FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Spowiedź.
Autor Wiadomość
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-05-01, 20:33   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:
[qu.
Wielu z nich młodych, wyposzczonych, bezczelnych, ze świadomością że bezkarni.


Wiesz coś na ten temat co ? :lol:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 482 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7186
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5387/7220
 74%
EXP: 131/373
 35%
Wysłany: 2023-05-02, 12:17   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:
Sakrament pokuty jedna nas z Kościołem. Grzech narusza lub zrywa wspólnotę braterską. Sakrament pokuty naprawia ją lub przywraca. W tym sensie nie tylko leczy on powracającego do komunii kościelnej, lecz także ożywia życie Kościoła, który cierpiał z powodu grzechów jednego ze swych członków. Grzesznik przywrócony do komunii świętych lub utwierdzony w niej, zostaje umocniony przez wymianę dóbr duchowych między wszystkimi pielgrzymującymi jeszcze żywymi członkami Ciała Chrystusa, a także tymi, którzy już doszli do ojczyzny niebieskiej.

1485 "Wieczorem owego pierwszego dnia... przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł (do Apostołów): 'Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane'" (J 20, 19. 22-23).

1486 Przebaczenie grzechów popełnionych po chrzcie jest udzielane przez osobny sakrament nazywany sakramentem nawrócenia, spowiedzi, pokuty lub pojednania.

1487 Ten, kto grzeszy, rani cześć i miłość Boga, a także własną godność człowieka powołanego do synostwa Bożego oraz narusza duchowe dobro Kościoła, którego każdy chrześcijanin powinien być żywym kamieniem.

1488 W świetle wiary nie ma większego zła niż grzech i nic innego nie powoduje gorszych skutków dla samych grzeszników, dla Kościoła i dla całego świata.

1489 Powrót do komunii z Bogiem, która została utracona przez grzech, rodzi się z łaski Boga pełnego miłosierdzia i troszczącego się o zbawienie ludzi. Trzeba prosić o ten cenny dar dla siebie i dla innych.

1490 Droga powrotu do Boga, nazywana nawróceniem i żalem, zakłada ból i odwrócenie się od popełnionych grzechów oraz mocne postanowienie niegrzeszenia w przyszłości. Nawrócenie dotyczy więc przeszłości i przyszłości. Źródłem nawrócenia jest nadzieja na miłosierdzie Boże.

1491 Sakrament pokuty składa się z trzech aktów penitenta oraz z rozgrzeszenia kapłana. Aktami penitenta są: żal za grzechy, spowiedź lub ujawnienie grzechów przed kapłanem oraz postanowienie wypełnienia zadośćuczynienia i czynów pokutnych.

1492 Żal za grzechy (nazywany także skruchą) powinien wypływać z motywów wynikających z wiary. Jeśli jego źródłem jest miłość do Boga, nazywamy go "doskonałym"; jeśli opiera się na innych motywach, nazywamy go "niedoskonałym".

1493 Kto chce dostąpić pojednania z Bogiem i z Kościołem, musi wyznać przed kapłanem wszystkie grzechy ciężkie, których jeszcze nie wyznawał, a które przypomniał sobie po starannym zbadaniu swego sumienia. Wyznawanie grzechów powszednich niej jest samo w sobie konieczne, niemniej jest przez Kościół żywo zalecane.

1494 Spowiednik zadaje penitentowi wypełnienie pewnych czynów "zadośćuczynienia" lub "pokuty", by wynagrodził szkody spowodowane przez grzech i postępował w sposób godny ucznia Chrystusa.

1495 Tylko kapłani, którzy zostali upoważnieni przez władzę kościelną do spowiadania, mogą przebaczać grzechy w imieniu Chrystusa.

1496 Skutki duchowe sakramentu pokuty są następujące:

- pojednanie z Bogiem, przez które penitent odzyskuje łaskę;
- pojednanie z Kościołem;
- darowanie kary wiecznej spowodowanej przez grzechy śmiertelne;
- darowanie, przynajmniej częściowe, kar doczesnych, będących skutkiem grzechu;
- pokój i pogoda sumienia oraz pociecha duchowa;
- wzrost sił duchowych do walki, jaką musi prowadzić chrześcijanin.

1497 Indywidualna i integralna spowiedź z grzechów ciężkich oraz rozgrzeszenie stanowią jedyny zwyczajny sposób pojednania się z Bogiem i Kościołem.

1498 Przez odpusty wierni mogą otrzymać dla siebie, a także dla dusz w czyśćcu, darowanie kar doczesnych, będących skutkiem grzechów. :)

Stek bezczelnych insynuacji i aspiracji zrównania się z Bogiem!
Tylko ktoś nie bojący się Boga, a co za tym idzie niewierzący, może takie przerażające słowa napisać!
A założenia były takie piękne:
Jk 5:16 UBG "Wyznawajcie sobie nawzajem upadki i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego."
Fedorowicz- uważasz, że Bóg wyposażył każdego księdza, biskupa, klechę. w moc odpuszczania grzechów?! :lol:
Taki ktoś czyni się równy Bogu!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-05-02, 13:28   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:
[quo]
Stek bezczelnych insynuacji i aspiracji zrównania się z Bogiem!
Tylko ktoś nie bojący się Boga, a co za tym idzie niewierzący, może takie przerażające słowa napisać!
A założenia były takie piękne:
Jk 5:16 UBG "Wyznawajcie sobie nawzajem upadki i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego."
Fedorowicz- uważasz, że Bóg wyposażył każdego księdza, biskupa, klechę. w moc odpuszczania grzechów?! :lol:
Taki ktoś czyni się równy Bogu!


Nie czyni Henryku..
Bo Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów” Jako Arcykapłan przekazał tę władzę Apostołom, których zapowiedzią w ST byli kapłani (Hbr 9:1, 6n., Mt 23:34).

Biblia mówi o Apostołach, że „będzie należało do nich kapłaństwo na mocy nieodwołalnego prawa” Wj 29:9.
Oni też otrzymali władzę odpuszczania grzechów:
„Dlatego i Ja przekazuję wam królestwo...” (Łk 22:29), „Którym odpuścicie grzechy są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” J 20:23.

Innym razem Chrystus nazwał ich „mędrcami i uczonymi” (Mt 23:34) i powiedział:
„Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” Mt 18:18.

Nie wszystkich Chrystus upoważnił do tego szczególnego dzieła. Jakub mówi: „Niech zbyt wielu z was nie uchodzi za nauczycieli...”
Jk 3:1;
Dlatego też początkowo Jezus wybrał Dwunastu do tej czynności. Mieli oni być „oddani posługiwaniu” (2Kor 4:1), „umacniając dusze uczniów, zachęcając do wytrwania w wierze” Dz 14:22.

Św. Paweł mówi, że sam Bóg przez Apostołów „udziela napomnień” i zlecił im „posługę jednania” 2Kor 5:18.
Wiąże się ona z odpuszczaniem grzechów
Choć może Ci się wydawać, że Jakub zachęca nas wszystkich abyśmy wyznawali sobie grzechy nawzajem to jednak ten fragment mówi tylko o chorych i prezbiterach, to znaczy starszych (Jk 5:14).

Widzisz więc sam, że to im wyznawano grzechy.
Jan pisząc: „Jeżeli wyznajemy nasze grzechy Bóg jako wierny i sprawiedliwy odpuści je nam...” (1J 1:9), ma na myśli nie tylko wyznawanie ich bezpośrednio Bogu On zna nasze serca bez tego wyznania, ale też i prezbiterom takim jak on .

W tym czasie bowiem „Przychodziło też wielu wierzących wyznając i ujawniając swoje uczynki” (Dz 19:18) przed Apostołami.

Przeanalizuj na spokojnie
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3416
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 25/213
 11%
Wysłany: 2023-05-02, 16:12   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:

Fedorowicz- uważasz, że Bóg wyposażył każdego księdza, biskupa, klechę. w moc odpuszczania grzechów?! :lol:
Taki ktoś czyni się równy Bogu!

To wcale nie znaczy, że duchowny jest równy Bogu. "A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane." J 20
Przychodzimy do spowiedzi, aby spotkać się nie z księdzem, lecz z miłosiernym Ojcem, aby Boża łaska w nas wniknęła. Z teologicznego punktu widzenia nie jest ważne, jaki ksiądz siedzi po drugiej stronie krat konfesjonału, czy nauka będzie długa czy krótka, banalna czy błyskotliwa. Przychodzimy pojednać się z Chrystusem oraz ze wspólnotą Kościoła, abyśmy mogli zacząć wszystko od nowa. Reszta jest sprawą drugorzędną.

Sakrament pojednania jest drugim ratunkiem po katastrofie. Katastrofą jest grzech, a pierwszym ratunkiem Chrystus. Ratunkiem nie jest ksiądz, ale właśnie sam Bóg. Spowiednik jest jedynie pośrednikiem.

O. Jan Andrzej Kłoczowski ujął to bardziej dosadnie: "Można dać rozgrzeszenie, ale w taki sposób, jakby się komuś dało w mordę”. Pewien spowiednik tak sugestywnie opowiadał mi o piekle, że miałem wrażenie, że tam się urodził. Pamiętam też spowiedzi, na których nie było żadnej nauki, a ja poczułem się zlekceważony. Teraz wiem, że to gorzkie lekarstwo Bóg zsyłał, gdyż pacjent tego potrzebował. Nic bowiem nie poskramia lepiej naszego „ego”, niż upokorzenia lub rozczarowania. Dominikański mistyk Eckhart bezlitośnie przecinał postawy roszczeniowe: „Jeśli coś wystarcza Bogu, bądź z tego zadowolony również i ty”. To, co jest, jest bowiem najlepszym nauczycielem. Upokorzenia to także najlepszy znak tego, że Pan Bóg nareszcie wysłuchał naszych modlitw. O wolność od siebie samego. Z egocentryka człowiek powoli staje się teocentrykiem, kimś nakierowanym na Boga. :lol:
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-05-02, 16:17   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:
[quo. Spowiednik jest jedynie pośrednikiem.

O:


Zaraz napisze Henio że jednym pośrednikiem jest Jezus :roll:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 482 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7186
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5387/7220
 74%
EXP: 131/373
 35%
Wysłany: 2023-05-02, 16:58   Re: Spowiedź.

Markerów napisał/a:
Zaraz napisze Henio że jednym pośrednikiem jest Jezus :roll:

Ależ skąd! Każdy klecha ma telefon do bozi i przekazuje tej bozi grzechy, a ta bozia natychmiast podaje ile zdrowasiek grzesznik musi odmówić!

To jest święta prawda! :lol:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-05-02, 17:45   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:
Markerów napisał/a:
Zaraz napisze Henio że jednym pośrednikiem jest Jezus :roll:

Ależ skąd! Każdy klecha ma telefon do bozi i przekazuje tej bozi grzechy, a ta bozia natychmiast podaje ile zdrowasiek grzesznik musi odmówić!

To jest święta prawda! :lol:

Nawet nie wiem jak bardzo musiał bym się starać to nie jestem w stanie Cię bardziej skompromitować niż czynią to twoje własne posty..
Pisz koniecznie więcej :lol:
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
Ostatnio zmieniony przez Markerów 2023-05-02, 17:45, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3416
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 25/213
 11%
Wysłany: 2023-05-05, 16:28   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:
Ależ skąd! Każdy klecha ma telefon do bozi i przekazuje tej bozi grzechy, a ta bozia natychmiast podaje ile zdrowasiek grzesznik musi odmówić!
To jest święta prawda! :lol:

A jak Pan Henryk inaczej wyobraża sobie wyznawanie grzechów ? Kumplowi przy kieliszku w knajpie ? :lol:
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 767
Poziom: 25
HP: 74/1490
 5%
MP: 711/711
 100%
EXP: 1/73
 1%
Wysłany: 2023-05-05, 19:23   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:
Ależ skąd! Każdy klecha ma telefon do bozi i przekazuje tej bozi grzechy, a ta bozia natychmiast podaje ile zdrowasiek grzesznik musi odmówić!
To jest święta prawda! :lol:

A jak Pan Henryk inaczej wyobraża sobie wyznawanie grzechów ? Kumplowi przy kieliszku w knajpie ? :lol:

A czemu takie destrukcyjne pytanie?
Czy Bóg nas nie słyszy?
W takim razie po co się modlić?
Bóg słyszy i można Bogu szczerze wyznać co uważamy, że zgrzeszyliśmy.
Można uznać, że żałujemy za swoje grzechy i ,że postanawiamy poprawę.
Również możemy zadośćuczynić osobie, którą skrzywdziliśmy i prosić ją o wybaczenie.
Bóg słyszy nasze szczere wyznania i ucho księdza nie jest Bogu potrzebne.
Do księdza można iść i poprosić o radę jak naprawić swój błąd.
To Bóg nam odpuszcza grzechy I zna zamysły naszego serca.
Człowiek człowiekowi niech przebacza.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3416
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 25/213
 11%
Wysłany: 2023-05-06, 05:49   Re: Spowiedź.

wybrana napisał/a:
A czemu takie destrukcyjne pytanie?
Czy Bóg nas nie słyszy?
W takim razie po co się modlić?
Bóg słyszy i można Bogu szczerze wyznać co uważamy, że zgrzeszyliśmy.
Można uznać, że żałujemy za swoje grzechy i ,że postanawiamy poprawę.
Również możemy zadośćuczynić osobie, którą skrzywdziliśmy i prosić ją o wybaczenie.
Bóg słyszy nasze szczere wyznania i ucho księdza nie jest Bogu potrzebne.
Do księdza można iść i poprosić o radę jak naprawić swój błąd.
To Bóg nam odpuszcza grzechy I zna zamysły naszego serca.
Człowiek człowiekowi niech przebacza.


"ucho księdza nie jest Bogu potrzebne"-A czemu takie destrukcyjne stwierdzenie? :)

"Po co się modlić?" Stajemy się mniej dostępni dla złego ducha, a bardziej dostępni dla Boga. Leczą się nasze zranienia. Rozwija się zmysł wiary. Poprawia się zdolność rozeznawania, między tym, co w danej sytuacji jest złe, dobre czy bardziej dobre.

Biblia mówi o odpuszczaniu grzechów przez ludzi i tak rozumie to Kościół Katolicki:

"Odpuszczają ci się twoje grzechy (...) A tłumy (...) wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom" Mt 9:5, 8 (W tych wersetach mowa jest o samym Panu Jezusie, ale jest też i o ludziach, którym on tę władzę przekazał później).

"I tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w Niebie" Mt 16:19.

"Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w Niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w Niebie" Mt 18:18.

"Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" J 20:23.

"Spowiadajcie się tedy jedni drugim grzechów waszych, i módlcie się jedni za drugimi, abyście byli zbawieni; albowiem wiele może ustawiczna prośba sprawiedliwego."
Jak.5:16 Ks.Wujek :)
 
     
wybrana
Zasłużony

Potwierdzenie wizualne: 3148
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 05 Sie 2020
Posty: 767
Poziom: 25
HP: 74/1490
 5%
MP: 711/711
 100%
EXP: 1/73
 1%
Wysłany: 2023-05-06, 08:41   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:

"ucho księdza nie jest Bogu potrzebne"-A czemu takie destrukcyjne stwierdzenie? :)

A dlaczego uważasz, że jest destrukcyjne?
Fedorowicz napisał/a:

"Po co się modlić?" Stajemy się mniej dostępni dla złego ducha, a bardziej dostępni dla Boga. Leczą się nasze zranienia. Rozwija się zmysł wiary. Poprawia się zdolność rozeznawania, między tym, co w danej sytuacji jest złe, dobre czy bardziej dobre.

Biblia mówi o odpuszczaniu grzechów przez ludzi i tak rozumie to Kościół Katolicki:

Ja zadałam pytanie po co się modlić? byś zrozumiał, że tak jak Bóg słyszy nasze modlitwy, tak również słyszy nasze wyznanie Mu grzechów i widzi naszą intencję i skruchę.
Biblia mówi o odpuszczeniu grzechów przez ludzi, bo my mamy sobie je wzajemnie odpuszczać.
Fedorowicz napisał/a:

"Odpuszczają ci się twoje grzechy (...) A tłumy (...) wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom" Mt 9:5, 8 (W tych wersetach mowa jest o samym Panu Jezusie, ale jest też i o ludziach, którym on tę władzę przekazał później).

"I tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego, cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w Niebie" Mt 16:19.

"Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w Niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w Niebie" Mt 18:18.

"Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" J 20:23.

"Spowiadajcie się tedy jedni drugim grzechów waszych, i módlcie się jedni za drugimi, abyście byli zbawieni; albowiem wiele może ustawiczna prośba sprawiedliwego."
Jak.5:16 Ks.Wujek :)

I wszystko się zgadza.
Mamy sobie wzajemnie wyznawać grzechy i prosić o ich przebaczenie. To znaczy, że jeżeli wobec kogoś czuję, że zawiniłam lub ten ktoś tak uważa, to przepraszamy i prosimy o wybaczenie. Również my powinniśmy wybaczać tym co wobec nas zawinili.
Jeżeli pragniemy, by Bóg nam odpuścił nasze winy, to i my musimy odpuszczać.

Książ wobec którego nie czujemy się winni, nie ma co nam odpuszczać.

Mat.16:19 mówi o krzewieniu wiary czyli po pozyskiwaniu wiernych dla Królestwa Niebieskiego.
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 482 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7186
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5387/7220
 74%
EXP: 131/373
 35%
Wysłany: 2023-05-06, 09:37   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:
A jak Pan Henryk inaczej wyobraża sobie wyznawanie grzechów ? Kumplowi przy kieliszku w knajpie ? :lol:

Wyobrażam sobie tak, jak uczy apostoł:
Jk 5:16 UBG "Wyznawajcie sobie nawzajem upadki i módlcie się jedni za drugich, abyście byli uzdrowieni. Wiele może usilna modlitwa sprawiedliwego."
Wyznawać swoje słabości współbraciom. Tym, których znamy, do których mamy zaufanie.
Oni swoimi modlitwami wspomogą moje starania stania się lepszym.
Nie jest to szeptanie obcemu człowiekowi na ucho wyimaginowanych grzechów typu: czy stosowałem antykoncepcję, czy miałem grzeszne myśli, czy jadłem mięso w piątek, etc…
Jeśli kogoś skrzywdziłem, to muszę po pierwsze tę krzywdę naprawić z nawiązką(!)- o ile jest to możliwe, potem prosić Pana o wybaczenie.
Nie może to odbywać się przy kieliszku w knajpie. Byłoby mi trudno, ponieważ nie bywam w takich przybytkach. Nie może to też być szeptanie moich grzechów do kogoś obcego schowanego w szafie.
Mt 6:12 KOW "I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom."
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3416
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 25/213
 11%
Wysłany: 2023-05-06, 10:15   Re: Spowiedź.

wybrana napisał/a:
I wszystko się zgadza. Mamy sobie wzajemnie wyznawać grzechy i prosić o ich przebaczenie. To znaczy, że jeżeli wobec kogoś czuję, że zawiniłam lub ten ktoś tak uważa, to przepraszamy i prosimy o wybaczenie. Również my powinniśmy wybaczać tym co wobec nas zawinili. Jeżeli pragniemy, by Bóg nam odpuścił nasze winy, to i my musimy odpuszczać.
Ksiądz wobec którego nie czujemy się winni, nie ma co nam odpuszczać.
Mat.16:19 mówi o krzewieniu wiary czyli po pozyskiwaniu wiernych dla Królestwa Niebieskiego.

Wszystko się zgadza za wyjątkiem wersetów o Sukcesji Apostolskiej. W pierwszym Liście św. Piotr zachęcając prezbiterów czyli starszych, by paśli stado we właściwy sposób, św. Piotr określa samego siebie jako synpresbýteros , czyli również starszy (5, 1). To sformułowanie zawiera pośrednio stwierdzenie zasady Sukcesji Apostolskiej: następujący po sobie pasterze są pasterzami tak jak on, są nimi razem z nim, pełnią wspólną posługę pasterzy Kościoła Jezusa Chrystusa, posługę, która przez nich trwa. Wynika z tego, ze nikt nie jest w Kościele pasterzem sam.
Pasterze są wpisani w Sukcesję Apostołów dzięki temu, że są we wspólnocie kolegium, które jest kontynuacją kolegium Apostołów. Wspólnota, "my" pasterzy należy do istoty bycia pasterzami, ponieważ owczarnia jest tylko jedna, to jedyny Kościół Jezusa Chrystusa. Z kolei Apostoł Paweł wyraził w 15-tym rozdziale Listu do Rzymian, że wie, iż jest "z urzędu" sługą Chrystusa Jezusa wobec pogan, sprawującym świętą czynność głoszenia Ewangelii Bożej po to, by poganie stali się ofiarą miłą Bogu, uświęconą Duchem Świętym" (15, 16). W tym wierszu Paweł używa słowa hierourgein — sprawujący posługę kapłańską, razem ze słowem leitourgós, liturgia: mówi on o liturgii w której świat ludzi powinien stać się adoracją Boga, ofiarą w Duchu Świętym.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-05-06, 10:16, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 482 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7186
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5387/7220
 74%
EXP: 131/373
 35%
Wysłany: 2023-05-06, 12:29   Re: Spowiedź.

Fedorowicz napisał/a:
Pasterze są wpisani w Sukcesję Apostołów dzięki temu, że są we wspólnocie kolegium, które jest kontynuacją kolegium Apostołów.

Jaką mam pewność, że jest to prawda?
A kto to „kolegium” wybiera? Przecież sami siebie wybierają!
Tamtych dostał Jezus od samego Ojca!
J 17:9 WSP "Modlę się za nich; nie za świat się modlę, ale za tych, których mi powierzyłeś, bo są twoją własnością."
Kontynuacja Apostołów? Dlaczego więc tak różnie nauczają niż apostołowie?
- Nadając sobie przywileje, o których nie śniło się samym apostołom?

To „kontynuowanie” nie zaginęło gdzieś „po drodze” w pomrokach dziejów nawet w rodzinie Borgiów, nawet przez kupiony urząd papieski, nawet przez dojście do władzy przemocą?! :-?
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3416
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 25/213
 11%
Wysłany: 2023-05-06, 17:51   Re: Spowiedź.

Henryk napisał/a:
.. nawet przez dojście do władzy przemocą?! :-?

Drogi Panie Henryku. Cywilizacja łacińska opiera się na pojęciu prawdy, które znakomicie i wnikliwie analizowali starożytni filozofowie greccy, a udoskonalili w sensie chrześcijańskim uczeni Ojcowie Kościoła. Przeciwnym zjawiskiem do świadomości prawdy jest pacyfizm. To lewicowe wmawianie naiwnym fałszu, że nie istnieją wrogowie, a jak się okaże że jednak istnieją, i zagrażają religii, narodowi, rodzinie, wolności i własności, to i tak "prawdziwy chrześcijanin" nie może uczestniczyć w wojnie, nawet obronnej którą nazywają "przemocą". Tej samej "przemocy" nie widzą jednak w buntach, krwawych rewolucjach, obozach zagłady, przymuszaniu do eksperymentów pseudonaukowych, zdradach państwa, terroryzmie, fałszowaniu historii, kłamstwach medialnych i dezinformacji na co dzień oraz wojnach światowych które sami wywołali.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-05-06, 17:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13