FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Bóg a człowiek - Garncarz i glina ...
Autor Wiadomość
Tomasz G 
VIP

Pomógł: 48 razy
Dołączył: 08 Kwi 2013
Posty: 4954
Poziom: 51
HP: 1219/10164
 12%
MP: 4853/4853
 100%
EXP: 124/280
 44%
Wysłany: 2023-06-29, 15:51   Bóg a człowiek - Garncarz i glina ...

Bóg a człowiek - Garncarz i glina - przeznaczenia i wolna wola ....

Prorok Jeremiasz opisuje sposób lepienia naczyń przez garncarza. Ten sposób stosowany jest na Wschodzie do dziś.


„Słowo, które Pan oznajmił Jeremiaszowi: Wstań i zejdź do domu garncarza; tam usłyszysz moje słowa. Zstąpiłem więc do domu garncarza, on zaś pracował właśnie przy kole. Jeżeli naczynie, które wyrabiał, uległo zniekształceniu, jak to się zdarza z gliną w ręku garncarza, wyrabiał z niego inne naczynie, jak tylko podobało się garncarzowi. Wtedy Pan skierował do mnie następujące słowo: Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? – wyrocznia Pana. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku” Jeremiasza 18, 1-6.1 Słowo, które Pan oznajmił Jeremiaszowi: 2 «Wstań i zejdź do domu garncarza; tam usłyszysz moje słowa». 3 Zstąpiłem więc do domu garncarza, on zaś pracował właśnie przy kole. 4 Jeżeli naczynie, które wyrabiał, uległo zniekształceniu, jak to się zdarza z gliną w ręku garncarza, wyrabiał z niego inne naczynie, jak tylko podobało się garncarzowi. 5 Wtedy Pan skierował do mnie następujące słowo: 6 «Czy nie mogę postąpić z wami, domu Izraela, jak ten garncarz? - wyrocznia Pana. Oto bowiem jak glina w ręku garncarza, tak jesteście wy, domu Izraela, w moim ręku.


Garncarz napędza koło pedałem i nabierając dłonią miękkiej gliny układa ją na kole i modeluje. Glina obraca się i pod dotykiem palców nabiera odpowiednich kształtów, staje się naczyniem. Jeśli naczynie nie udaje się, garncarz zgarnia glinę i wrzuca ją z powrotem do reszty materiału. Z wymieszanej gliny tworzy nowe narzędzia.

Prorok Jeremiasz, przyglądając się, jak garncarz wyrabia ręcznie naczynia, zaczyna rozumieć, że sam powinien poddać się modelowaniu; powinien pozwolić, aby kształtował go Boski garncarz.

Chociaż człowiek jest tylko gliną w ręku garncarza, nie zawsze chcą nią pozostać. Prorok Izajasz mówi: „Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: Co robisz? Albo jego dzieło powie mu: Niezdara!” Izajasz 45, 9.9 Biada temu, kto spiera się ze swoim twórcą, dzbanowi spomiędzy dzbanów glinianych!* Czyż powie glina temu, co ją kształtuje: «Co robisz?» albowiem jego dzieło powie mu: «Niezdara!»


Natomiast ap Paweł pisze w liście do Rzymian: „Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: Dlaczego mnie takim uczyniłeś? Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny?” Rzymian 9, 20-21.20 Człowiecze! Kimże ty jesteś, byś mógł się spierać z Bogiem? Czyż może naczynie gliniane zapytać tego, kto je ulepił: «Dlaczego mnie takim uczyniłeś?»* 21 Czyż garncarz nie ma mocy nad gliną i nie może z tej samej zaprawy zrobić jednego naczynia ozdobnego, drugiego zaś na użytek niezaszczytny?

Naczynie, jakim jest człowiek, ma dramatyczną moc przeciwstawić się temu, kto je modeluje. Człowiek może oprzeć się działaniu Boga, może wymknąć się z rąk garncarza, który go formuje, może powiedzieć Bogu: nie! Chociaż człowiek jest tylko gliną w ręku Boga, często chce zajmować miejsce garncarza. Nie godzi się na swoją rolę i miejsce, albo ma pretensje do Boga, że Go niewłaściwie ukształtował.


Apokryfy ST

Księga Mądrości

15 , 7 Bo i garncarz, ugniatając mozolnie miękką ziemię,
lepi każde [naczynie] do naszego użytku.
I z tej samej gliny ulepił
naczynia służące zarówno do celów szlachetnych,
jak do przeciwnych – wszystkie podobnie.
Jaki zaś będzie użytek jednego lub drugiego –
rozstrzyga garncarz.


Mądrość Syracha

13 Jak glina w ręce garncarza,
który ją kształtuje według swego upodobania,
tak ludzie są w ręku Tego, który ich stworzył,
i odda im według swego sądu.

BT

Zostaliśmy obdarzeni przez Boga — możliwością samodzielnego podejmowania decyzji nawet jeśli jest przeznaczenie którego jako ludzie wpełni nieznamy - zobaczmy, czego uczy Biblia.

Bóg stworzył ludzi na swój obraz Rodzaju 1:26 - 27.26 A wreszcie rzekł Bóg: «Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!» 27 Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz ...

W przeciwieństwie do zwierząt, które kierują się głównie instynktem, przypominamy Stwórcę pod względem zdolności do przejawiania takich cech, jak miłość i sprawiedliwość. I podobnie jak Bóg mamy wolną wolę.

Możemy w znacznej mierze wpływać na swoją przyszłość. Biblia zachęca, byśmy ‛wybrali życie, słuchając głosu Boga’, czyli przestrzegając Jego przykazań Powtórzonego Prawa 30:19, 20.
19 Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, 20 miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego; bo tu jest twoje życie i długie trwanie twego pobytu na ziemi, którą Pan poprzysiągł dać przodkom twoim: Abrahamowi, Izaakowi i Jakubowi.

Propozycja ta byłaby bezsensowna, a nawet okrutna, gdybyśmy nie mieli wolnej woli. Bóg nie wymusza na nas posłuszeństwa, tylko życzliwie nas uprasza: „O, gdybyś tylko zważał na moje przykazania! Wtedy twój pokój stałby się jak rzeka” Izajasza 48:18

Nasze sukcesy i porażki nie są zrządzeniem losu. Jeśli chcemy coś osiągnąć, musimy ciężko pracować. Biblia mówi: „Wszystko, co twoja ręka ma sposobność zrobić, rób całą swą mocą” Kaznodziei 9:10. Oznajmia też:„Plany pilnego z całą pewnością przynoszą korzyść” (Przysłów 21:5). Wolna wola to cenny dar od Boga, ponieważ pozwala nam kochać Go ‛całym sercem’ — z własnej chęci Mateusza 22:37.
37 On mu odpowiedział: «Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem .


Czy Bóg wszystkim kieruje?

Biblia uczy, że Bóg jest wszechmocny, to znaczy, że Jego mocy nikt ani nic nie ogranicza Hioba 37:23On jest Wszechmocny, nie możemy go doścignąć.
On jest wielki w potędze i sądzie i bogaty w sprawiedliwość.
Nie uciska nikogo.

Psalm 37 10 Jeszcze chwila, a nie będzie przestępcy;
spojrzysz na jego miejsce, a już go nie będzie.
11 Natomiast pokorni posiądą ziemię i będą się rozkoszować pełnym pokojem

BW

Co odczuwam, czując się gliną w ręku Boga? Czy chcę nią być? Czy odczuwam opór? Dlaczego? Czy pozwalam Bogu, by mnie modelował? Czy jestem wdzięczny za swe miejsce w życiu? Czy akceptuję relacje Bóg – człowiek? Czego nie akceptuję w Bogu, w innych, w otaczającej mnie rzeczywistości, w sobie?

Biblia uczy jest miejsce na przeznaczenie i wolną wole oraz wolny wybór każdego z nas w naszym życiu ....

WOLNI CHRZEŚCIJANIE - BIELSKO BIAŁA PL - 2017 r ...

PS : Poznaj swoją osobowość i dary duchowe Autor Alfred Palla

https://www.taniaksiazka....-p-1118307.html
_________________
tom68
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13