FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kościół a dziesięcina dawniej i dzisiaj ...
Autor Wiadomość
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4932
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 102/280
 36%
Wysłany: 2022-09-27, 17:52   Kościół a dziesięcina dawniej i dzisiaj ...

Kościół a dziesięcina dawniej i dzisiaj ...

Dziesięcina – Dziesięcina - podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie. Obowiązkowe, świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa. Obecnie praktyka składania dziesięciny obecną jest tylko w niektórych kościołach protestanckich. np u ADS jest dobrowolna (bo nie wyklucza się z kościoła za jej nie oddawanie )
,,Dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać"
(Mt.23:23).


Podstawy biblijne

Dziesięcina nawiązuje do opisanego w Biblii obowiązku przekazywania dziesiątej części plonów na określony cel. Biblia wymienia dwa rodzaje dziesięcin. Pierwszy to coroczna ofiara dla Pana (Pwt 14,22-27),
z której część była spożywana w pobliżu przybytku, a część ofiarowana lewitom, którzy w odróżnieniu od reszty Izraela nie otrzymali żadnej części Kanaanu w dziedzictwo.
Drugi rodzaj to dziesięcina wydzielana z plonów co trzy lata, dla zaspokojenia potrzeb lewitów, obcych przybyszów, sierot i wdów
(Pwt 14,28-29).
W średniowiecznej Europie uznawano, że ten obowiązek dotyczy także chrześcijan, zobowiązywanych do utrzymywania duchowieństwa.

Według Biblii Bóg jest właścicielem wszystkiego, co ludzie posiadają i czym dysponują
(Ps. 24,1; Agg. 2,8; Ps. 50,10-12).
Izraelici byli zobowiązani przykazaniem do oddawania Bogu siódmej części czasu
(Wj. 20,8-11),
dziesięcin corocznych i co trzyletnich oraz innych darów i ofiar
(Pwt. 16,16.17).
Przed ustanowieniem przymierza na górze Synaj Abraham złożył dobrowolną dziesięcinę Melchizedekowi ze swych łupów wojennych
(Rdz 14,20),
a Jakub zobowiązał się do oddawania dziesięciny Bogu że wszystkich jego darów
(Rdz 28,22).

Według niektórych interpretacji Jezus Chrystus potwierdził aktualność systemu dziesięcin
(Mat. 23,23).
Jednak np. apostoł Paweł
w 2. Liście do Koryntian (9,7)
zaleca dawanie datków w takiej kwocie, jaką zaleca sumienie – nie mniej i nie więcej:
"Każdy niech daje, tak jak sobie postanowił w sercu, nie z żalem albo z przymusu; gdyż ochotnego dawcę Bóg miłuje"

Listy apostołów nie wypowiadają się na temat faktu występowania systemu dziesięcin we wczesnym Kościele co jednak nie znaczy jednoznacznie że go nie było .
Niektórzy starają się udowodnić doktrynę o dziesięcinie na podstawie fragmentu
z Listu do Hebrajczyków 7:1-9,
gdzie przypomniana jest historia starotestamentowa o ofiarowaniu dziesięciny Melchizedekowi przez Abrahama.
Urywek ten został jednak poświęcony przez autora Listu do Hebrajczyków nie jako zachęta do dawania dziesięcin, lecz jako dowód na wieczne kapłaństwo Jezusa.

Dziesięcina, danina stała uiszczana przez ludność Kościołowi katolickiemu w wysokości 1/10 plonów, później ryczałtem; rozpowszechniona we wszystkich krajach katolickich, zanikła w związku z rozdziałem Kościoła od państwa (XIX w.).
W Polsce dziesięcinę płacił pierwotnie książę jako 1/10 dochodów skarbowych, od XI w. ściągana od ludności; od XIII w. ustaliła się dziesięcina snopową (co dziesiąty snop na polu), wypierana, mimo protestów Kościoła, przez dziesięcinę małdratową lub pieniężną (określona ilość zboża lub pieniędzy z łana); szlachta płaciła dziesięcinę swobodną, tzn. wybranej przez siebie instytucji kościelnej; nieuiszczanie dziesięciny groziło ekskomuniką, było jednak wśród szlachty dość powszechne i stanowiło przedmiot ostrych sporów i zatargów, zwłaszcza w okresie reformacji; na ziemiach polskich zniesiona w 2. połowie XIX w.


Dziesięcina - podatek religijny w judaizmie i chrześcijaństwie.
Obowiązkowe, świadczenie pieniężne lub rzeczowe w postaci dziesiątej części swojego dochodu na rzecz Kościoła, przeznaczone głównie na rzecz utrzymania duchowieństwa.
Obecnie praktyka składania dziesięciny obecną jest tylko w niektórych kościołach protestanckich. np u ADS jest dobrowolna (bo nie wyklucza się z kościoła za jej nie oddawanie )
,,Dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać"
(Mt.23:23).

Słownik Religii wyd PIN .

K ADS ...

Jesteśmy szafarzami dóbr Boga, obdarzonymi przez Niego czasem i możliwościami, uzdolnieniami i dobrami materialnymi, błogosławieństwami ziemi i jej zasobów.
Jesteśmy wobec Niego odpowiedzialni za właściwe używanie tego wszystkiego.
Boże prawo własności uznajemy przez wierna Jemu i bliźnim służbę, i poprzez oddawanie dziesięcin i składanie darów dla zwiastowania Jego Ewangelii, jak również wsparcia i rozwoju Jego Kościoła.
Szafarstwo jest przywilejem, danym nam przez Boga, abyśmy wzrastali w miłości i zwyciężyli nad egoizmem i chciwością.
Szafarz cieszy się z błogosławieństw, które otrzymują inni dzięki jego wierności.

Prawo zborowe ...

Składanie darów jest całkowicie dobrowolnie a wie o nich tylko skarbnik i nie można sprawdzać wysokości darów wiernego ani wykluczać że zboru np za niepłacenie dziesięciny a pastor może tylko mówić wiernym o potrzebach zboru ...


1 Mojz. 1,26-28; 2,15; 1 Kron. 29,14; Agg. 1,3-11; Mal. 3,8-12; Mat. 23,23; 2 Kor. 8,1-15, Rzym. 15,26.27.


Czego nauczał Chrystus o dziesięcinie? - Wiesław Szkopiński

https://youtu.be/86D6CL259KM

Kościół MA ZA MAŁO PIENIĘDZY? Żądają DZIESIĘCINY od wiernych ....

Arcybiskup Marek Jędraszewski znów szokuje. Tym razem powstrzymał się od obrażania ludzi, zażądał jednak pieniędzy. Bo brakuje mu na opłacenie rachunków.


https://www.rp.pl/kosciol...pieniedzy-kurii

Dziesięcina w XXI wieku ...

Wielokrotnie trafiłam na zdanie ,,portfel nawraca się ostatni".
To doświadczenie bliskie jest wielu osobom, które konkretnie zaprosiły Jezusa do swojego życia.
Łatwo było powiedzieć:
Panie, oddaje Ci WSZYSTKO! Ale kiedy to ,,wszystko" oznacza także: ,,oddaje Ci część moich pieniędzy", to deklaracja przestaje być wzniosłe brzmiącymi słowami, a staje się boleśnie rzeczywistą ...


https://www.googleadservi...DAMQ0Qx6BAgDEAE

Dziesięcina ratunek przed chciwością ...

Potrzebujemy dawać, aby nie wpaść w pułapkę chciwości i zazdrości; aby majątek, bogactwo i pieniądze nie stały się bożkiem ...


https://stacja7.pl/styl-zycia/dziesiecina-ratunek-przed-chciwoscia/

Dziesięcina a Judaizm ....

Pierwszy zapis o dziesięcinie w Biblii pojawia się w Rodzaju 14:20, gdzie Abraham dał dziesięcinę Melchizedekowi -Dziesięcina jest wyraźnie wymieniony w Księgach Kapłańska, Liczby i Księga Powtórzonego Prawa.
System dziesięciny został zorganizowany w cyklu siedmioletnim, siódmy rok odpowiadał Szemittah-cykl, w którym zrywano dziesięciny, a w co trzecim i szóstym roku tego cyklu Drugą dziesięcina zastąpiony Dziesięcina dla biednego człowieka.
Te dziesięciny były podobne do podatków dla ludu Izraela i były obowiązkowe, a nie opcjonalne.
Ta dziesięcina była rozdzielana lokalnie „w twoich bramach” (Powtórzonego Prawa 14:28) do obsługi Lewici i pomagać biednym.
Każdego roku, Bikkurim, Terumah, Ma'aser Rishon i Terumat Ma'aser zostały oddzielone od zboża, wina i oliwy
(Powtórzonego Prawa 14:22).
Początkowo przykazanie oddzielania dziesięciny od produkcji własnej było stosowane tylko wtedy, gdy cały naród izraelski osiedlił się w Ziemiach Izraela.
Powracający z Wygnania babilońskiego którzy przesiedlili kraj, byli mniejszością żydowską i chociaż nie byli zobowiązani do oddawania dziesięciny że swoich produktów, zobowiązali się do tego dobrowolnie, a praktyka ta stała się obowiązkowa dla wszystkich ...

Słownik Religii wyd PIN .

Islam - prawo wspólnoty muzułmańskiej do nadwyżki indywidualnego majątku wyznawcy islamu.
W państwach muzułmańskich jest to obowiązkowy podatek.
Zakat często oblicza się według rocznego współczynnika 2,5% całości posiadanego majątku, a środki są zwykle rozprowadzane wśród ubogich poza tym jeszcze płacą także obowiązkowy podatek zw. chums (chumus), wynoszący 1/5 dochodu rocznego (po odliczeniu wydatków osobistych), który dawniej wręczano duchownemu (na użytek jego i krewnych Mahometa);
np. w Iranie dysponuje nim wyłącznie duchowieństwo szyickie ....

Słownik Religii wyd PIN .

ps :

Uwaga ....

Kościoły czy inne wyznania dostawały pieniądze od państwa czy UE na swoją działalność bo uważam że to jest źle i szkodzi tak państwu jak religii gdyż łamie zasadę rozdziału kościoła od państwa bo kościoły i partie powinni utrzymywać tylko wierni i sympatycy ale trzeba pamiętać że według obecnego prawa władza musi traktować teoretycznie wszystkich jednakowo więc skoro według konkordatu III RP z KRK dotuje np KRK to musi dotować też i inne kościoły i wyznania uznawane przez państwo bo takie jest prawo w III RP i UE więc nawet dziś bardzo świecką Francja dopłaca do kościołów ....

Na chwilę obecną (stan na czerwiec 2022 roku) nie istnieje w Polsce coś takiego jak obowiązek płacenia podatku kościelnego ale w Polsce mamy fundusz kościelny ...

Podatek na kościół powstał poprzez tworzenie kościołów narodowych w krajach protestanckich.
Jakie koszty są pokrywane z tego podatku?
Między innymi utrzymanie kościołów, wynagrodzenie duchownych, a także działalność charytatywną i szkolno-wychowawczą, którą prowadzą kościoły i związki wyznaniowe.
Gdzie obowiązuje podatek na kościół?
W większości krajów, gdzie występuje podatek na kościół, podlega on częściowemu odliczeniu od podatku dochodowego.
Podatek na kościół występuje obecnie w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Danii, Belgii, Austrii i Finlandii.
Oprócz tego w Hiszpanii i we Włoszech 0,5 proc. podatku dochodowego jest przekazywane na wyznaczoną przez podatnika organizację pożytku publicznego lub jedno z zarejestrowanych wyznań ...

https://magazynprzedsiebiorcy.pl/podatek-koscielny


Fundusz Kościelny jest jedną z wyodrębnionych części budżetu państwa, która finansuje zarówno Kościół katolicki, jak i inne związki wyznaniowe posiadające uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej.
Co to jest Fundusz Kościelny i jak dokładnie wygląda finansowanie Kościoła w Polsce?


https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rekordowe-pieniadze-na-fundusz-koscielny/v0vxhl5
_________________
tom68
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14