeczność, ale już wasze magisteerium zadbało o znacznie powazniejsze sprzeczności, więc zleź ze mnie. Ja się do twoich poglądów nie wtrącam, a ty mnie nie szykanuj.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-19, 12:11   

Wiesława napisał/a:
[quo
itd.Dogmaty to nic innego, jak zakaz myślenia. Dlaczego jakieś magisterium, czy inny twór obcych mi LUDZI (ludzi, takich jak ja) ma za mnie decydować co ja mam myśleć, jak i w co wierzyć. .


Całkowicie patologiczne pojmujesz sprawę kościoła i dogmatów.
Dogmat to nic innego jak Prawda Wiary. Trudno zgodzić się z poglądem, jakoby apostołom nie zależało na prawdach wiary – przeciwnie, św. Paweł w obronie jednolitości nauki formułuje mrożące krew
w żyłach ostrzeżenie:
Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście – niech będzie przeklęty! (Gal 1,9).

Nie można lekceważyć prawd wiary – przeciwnie, „pozostawanie tylko przy Biblii” czytanej według własnego uznania może prowadzić do straszliwych skutków św. Piotr tak pisał o listach
Pawła: Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę (2P 3,16).

Dogmaty to nie „bagaż” – to nasze bogactwo, nasze skarby. Gdy wypowiadamy Credo, jesteśmy podobni do kobiety, która po kolei wydobywa ze szkatułki swoje klejnoty i – mimo iż zna ich każdy
ornament – przygląda się im i dotyka je, chcąc poczuć pod palcami dotyk szlachetnych kamieni…
Jezus wyraził to tak:
A On rzekł do nich: Dlatego każdy uczony w Piśmie, który stał się uczniem królestwa niebieskiego, podobny jest do ojca rodziny, który ze swego skarbca wydobywa rzeczy nowe i stare (Mt 13,52).

Także św. Paweł miał świadomość wartości Prawd Ewangelii powierzonej jego pieczy:
Nie głosimy bowiem siebie samych, lecz Chrystusa Jezusa jako Pana, a nas - jako sługi wasze przez
Jezusa. Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych
sercach, by olśnić nas jasnością poznania chwały Bożej na obliczu Chrystusa. Przechowujemy zaś ten
skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas (2Kor 4,5-7).
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-07-19, 12:13   

Wiesława napisał/a:
Markerów napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Markerów napisał/a:
Ty masz swój własny jedno osobowy. Dodaj go do wymienionych przez ciebie powyżej

To nieprawda. Nadal nie rozumiesz o co mi chodzi. Ja nie mam potrzeby przynależności do żadneego kościoła, .


I to jest właśnie sprzeczne z Biblia na którą się powolujesz sama twierdząc że ktoś ma sprzeczne z Biblia nauki.

To jak w końcu jest? " Bijesz się sama po głowie "

Pleciesz. Nauki biblijne nie mówią nic o kościele katolickim-rzymskim. Wręcz nakazują wychodzić z społeczności złych. A ta jest zła do szpiku kości i taka była od początku.
Żebyście tylko mieli taką jedną sprzeczność, ale już wasze magisteerium zadbało o znacznie powazniejsze sprzeczności, więc zleź ze mnie. Ja się do twoich poglądów nie wtrącam, a ty mnie nie szykanuj.


Nawet jeśli by tak było jak mówisz to i tak Biblia mówi o kościele który jest filarem i podporą prawdy.. a poza którym ty jesteś ..
Jak to sobię tłumaczysz?
Żeby stwierdzić że ktoś nie trzyma się nauk biblijnych najpierw pasowało by samemu znać Biblię.
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2787
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 158/177
 89%
Wysłany: 2023-07-19, 12:16   

Markerów napisał/a:
Całkowicie patologiczne pojmujesz sprawę kościoła i dogmatów.

Patologiczne to jest zmuszanie ludzi do wiary w Maryję wiecznie dziewicę, w jej niepokalane poczęcie, jej wniebowzięcie, czczenie kawałków ludzkich szczątków, nakaz modlitw do trupów, wyświęcanie i wynoszenie na ołtarze grzeszników, że hoho i milion innych bezeceństw. To jest patologia, a ja przy TAKIEJ PATOLOGII z radością będę patologią w dogmatach katolickich.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13