FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Łk 1, 16-17
Autor Wiadomość
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-04-14, 09:51   Łk 1, 16-17

Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały.

Fragment jest częścią przemowy do Zachariasza, wygłoszonej przez anioła Gabriela, który oznajmia mu, że narodzi mu się syn.

I powiedział do niego anioł: Nie bój się, Zachariaszu! Modlitwa twoja została wysłuchana. Oto Elżbieta, żona twoja, porodzi ci syna, któremu dasz imię Jan. Sam będziesz się cieszył i radował, i wielu innych będzie się weselić z powodu jego narodzenia. Będzie on bowiem wielki w oczach Pana. Nie będzie pił ani wina, ani sycery. Od łona matki będzie pełen Ducha Świętego i wielu spośród Izraela nawróci do Pana, Boga ich. Sam będzie szedł przed Nim w duchu i w mocy Eliasza, aby zwrócić serce ojców ku ich synom, a niewierzących – ku rozsądkowi sprawiedliwych, i by przygotować Panu lud doskonały.

Z tekstu jasno wynika, że Jan będzie szedł przed Bogiem i będzie nawracał dla niego ludzi. A przed kim szedł Jan?

Nazajutrz zobaczył Jezusa, nadchodzącego ku niemu, i rzekł: Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie. [J 1, 29-30]

Po zestawieniu tych 2 wersetów wynika, że Jezus jest Bogiem. Jednak ci, którzy nie uznają Jezusa za Boga, uważają że wystarczy wstawić imię JHWH w miejsce Pan i z głowy... Czy aby na pewno? Przecież NT został napisany w języku greckim. A jak ten werset wygląda w języku greckim?

καὶ πολλοὺς τῶν υἱῶν Ἰσραὴλ ἐπιστρέψει ἐπὶ κύριον τὸν θεὸν
καὶ αὐτὸς προελεύσεται ἐνώπιον αὐτοῦ ἐν πνεύματι καὶ δυνάμει Ἠλίου, ἐπιστρέψαι καρδίας πατέρων ἐπὶ τέκνα καὶ ἀπειθεῖς ἐν φρονήσει δικαίων, ἑτοιμάσαι κυρίῳ λαὸν κατεσκευασμένον.


Jest słowo kyrion. Na dodatek przed słowem Bóg występuje rodzajnik τὸν, więc (według was) chodzi o tego jedynego Boga.

Co z tego wynika? Jan miał nawracać Żydów do Boga, którym był Jezus.

Uważacie inaczej? Więc zapraszam do dyskusji. :)

biblia interlinearna z której korzystam: bibliaapologety.com
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-14, 11:13   

Odnosnie nawrocenia Zydow do Boga jako ze niby nie potrzebowali nawrocenia gdyz w Boga wierzyli - uzylas tego argumentu w poprzednim temacie - to chcialam zwrocic uwage, ze mimo swojej "wiary" potrzebowali nawrocenia i Pismo o tym wielokrotnie wspomina -

Jer 24:7 bw "I dam im serce, aby mnie poznali, że Ja jestem Pan. I będą mi ludem, a Ja będę im Bogiem, bo nawrócą się do mnie całym swoim sercem."

Hos 3:5 bw "Potem synowie Izraela się nawrócą i znów będą szukać Pana, swojego Boga, i Dawida, swojego króla, i w dniach ostatecznych z bojaźnią zwrócą się do Pana i jego dobroci."


A tak jak oni wierzyli to i poganie wierza na swoja modle, i szatan wierzy...
Ostatnio zmieniony przez Axanna 2013-04-14, 11:14, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-04-14, 11:43   

Ale Izraelici nie znali w pełni Boga. Dopiero Jezus w pełni objawił im Boga, którym też był (jest).
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1322 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13670

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 449/608
 73%
Wysłany: 2013-04-14, 12:16   

AlexK napisał/a:
Ale Izraelici nie znali w pełni Boga. Dopiero Jezus w pełni objawił im Boga, którym też był (jest).


Izraelici znali Boga JHWH i przestrzegali praw zakonu..
Nie mógl byc Jezus Bogiem JHWH bo jest tekst Boga nikt nigdy nie widział, a Jezusa każdy widział, więc jak mógł być Bogiem JHWH?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Axanna
VIP

Pomógł: 115 razy
Dołączył: 03 Lut 2013
Posty: 2861
Poziom: 42
HP: 345/5755
 6%
MP: 2747/2747
 100%
EXP: 55/186
 29%
Wysłany: 2013-04-14, 12:21   

ale cos tam wiedzieli, w pelni czy nie, ale i tak potrzebowali nawrocenia nawet wedlug tego "nie w pelni"... Zas do nawrocenia do Boga objawionym w Chrystusie sie wzywa wszystkich..

Poza tym, te wasze dyskusje wokol Pana Jezusa sa bardzo pozyteczne, zwlaszcza z udzialem Agnieszki i Davida - czlowiekowi oczy sie otwieraja miedzy innymi rowniez na to, jak bardzo Pismo jest zmanipulowane i spaczony kazdy otrzepany z kontekstu werset na wlasna modle, byle przepchac wlasne zacietrzewienie i slepote, ze podawane wersy mowia zgola co innego... Zacietrzewienie ludzkie jest straszne, niczym mur betonowy i co gorsza, naprawde tego nie widza.

Sorki za offtop, ale to refleksja taka - ogolna, a nie o kims konkretnym, wywolana nie tylko dyskusjami stad, ale ze przeczytalam szereg zmanipulowanych wersow przez andrzeja2:

http://forum.protestanci....74a40e01#316033

to sie nazywa patrzec w knige, a widziec fige, albo to co chce sie widziec.
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-14, 13:15   

polecam posty andrzeja2

miloby bylo gdyby byl na tym forum.
Ostatnio zmieniony przez agnieszka 2013-04-14, 13:16, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-04-14, 13:18   

nike napisał/a:
AlexK napisał/a:
Ale Izraelici nie znali w pełni Boga. Dopiero Jezus w pełni objawił im Boga, którym też był (jest).


Izraelici znali Boga JHWH i przestrzegali praw zakonu..
Nie mógl byc Jezus Bogiem JHWH bo jest tekst Boga nikt nigdy nie widział, a Jezusa każdy widział, więc jak mógł być Bogiem JHWH?


Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go. [J 1, 18]
On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia, [Kol 1, 15]

To tak na marginesie, a teraz wróćmy do tematu i fragmentu, gdzie jasno jest napisane, że Jezus jest Bogiem.
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-14, 13:24   

AlexK, Ty wierzysz, ze Jezus jest Bogiem ?, ale nie wierzysz, ze jest Bogiem JHWH ?
 
     
Majorka 1 

Pomogła: 14 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 194
Poziom: 12
HP: 0/319
 0%
MP: 152/152
 100%
EXP: 27/27
 100%
Wysłany: 2013-04-14, 13:43   

AlexK wierzy w to co mówią księża
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-04-14, 13:43   

agnieszka napisał/a:
AlexK, Ty wierzysz, ze Jezus jest Bogiem ?, ale nie wierzysz, ze jest Bogiem JHWH ?

Wierzę, że jest tym samym Bogiem, ale nie tą samą osobą. Według mojej wiary są 3 osoby Boskie, ale jeden Bóg. Jezus jest tym samym Bogiem co JHWH, bo ma te same przymioty (wszechwiedzący itp.), ale jest inną osobą, bo ma inne zadanie.

Sorki za ten off top, ale musiałam to wyjaśnić.

Majorka - nikt cię nie prosił o zdanie. -O-
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

Ostatnio zmieniony przez AlexK 2013-04-14, 13:44, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-14, 14:55   

AlexK napisał/a:
agnieszka napisał/a:
AlexK, Ty wierzysz, ze Jezus jest Bogiem ?, ale nie wierzysz, ze jest Bogiem JHWH ?

Wierzę, że jest tym samym Bogiem, ale nie tą samą osobą. Według mojej wiary są 3 osoby Boskie, ale jeden Bóg. Jezus jest tym samym Bogiem co JHWH, bo ma te same przymioty (wszechwiedzący itp.), ale jest inną osobą, bo ma inne zadanie.

Sorki za ten off top, ale musiałam to wyjaśnić.

Majorka - nikt cię nie prosił o zdanie. -O-


AlexK, czy zgodzisz sie, ze Ojciec jest JHWH, Syn jest JHWH i Duch Swiety jest JHWH ?
 
     
AlexK 
Zasłużony
katolik


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomogła: 4 razy
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 880
Skąd: Z podlasia
Poziom: 26
HP: 32/1637
 2%
MP: 781/781
 100%
EXP: 41/78
 52%
Wysłany: 2013-04-14, 14:57   

agnieszka napisał/a:
AlexK napisał/a:
agnieszka napisał/a:
AlexK, Ty wierzysz, ze Jezus jest Bogiem ?, ale nie wierzysz, ze jest Bogiem JHWH ?

Wierzę, że jest tym samym Bogiem, ale nie tą samą osobą. Według mojej wiary są 3 osoby Boskie, ale jeden Bóg. Jezus jest tym samym Bogiem co JHWH, bo ma te same przymioty (wszechwiedzący itp.), ale jest inną osobą, bo ma inne zadanie.

Sorki za ten off top, ale musiałam to wyjaśnić.

Majorka - nikt cię nie prosił o zdanie. -O-


AlexK, czy zgodzisz sie, ze Ojciec jest JHWH, Syn jest JHWH i Duch Swiety jest JHWH ?

Pogubiłam się. :)
_________________
Przytul mnie Jezu
tak mocno do siebie.
Ukryj głęboko,
na dnie swego serca.

 
     
agnieszka
[Usunięty]

Poziom: 97
HP: 80483/88443
 91%
MP: 0/42228
 0%
EXP: 198/1408
 14%
Wysłany: 2013-04-14, 15:05   

AlexK napisał/a:
agnieszka napisał/a:
AlexK napisał/a:
agnieszka napisał/a:
AlexK, Ty wierzysz, ze Jezus jest Bogiem ?, ale nie wierzysz, ze jest Bogiem JHWH ?

Wierzę, że jest tym samym Bogiem, ale nie tą samą osobą. Według mojej wiary są 3 osoby Boskie, ale jeden Bóg. Jezus jest tym samym Bogiem co JHWH, bo ma te same przymioty (wszechwiedzący itp.), ale jest inną osobą, bo ma inne zadanie.

Sorki za ten off top, ale musiałam to wyjaśnić.

Majorka - nikt cię nie prosił o zdanie. -O-


AlexK, czy zgodzisz sie, ze Ojciec jest JHWH, Syn jest JHWH i Duch Swiety jest JHWH ?

Pogubiłam się. :)
:)

nic nie skodzi. :)
 
     
David 77
Zasłużony

Pomógł: 120 razy
Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 1357
Poziom: 31
HP: 76/2536
 3%
MP: 1211/1211
 100%
EXP: 77/104
 74%
Wysłany: 2013-04-14, 15:45   

AlexK,
Cytat:

Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go. [J 1, 18]
On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia, [Kol 1, 15]

To tak na marginesie, a teraz wróćmy do tematu i fragmentu, gdzie jasno jest napisane, że Jezus jest Bogiem.


Tak na marginesie człowiek jest Obrazem Boga czyli musi być być tym Bogiem którego jest Obrazem .. :-D

określa Jezusa mianem monogenes Theos  świadczy o tym, iż nie jest tymże Bogiem co Ojciec, gdyż Ojciec monogenes Theos nie jest. 

Budowanie dogmatu na podstawie jednego błędnie odczytywanego wersetu jest sprzeczne z całą biblią .

Abyś zrozumiała o kim jest mowa w Łuk 1:16,17 zadaj sobie pytanie kto miał się narodzić sam Najwyższy Bóg JHWH czy też ktoś kto miał być przedstawicielem Boga Jezus Chrystus - to po pierwsze

Po drugie czy tekst grecki jest tym samym tekstem który wyszedł z pod pióra Łukasza ? czy też mamy po prostu do czynienia kopiom kopii ?

Poprawne zrozumienie wersetów z ew Łuk 1;16,17 będzie więc uzależnione od wzięcia pod uwagę kontekstu bliższego jak i dalszego .

Łuk 1:15 -17

Anioł zaś rzekł do niego: Nie bój się, Zachariaszu, bo wysłuchana została modlitwa twoja, i żona twoja, Elżbieta, urodzi ci syna i nadasz mu imię Jan. (14) I będziesz miał radość i wesele, i wielu z jego narodzenia radować się będzie. (15) Będzie bowiem wielki przed Panem; i wina, i napoju mocnego pić nie będzie, a będzie napełniony Duchem Świętym już w łonie matki swojej. (16) Wielu też spośród synów izraelskich nawróci do Pana, Boga ich. (17) On to pójdzie przed nim w duchu i mocy Eliaszowej, by zwrócić serca ojców ku dzieciom, a nieposłusznych ku rozwadze sprawiedliwych, przygotowując Panu lud prawy.


W opisie tym mamy słowa jakie Anioł wypowiedział do Zachariasza a jest w nim mowa o zapowiedzi narodzenia Jana Chrzciciela który w późniejszym miał wypełnić szczególną misje . Tą misją było przygotowanie drogi dla samego Boga JHWH ,czy ma więc to znaczyć że sam Najwyższy Bóg JHWH miła urodzić się jako niemowlę ?

Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w tym samym rozdziale :

Łuk 1:26 ,27,30

A w szóstym miesiącu Bóg posłał anioła Gabriela do miasta galilejskiego, zwanego Nazaret, (27) do panny poślubionej mężowi, któremu było na imię Józef, z domu Dawidowego, a pannie było na imię Maria.

I rzekł jej anioł: Nie bój się, Mario, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. (31) I oto poczniesz w łonie, i urodzisz syna, i nadasz mu imię Jezus. (32) Ten będzie wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego. I da mu Pan Bóg tron jego ojca Dawida.

W słowach skierowanych do Marii anioł porusza trzy kluczowe sprawy

1 Maria ma urodzić Syna któremu ma nadać imię Jeszua ( Jezus )
2) Ten Syn ma być Synem Najwyższego Boga który nosi imię JHWH
3) Bóg Najwyższy ma dać prawo swemu synowi do objęcia władzy


Zatem podsumowując Syn nie jest Bogiem JHWH gdyż właśnie od tego Boga miał otrzymać prawo do tronu .

Dlaczego więc w proroctwie Izajasza jest powiedziane że droga miała być przygotowana dla samego Boga JHWH skoro on sam nie przyszedł ale posłał swego Syna ?

Otóż Jezus był שָׁלִיחַ ,, Posłańcem '' Boga ,to hebrajskie określenie oznacza przedstawiciela „ Szaliach – słowo oznacza „przedstawiciela” i „emisariusza” – jest halachicznym terminem oznaczającym osobę upoważnioną przez kogoś innego do działania w jego zastępstwie.

Dlatego też Jezus powiedział :

ew Jan 5:43 Ja przyszedłem w imieniu Ojca mego, a wy mnie nie przyjmujecie; jeśli kto inny przyjdzie we własnym imieniu, tego przyjmiecie.

Ew Jan 5:30 Nie mogę sam z siebie nic uczynić. Jak słyszę, tak sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy, bo staram się pełnić nie moją wolę, lecz wolę tego, który mnie posłał.

Ew Jan 8:29 A Ten, który mnie posłał, jest ze mną; nie zostawił mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się jemu podoba. (30) Gdy tak mówił, wielu uwierzyło w niego.

ew Jan 14:24 Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał.

Zatem ani wersety z ew łukasz 1:16,17 ani z wypowiedzi Jezusa nie wynika że był on tym samym Bogiem o którym jest mowa w.w wersetach
_________________
יֵשׁוּעַ הַמָּשִׁיחַ הוּא הָאָדוֹן,
Ostatnio zmieniony przez David 77 2013-04-14, 15:52, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1322 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13670

Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 449/608
 73%
Wysłany: 2013-04-14, 16:43   

Cytat:
AlexK, Boga nikt nigdy nie widział, lecz jednorodzony Bóg, który jest na łonie Ojca, objawił go. [J 1, 18]
On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia, [Kol 1, 15]

To tak na marginesie, a teraz wróćmy do tematu i fragmentu, gdzie jasno jest napisane, że Jezus jest Bogiem.


Obrazem mojego ojca tez ja jestem, bo podobno duzo mam z niego i w charakterze i z urody.

A to tak bez marginesu :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 13