FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwody w Polsce
Autor Wiadomość
Makarios
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 82251/88443
 93%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-01-10, 16:47   Rozwody w Polsce

„Każdego dnia w Polsce rozwodzi się około 200 par” — czytamy w tygodniku Wprost. „Rozpada się niemal 30 proc. wszystkich małżeństw, średnio po 14 latach”. Nie ma przy tym znaczenia, że „dwie trzecie to małżeństwa konkordatowe”. Dla wielu Polaków ślub już nie jest gwarancją wierności aż do śmierci, stanowi „bardziej symbol typu święta Bożego Narodzenia”, czyli „nic niezbędnego”. Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uważa, że rozwód może być zaraźliwy: „Im więcej rozwodów, tym bardziej skala się nakręca”. Ponadto „ludzie kontaktują się z podobnymi sobie”, w związku z czym w pewnych środowiskach rozwodów jest więcej.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-07, 16:34   Re: Rozwody w Polsce

Makarios napisał/a:
„Każdego dnia w Polsce rozwodzi się około 200 par” — czytamy w tygodniku Wprost. „Rozpada się niemal 30 proc. wszystkich małżeństw, średnio po 14 latach”. Nie ma przy tym znaczenia, że „dwie trzecie to małżeństwa konkordatowe”. Dla wielu Polaków ślub już nie jest gwarancją wierności aż do śmierci, stanowi „bardziej symbol typu święta Bożego Narodzenia”, czyli „nic niezbędnego”. Tomasz Szlendak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, uważa, że rozwód może być zaraźliwy: „Im więcej rozwodów, tym bardziej skala się nakręca”. Ponadto „ludzie kontaktują się z podobnymi sobie”, w związku z czym w pewnych środowiskach rozwodów jest więcej.

Mk 10, 11-12: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo. Małżeństwo jako jedno ciało. Mówi o tym Rdz 2, 24: Ze względu na to pozostawi mężczyzna ojca i matkę, a złączy się ze swoją żoną, tak że staną się jednym ciałem. W kontekście początku Księgi Rodzaju trzeba to widzieć jako wzajemne zjednoczenie, wiążące i dla męża, i dla żony. W Mt 19, 5 spotkamy to zdanie w ustach Jezusa, z lekką modyfikacją (i będą dwojgiem w jednym ciele). Komentarz Jezusa brzmi (Mt 19, 6): Tak że już nie są dwojgiem, ale jednym ciałem. Co więc Bóg sprzągł, człowiek niech nie rozdziela. w 1 Kor 7, 2-5. Brzmi on tak: Tym zaś, którzy trwają w związkach małżeńskich, nakazuję nie ja, lecz Pan: Żona niech nie odchodzi od swego męża! Gdyby zaś odeszła, niech pozostanie samotną albo niech się pojedna ze swym mężem. Mąż również niech nie oddala żony."

A jakie jest Wasze zdanie ? :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2023-07-11, 17:50   Re: Rozwody w Polsce

Fedorowicz napisał/a:
A jakie jest Wasze zdanie ? :)

Rozwody, podobnie jak aborcja są złem.
Nie mniej są sytuacje, gdzie jest to konieczne, czy raczej nieuniknione.
Co do małżeństwa, to jest oczywistym, że nigdy nie było „sakramentem” ustanowionym przez Boga.
Nie znam dokładnie historii początku tego sakramentu, ale pierwsze wzmianki pojawiają się gdzieś pomiędzy XI- XII wiekiem.
Jednak aż do soboru Trydenckiego 1545- 1563 małżeństwa zawierane bez udziału księdza uważano za ważne.
Zmieniło się to dopiero na tym soborze!
Do tego czasu była to umowa dwojga ludzi zawarta przy świadkach, często na piśmie.
Co to za sakrament, gdy małżeństwa są zawierane z powodu ciąży, tzw. „rozsądku”, wymuszania rodziny, zawierane z lekkomyślności, itp…?
Inaczej ma się sprawa z tzw. unieważnieniem małżeństwa w kościele.
Tam powody mogą być najróżniejsze.

Aborcja?
Biblia o niej nie wspomina. Jak świat światem, zawsze były wymuszane poronienia.
Działanie krwawnika było znane od prawieków. A jest takich ziół znacznie więcej i skuteczniejszych w działaniu.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-12, 15:40   Re: Rozwody w Polsce

Henryk napisał/a:
Rozwody, podobnie jak aborcja są złem. Nie mniej są sytuacje, gdzie jest to konieczne, czy raczej nieuniknione.

Według Pana zło jest nieuniknione, a dotrzymanie przyrzeczonej przed Bogiem i ludźmi wierności małżeńskiej w pewnych sytuacjach jest niemożliwe. I to każdego komunistę usprawiedliwia. :shock:

Cytat:
Co do małżeństwa, to jest oczywistym, że nigdy nie było „sakramentem” stanowionym przez Boga. Do tego czasu była to umowa dwojga ludzi zawarta przy świadkach, często na piśmie. Dawniej to bywało różnie..

A no właśnie. Bez pierwszego kroku nie ma drugiego. Najpierw unieważniamy sakrament małżeństwa (łac. sacra r.ż. od sacer "święty") , bo dawniej bywało różnie. A następnie wołamy: Po co nam do przygód erotycznych z wieloma partnerami ksiądz i Kościół ?
Dla niezorientowanych:
Sakrament oznacza uświęcenie, środek uświęcający, udzielający rzeczy świętej, znak święty, obrzęd religijny, a także tajemnicę. Słowo 'sacramentum" używane w teologii jest tłumaczeniem greckiego słowa "mysterion", oznaczającego tajemnicę, naukę tajemną, obrzęd liturgiczny bądź misteria kultyczne.

Cytat:
Aborcja? Biblia o niej nie wspomina. Jak świat światem, zawsze były wymuszane poronienia. Działanie krwawnika było znane od prawieków. A jest takich ziół znacznie więcej i skuteczniejszych w działaniu.

A ponieważ tak było w pogaństwie, to w chrześcijaństwie musi być też ? :shock:
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2023-07-12, 16:04   Re: Rozwody w Polsce

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
Rozwody, podobnie jak aborcja są złem. Nie mniej są sytuacje, gdzie jest to konieczne, czy raczej nieuniknione.

Według Pana zło jest nieuniknione, a dotrzymanie przyrzeczonej przed Bogiem i ludźmi wierności małżeńskiej w pewnych sytuacjach jest niemożliwe. I to każdego komunistę usprawiedliwia. :shock:

Przecież Pan nie jest tak naiwny, aby twierdzić, że żyjemy w komunistyczny kraju!
Mamy 90% katolików według pewnych badań…
Więc kto się rozwodzi? Komuniści, czy katolicy? :-| Proszę zejść na ziemię!
Cytat:
"Co do małżeństwa, to jest oczywistym, że nigdy nie było „sakramentem” stanowionym przez Boga. Do tego czasu była to umowa dwojga ludzi zawarta przy świadkach, często na piśmie.Dawniej to bywało różnie.."

Cytat:
A no właśnie. Bez pierwszego kroku nie ma drugiego. Najpierw unieważniamy sakrament małżeństwa (łac. sacra r.ż. od sacer "święty") , bo dawniej bywało różnie.

Nikt nic nie unieważnia! Przysięga nadal jest przysięgą. Jeśli ktoś nie umie, a raczej nie chce dotrzymać słowa (uroczystej przysięgi), to żadna obecność księdza, jego „czary” i wiązanie stułą nie pomogą w tym. :-/

Cytat:
A następnie wołamy: Po co nam do przygód erotycznych z wieloma partnerami ksiądz i Kościół ?

Mnie nie był potrzebny ksiądz, ani Kościół, a jakoś nie miałem „przygód” poza małżonką.
Wystarczy dotrzymywać obietnic. To naprawdę nie jest trudne! :-D
Cytat:
Dla niezorientowanych:
Sakrament oznacza uświęcenie, środek uświęcający, udzielający rzeczy świętej, znak święty, obrzęd religijny, a także tajemnicę. Słowo 'sacramentum" używane w teologii jest tłumaczeniem greckiego słowa "mysterion", oznaczającego tajemnicę, naukę tajemną, obrzęd liturgiczny bądź misteria kultyczne.

Dobra, dobra… Tajemnice, tajemne nauki…
Niech duchowni sami dotrzymują deklarowanej czystości erotycznej.
Cytat:
"Aborcja? Biblia o niej nie wspomina. Jak świat światem, zawsze były wymuszane poronienia. Działanie krwawnika było znane od prawieków. A jest takich ziół znacznie więcej i skuteczniejszych w działaniu."

Cytat:
A ponieważ tak było w pogaństwie, to w chrześcijaństwie musi być też ? 

I co Pan na to pocznie? Tak było, jest, i trochę jeszcze będzie.
Tak jak prostytucja.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-13, 15:23   Re: Rozwody w Polsce

Henryk napisał/a:
Więc kto się rozwodzi? Komuniści, czy katolicy? Proszę zejść na ziemię !

Statystyki lewicowe kłamią. Prawdziwych katolików jest niewielu. To przede wszystkim są Lefebryści.
Cytat:
Niech duchowni sami dotrzymują deklarowanej czystości erotycznej.

Jedynie duchowni muszą. Reszta nie musi.. :lol:

Cytat:
Aborcja? Biblia o niej nie wspomina. Jak świat światem, zawsze były wymuszane poronienia. Działanie krwawnika było znane od prawieków. A jest takich ziół znacznie więcej i skuteczniejszych w działaniu.

W Biblii nienarodzone jeszcze istoty (zależnie od przekładu) już nazywa się dzieckiem, dziecięciem czy niemowlęciem. Biblia mówi: „Rebeka, żona Izaaka, stała się brzemienna. A... walczyły z sobą dzieci w jej łonie…”. Rdz 25,21.22 (BT). „Nie żyłbym jak płód poroniony, jak dziecię, co światła nie znało”. Hi 3,16 (BT). „Skoro usłyszała Elżbieta pozdrowienie Maryi, skoczyło niemowlątko w żywocie jej...”. Łk 1,41 (BG).
W Biblii życie płodowe jest etapem ludzkiego życia, w którym Bóg ma szczególny udział. Biblia mówi: „Czyż ten, który mnie stworzył w łonie matki, nie stworzył i jego? I czyż nie On jeden ukształtował nas w łonie?”. Hi 31,15 (BW). „Tak mówi Pan, twój Odkupiciel i twój Stwórca jeszcze w łonie matki: Ja jestem Pan, Stwórca wszystkiego...”. Iz 44,24 (BW). „Ty utkałeś mnie w łonie mej matki”. Ps 139,14 (BT). „Bo Ty stworzyłeś nerki moje, Ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej. Wysławiam cię za to, że cudownie mnie stworzyłeś. Cudowne są dzieła twoje. I duszę moją znasz dokładnie… dni określone zostały, chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał”. Ps 139,13-14.16 (BW). „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię...”. Jr 1,5 (BT).

Bóg powiedział: „Nie będziesz mordował”. Wj 20,13 (BT). W wyniku aborcji zarodek czy płód umiera, jest to więc świadome zabijanie istoty, która według Biblii jest już człowiekiem. W prawie karnym Izraelitów widniało, że niezamierzone doprowadzenie do poronienia jest czynem karalnym. Biblia mówi: „Gdyby mężczyźni bijąc się, uderzyli kobietę brzemienną, powodując poronienie, ale bez jakiejkolwiek szkody, to [winny] zostanie ukarany grzywną, jaką na nich nałoży mąż tej kobiety, i wypłaci ją za pośrednictwem sędziów polubownych. Jeżeli zaś ona poniesie jakąś szkodę, wówczas on odda życie za życie...”. Wj 21,22.23 (BT). A cóż dopiero zamierzone?

Podsumowanie. Aborcja, czyli zamierzone i przedwczesne wywołanie poronienia jest według Biblii grzechem (grzech ciężki, śmiertelny); jest też wyrazem braku szacunku dla Dawcy życia. Decyzja o nie usuwaniu ciąży nie powinna być podejmowana z powodu strachu przed karą, choć trzeba mieć świadomość, że „zapłatą za grzech jest śmierć...”. Rz 6,23 (BT), ale powinna wynikać z szacunku dla życia, a przede wszystkim dla Dawcy życia, ponieważ On ceni wartość każdego człowieka.

Cytat:
..I co Pan na to pocznie?

Nie będę tego popierał, zachwalał ani w żaden sposób reklamował. Np. na forum. Przemoc i bestialstwo wobec słabszych jest niechrześcijańska. Zwłaszcza, gdy prowadzi do strzałów w tył głowy, do dołów z wapnem i zbiorowych mogił np. na Wołyniu..
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-13, 15:34, w całości zmieniany 6 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6957
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5391/6836
 78%
EXP: 261/359
 72%
Wysłany: 2023-07-13, 18:24   Re: Rozwody w Polsce

Fedorowicz napisał/a:
Statystyki lewicowe kłamią. Prawdziwych katolików jest niewielu. To przede wszystkim są Lefebryści.

Trochę pomyliłem się w szacunkowych danych.
Cytat:
Według Małego Rocznika Statystycznego 2021, do Kościoła rzymskokatolickiego należy w Polsce 32 mln 440 tys. wiernych, co stanowi 84,8% ludności kraju

https://www.ekai.pl/ilu-k...tystyczny-2021/
Nie wiedziałem do tej pory, GUS jest instytucja lewicową. :lol:
Ciekawe jednak jest to, że prawdziwymi katolikami są Lefebryści. :shock:
Co ich tak charakteryzuje?
Zresztą nic nowego. Każdy, niezależnie od opcji uważa się za tego „prawdziwego”. :roll:
Pisałem:
"Niech duchowni sami dotrzymują deklarowanej czystości erotycznej."
Pan pyta:
Cytat:
Jedynie duchowni muszą. Reszta nie musi.. :lol:

Reszta też powinna. Ale nade wszystko duchowni- powinni być przykładem dla wiernych.
Cytat:
Podsumowanie. Aborcja, czyli zamierzone i przedwczesne wywołanie poronienia jest według Biblii grzechem (grzech ciężki, śmiertelny); jest też wyrazem braku szacunku dla Dawcy życia. Decyzja o nie usuwaniu ciąży nie powinna być podejmowana z powodu strachu przed karą, choć trzeba mieć świadomość, że „zapłatą za grzech jest śmierć...”. Rz 6,23 (BT), ale powinna wynikać z szacunku dla życia, a przede wszystkim dla Dawcy życia, ponieważ On ceni wartość każdego człowieka.

Nieprawda. Biblia nic nie pisze o aborcji. Zupełnie nie wspomina. :-(
Bóg dał życie jedynie Adamowi. Nie stwarza indywidualnie każdej jednostki.
To my- ludzie przekazujemy ten Dar naszym dzieciom.
Zgadzam się z Panem- każde życie należy szanować.
Cytat:
.. Przemoc i bestialstwo wobec słabszych jest niechrześcijańska. Zwłaszcza, gdy prowadzi do strzałów w tył głowy, do dołów z wapnem i zbiorowych mogił np. na Wołyniu..

Każda przemoc- nawet ta przejawiająca się paleniem żywcem inaczej wierzących!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-15, 06:25   Re: Rozwody w Polsce

Henryk napisał/a:
Rozwody, podobnie jak aborcja są złem.
Nie mniej są sytuacje, gdzie jest to konieczne, czy raczej nieuniknione.

Już dawno zakwestionowany został chrześcijański model małżeństwa. Z impetem szturmuje Polskę przeświadczenie, że małżeństwo jest niemodne. Stąd związki partnerskie – bez zobowiązań prawnych. "Jesteśmy ze sobą tak długo, dopóki jest nam dobrze. Jak nie – to się rozchodzimy. I już”. Ewa Bem przed laty w PRL śpiewała: "Wyszłam za mąż, zaraz wracam…może nawet jeszcze prędzej.' :-(
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-15, 06:36, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-15, 06:28   Re: Rozwody w Polsce

Henryk napisał/a:
Nieprawda. Biblia nic nie pisze o aborcji. Zupełnie nie wspomina. :-(

Wielu teologów wczesnochrześcijańskich (m.in. w Didache z I w., Atenagoras w II w.) potępiło aborcję na równi z dzieciobójstwem. Była to wyraźna różnica z prawem rzymskim, które pozwalało zarówno na aborcję jak i zabijanie np. słabych i zdeformowanych noworodków. W III w. teolodzy chrześcijańscy nazwali aborcję zbrodnią. W IV w. Grzegorz z Nyssy wskazał, iż embrion jest żywą istotą, a Jan Chryzostom potępił zmuszanie prostytutek do aborcji.

Teologia chrześcijańska na ogół powołuje się na biblijny zakaz „rozlewania krwi niewinnych” jako podstawę zakazu aborcji. Wskazuje również na przykład Jezusa Chrystusa i Maryi, która mimo bardzo trudnych okoliczności i warunków materialnych, zdecydowała się na urodzenie dziecka.

Co więcej, Pismo Święte głosi i pochwala wierność małżeńską. Bóg nazwany jest symbolicznie Oblubieńcem, a Izrael i później Kościół-Oblubienicą. Zdrada Izraela jest potępiona, np. w Księdze Jeremiasza.

BTW. Protestantyzm reprezentuje bardzo różne postawy wobec aborcji. Ogólnie nie potępia antykoncepcji (z wyjątkiem antykoncepcji hormonalnej "po stosunku płciowym" i innych metod, związanych z niszczeniem zapłodnionej komórki). W większości amerykańskich Kościołów protestanckich istnieją grupy zwolenników i przeciwników prawa do legalnej aborcji.
Amerykański Kościół Episkopalny (anglikański) popiera legalną aborcję i prawo kobiet do decydowania o dokonaniu aborcji.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-15, 06:31, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-15, 06:39   Re: Rozwody w Polsce

Henryk napisał/a:
Każda przemoc..

Prawo określa sytuacje, w których dopuszczalne jest stosowanie wobec kogoś przemocy, a także, kto i w jaki sposób może jej używać. Środkami przemocy dysponują zazwyczaj organy państwa. Czasami mogą je również stosować osoby prywatne (np. przy stanie wyższej konieczności).Np. w samoobronie.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2687
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 58/177
 32%
Wysłany: 2023-07-15, 09:39   

Dawniej, a może i teraz także było znane takie powiedzonko: "Niech pije, niech bije, ale byle był, bo to ślubny".
Mnóstwo dramatów rodzinnych, a głównie krzywd kobiet i dzieci było przez takie podejście. Ogrom cierpień, bo kościół wymyślił sobie, że jak przysięga przy ołtarzu to na zawsze, do śmierci. Bywało, że mąż zakatował żonę, ale to przecież ślubny. Za odpowiednią kasę taka paniusia, jak - no nie pamiętam, ta córka prezydenta z Wawelu, już kilka razy uwalniała się z ołtarzowych przysiąg. Ciekawe jakie motywacje księża dostojni uznali za przekonujące? Dziecko...każde z innym, a więc raczej mężowie byli sprawni i brak nocy poślubnej nie wchodzi w grę. Lanie, jeśli dostała, ...cóż to nie jest powód. Ciekawa sprawa. Ot lewactwo, komucha jedna, a tatuś taki wybitny :roll:
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2023-07-15, 09:46   

Fedorowicz ty jesteś dobrze obeznany w nauce Kościoła, co według Kościoła jest wszeteczeństwo.
Jezus dał możliwość rozerwalności małżeństwa jeżeli jest wszeteczeństwo.
Czy termin ten oznacza tylko zdradę, czy również niegodne zachowanie się w małżeństwie współmałżonka. Mąż ma być dla kobiety wsparciem. Ma ją szanować i opiekować się nią.
A w przypadku gdy pije, biję i poniża, to takie zachowanie nie jest wszeteczeństwo?
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2023-07-15, 09:47, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-15, 11:50   

wybrana napisał/a:
Fedorowicz ty jesteś dobrze obeznany w nauce Kościoła, co według Kościoła jest wszeteczeństwo. Jezus dał możliwość rozerwalności małżeństwa jeżeli jest wszeteczeństwo. Czy termin ten oznacza tylko zdradę, czy również niegodne zachowanie się w małżeństwie współmałżonka. Mąż ma być dla kobiety wsparciem. Ma ją szanować i opiekować się nią.

Tutaj trzeba wyjaśnić, że w Biblii (ustrój patriarchalny) zwłaszcza Starego Testamentu w starożytnych czasach kobieta podobnie jak dziecko była własnością mężczyzny i nie posiadała dzisiejszych praw obywatelskich ani praw człowieka. Dlatego cudzołóstwo rozumiano jako kradzież cudzej własności (cudze łoże). Nie istniało tez pojęcie "zdrady małżeńskiej" ze strony mężczyzny. Szacunek do kobiety był równoznaczny z szacunkiem do swojej własności, nie tak jak w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Wartościowa w tamtych czasach kobieta musiała rodzić swemu mężowi i panu wiele dzieci. Bezpłodna kobieta nie cieszyła się szacunkiem.

Przykładowo w wersecie z Ewangelii według Mateusza 19:9 widzimy słowo "πορνεια"
(porneia) - nierząd. I słowo "μοιχαται" (moichatai) -cudzołoży. Nierząd w Biblii to pewnego rodzaju niemoralne zachowania seksualne. W ST chodzi o takie czyny nierządne, jak uwiedzenie, gwałt, sodomia, pewne formy kazirodztwa, prostytucja (uprawiana przez kobiety i mężczyzn) i kontakty homoseksualne ( Kapł. 18; 19,20-22.29; 20,10-21).

Natomiast wszeteczeństwo to archaizm, słowo przestarzałe, oznaczające zachowanie lub postępowanie nieprzyzwoite i gorszące. Oto przykład: "Bo jeśli utratnik albo pijanica słyszy, iż to ludzie ganią, iż to wszeteczeństwem a na poły niecnotą zową, a jako to jest rzecz i ohydna, i szkodliwa, o, już mu się barzo ony rozmowy nie podobają, już krzywo pogląda, już pod stół spluwa, choć mu nie trzeba, już łbem strząsa, jako źrzebiec, kiedy mu wędzidło w gębę kładą, już mu się ona biesiada nic nie podoba” (Mikołaj Rej, Żywot człowieka poćciwego).

Cytat:
A w przypadku gdy pije, biję i poniża, to takie zachowanie nie jest wszeteczeństwo?

W dzisiejszym rozumieniu tak. Ale nie w biblijnym, starożytnym. Tutaj trzeba dodać, ze chrześcijaństwo jak na tamte czasy nobilituje kobiety.

"u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga (1 Kor 11,11–12).

"Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobieta, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie" (Ga 3,28).

Św. Jan Chryzostom:

"Mąż zaś, gdy słyszy, że ma władzę, niech się nie posuwa do pychy ani do bicia. Niech ją wciąż zachęca i napomina, a nigdy nie podnosi rąk. Niech trzyma je z daleka od wolnej istoty ! Niech nie będzie pyszny, nie robi wymówek, nie znieważa, ale kieruje żoną jak kimś, kto wymaga wsparcia" (Homilia 20 na list do Efezjan).

Chrześcijaństwo uznaje równość kobiet i mężczyzn. To samo jest grzechem dla mężczyzny, jak i kobiety. Kobiety i mężczyźni mają tę samą godność i tak samo są chciani przez Boga, na którego obraz i podobieństwo zostali stworzeni.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-15, 12:01, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2023-07-15, 13:22   

Fedorowicz napisał/a:
wybrana napisał/a:
Fedorowicz ty jesteś dobrze obeznany w nauce Kościoła, co według Kościoła jest wszeteczeństwo. Jezus dał możliwość rozerwalności małżeństwa jeżeli jest wszeteczeństwo. Czy termin ten oznacza tylko zdradę, czy również niegodne zachowanie się w małżeństwie współmałżonka. Mąż ma być dla kobiety wsparciem. Ma ją szanować i opiekować się nią.

Tutaj trzeba wyjaśnić, że w Biblii (ustrój patriarchalny) zwłaszcza Starego Testamentu w starożytnych czasach kobieta podobnie jak dziecko była własnością mężczyzny i nie posiadała dzisiejszych praw obywatelskich ani praw człowieka. Dlatego cudzołóstwo rozumiano jako kradzież cudzej własności (cudze łoże). Nie istniało tez pojęcie "zdrady małżeńskiej" ze strony mężczyzny. Szacunek do kobiety był równoznaczny z szacunkiem do swojej własności, nie tak jak w dzisiejszym rozumieniu tego słowa. Wartościowa w tamtych czasach kobieta musiała rodzić swemu mężowi i panu wiele dzieci. Bezpłodna kobieta nie cieszyła się szacunkiem.

Przykładowo w wersecie z Ewangelii według Mateusza 19:9 widzimy słowo "πορνεια"
(porneia) - nierząd. I słowo "μοιχαται" (moichatai) -cudzołoży. Nierząd w Biblii to pewnego rodzaju niemoralne zachowania seksualne. W ST chodzi o takie czyny nierządne, jak uwiedzenie, gwałt, sodomia, pewne formy kazirodztwa, prostytucja (uprawiana przez kobiety i mężczyzn) i kontakty homoseksualne ( Kapł. 18; 19,20-22.29; 20,10-21).

Natomiast wszeteczeństwo to archaizm, słowo przestarzałe, oznaczające zachowanie lub postępowanie nieprzyzwoite i gorszące. Oto przykład: "Bo jeśli utratnik albo pijanica słyszy, iż to ludzie ganią, iż to wszeteczeństwem a na poły niecnotą zową, a jako to jest rzecz i ohydna, i szkodliwa, o, już mu się barzo ony rozmowy nie podobają, już krzywo pogląda, już pod stół spluwa, choć mu nie trzeba, już łbem strząsa, jako źrzebiec, kiedy mu wędzidło w gębę kładą, już mu się ona biesiada nic nie podoba” (Mikołaj Rej, Żywot człowieka poćciwego).

Cytat:
A w przypadku gdy pije, biję i poniża, to takie zachowanie nie jest wszeteczeństwo?

W dzisiejszym rozumieniu tak. Ale nie w biblijnym, starożytnym. Tutaj trzeba dodać, ze chrześcijaństwo jak na tamte czasy nobilituje kobiety.

"u Pana ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga (1 Kor 11,11–12).

"Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobieta, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie" (Ga 3,28).

Św. Jan Chryzostom:

"Mąż zaś, gdy słyszy, że ma władzę, niech się nie posuwa do pychy ani do bicia. Niech ją wciąż zachęca i napomina, a nigdy nie podnosi rąk. Niech trzyma je z daleka od wolnej istoty ! Niech nie będzie pyszny, nie robi wymówek, nie znieważa, ale kieruje żoną jak kimś, kto wymaga wsparcia" (Homilia 20 na list do Efezjan).

Chrześcijaństwo uznaje równość kobiet i mężczyzn. To samo jest grzechem dla mężczyzny, jak i kobiety. Kobiety i mężczyźni mają tę samą godność i tak samo są chciani przez Boga, na którego obraz i podobieństwo zostali stworzeni.

Skoro chrześcijaństwo uznawało tą samą godność mężczyzny i kobiety, to dlaczego dopiero w 20 wieku kobiety otrzymały prawo do głosowania w wyborach?
Dopiero w 20 wieku uznajo kobietę za człowieka na równych prawach?
Czy przez prawie 2000 lat Kościół nie kierował się spuścizną starych pism?
A palenie na stosie, nie wywodziło się z nauki oczyszczenia przez ogień?
Ogień ziemski uznano za ogień duchowy.
To widać, jak wielkie ograniczenie w zrozumieniu Ewangelii Chrystusowej miał Kościół.
A czemu Kościół Rzymski ogranicza wylanie Ducha Świętego na ludzi, twierdząc, że tylko działanie Ducha Świętego może być w tej instytucji.
A przecież człowiek ma bezpośredni przystęp dany do Boga przez wiarę jakiej świadectwo wydał Jezus.
Człowiek jest Świątynią Bożą a jego serce Jej Ołtarzem. Światło Boże musi wypełniać nas i mamy modlić I prosić o to światło, by nas wypełniało i niszczyło wszelkie złe podszepty złego.
Duch ujarzmia żądze ciała.

Nie zrozum mnie źle, że ja jestem przeciwna wspólnocie wiernych. Taka wspólnota ma służyć we wzajemnym umacnianiu.
Wszyscy w niej są braćmi. Nie ma w niej - eminencji czy ojców świętych, bo tylko jeden Ojciec jest Święty w Niebie.
Ostatnio zmieniony przez wybrana 2023-07-15, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3168
Poziom: 43
HP: 5292/6154
 86%
MP: 0/2938
 0%
EXP: 176/195
 90%
Wysłany: 2023-07-15, 14:24   

wybrana napisał/a:
Skoro chrześcijaństwo uznawało tą samą godność mężczyzny i kobiety, to dlaczego dopiero w 20 wieku kobiety otrzymały prawo do głosowania w wyborach?

A dlaczego ja nie mam prawa karmić dzieci piersią ? Przecież to dyskryminacja .. :lol:

Cytat:
Dopiero w 20 wieku uznają kobietę za człowieka na równych prawach ?

Moje prawo do karmienia dzieci piersią nie zostało uznane nawet w wieku XXI. To skandal ! :lol:

Cytat:
A palenie na stosie, nie wywodziło się z nauki oczyszczenia przez ogień?
Ogień ziemski uznano za ogień duchowy. To widać, jak wielkie ograniczenie w zrozumieniu Ewangelii Chrystusowej miał Kościół.

Na stosach palili pogańscy Rzymianie (na przykład czarownicę Jokastę w I w.n.e.). Arabski podróżnik Ibn Hamid pisze, że robili to Rusini (Rosjanie) w XII w. Palili na stosach Germanowie i Celtowie. Na stosach palili Wikingowie, Szkoci czy Anglicy. Protestanci robili
to również często. Nawet Ameryki to nie ominęło, czego przykładem miasteczko Salem. To było okrutne. Podobnie zresztą jak wbijanie na pal czy wieszanie na rzeźnickim haku. Takie po prostu było wtedy prawo.

Cytat:
Człowiek jest Świątynią Bożą a jego serce Jej Ołtarzem. Światło Boże musi wypełniać nas i mamy modlić I prosić o to światło, by nas wypełniało i niszczyło wszelkie złe podszepty złego. Duch ujarzmia żądze ciała.

Piękne słowa ! "Czyż nie wiecie, żeście Świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście." 1Kor 16-17

Cytat:
Nie zrozum mnie źle, że ja jestem przeciwna wspólnocie wiernych. Taka wspólnota ma służyć we wzajemnym umacnianiu. Wszyscy w niej są braćmi. Nie ma w niej - eminencji czy ojców świętych, bo tylko jeden Ojciec jest Święty w Niebie.

Czyli wszyscy sobie równi ? Nie ma świętości , nie ma szacunku do starszych, do ich zasług ani dorobku, żadnych sakramentów ani hierarchii. Wtedy Ojcu można dać w papę, a Dziadka poczęstować kopniakiem w cztery litery i mówić mu "na ty". :lol:

BTW. Lewica żąda, aby zwierzęta miały.. równe prawa z ludźmi. :shock: :-(
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-07-15, 15:01, w całości zmieniany 6 razy  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14