FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jan 20:21-23 dwa razy dar ducha świętego?
Autor Wiadomość
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-07-14, 12:10   

wybrana napisał/a:
Ty napisałeś tam, że wszystko co dzieje się na ziemi jest z woli Boga.
Również napisałeś, że Hitler również z tej woli to czynił.

Doskonale rozumiem, że przemawia przez Ciebie złośliwość.
To, że Bóg pozwala ludziom na czynienie zła, nie oznacza, że pochwala takie czyny.
Każdemu było dane poznać Prawo i wolę Pana.
Ludzkość jest panem swego losu. Dostaliśmy wolną wolę.
Twierdzenie jakoby Hitler wykonywał wolę Bożą i przypisywanie mi takiego poglądu, jest podłością, ponieważ doskonale znasz mój pogląd na te sprawę!

Ale z samozwańczo "wybranymi" przez samych siebie tak już jest... :-(
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-07-15, 19:17   

Ja to myślę tak, że w niektórych wypadkach, Bóg posługuje się ludźmi niewierzącymi, dla wykonania jakiejś ważnej misji.
Czy posłużył się Hitlerem tego nie wiem, ale mógł w niektórym przypadku.
Żydzi kiedy Piłat chciał uwolnić Jezusa krzyczeli ŚMIERĆ JEGO NA NAS I NA DZIATKI NASZE i za to karę ponieśli.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-07-16, 16:07   

nike napisał/a:
Ja to myślę tak, że w niektórych wypadkach, Bóg posługuje się ludźmi niewierzącymi, dla wykonania jakiejś ważnej misji.
Czy posłużył się Hitlerem tego nie wiem, ale mógł w niektórym przypadku.
Żydzi kiedy Piłat chciał uwolnić Jezusa krzyczeli ŚMIERĆ JEGO NA NAS I NA DZIATKI NASZE i za to karę ponieśli.

Ja odmiennie uważam.
Bóg nie posługiwał się nigdy grzesznikami, aby realizować swój plan.
Judasz nie musiał pocałunkiem zdradzać Przyjaciela.
Łk 22:3 BW "W Judasza zaś, zwanego Iskariot, który należał do dwunastu, wstąpił szatan;"
Hitler, podobnie jak Putin nie musieli rozpocząć ludobójstwa.
Jk 1:13 UBG "Niech nikt, gdy jest kuszony, nie mówi: Jestem kuszony przez Boga. Bóg bowiem nie może być kuszony do złego ani sam nikogo nie kusi."
2Kor 6:14 BT4 "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo. Cóż bowiem na wspólnego sprawiedliwość z niesprawiedliwością? Albo cóż ma wspólnego światło z ciemnością?"

Pan dał Prawo, które i Jego obowiązuje:
Pwt 7:9 UBG "Uznaj więc, że PAN, twój Bóg, jest Bogiem, Bogiem wiernym, który zachowuje przymierze i miłosierdzie do tysiącznego pokolenia względem tych, którzy go miłują i przestrzegają jego przykazań;"
Żydzi współcześni Jezusowi za namową swych przywódców faktycznie krzyczeli, aby winą za śmierć Zbawiciela obciążyć także ich dzieci.
W latach 70-tych, a potem 135 ne. Wykonało się…

Lb 14:18 UBG "PAN nierychły do gniewu i pełen wielkiego miłosierdzia, przebaczający nieprawość i przestępstwo, który nie uniewinnia winnego, lecz nawiedza nieprawość ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia."
Od tamtego czasu aż do Hitlera minęło nie cztery, ale kilkadziesiąt pokoleń. Może nawet sto.
Bóg niczego nie zapomina, ale czy nadal karał by potomków za tamte okrzyki? :?:

Sam obiecał, że nie dłużej jak do czwartego pokolenia będzie pamiętał.
Tak więc Holokaust, czy jakiekolwiek inne czystki etniczne, nie mają- według mnie- nic wspólnego z Bogiem, czy zemstą za ukrzyżowanie syna Bożego.

Wyjątkiem są narody, plemiona, ludzie na wskroś zepsuci, nie rokujący nadziei na poprawę w tym życiu, a mogący zarazić innych swym postępowaniem.
- Ludzkość przed Potopem, mieszkańcy Sodomy, Amalekici…
Rdz 6:5 BW "A gdy Pan widział, że wielka jest złość człowieka na ziemi i że wszelkie jego myśli oraz dążenia jego serca są ustawicznie złe,"
Rdz 18:20 BW "Potem rzekł Pan: Wielki rozlega się krzyk przeciwko Sodomie i Gomorze, że grzech ich jest bardzo ciężki."
1Sm 15:2 BW "Tak mówi Pan Zastępów: Chcę pomścić to, co uczynił Amalek Izraelowi, stając mu na drodze, gdy wychodził z Egiptu."

Joz 23:10 BT2 "Jeden z was pędził przed sobą tysiąc, albowiem Bóg wasz, Jahwe, sam walczył za was, jak wam obiecał."

Powoływanie się na słowa: Mt 27:25 BR "A cały lud zawołał: Niech krew Jego spłynie na nas i na nasze dzieci!" - przez cały okres panowania Papiestwa i innych władców, miało na celu tylko i wyłącznie usprawiedliwienie grabieży, mordów, wyzysku, i zagłuszenie sumień.
Ps:
To, że mam inne zdanie, nie uznasz chyba za prześladuję Ciebie? :lol:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-07-17, 07:09   

Henryk napisał/a:
Bóg nie posługiwał się nigdy grzesznikami, aby realizować swój plan.

W tym sensie, że nie wydawał poleceń grzesznikom, aby oni z Jego woli czynili zło.
Przynajmniej ja nie pamiętam takich zapisów.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-07-17, 08:56   

Henryk napisał/a:

nike napisał/a:
Ja to myślę tak, że w niektórych wypadkach, Bóg posługuje się ludźmi niewierzącymi, dla wykonania jakiejś ważnej misji.
Czy posłużył się Hitlerem tego nie wiem, ale mógł w niektórym przypadku.
Żydzi kiedy Piłat chciał uwolnić Jezusa krzyczeli ŚMIERĆ JEGO NA NAS I NA DZIATKI NASZE i za to karę ponieśli.

Ja odmiennie uważam.
Bóg nie posługiwał się nigdy grzesznikami, aby realizować swój plan.


Bóg posłużył się CYRUSEM----Izajasz 44:28-------

Który mówię o Cyrusie: On moim pasterzem, wykona całkowicie moją wolę, i który mówię o Jeruzalemie: Będziesz odbudowane - a o świątyni: Będziesz na nowo założona.

Izajasz----45:1------

Tak rzekł Pan do swojego pomazańca Cyrusa, którego ująłem za jego prawicę, aby przed nim zdeptać narody i odpiąć pas na biodrach królów, aby przed nim otworzyć podwoje i aby bramy nie były zamknięte

Cyrus był potrzebny do zrealizowania planu Bożego i tak się stało.

Nabuchodonozor kim był ? a wypełniał Boski plan.

Jest wielu na przestrzeni wieków, takich wpływowych ludzi nie wierzących w Boga ze nieświadomie wypełniali Boski plan.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 727
Poziom: 24
HP: 67/1353
 5%
MP: 646/646
 100%
EXP: 29/68
 42%
Wysłany: 2022-07-17, 09:59   

nike napisał/a:
Henryk napisał/a:

nike napisał/a:
Ja to myślę tak, że w niektórych wypadkach, Bóg posługuje się ludźmi niewierzącymi, dla wykonania jakiejś ważnej misji.
Czy posłużył się Hitlerem tego nie wiem, ale mógł w niektórym przypadku.
Żydzi kiedy Piłat chciał uwolnić Jezusa krzyczeli ŚMIERĆ JEGO NA NAS I NA DZIATKI NASZE i za to karę ponieśli.

Ja odmiennie uważam.
Bóg nie posługiwał się nigdy grzesznikami, aby realizować swój plan.


Bóg posłużył się CYRUSEM----Izajasz 44:28-------

Który mówię o Cyrusie: On moim pasterzem, wykona całkowicie moją wolę, i który mówię o Jeruzalemie: Będziesz odbudowane - a o świątyni: Będziesz na nowo założona.

Izajasz----45:1------

Tak rzekł Pan do swojego pomazańca Cyrusa, którego ująłem za jego prawicę, aby przed nim zdeptać narody i odpiąć pas na biodrach królów, aby przed nim otworzyć podwoje i aby bramy nie były zamknięte

Cyrus był potrzebny do zrealizowania planu Bożego i tak się stało.

Nabuchodonozor kim był ? a wypełniał Boski plan.

Jest wielu na przestrzeni wieków, takich wpływowych ludzi nie wierzących w Boga ze nieświadomie wypełniali Boski plan.

Ty piszesz o władcy tego świata, który wydawał polecenia zamordu i haosu.
Bóg objawił się światu przez swojego Syna Jezusa.
Prędzej ludzie żyli w całkowitej duchowej ciemności i wykonywali polecenia księcia tego świata, którym był szatan.
Nawet Jezusowi proponował, że da królestwa tego świata.
Światło zaświeciło w ciemności .
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-07-17, 12:24   

wybrana napisał/a:
Ty piszesz o władcy tego świata, który wydawał polecenia zamordu i haosu.
Bóg objawił się światu przez swojego Syna Jezusa.
Prędzej ludzie żyli w całkowitej duchowej ciemności i wykonywali polecenia księcia tego świata, którym był szatan.
Nawet Jezusowi proponował, że da królestwa tego świata.
Światło zaświeciło w ciemności .

Dlaczego piszesz NIEPRAWDĘ?
Przeczytaj dokładnie co ja napisałam, przeczytaj też teksty które zacytowałam i pomyśl.

Wybrana piszesz na około te same zdania i myślisz jak będziesz to samo pisać to będzie dobrze zrozumiane ?
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-07-17, 17:37   

nike napisał/a:
Jest wielu na przestrzeni wieków, takich wpływowych ludzi nie wierzących w Boga ze nieświadomie wypełniali Boski plan.

Właściwie to wszyscy jesteśmy grzesznikami i gdyby nie Okup, to Bóg nie znał by nas.
Bóg nie ma nic wspólnego z grzesznikami, żadna niesprawiedliwość nie może zbliżyć się do Niego!

Tu jednak masz rację, że wielu wykonywało Bożą wolę, nie zdając sobie z tego sprawy.
Zostali wykorzystani w tym celu, aby Boski plan był realizowany.
Jak nie przez nich, to przez kogoś innego.
Zawsze przypominam sobie werset: "Którym on rzekł: Powiadam wam, iż Jeśliby ci mil­czeli, kamienie wołać będą."Łk 19:40 WUJ 

Samo karanie Izraela w postaci popadania w niewolę, za jego nieposłuszeństwo, też było za pośrednictwem grzesznych władców.

Ucisk, w jakim żyjemy, wojny, niesprawiedliwości, kradzieże, wyzyski- to też realizacja Bożego Planu. Jacyś ludzie są za to odpowiedzialni, lecz nie czynią tego na polecenie Boże!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-07-17, 17:56   

Tak, zgadzam się, Bóg nikogo do niczego nie namawia, a plan Boży pięknie się wypełnia, i to jest CUDOWNE. :-D
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Krystian 
VIP
Chrystianin


Potwierdzenie wizualne: 1473
Pomógł: 795 razy
Wiek: 51
Dołączył: 12 Kwi 2013
Posty: 6626
Poziom: 56
HP: 2167/13546
 16%
MP: 5915/6468
 91%
EXP: 274/344
 79%
Wysłany: 2022-07-22, 14:14   

Henryk napisał/a:
W tym sensie, że nie wydawał poleceń grzesznikom, aby oni z Jego woli czynili zło.


Henryku Bóg posługiwał się grzesznikami i poganami, aby Jego plan wypełnić.
Nike słusznie to zauważyła.
_________________
Albowiem tak Bóg umiłował świat, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy, kto weń wierzy, nie zginął, ale miał żywot wieczny.
Jana 3:16
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13550
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 329/608
 54%
Wysłany: 2022-07-23, 19:07   

Tak, ale oni wykonują niektóre rzeczy NIEŚWIADOMIE.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 480 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 6956
Poziom: 57
HP: 2433/14317
 17%
MP: 5394/6836
 78%
EXP: 260/359
 72%
Wysłany: 2022-07-24, 06:17   

Krystian napisał/a:
Henryku Bóg posługiwał się grzesznikami i poganami, aby Jego plan wypełnić.
Nike słusznie to zauważyła.

Już to sobie wyjaśniliśmy. Pewnie umknęło Tobie to...
Bardziej trafnie byłoby użyć słowa "wykorzystywał" niż "posługiwał się".
Oni nie mieli pojęcia, że biorą udział w realizacji Bożego planu.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-07-24, 06:57   

Krystian napisał/a:
Henryk napisał/a:
W tym sensie, że nie wydawał poleceń grzesznikom, aby oni z Jego woli czynili zło.


Henryku Bóg posługiwał się grzesznikami i poganami, aby Jego plan wypełnić.

Jest to słuszna uwaga, gdyż jest wiele tekstów w Piśmie Świętym, to potwierdzających.
Przykładem jest Bileam, który przymuszony, świadomie wykonywał wolę Bożą. Także Cyrus. Ap. Paweł uznał poetów i proroków z narodów. Także o faraonie Neho jest napisane, że to, co mówił do Jozjasza, pochodziło od Boga.
Naród Żydowski nie był takim wyjątkowym, sam z siebie, lecz ze względu na obietnicę i przysięgę Bożą daną Abrahamowi i ze względu na uświęcenie swojego imenia, że jest święte.
Zatwardziali Żydzi myśleli, że Bóg się tylko z nimi liczy, a tak nigdy nie było, gdyż to, co czynił dla Izraela, to czynił z myślą o wszystkich narodach.
Słowa Apostoła Piotra z Dz. 10:34,35, świadczą o tym, że Bóg zawsze liczył się z dobrem narodów, a tylko zatwardziali Żydzi tego nie uznawali. On powiedział, że teraz poznaję, że Bóg nie ma względu na osoby. On nie powiedział, że Bóg nigdy wcześniej tak nie czynił, lecz to, że to on dopiero teraz to poznaje. Obecnie można dostrzec, że wielu myśli o Bogu i o sobie podobnie. Bóg jest z nami, a oni to tylko nieświadomie są wykorzystywani przez niego. (Rz. 11:7):

Rz. 2:14. Skoro bowiem poganie, którzy nie mają zakonu, z natury czynią to, co zakon nakazuje, są sami dla siebie zakonem, chociaż zakonu nie mają; (15) dowodzą też oni, że treść zakonu jest zapisana w ich sercach; wszak świadczy o tym sumienie ich oraz myśli, które nawzajem się oskarżają lub też biorą w obronę; (16) będzie to w dniu, kiedy według ewangelii mojej Bóg sądzić będzie ukryte sprawy ludzkie przez Jezusa Chrystusa. (BW

Z jego bowiem rodu jesteśmy Dz. 17:26-28; Efz. 3:14,15
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-07-24, 14:07   Wstecz przemawiał ten sam Jezus - czas przeszły dokonany.

Wstecz przemawiał ten sam Jezus - czas przeszły dokonany.

Pokoja napisał/a:
Henryk napisał/a:
J 20:21-23 KOW "A Jezus rzekł im ponownie: Pokój wam! Jak Ojciec mnie posłał, tak i ja was posyłam. (22) Mówiąc to tchnął na nich i rzekł im: Weźmijcie Ducha Świętego! (23) Którym odpuścicie grzechy, będą im odpuszczone; a którym zatrzymacie, będą im zatrzymane."

Dla mnie jest to bardzo intrygujący werset. Nigdy przedtem nie zastanawiałem się nad nim.
W niedzielę zmartwychwstania, wieczorem, ukazuje się po raz pierwszy uczniom.
Pisze o tym też Łukasz 24:36-40
Greka u Jana (20:23) podaje „Przyjmijcie Ducha Świętego!" jako czas przeszły dokonany, jako coś, co już nastąpiło, a było to na pięćdziesiąt dni przed zesłaniem ducha, gdy zgromadzonych było w sali około 120 osób.
Jeżeli obietnicę zapisaną u Mateusza możemy rozumieć jako zapowiedź czegoś przyszłego, to u Jana tekst na takie myślenie już nie pozwala
http://biblos.feen.pl/vie...&start=0#118332


J. 20:21. Wstecz przemawiał ten sam Jezus: Pokój wam; tak jak mnie posłał Ojciec, i ja was posyłam jako dar.
[KS]
Wstecz przemawiał ten sam Jezus - To wskazuje na przypomnienie sobie tego, co już się stało wcześniej. Ewangelie zostały w taki sposób napisane, aby dopiero po zmartwychwstaniu Pana Jezusa, czyli we właściwym czasie pojęcia zmysłami, ukazać to, co on uczynił, czy powiedział w czasie swojej 3,5 letniej działalności. Dotyczy to jednak tylko tej części, w której Apostołowie tego nie zrozumieli. Ujawnili to dopiero po jego zmartwychwstaniu, czyli wtedy, gdy to pojęli zmysłami. W ten sposób niewnikliwy czytelnik uważa, że to, co Pan Jezus faktycznie wcześniej powiedział, czy uczynił, to do niego, ulegającego złudzeniu, dociera, że to po raz pierwszy, stało się dopiero po jego zmartwychwstaniu. Niestety, ale to jest uleganie złudzeniu. Więcej jest takich tekstów.
http://biblos.feen.pl/vie...&start=0#118344
http://biblos.feen.pl/vie...&start=0#118386
http://biblos.feen.pl/vie...start=15#118407
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 720 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6182
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4648/6115
 76%
EXP: 160/330
 48%
Wysłany: 2022-07-24, 14:33   WNIKANIE W NAUCZANIE PANA JEZUSA, POWSTANIEM CHRYSTUSA

Treść Ewangelii Łukasza 24:1-53 na podstawie Konkordancji Stronga i komentarz:

WNIKANIE W NAUCZANIE PANA JEZUSA, POWSTANIEM CHRYSTUSA


Łuk. 24:1. A przygotowawszy wonności, bardzo rano pierwszego tygodnia, przyszły do grobu, niosąc także coś razem z tymi samymi;
pierwszego tygodnia
– pierwszy tygodnia to 18 Nisan, czyli Niedziela, co znaczy „nie działaj". Pan Jezus został ukrzyżowany 14 Nisana. 15 Nisana był uroczysty sabat (nadzwyczajny – ogłaszany), rozpoczynający siedmiodniowe święto Przaśników. 16 Nisana był zwykły dzień, w którym niewiasty, nakupiły wonności i przygotowały maści, Mar. 16:1; Łuk. 23:56. 17 Nisana był cotygodniowy sabat (zwyczajny - zwoływany). Tak więc rano 18 Nisana, skończył okres 3.5 doby od ukrzyżowania Pana Jezusa, a także trzy dni i trzy noce od zaniepokojenia serca świata rankiem 15 Nisana, Mat. 12:40; 28:62-66.
coś razem z tymi samymi – Były to przygotowane maści, Łuk. 23:56;

2) Ale znalazły kamień odtoczony od grobu.
3. A wszedłszy nie znalazły ciała Pana Jezusa.
4. Więc były w niepewności nadzwyczajnie, a w czasie tego, stało się: Oto
dwaj mężowie w lśniących szatach, stanęli blisko nich.
5. Pojawili się, a one, schyliły się twarzą ku ziemi, więc przemówili do nich: Dlaczego przestraszone, staracie się przeżywać według umarłego?
6. Nie jest w ten sposób, ale wstał; przypomnicie sobie w Galilei, w jaki sposób, jeszcze będąc, mówił wam,
dwaj mężowie w lśniących szatach
– W lśniących szatach to mogli być znakomici członkowie Sanhedrynu, którzy w takie się ubierali, czyli Nikodem i Józef z Arymatei, którzy chowali ciało Pana Jezusa w grobie. W J. 12:37-43 jest napisane, że byli oni uczniami Pana Jezusa, ale nie ujawniali swojej wiary, gdyż bardziej umiłowali chwałę ludzką niż chwałę Bożą. Co do nich to jest napisane w Kol. 2:18, aby się nie poniżać przez oddawanie czci takim Posłańcom, którzy okazali przejaw wiary i uczynili, to do czego zostali pobudzeni. Zadaniem ich jest strzeżenie porządku ustanowionego przez ludzi, Kol. 2:23, dlatego gdzie w zgromadzeniach poza Chrystusowymi jest wymagane nakrywanie głów przez niewiasty, to powinny je nakrywać, gdyż nie pozwoliliby im nauczać.
staracie się przeżywać według umarłego – Jest to sugestywne pytanie, wskazujące na to, że niewiasty, jakby pogodziły się z ostatecznym odejściem Pana Jezusa i zakończeniem jego działalności;

7. Mówili, dlaczego było konieczne: Syna człowieczego, wydać do rąk ludzi błądzących i ukrzyżować, a trzeciego dnia wzbudzić.
8. Więc przypomniały sobie jego słowa.
9. A powróciwszy od grobu, oznajmiły to wszystko onym jedenastu i wszystkim pozostałym.
10. A były: Maria Magdalena i Joanna i Maria Jakubowa i pozostałe razem z nimi, które to powiedziały Apostołom.
Mówili, dlaczego było konieczne
– Jest to nawiązanie do wypowiedzi arcykapłana Kajfasza, który przekonywał członków Rady Sanhedrynu, aby jeden człowiek umarł za naród miejscowy i w diasporze, J. 11:47-53;

11. A twarzą w twarz, słowa ich, okazały się im podobnie jak brednie, więc nie wierzyli im.
12. Ale Piotr pobiegł do grobu, a nachyliwszy się, widział: Leżały płócienne bandaże, więc był pełnym podziwu. Rozeszło się: Stało się! Ze względu na to, sami nawzajem brali początek,
Ze względu na to, sami nawzajem brali początek
– Pan Jezus mówił do Ap. Piotra, aby gdy się nawróci, utwierdzał braci swoich. To jego doświadczenie, wskazuje, że nastąpił w nim ten zapowiedziany przełom, dlatego od niego, zaczęli brać początek działalności bez obecności Pana Jezusa w ciele, choć obecnego/żyjącego w nich według wiary;

13. A oto tego samego dnia dwóch było z dala od nich; szli do obwodu miasta, którego nazwa Emaus; był oddalony sześćdziesiąt stadionów poza Jeruzalem.
14. A oni nawzajem, przemawiali do kogoś w obecności; to wszystko, wydarzyło się nadzwyczajnie.
15. I to w czasie tego przemawiania do kogoś, powstał ten sam Jezus; więc zbliżyli się, zebrać się mu i wspólnie z kimś badać.
16. Nie zwrócili uwagi na niego, zaś jego, opanowali oczami.
dwóch było z dala od nich
– Należeli oni do wątpiących w powstanie w duchu Chrystusa, Mat. 28:17; J. 20:25
sześćdziesiąt stadionów - 60x190 = 11 400 m/ ok. 12 km poza Jeruzalem.
nawzajem, przemawiali do kogoś w obecności – To nie był Pan Jezus, lecz inny Posłaniec niż ten, który nieoczekiwanie, pojawił się niewiastom przy grobie. Mógł to być Gamaliel (a po zmianie imienia, Ananiasz, Dz. 9:10-17; 22:12), Dz. 5:34; 22:3. Zabiegał on o zjednoczenie uczniów po doznanym ciosie, czyli z powodu ukrzyżowania Pana Jezusa;
powstał ten sam Jezus – Powstał już nie jako osoba, która za życia była podziwiana oczami (którzy może chętnie słuchali by o jedzeniu wspólnie „kremowek”, czy o „pływaniu kajakiem”, J. 6:26,27; 12:20,21), lecz jako ktoś, kto nauczał z mocą i jest godny, aby zainteresować się tym, czego nauczał, co czynił i w jakim celu. Pod wpływem tego uświadomienia, postanowili zgromadzać się dla jego nauki i ją badać. W tym znaczeniu powstał Pan Jezus;

17. A przemawiał ze względu na nich: Dlaczego jesteście posępni? A nowiny, które wymieniacie, nawzajem w obecności, chodzą wokoło?
18. A jeden, którego imię Kleofas, odpowiadając mu, przemówił: Ty mieszkając w Jeruzalem, więc sam nie dowiedziałeś się w czasie? To w te dni ten sam pojawił się!
19. A on, przemówił: Który? A oni mu przemówili odnośnie Jezusa Nazareńskiego, który był potężnym prorokiem, mężem działania i w mowie, wobec Boga i całego ludu;
20. Lecz tak jak go, wydali arcykapłani i nasi przełożeni, skazali na śmierć i ukrzyżowali go.
21. A my spodziewaliśmy się, że: On jest; ma nastąpić, Izraela uwolnienie za okupem; ale dziś właśnie, minął trzeci dzień; istotnie temu, powstaliśmy z powodu wszystkich.
A nowiny, które wymieniacie, nawzajem w obecności, chodzą wokoło?
– jest to, jakby sugestia, aby rozgłaszać tą nowinę;
Ty mieszkając w Jeruzalem – Posłaniec ten był im znany, jako mieszkający w Jeruzalem;
Minął trzeci dzień – Minął trzeci, a więc nie ok. dwa dni lecz był to już czwarty dzień licząc od ukrzyżowania;
istotnie temu, powstaliśmy z powodu wszystkich – Powstali dla udziału w odrodzeniu Izraela, czyli dla uwolnieniu go za okupem. Tak więc spodziewając się odrodzenia królestwa Izraela, powstali, aby pójść za Panem Jezusem, dla dobra wszystkich;

22. Lecz i jakieś niewiasty z naszych, zdumiewały nas; były przy porannym grobie;
23. A nie znalazłszy ciała jego, przybyły powiedzieć, widzenie Posłańców, którzy powiedzieli: On żyje, a zjawił się w widzeniu.
24. I odeszli jacyś z naszych do grobu i znaleźli tak, jak i niewiasty przemawiały; ale samego nie widzieli.
widzenie Posłańców, którzy powiedzieli: On żyje, a zjawił się w widzeniu
– To oznacza, że był to inny Posłaniec z Sanhedrynu (Gamaliel/Ananiasz), poza tymi którzy ukazali się niewiastom;

25. Więc on przemówił do nich: O nierozumni i leniwi, ku wierzeniu sercem! Wszystko to powiedzieli prorocy!
26. Czyż nie musiał przeto, Chrystus przybyć i cierpieć, dla chwały swojej?
27. Więc zrobił początek z powodu Mojżesza, a przez wszystkich proroków, sam wykładał wszystkim one Pisma, te o sobie samym.
musiał przeto, Chrystus
- Posłaniec nie powiedział, czyż nie MUSIAŁEM cierpieć, dla chwały, lecz odniósł się do Chrystusa, jako do trzeciej osoby, tzn. czyż nie MUSIAŁ.
Czyż nie musiał przeto, Chrystus – pytanie prawidłowe;
Czyż nie musiałem przeto, Chrystus – pytanie wadliwe;
zrobił początek z powodu Mojżesza – Mojżesz powiedział, że z braci, synów Izraela, powstanie prorok taki jak on, czyli jako osoba zbiorowa (duchowa), Dz. 3:22-26;
sam wykładał wszystkim – Pan Jezus za swojego życia, wykładał różne pisma, które spełniły się na nim samym. Wiele z nich, wypowiedział w przypowieściach, Mat. 13:34,35

28. I zbliżyli się do obwodu miasta, gdzie szli, a on upozorował, iść dalej.
29. Więc go zmusili, mówiąc: Zatrzymaj się razem z nami, gdyż jest ku wieczorowi, i to dzień zniża się. Więc wszedł, aby zatrzymać się razem z nimi.
30. Więc razem przy nich, on zajął miejsce przy stole: Powstał, wziąwszy chleb, błogosławił, a łamiąc dał im.
(31) Pojawił się z powodu nich, a oni zwrócili uwagę na niego, więc otworzył i ukryte oczy ich.
on upozorował, iść dalej
– Posłaniec miał za zadanie, rozbudzić ich wyobraźnię, aby zainteresować ich tym, czego nauczał Pan Jezus, a nie jego sposobem bycia, gdy był w ciele. Nikt nie byłby w stanie w tym mu dorównać. Cel osiągnął, ponieważ pragnęli kontynuować rozmowę/badanie nauk pana Jezusa i dlatego pragnęli go zaprosić do domu, i tak też się stało;
otworzył i ukryte oczy ich – Duchowy sposób pojmowania nauczania i działalności Pana Jezusa;

32. Także przemawiali nawzajem w obecności; czyż nie płonęły serca nasze gdy był, gdy nam mówił i przez doktryny, nam Pisma wyjaśniał?
przemawiali nawzajem w obecności
– Przemawiali z posłańcem, który wzbudził w nich zainteresowane nauczaniem Pana Jezusa
czyż nie płonęły serca nasze gdy […] nam Pisma wyjaśniał – To wzajemnie wyznawali sobie Posłaniec i dwaj uczniowie Pana Jezusa, że ten miał na nich takie oddziaływanie, nauczając;

33. A wstawszy tej samej godziny, wrócili się do Jeruzalem i znaleźli zgromadzonych onych jedenastu i tych razem z nimi,
34. Mówiących: Że Pan wstał prawdziwie i zjawił się w widzeniu Szymonowi.
35. A oni opowiedzieli, w jaki sposób poznali go przez doktryny i przez łamanie chleba.
poznali go przez doktryny i przez łamanie chleba – W Łuk. 24:16 jest napisane, że nie zwrócili uwagi na istotny cel jego pojawienia się, nauczania i działania, a postrzegali go cieleśnie, oczami podziwiania [color=blue] „Nie zwrócili uwagi na niego, zaś jego, opanowali oczami”
, 2Kor. 5:16;

36. A on, mówił: Istotnie ten sam Jezus, stanowiący środek w czasie był postawionym sam; mówił on: Pokój wam!
37. A byliście przerażonymi; pojawił się, byliście widzami przestraszonymi, uważanym był za ducha.
38. Więc przemówił on: Dlaczego jesteście wstrząśnięci w sercach? Z jakiego powodu zastanawianie się, wstępuje na serca wasze?
(39) Nie dostrzegacie, po co ja sam istnieje? Doświadczacie mnie, szukacie po omacku, ponieważ macie za coś ciało kości, moje ręce, moje nogi; pojmiecie mnie, w miarę tego jak posiadacie ducha.
(40) To sami przemawialiście: I to, pokazują ręce i nogi.
A on, mówił
– Dwaj uczniowie odnoszą się do tego Posłańca, z którym rozmawiali w drodze i w domu. To on im uświadamiał w jaki sposób nauczał Pan Jezus i o czym w odniesieniu do misji Chrystusa;
w czasie był postawionym sam – Po pierwsze sam rozpoczął publiczną służbę Bogu i ludziom. A gdy już miał Apostołów, to też pozostał sam, gdy wysłał ich na odrębną służbę po uwięzieniu Jana Chrzciciela;
był uważanym za ducha – Stało się to wtedy, gdy nagle zjawił się Apostołom na morzu;
mówił on: Pokój wam – Napisane jest, jakby pierwszy raz nastąpiło to na Morzu Galilejskim w czasie burzy, gdy Apostołowie byli sami bez Pana Jezusa, Mar. 6:50; J. 6:20. Później gdy już on mówił im o swoim odejściu przez śmierć, wyraźnie powiedział: Pokój mój zostawiam Wam. Nie jak świat daje. Ja Wam daje. Niech się nie lęka serce wasze, J. 14:27. W J. 20:19, powiedzieli: Sami mówmy: Pokój Wam. W Łuk. 24:36 też jest wyrażony zamysł, aby w tym naśladować Pana Jezusa w kontynuacji jego dzieła, dla wszystkich, czy to wśród wierzących z Żydów, czy z narodów, 2Kor. 5:16-21.
pojawił się, byliśmy widzami przestraszonymi – Nastąpiło to na Morzu Galilejskim w czasie burzy, gdy Apostołowie byli sami bez Pana Jezusa. Musiał on pozostać sam odprawić lud, gdyż ten razem z Apostołami, już rok wcześniej chciał go obwołać królem. Z tego powodu, później;
uważanym był za ducha - pojawił się nieoczekiwanie, gdy Apostołowie czuli się zagrożeni utonięciem z powodu tej nawałnicy na morzu. Uważali go z omam (Ducha)
Tak więc takie wydarzenia, jak:
- spanie Pana Jezusa na łodzi, gdy się przeprawiali za morze do Genezareńczyków;
- wysłanie Apostołów do służby w celu głoszenia Ewangelii Królestwa Bożego;
- nieoczekiwane pojawienie się Pana Jezusa, gdy Apostołowie czuli się zagrożeni utonięciem z powodu nawałnicy na morzu,
miały na celu, ukazanie duchowej obecności Pana Jezusa w szczególnych sytuacjach, gdy jeszcze w ciele, pełnił służbę na ziemi. Jego zmartwychwstanie, także ujawniło się im w przywróceniu tego rodzaju więzi duchowej, chociaż nie przebywał już na ziemi;
Nie dostrzegacie, po co ja sam istnieje? – W ten sposób Pan Jezus, pobudzał Apostołów do tego, aby dążyli do poznania celu jego misji, a nie ograniczali się do podziwiania oczami;
Doświadczacie mnie, szukacie po omacku – Nawałnica na morzu, stała się w nocy, więc wtedy z strachu, dosłownie mogli szukać Pana Jezusa po omacku, nie tak jak wtedy, gdy spał z tyłu w łodzi w czasie przeprawy do Genezareńczyków. Jednak potrzebę takiego szukania go mogli odczuć w czasie odrębnej służby, do której ich wysłał. Przykładem może być zdarzenie, gdy inni uczniowie nie byli w stanie uzdrowić epileptyka, Mat. 17:14-21. Szukanie po omacku, wynikało z faktu, że Apostołowie nadal czuli się zależni, gdyż odczuwali potrzebę jego cielesnej obecności, a Pana Jezusa nie było z nimi, nawet jako śpiącego w tyle łodzi;
„macie za coś ciało kości, moje ręce, moje nogi” – Dotyczy to cielesnego postrzegania Pana Jezusa w sposobie bycia, a nie o rozumienie celu jego misji;
pojmiecie mnie, w miarę tego jak posiadacie (pojmujecie) ducha – Znaczy to, że Ducha Świętego Boga Ojca już otrzymali od Pana Jezusa, gdy ten wysyłał ich do odrębnej służby. Jednak wtedy określone to zostało, jako danie im mocy, ale faktycznie, odnosiło się to do tegoż Ducha;
To sami przemawialiście: I to, pokazują ręce i nogi – Gdy powrócili z odrębnej służby, to Pan Jezus wziął ich na osobność, aby odpoczęli, ale szło za nimi bardzo dużo ludzi, więc nadal musieli pracować przy nakarmieniu 5 000 osób (mężczyzn wraz z niewiastami i z dziećmi). O ich zmęczeniu, świadczyły ich ręce i nogi, ale nadal pomagali, a po tym jeszcze musieli się zmagać z nawałnicą na morzu. To, że się nie zniechęcili, mogła sprawić tylko moc Ducha Świętego Boga Ojca, którą już posiadali;

41) Z radości, sami jeszcze nie wierzyliście; podziwialiście, ale sami przemówiliście: Mamy tutaj, coś jadalnego.
(42) A sami kolejno, podaliście rybę pieczoną,
(43) Sami pojęliście zmysłami, więc jedliście, twarzą w twarz.
sami przemówiliście: Mamy tutaj, coś jadalnego
– Posłaniec w myśli, wrócił ich do wcześniejszego doznania radości z pełnienia odrębnej służby. Tą radość wyznawali sobie, gdy po zakończeniu służby dnia, zeszli się na wspólny posiłek nad morzem;

44. Zaś w ten sposób, przemawiał słowami, które szczególnie on, mówił do mnie, do was, będąc jeszcze z wami, że: Musi spełnić się wszystko, napisane w zakonie Mojżeszowym, prorokach, psalmach.
on, mówił do mnie, do was
– Posłaniec tym samym przyznaje, że był potajemnym uczniem Pana Jezusa. Mógł to więc być Gamaliel, lub Nikodem, którzy obaj i Józef z Arymatei, należeli do Rady Sanhedrynu
Musi spełnić się wszystko - Musi się spełnić wszystko, czyli nie tylko to, co dotyczy Głowy, ale i jego Ciała (Zboru = Eklezja);

45. Będąc świadomym Pism, wyjaśniał on wtedy sposób myślenia.
46. Przemówił on:
Tak napisano: Tak musi Chrystus cierpieć, a trzeciego dnia spośród umarłych powstać;
47. Więc dla imienia jego, ogłaszajcie zmianę usposobienia, odpuszczenie grzechów, względem wszystkich narodów; zróbcie początek z dala od Jeruzalem.
48. Wy świadkami tego.
49. A ja wysłałem was, według wezwania Ojca mego, a wy przebywając wśród obywateli; dotychczas nie przywdzialiście wzniosłości z powodu przejawów mocy boskiej.
a trzeciego dnia spośród umarłych powstać
– Tak to rozumiano na podstawie badania Pism, że Chrystus jako jedna osoba musiał cierpieć i oddać życie, a następnie powstać w wielu, wywodzących się spośród umarłych – wiele członków, jedno ciało to Chrystus w duchu, Dopiero później Pan Jezus ujawnił uczniom swoim, że odnosi to do siebie;
zróbcie początek z dala od Jeruzalem – Uczniowie wysłani przez Pana Jezusa Chrystusa, mieli przygotowywać Żydów, którzy uwierzą w niego, do tego, aby byli gotowi przebaczyć wszystkim z narodów, którzy podobnie w niego uwierzą. Ap. Piotr miał takie doświadczenie z Korneliuszem;
Wy świadkami tego – Pan Jezus stwierdził, że Apostołowie i inni uczniowie są świadkami tego, że tak jest napisane w Pismach, które czytano w każdy sabat;
ja wysłałem was, według wezwania Ojca mego – Wezwanie, które od Ojca otrzymał Pan Jezus, następnie przekazał Apostołom, gdy wysłał ich do odrębnej służby, dla głoszenia Ewangelii Królestwa, a także i innym siedemdziesięciu uczniom. Zmartwychwstanie w nich Chrystusa, przejawiało się tym, że na nowo zrozumieli duchowość tego wezwania Ojca w odniesieniu do zrobienia, jakby nowego początku, czyli bez Pana Jezusa, gdy był obecny między nimi w ciele. Jakby nowy początek, z dala od Jeruzalem, został uczyniony w Antiochii, Dz. 11:19-26; 13:1-3;

50. A wywiódł ich aż do Betanii; ponadto podniósłszy ręce swoje, błogosławił ich.
51. Więc w czasie, pojawił się błogosławić; rozeszli się z nim, więc ich względem nieba, zabrał do góry.
52. A oni, zawrócili do Jeruzalem, mu złożyć hołd wśród radości wielkiej.
53. Więc byli pośród wszystkich w świątyni, wielbiąc Boga.
A wywiódł ich aż do Betanii
– To zdarzenie nie miało miejsca na siedem dni przed Pięćdziesiątnicą, lecz przed odprawieniem ich do odrębnej służby po uwięzieniu Jana Chrzciciela. Wskazuje to, że Apostołowie do odrębnej misji, zostali wysłani z Betanii, w której w czasie wieczerzy, na cztery dni przed Paschą (10 Nisana) Pan Jezus został namaszczony na śmierć, J. 12:1-8;
w czasie, pojawił się błogosławić – W czasie wysłania Apostołów do odrębnej misji była wielka potrzeba przewodnictwa, dla tych, którzy podążali za Janem Chrzcicielem, ale on został uwięziony i skazany. Żniwo wielkie nastało, gdyż stali się jak owce bez pasterza, Mat. 9:36-38;
ich względem nieba, zabrał do góry – Pan Jezus trzech uczniów zabrał na górę swego przemienienia, aby zrozumieli, że to, czego nauczał Mojżesz i to, co reformował Eliasz, zostało ujednolicone w jego nauczaniu, dlatego tylko jego należy słuchać, Mat. 17:5; Rz. 10:17
zawrócili do Jeruzalem, mu złożyć hołd – Wypełniło się to w czasie wjazdu Pana Jezusa do Jeruzalem i śpiewanie mu: Hosanna synowi Dawidowemu […], Mat. 21:9; Łuk. 19:38;
byli pośród wszystkich w świątyni – Był to jednak czas czterech dni (10-14 Nisana) po wjeździe Pana Jezusa do Jeruzalem.

Treść Ewangelii Łukasza 24:1-53 na podstawie BG i Konkordancji Stronga:

WNIKANIE W NAUCZANIE PANA JEZUSA, POWSTANIEM CHRYSTUSA


BIBLIA GDAŃSKA
Cytat:
Łuk. 24:1) A (1161) pierwszego (3391) dnia po (+) sabacie (4521) bardzo (901) rano (3722) przyszły (2064) do (1909) grobu (3418), niosąc (5342) rzeczy wonne (759), które były (+) nagotowały (2090) i (2532) niektóre (5100) inne (+) z (4862) niemi (846);
2) I (1161/z) znalazły (2147) kamień (3037) odwalony (617) od (575) grobu (3419).
3. A (2532) wszedłszy (1525) w grób (+), nie (3756) znalazły (2147) ciała (4983) Pana (2962) Jezusowego (2424).
4. I (2532) stało się (1096), gdy (1722/z) się dlatego (4012_5127) zatrwożyły (1280), że (2532/z) oto (2400) dwaj (1417) mężowie (435) stanęli przy (2186) nich (846) w (1722) szatach (2067) świetnych (797).
5. A (1161) gdy (+) się one (846) bały (1719_1096) i (2532) schyliły (2827) twarz (4383) swoję (+) ku (1519) ziemi (1093), rzekli (2036) do (4314) nich (846): Cóż (5101) szukacie (2212) żyjącego (2198/z) między (3326) umarłymi (3498)?
6. Nie (3756) maszci (2076/z) go (+) tu (5602), ale (235) wstał (1453): wspomnijcie (3415), jako (5613) wam (5213) powiadał (2980), gdy (+) jeszcze (2089) był (5607) w (1722) Galilei (1056),
7. Mówiąc (3004): Iż (3754) Syn (5207) człowieczy (444) musi (1163) być wydany (3860) w (1519/z) ręce (5495) ludzi (444) grzesznych (268), i (2532) być ukrzyżowany (4717), a (2532) trzeciego (5154) dnia (2250) zmartwychwstać (450).
8. I (2532) wspomniały (3415) na (+) słowa (4487) jego (848).
9. A (2532) wróciwszy się (5290) od (575) grobu (3419), oznajmiły (518) to (5023) wszystko (3956) onym (3588) jedenastu (1733) i (2532) innym (3062) wszystkim (3956).
10. A (1161) była (2258) Maryja (3137) Magdalena (3094) i (2532) Joanna (2489), i (2532) Maryja (3137), matka (+) Jakóbowa (2385), i (2532) inne (3062) z (4862) niemi (846), które (3739) to (5023) powiadały (3004) Apostołom (652).
11. Ale (2532/z) się [1799/-] im (846) zdały (5316) jako (5616) plotki (3026/z) słowa (4487) ich (848), i (2532) nie wierzyli (569) im (846).
12. Tedy (1161/z) Piotr (4074) wstawszy (450), bieżał (5143) do (1909) grobu (3419), a (2532) nachyliwszy się (3879), ujrzał (991) same tylko (3441) prześcieradła (3608/z) leżące (2749), i (2532) odszedł (565), dziwując się (2296) sam u (4314/z) siebie (1438) temu (+), co (3588/z) się stało (1096).
13. A (2532) oto (2400) dwaj (1417) z (1537) nich (846) tegoż (846) dnia (2250) [2258/-] szli (4198) do (1519) miasteczka (2968), które (+) było (568) na (+) sześćdziesiąt (1835) stajan (4712) od (575) Jeruzalemu (2419), które (3739) zwano (3686) Emaus (1695).
14. A (2532) ci (846) rozmawiali (3656) z (4314) sobą (240) o (4012) tem (+) wszystkiem (3956), co (3588/z) się było (+) stało (4819).
15. I (2532) stało się (1096), gdy (1722/z_3588/-) oni (846) rozmawiali (3656) i (2532) wespół się pytali (4802), że (+) i (2532) Jezus (2424) przybliżywszy się (1448), szedł z (4848) nimi (846).
16. Ale (1161) oczy (3788) ich (848) były zatrzymane (2902), aby (+) go (846) nie (3361) poznali (1921).
17. I (1161/z) rzekł (2036) do (4314) nich (846): Cóż (5101) to za (+) rozmowy (3056), które (3739) macie (474) między (4314/z) sobą (240/z) idąc (4043), a (2532) jesteście (2075) smutni (4659)?
18. A (1161) odpowiadając (611) mu (+) jeden (1520), któremu (3739) było (+) imię (3686) Kleofas (2810), rzekł (2036) mu (846): Tyś (4771) sam (3441) przychodniem (3939) w (1722) Jeruzalemie (2419), a (2532) nie (3756) wiesz (1097), co (3588/z) się w (1722) niem (846) w (1722) tych (5025) dniach (2250) stało (1096)?
19. I (2532) rzekł (2036) im (846): Cóż (4169)? A (1161) oni (3588) mu (846) rzekli (2036): O (4012) Jezusie (2424) Nazareńskim (3480), który (3739) był (196) mąż (435) prorok (4395), mocny (1415) w (1722) uczynku (2041) i (2532) w (+) mowie (3056) przed (1726) Bogiem (2316) i (2532) wszystkim (3956) ludem (2992);
20. A (5037/z) jako (3704) go (846) wydali (3860) przedniejsi kapłani (749) i (2532) przełożeni (758) nasi (2257), aby (+) był skazany (2917) na (1519) śmierć (2288); i (2532) ukrzyżowali (4717) go (846).
21. A (1161) myśmy (2249) się spodziewali (1679), iż (3754) on (846) [2076/-] miał (3195) odkupić (3084) Izraela (2474); ale (235) teraz (1065/z) temu (5125) wszystkiemu (3956) dziś (2250) jest (71/z) trzeci (5154) dzień (2250), jako (575/z) się to (5023) stało (1096).
22. Lecz (235) i (2532) niewiasty (1135) niektóre (5100) z (1537) naszych (2257) przestraszyły (1839/z) nas (2248), które (+) raniuczko (3721) były (1096) u (1909/z) grobu (3419);
23. A (2532) nie (3361) znalazłszy (2147) ciała (4983) jego (848), przyszły (2064) powiadając (3004), iż (2532/z) widzenie (3701) Anielskie (32) widziały (3708), którzy (3739) powiadają (3004), iż (+) on (846) żyje (2198).
24. I (2532) chodzili (565) niektórzy (5100) z (4862) naszych (2254) do (1909) grobu (3419), i (2532) tak (3779) znaleźli (2147), jako (2531) i (2532) niewiasty (1135) powiadały (2036); ale (235) samego (846) nie (3756) widzieli (1492).
25. Tedy (2532/z) on (846) rzekł (2036) do (4314) nich (846): O (5599) głupi (453), a (2532) leniwego (1021) serca (2588) ku (1909) wierzeniu (4100) temu (+) wszystkiemu (3956), co (3739/z) powiedzieli (2980) prorocy (4396)!
26. Azaż nie (3780) musiał (1163) Chrystus (5547) tego (5023) cierpieć (3958) i (2532) wnijść (1525) do (1519) chwały (1391) swojej (848)?
27. A (2532) począwszy (756) od (575) Mojżesza (3475) i (2532) od (575) wszystkich (3956) proroków (4396), wykładał (1329) im (846) wszystkie (3956) one (3588) Pisma (1124), które (3588/z) o (4012) nim (1438/z) napisane były (+).
28. I (2532) przybliżył się (1448) ku (1519) miasteczku (2968), do którego (3757/z) szli (4198), a (2532) on (846) pokazywał (4364), jakoby miał (+) dalej (4208) iść (4198).
29. Ale (2532/z) go (846) oni (+) przymusili (3849), mówiąc (3004): Zostań (3306) z (3326) nami (2257), boć (3754) się (+) ma (2076/z) ku (4314) wieczorowi (2073), i (2532) już (+) się dzień (2250) nachylił (2827). I (2532) wszedł (1525), aby (2443) został (3306) z (4862) nimi (846).
30. I (2532) stało się (1096), gdy (1722/z) on (846) siedział z (3326) nimi (846) za stołem (2625), wziąwszy (2983) chleb (740), błogosławił (2127), a (2532) łamiąc (2806) podawał (1929) im (846).
(31) I (1161) otworzyły się (1272) oczy (3788) ich (846), i (2532) poznali (1921) go (846); ale (2532) on (846) zniknął (1096_855) z (575) oczu (+) ich (846).
32. I (2532) mówili (2036) między (4314) sobą (240): Izali serce (2588) nasze (2257) nie (3780) [2258/-] pałało (2545) w (1722/+) nas (+) (2254), gdy (5613) z (+) nami (2254) w (1722) drodze (3598) mówił (2980), i (2532) gdy (5613) nam (2254) Pisma (1124) otwierał (1272)?
33. A (2532) wstawszy (450) onejże (846) godziny (5610), wrócili się (5290) do (1519) Jeruzalemu (2419), i (2532) znaleźli (2147) zgromadzonych (4867) onych (3588) jedenaście (1733), i (2532) tych (3588), którzy (+) z (4862) nimi (846) byli (+),
34. Powiadających (3004): Iż (3754) wstał (1453) Pan (2962) prawdziwie (3689), i (2532) ukazał się (3700) Szymonowi (4613).
35. A (2532) oni (846) też (+) powiedzieli (1834), co (3588/z) się stało (+) w (1722) drodze (3598), i (2532) jako (5613) go (+) poznali (1097) w (1722) łamaniu (2800) chleba. (740)
36. A (1161) gdy (+) oni (846) to (5023) mówili (2980), stanął (2476) sam (846) Jezus (2424) w (1722) pośrodku (3319) nich (846), i (+) rzekł (3004) im (846): Pokój (1515) wam (5213)!
37. A (1161) oni (+) przelęknąwszy się (4422) i (+) przestraszeni (1719) będąc (1096), mniemali (1380), iż (+) ducha (4151) widzieli (2334).
38. I (2532) rzekł (2036) im (846): Czemuście (5101_2075) się zatrwożyli (5015), i (+) czemu (1302) myśli (1261) wstępują (305) do (1722/z) serc (2588) waszych (5216)?
(39) Oglądajcie (1492) ręce (5495) moje (3450) i (+) nogi (4228) nogi (4228), żemci (3754) ja (1473) jest (1510) on (846); dotykajcie się (1492) mnie (3165), a (+) obaczcie (5584); bo (3754) duch (4151) nie (3756) ma (2192) ciała (4561) ani (+) kości (3747), jako (2531) widzicie (2334), że (+) ja (1691/z) mam (2192).
(40) A (2532) to (5124) rzekłszy (2036), pokazał (1925) im (846) ręce (5495) i (2532) nogi (4228).
(41) Lecz (1161) gdy (+) oni (846) jeszcze (2089) nie wierzyli (569) od (575) radości (5479), ale (+) się dziwowali (2296), rzekł (2036) im (846): Macie (2192) tu (1759) co (5100) jeść (1034)?
(42) A (1161) oni (+) mu (846) podali (1929) sztukę (3313/z) ryby (2486) pieczonej (3702) i plastr miodu (+)
(43) A (2532) on (+) wziąwszy (2983), jadł (5315) przed (1799) nimi (846).
44. I (1161/z) rzekł (2036) do (4314) nich (846): Teć (3779) są (+) słowa (3056), którem (3739) mówił (2980) do (4314) was (5209), będąc (5607) jeszcze (2089) z (4862) wami (5213), iż (3754) się musi (1163) wypełnić (4137) wszystko (3956), co (+) napisano (1125) w (1722) zakonie (3551) Mojżeszowym (3475) i w (+) prorokach (4396), i w (+) psalmach (5568) o (4012) mnie (1700).
45. Tedy (5119) im (846) otworzył (1272) zmysł (3563), żeby (+) rozumieli (4920) Pisma (1124).
46. I (2532) rzekł (2036) im (846): Takci (3779) napisano (1125), i (+) tak (3779) musiał (1163) Chrystus (5547) cierpieć (3958), i (+) trzeciego (5154) dnia (2250) zmartwychwstać (1537_3498_450);
47. I (2532) aby (+) była kazana (2784) w (1909) imieniu (3686) jego (848) pokuta (3341/z) i (+) odpuszczenie (859) grzechów (266) między (1519/z) wszystkimi (3956) narody (1484), począwszy (756) od (575) Jeruzalemu (2419).
48. A (+) wy (5210) jesteście (+) (-2075) świadkami (3144) tego (5130).
49. A (2532) oto [2400/+] ja (1473) poślę (649/z) na (1909) was (5209) obietnicę (1860) Ojca (3962) mego (3450), a (11611) wy (5210) zostańcie (2523) w (1722) mieście (4172) Jeruzalemie (-2419/+), dokąd (2193) nie (3756) będziecie przyobleczeni (1746/z) mocą (1411) z (1537) wysokości (5311).
50. I (1161/z) wywiódł (1806) je (846) precz (+) aż (2193) do (4314) Betanii (963), a (+) podniósłszy (1869) ręce (5495) swoje (848) błogosławił (2127) im (846).
51. I (2532) stało się (1096), gdy (1722/z) im (846) błogosławił (2127), rozstał się (1339) z (575) nimi (846), i (2532) był niesiony w górę (399) do (1519) nieba (3772).
52. A (2532) oni (846) pokłoniwszy mu (846) się (4352), wrócili się (5290) do (1519) Jeruzalemu (2419) z (3326) radością (5479) wielką (3173).
53. I (2532) byli (2258) zawsze (1223_3956) w (1722) kościele (2411/z), chwaląc i (+) błogosławiąc (2127) Boga (2316). Amen (-281/+).


Objaśnienia: słowo dodane - (+)
słowo pominięte - (-) lub /-)
słowo zamienione - (…/z)

CD objaśnień do tłumaczenia tekstu Pisma Świętego na podstawie Konkordancji Stronga
http://biblos.feen.pl/vie...p=113815#114113
http://biblos.feen.pl/vie...start=30#116687

Na podst. K.S. do badania
Kod:
Łuk. 24:1) A (1161) przygotowawszy (2090) wonności (759) bardzo (901) rano (3722), pierwszego (3391) tygodnia (4521), przyszły (2064) do (1909) grobu (3418), niosąc (5342) także (2532) coś (5100) razem z (4862) tymi samymi (846);
2) Ale (1161) znalazły (2147) kamień (3037) odtoczony (617) od (575) grobu (3419).
3. A (2532) wszedłszy (1525) nie (3756) znalazły (2147) ciała (4983) Pana (2962) Jezusa (2424).
4. Więc (2532) były w niepewności (1280) nadzwyczajnie (4012), a (2532) w czasie (1722) tego (5127), stało się (1096): Oto (2400) dwaj (1417) mężowie (435) w (1722) lśniących (797) szatach (2067), stanęli blisko (2186) nich (846).
5. Pojawili się (1096), a (1161) one (846), schyliły się (2827) twarzą (4383) ku (1519) ziemi (1093), więc (2532) przemówili (2036) do (4314) nich (846): Dlaczego (5101) przestraszone (1719), staracie się (2212) przeżywać (2198) według (3326) umarłego (3498)?
6. Nie (3756) jest (2076) w ten sposób (5602), ale (235) wstał (1453); przypomnicie sobie (3415) w (1722) Galilei (1056), w jaki sposób (5613), jeszcze (2089) będąc (5607) mówił (2980) wam (5213),
7. Mówili (3004), dlaczego (3754) było konieczne (1163): Syna (5207) człowieczego (444), wydać (3860) do (1519) rąk (5495) ludzi (444) błądzących (268) i (2532) ukrzyżować (4717), a (2532) trzeciego (5154) dnia (2250) wzbudzić (450).
8. Więc (2532) przypomniały sobie (3415) jego (848) słowa (4487).
9. A (2532) powróciwszy (5290) od (575) grobu (3419), oznajmiły (518) to (5023) wszystko (3956) onym (3588) jedenastu (1733) i (2532) wszystkim (3956) pozostałym (3062).
10. A (1161) były (2258): Maria (3137) Magdalena (3094) i (2532) Joanna (2489) i (2532) Maria (3137) Jakubowa (2385), i (2532) pozostałe (3062) razem z (4862) nimi (846), które (3739) to (5023) powiedziały (3004) Apostołom (652).
11. A (2532) twarzą w twarz [1799], słowa (4487) ich (848), okazały się (5316) im (846) podobnie jak (5616) brednie (3026), więc (2532) nie wierzyli (569) im (846).
12. Ale (1161) Piotr (4074) pobiegł (5143) do (1909) grobu (3419), a (2532) nachyliwszy się (3879), widział (991): Leżały (2749) płócienne bandaże (3608), więc (2532) był pełnym podziwu (2296). Rozeszło się (565): Stało się (1096)! Ze względu na (4314) to (3588), sami (3441) nawzajem (1438) brali początek (450), 
13. A (2532) oto (2400) tego samego (846) dnia (2250) dwóch (1417) było [2258] z dala od (575) nich (846); szli (4198) do (1519) obwodu miasta (2968), którego (3739) nazwa (3686) Emaus (1695); było oddalone (568) sześćdziesiąt (1835) stadionów (4712) poza (1537) Jeruzalem (2419).
14. A (2532) oni (846) nawzajem (240), przemawiali do kogoś (3656) w obecności (4314); to (3588) wszystko (3956), wydarzyło się (4819) nadzwyczajnie (4012).
15. I to (2532) w czasie (1722) tego (3588) przemawiania do kogoś (3656), powstał (1096), ten sam (846) Jezus (2424); więc (2532) zbliżyli się (1448), zebrać się (4848) mu (846) i (2532) wspólnie z kimś badać (4802).
16. Nie (3361) zwrócili uwagi na (1921) niego (846), zaś (1161) jego (848), opanowali (2902) oczami (3788).
17. A (1161) przemawiał (2036) ze względu na (4314) nich (846): Dlaczego (5101) jesteście (2075) posępni (4659)? A (2532) nowiny (3056), które (3739) wymieniacie (474), nawzajem (240) w obecności (4314), chodzą wokoło (4043)?
18. A (1161) jeden (1520), którego (3739) imię (3686) Kleofas (2810), odpowiadając (611) mu (846), przemówił (2036): Ty (4771) mieszkając (3939) w (1722) Jeruzalem (2419), więc (2532) sam (3441) nie (3756) dowiedziałeś się (1097) w czasie (1722)? To (3588) w (1722) te (5025) dni (2250) ten sam (846) pojawił się (1096)!
19. A (2532) on (846), przemówił (2036): Który (4169)? A (1161) oni (3588) mu (846) przemówili (2036) odnośnie (4012) Jezusa (2424) Nazareńskiego (3480), który (3739) był (1096) potężnym (1415) prorokiem (4395), mężem (435) działania (2041) i (2532) w (1722) mowie (3056), wobec (1726) Boga (2316) i (2532) całego (3956) ludu (2992);
20. Lecz (5037) tak jak (3704) go (846), wydali (3860) arcykapłani (749) i (2532) nasi (2257) przełożeni (758), skazali (2917) na (1519) śmierć (2288) i (2532) ukrzyżowali (4717) go (846).
21. A (1161) my (2249) spodziewaliśmy się (1679), że (3754): On (846) jest [2076]; ma nastąpić (3195), Izraela (2474) uwolnienie za okupem (3084); ale (235) dziś (2250) właśnie (1065), minął (71) trzeci (5154) dzień (2250); istotnie (5023) temu (5125), powstaliśmy (1096) z powodu (575) wszystkich (3956). 
22. Lecz (235) i (2532) jakieś (5100) niewiasty (1135) z (1537) naszych (2257), zdumiewały (1839) nas (2248); były (1096) przy (1909) porannym (3721) grobie (3419);
23. A (2532) nie (3361) znalazłszy (2147) ciała (4983) jego (848), przybyły (2064) powiedzieć (3004), widzenie (3701) Posłańców (32), którzy (3739) powiedzieli (3004): On (846) żyje (2198), a (2532) zjawił się w widzeniu (3708).
24. I (2532) odeszli (565) jacyś (5100) z (4862) naszych (2254) do (1909) grobu (3419) i (2532) znaleźli (2147) tak (3779), jak (2531) i (2532) niewiasty (1135) przemawiały (2036); ale (235) samego (846) nie (3756) widzieli (1492).
25. Więc (2532) on (846) przemówił (2036) do (4314) nich (846): O (5599) nierozumni (453) i (2532) leniwi (1021), ku (1909) wierzeniu (4100) sercem (2588)! Wszystko (3956) to (3739) powiedzieli (2980) prorocy (4396)!
26. Czyż nie (3780) musiał (1163) przeto (5023), Chrystus (5547) przybyć (1525) i (2532) cierpieć (3958), dla (1519) chwały (1391) swojej (848)?
27. Więc (2532) zrobił początek (756) z powodu (575) Mojżesza (3475), a (2532) przez (575) wszystkich (3956) proroków (4396), sam (846) wykładał (1329) wszystkim (3956) one (3588) Pisma (1124), te (3588) o (4012) sobie samym (1438).
28. I (2532) zbliżyli się (1448) do (1519) obwodu miasta (2968), gdzie (3757) szli (4198), a (2532) on (846) upozorował (4364), iść (4198) dalej (4208).
29. Więc (2532) go (846) zmusili (3849), mówiąc (3004): Zatrzymaj się (3306) razem z (3326) nami (2257), gdyż (3754) jest (2076) ku (4314) wieczorowi (2073), i to (2532) dzień (2250) zniża się (2827). Więc (2532) wszedł (1525), aby (2443) zatrzymać się (3306) razem z (4862) nimi (846).
30. Więc (2532) razem (3326) przy (1722) nich (846), on (846) zajął miejsce przy stole (2625): Powstał (1096), wziąwszy (2983) chleb (740), błogosławił (2127), a (2532) łamiąc (2806) dał (1929) im (846).
(31) Pojawił się (1096) z powodu (575) nich (846), a (1161) oni (846) zwrócili uwagę na (1921) niego (846), więc (2532) otworzył (1272) i (2532) ukryte (855) oczy (3788) ich (846).
32. Także (2532) przemawialiśmy (2036) nawzajem (240) w obecności (4314); czyż nie (3780) płonęły (2545) serca (2588) nasze (2257) gdy (5613) był [2258], gdy (5613) nam (2254) mówił (2980) i (2532) przez (1722) doktryny (3598), nam (2254) Pisma (1124) wyjaśniał (1272)?
33. A (2532) wstawszy (450) tej samej (846) godziny (5610), wrócili się (5290) do (1519) Jeruzalem (2419) i (2532) znaleźli (2147) zgromadzonych (4867) onych (3588) jedenastu (1733) i (2532) tych (3588) razem z (4862) nimi (846),
34. Mówiących (3004): Że (3754) Pan (2962) wstał (1453) prawdziwie (3689) i (2532) zjawił się w widzeniu (3700) Szymonowi (4613).
35. A (2532) oni (3588) opowiedzieli (1834), w jaki sposób (5613) poznali (1097) go (846)  przez (1722) doktryny (3598) i (2532) przez (1722) łamanie (2800) chleba (740).
36. A (1161) on (846), mówił (2980): Istotnie (5023) ten sam (846) Jezus (2424), stanowiący środek (3319) w czasie (1722) był postawionym (2476) sam (846); mówił (3004) on (846): Pokój (1515) wam (5213)!
37. A (1161) byliście przerażonymi (4422); pojawił się (1096), byliście widzami (2334) przestraszonymi (1719), był uważanym za (1380) ducha (4151).
38. Więc (2532) przemówił (2036) on (846): Dlaczego (5101) jesteście (2075) wstrząśnięci (5015) w (1722) sercach (2588)? Z jakiego powodu (1302) zastanawianie się (1261) wstępuje na serca (305) wasze (5216)?
(39) Nie (3756) dostrzegacie (1492), po co (3754) ja (1473) sam (846) istnieje (1510)? Doświadczacie (1492) mnie (3165), szukacie po omacku (5584), ponieważ (3754) macie za coś (2192) ciało (4561) kości (3747), moje (3450) ręce (5495) moje (3450) nogi (4228); pojmiecie (2334) mnie (1691), w miarę tego jak (2531) posiadacie (2192) ducha (4151).
(40) To (5124) sami (846) przemawialiście (2036): I to (2532), pokazują (1925) ręce (5495) i (2532) nogi (4228).
(41) Z (575) radości (5479), sami (846) jeszcze (2089) nie wierzyliście (569); podziwialiście (2296), ale (1161) sami (846) przemówiliście (2036): Mamy (2192) tutaj (1759), coś (5100) jadalnego (1034).
42. A (1161) sami (846) kolejno (3313), podaliście (1929) rybę (2486) pieczoną (3702)
43. Sami (846) pojęliście zmysłami (2983), więc (2532) jedliście (5315), twarzą w twarz (1799).
44. Zaś (1161) w ten sposób (3779), przemawiał (2036) słowami (3056), które (3739) szczególnie (4012) on (846), mówił (2980) do (4314) mnie (1700), do (4314) was (5209), będąc (5607) jeszcze (2089) z (4862) wami (5213), że (3754): Musi (1163) spełnić się (4137) wszystko (3956), napisane (1125) w (1722) zakonie (3551) Mojżeszowym (3475), prorokach (4396), psalmach (5568).
45. Wtedy (5119) będąc świadomym (4920) Pism (1124), wyjaśniał (1272) on (846)  sposób myślenia (3563).
46. Przemówił (2036) on (846): Tak (3779) napisano (1125): Tak (3779) musi (1163) Chrystus (5547) cierpieć (3958), a (2532) trzeciego (5154) dnia (2250) spośród (1537) umarłych (3498) powstać (450);
47. Więc (2532) dla (1909) imienia (3686) jego (848), ogłaszajcie (2784) zmianę usposobienia (3341), odpuszczenie (859) grzechów (266), względem (1519) wszystkich (3956) narodów (1484); zróbcie początek (756) z dala od (575) Jeruzalem (2419).
48. Wy (5210) świadkami (3144) tego (5130).
49. A (2532) ja (1473) wysłałem (649) was (5209), według (1909) wezwania (1860) Ojca (3962) mego (3450), a (11611) wy (5210) przebywając (2523) wśród (1722) obywateli (4172); dotychczas (2193) nie (3756) przywdzialiście (1746) wzniosłości (5311) z powodu (1537) przejawów mocy boskiej (1411).
50. A (1161) wywiódł (1806) ich (846) aż do (2193) Betanii (963); ponadto (4314) podniósłszy (1869) ręce (5495) swoje (848), błogosławił (2127) ich (846).
51. Więc (2532) w czasie (1722), pojawił się (1096) błogosławić (2127); rozeszli się (1339) z (575) nim (846), więc (2532) ich (846) względem (1519) nieba (3772), zabrał do góry (399).
52. A (2532) oni (846), zawrócili (5290) do (1519) Jeruzalem (2419), mu (846) złożyć hołd (4352) wśród (3326) radości (5479) wielkiej (3173).
53. Więc (2532) byli (2258) pośród (1223) wszystkich (3956) w (1722) świątyni (2411), wielbiąc (2127) Boga (2316).
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2022-07-24, 14:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13