FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podobieństwa wydarzeń w różnych religiach
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-25, 12:05   Podobieństwa wydarzeń w różnych religiach

Powiedzcie mi, proszę, czy kiedykolwiek naszła Was refleksja, że jest zadziwiająco dużo podobieństw w kluczowych sprawach dotyczących wielu religii?
Czy wiecie, że narodzenie z dziewicy, śmierć, 3 dni w zaświatach, zmartwychwstanie są obecne w innych religiach, a nie tylko w chrześcijaństwie?
Dokładnie taki sam porządek rzeczy mial miejsce z egipskim Horusem i Ozyrysem, z perskim Mitrą, greckim Dionizosem i Herkulesem, a także z azteckim Quatzcoatlem?
Zastanawiające. O czym to wszystko może świadczyć?
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7080

Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5556/7220
 76%
EXP: 25/373
 6%
Wysłany: 2022-03-25, 17:14   Re: Podobieństwa wydarzeń w różnych religiach

Wiesława napisał/a:
Zastanawiające. O czym to wszystko może świadczyć?

Tylko o tym, że Wiesława straciła zupełnie wiarę w Syna Bożego i Jego Ojca. :-(
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-25, 18:16   

Naprawdę? Tylko taki wniosek się nasuwa?
Nie rozumiem zupełnie. Przecież ta wiedza jest znana i nie tylko mnie. Czy fakt, że ktoś napisze o takim czymś natychmiast go determinuje jako niewiernego?
To zabijanie posłańca i własciwie zamyka temat. Nie ma rozmowy.
To jest właśnie wielką wadą religii. Zaprzeczanie faktom i jak to odnieść do Boga, wiary...
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-25, 18:17   

Ja nie wiem dlaczego wysyłają się 2 razy te same posty i żadnego z nich nie można usunąć. Sorki. Nic nie zrobiłam...
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7080

Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5556/7220
 76%
EXP: 25/373
 6%
Wysłany: 2022-03-25, 18:41   

Wiesława napisał/a:

To zabijanie posłańca i własciwie zamyka temat. Nie ma rozmowy.
To jest właśnie wielką wadą religii. Zaprzeczanie faktom i jak to odnieść do Boga, wiary...

Aby być posłańcem, należy być posłanym.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7080

Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5556/7220
 76%
EXP: 25/373
 6%
Wysłany: 2022-03-25, 18:43   

Wiesława napisał/a:
Ja nie wiem dlaczego wysyłają się 2 razy te same posty i żadnego z nich nie można usunąć. Sorki. Nic nie zrobiłam...

Może wystarczy poczekać dłużej. Strona długo się ładuje.
Spróbuję usunąć zdublowany post.
Henryk.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 721 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6258
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4546/6115
 74%
EXP: 236/330
 71%
Wysłany: 2022-03-25, 19:34   Re: Podobieństwa wydarzeń w różnych religiach

Wiesława napisał/a:
Powiedzcie mi, proszę, czy kiedykolwiek naszła Was refleksja, że jest zadziwiająco dużo podobieństw w kluczowych sprawach dotyczących wielu religii?
Czy wiecie, że narodzenie z dziewicy, śmierć, 3 dni w zaświatach, zmartwychwstanie są obecne w innych religiach, a nie tylko w chrześcijaństwie?
Dokładnie taki sam porządek rzeczy mial miejsce z egipskim Horusem i Ozyrysem, z perskim Mitrą, greckim Dionizosem i Herkulesem, a także z azteckim Quatzcoatlem?
Zastanawiające. O czym to wszystko może świadczyć?


To zastanawiające, ale możnna to prosto wyjaśnić.
Mamy obietnicę z Rdz. 3:15 o przyjściu czyniciela sprawiedliwości, którego rozpoznajemy w Jehoszua (Jeszu /Jezus). Zanim on stał się tym obiecanym Mesjaszem to wielu rościło sobie pretensje, że są tym nasieniem obietnicy. Tak myślała Ewa o Kainie, ale później rozpoznała, że to morderca brata, a nie nasienie obietnicy. Podobnie myślano o Nemrodzie, ale nastąpiło pomieszanie języków, itd. Ten sam sposób rozumowania dotyczy innych kwesti, a w tym i trzech dni, gdyż uważano, że człowiek do trzech dni może jeszcze sie obudzić, ale już nie dłużej.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-25, 20:06   Re: Podobieństwa wydarzeń w różnych religiach

Pokoja napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Powiedzcie mi, proszę, czy kiedykolwiek naszła Was refleksja, że jest zadziwiająco dużo podobieństw w kluczowych sprawach dotyczących wielu religii?
Czy wiecie, że narodzenie z dziewicy, śmierć, 3 dni w zaświatach, zmartwychwstanie są obecne w innych religiach, a nie tylko w chrześcijaństwie?
Dokładnie taki sam porządek rzeczy mial miejsce z egipskim Horusem i Ozyrysem, z perskim Mitrą, greckim Dionizosem i Herkulesem, a także z azteckim Quatzcoatlem?
Zastanawiające. O czym to wszystko może świadczyć?


To zastanawiające, ale możnna to prosto wyjaśnić.
Mamy obietnicę z Rdz. 3:15 o przyjściu czyniciela sprawiedliwości, którego rozpoznajemy w Jehoszua (Jeszu /Jezus). Zanim on stał się tym obiecanym Mesjaszem to wielu rościło sobie pretensje, że są tym nasieniem obietnicy. Tak myślała Ewa o Kainie, ale później rozpoznała, że to morderca brata, a nie nasienie obietnicy. Podobnie myślano o Nemrodzie, ale nastąpiło pomieszanie języków, itd. Ten sam sposób rozumowania dotyczy innych kwesti, a w tym i trzech dni, gdyż uważano, że człowiek do trzech dni może jeszcze sie obudzić, ale już nie dłużej.

Przede wszystkim dziękuję ci, że podjąłeś temat i potraktowałeś go poważnie.
Mnie to niezwykle dręczy, że sytuacje, zdarzenia, nauki przekazywane nam w Biblii były znane na długo przed tym, jak oznajmiono je Izraelitom. A także, że znane one były na całym świecie.
Uważam, że jest to ważna sprawa i nie ma co wyśmiewać kogoś, kto o tym pisze, bo to nie zmienia faktu, że na przykład znany nam dekalog jest słowo w słowo zapisany w Księdze Umarłych z Egiptu i to co najmniej 1500 lat wczesniej niż dowiedzieli się o nim Izraelici kiedy Mojżesz dał im tablice.
Nie można też ignorować tego, że wiara i przekazy wśród narodów w zbawiciela, w śmierć i zmartwychwstanie były obecne na długo przed Jezusem Chrystusem i to w Egipcie, w Helladzie i na przeciwnej stronie globu ziemskiego.
Jasne, że można podsumować, jak Henryk, że nie mam wiary i won. Ale czy to coś zmieni, że te fakty są, istnieją?
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13609
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 388/608
 63%
Wysłany: 2022-03-25, 21:58   

Cytat:
Wiesława napisała/
Przede wszystkim dziękuję ci, że podjąłeś temat i potraktowałeś go poważnie.
Mnie to niezwykle dręczy, że sytuacje, zdarzenia, nauki przekazywane nam w Biblii były znane na długo przed tym, jak oznajmiono je Izraelitom. A także, że znane one były na całym świecie.
Uważam, że jest to ważna sprawa i nie ma co wyśmiewać kogoś, kto o tym pisze, bo to nie zmienia faktu, że na przykład znany nam dekalog jest słowo w słowo zapisany w Księdze Umarłych z Egiptu i to co najmniej 1500 lat wczesniej niż dowiedzieli się o nim Izraelici kiedy Mojżesz dał im tablice.
Nie można też ignorować tego, że wiara i przekazy wśród narodów w zbawiciela, w śmierć i zmartwychwstanie były obecne na długo przed Jezusem Chrystusem i to w Egipcie, w Helladzie i na przeciwnej stronie globu ziemskiego.
Jasne, że można podsumować, jak Henryk, że nie mam wiary i won. Ale czy to coś zmieni, że te fakty są, istnieją?

Tak, fakty są i istnieją i warto popisać troszkę w tym temacie:-----
Trudno jest coś znaleźć prawdziwego na 100%, jedni piszą 1500 lat przed Chrystusem, inni, 1300 lat , a jeszcze inni, na siłę szukają 3000 lat, tylko teraz to nie wiem, czy przed Chrystusem, czy od dziś. Bo jeżeli od dziś to oczywiście zgadzam się. I taki to z tymi datami wychodzi bałaganik. :-D
Znalazłam coś takiego:------- Papirus Aniego to wielki skarb egipski i historyczny zabytek, ale również najbardziej znana na świecie i ceniona wersja „Księgi Umarłych”. Napisana przez skrybę Aniego około 1300 roku przed Chrystusem i zawierającą największą liczbę rozdziałów, dziś została wiernie odtworzona jako faksymile, również na papirusie.
31 paź 2019
I na razie na tym wyliczeniu się zatrzymam.
Skoro ta Księga "umarłych" liczy się jako w miarę dokładna,---- to Biblia jest starszą a dokładnie Pięcioksiąg , Księga Jozuego , Sędziów , może i Samuelowa jest starszą od tej księgi o-----315 lat.
Mojżesz zaczął pisać Księgi Mojżeszowe w roku 1615, bo według chronologii w tym roku wyprowadził Izraela z Egiptu.
A jeżeli tak, to wszystkie kraje pogańskie wiedzę zaczerpnęli z BIBLII.
Na razie tyle. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6003/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2022-03-25, 22:36   

Wiesława napisał/a:
Ja nie wiem dlaczego wysyłają się 2 razy te same posty i żadnego z nich nie można usunąć. Sorki. Nic nie zrobiłam...


Nie przejmuj się
Ja mam to samo, jakiś błąd w systemie
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 6003/6468
 92%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2022-03-25, 22:43   

Henryk napisał/a:
Aby być posłańcem, należy być posłanym.


Dokładnie Henryku
ŚJ twierdzą, że oni są posłani i zwiastują prawdziwą ewangelię, natomiast wy Badacze zostaliście na peronie jak pociąg odjechał. :lol:
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 721 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6258
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4546/6115
 74%
EXP: 236/330
 71%
Wysłany: 2022-03-25, 23:43   

Wisława napisał/a:
Mnie to niezwykle dręczy, że sytuacje, zdarzenia, nauki przekazywane nam w Biblii były znane na długo przed tym, jak oznajmiono je Izraelitom. A także, że znane one były na całym świecie.


Temat jest bardzo ważny, ale mało kto chce spojrzeć prawdzie w oczy. Prawda Słowa Bożego była tworzona podobnie jak powstaje ustawa od tekstu podstawowego danej ustawy do ujednoliconego. Zanim on powstał to szereg zmian w tekście podstawowym był wymuszony różnymi wyzwaniami życia. To potwierdza użycie w Piśmie Świętym siedem razy określenia TOLDAH (8435) w okresie poprzedzającym okres Abrahama, a czternaście razy, a nawet więcej w okresie do Mojżesza.
8435 (ToL’DaH) – potomkowie, pokolenia, generacje, genealogia, dzieje, wyniki, rezultaty, dzieje ludzi i ich potomków, genealogiczne listy potomków, współżyjący, naród, dzieje, historia (o stworzeniu), zrodzenie.
Rdz. 2:4; 5:1; 6:9; 10:1, 32; 11:10; 27 (siedem razy do Abrahama)
Mojżesz wykształcony w Egipcie miał dostęp do tych spisanych dziejów, historii, itp oraz stanów pośrednich, na które się powołujesz, a które posłużyły mu do napisania tekstu ujednoliconego. Te wszystkie ToL’DaH, użyte przed Mojżeszem można potraktować w podobieństwie, jako tekst podstawowy. Słowo Boże jest żywe (Hbr. 4:12), dlatego podlega modyfikacjom, wynikającym z wyzwań życia. Nie należy jednak tego utożsamiać z dokonanymi manipulacjami (fałszerstwami), aby przemycać do Biblii tekst obowiązujący w czasie wielkiego odstępstwa od wiary.
Jeśli chodzi o samą scenerię, związaną z przekazaniem Izraelowi przez Mojżesza, tekstu już ujednoliconego, to można zauważyć, że dokonano takiego rodzaju retuszu teologicznego w tekście Pisma Świętego, który w przekładach Biblii wyolbrzymia znaczenie tej scenerii w duchu „gonitwy za cudami” (wiatrem).
Wisława napisał/a:
Uważam, że jest to ważna sprawa i nie ma co wyśmiewać kogoś, kto o tym pisze

Nie można lekceważyć, a tym bardziej wyśmiewać dążenia do poznania prawdy, gdyż każdy kto do niej dąży, dzięki temu przyczynia się do odmitologizowania Pisma Świętego i do poskromienia poczynań „człowieka grzechu” i jego tajemnicy nieprawości, Dan. 7:25; 8:9-12; Rz. 1:18; 2Tes. 2:3-12.
Aby to czynić potrzeba mieć pragnienie rozwijania żywej wiary, a nie postawy "ciepłego klucha", czy "zwolennika ciepłej wody w kranie". Takie postawy są inspirowane i intrygowane, dla zachowania świętego spokoju wśród tych, dla których działają ci, którzy może nawet nie rozeznają, że są emisariuszami konserwatyzmu średniowiecznego. Wtedy to pod wpływem anty semityzmu, nadano inne znaczenie wielu określeniom, używanym w starożytności, a więc i w Torze Mojżesza.
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13609
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 388/608
 63%
Wysłany: 2022-03-26, 10:40   

Pokoja możesz mi napisać, tak żebym mogła ja zrozumieć, ale i Wiesia, cały czas piszesz HISTORIA , HISTORIA, a wiec napisz o tej historii jak ty widzisz pogańskie doktryny, podobne do izraelskich. i o latach w których były pisane.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-26, 11:06   

nike napisał/a:
A jeżeli tak, to wszystkie kraje pogańskie wiedzę zaczerpnęli z BIBLII.

No niezupełnie, wszak wiara w bogów egipskich, którzy ponoć rodzili się z dziewicy, zmartwychwstali po 3 dniach w zaświatach jest jednak o tysiące lat starsza od wydarzeń biblijnych.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2780
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 151/177
 85%
Wysłany: 2022-03-26, 11:16   

Pokoja napisał/a:
Mojżesz wykształcony w Egipcie miał dostęp do tych spisanych dziejów, historii, itp oraz stanów pośrednich, na które się powołujesz, a które posłużyły mu do napisania tekstu ujednoliconego.

To jest bardzo prawdopodobne. Nie ma co do tego wątpliwości, że Mojżesz wychował się na dworze faraona, może miał jakieś wazne stanowisko i z pewnością miał dostęp do dokumentów przeróżnych. Istnieje nawet taka sugestia, że Mojżesz to nie kto inny, jak faraon Echnaton, pierwszy monoteista. Uzasadnia się to tym, że Echnaton w tajemniczy sposob, nagle znika z kart historii i w tym samym czasie pojawia się niejaki Mojżesz z swoją wiarą w monoteizm. Ale to tylko tak na marginesie.
Wracam do dokumentów. Jeśli przyjąć, że Mojżesz ujednolicił, jak piszesz, teksty egipskie i dostosował je do biblijnej (nam znanej) wersji, to w żadnym wypadku nie mógł dostać tych tablic z dekalogiem od Boga. To chyba jasny wniosek.

Jednak są też inne kwestie poza dekalogiem. Sprawa narodzin z dziewicy, sprawa zmartwychwstania, męki, pobytu 3 dni w zaświatach... Nikt nie wątpi, że Ozyrys, Horu, Mitra, Herkules itd. to postaci znane i czczone na długo przed Jezusem. Że już nie wspomnę o kontynencie amerykańskim i dokładnie taką samą wiare w tok wydarzeń ich boga Quatzoakla. Co z tym fantem zrobić?
I dla Henryka: nie, nie przeszłam (jeszcze) na wiarę aztecką :mrgreen: ;-)
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13