FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: nike
2023-09-13, 09:09
Aktualnie o Świętym Imieniu Boga
Autor Wiadomość
zainteresowany

Potwierdzenie wizualne: 7
Dołączył: 09 Sie 2023
Posty: 99
Poziom: 8
HP: 4/159
 3%
MP: 76/76
 100%
EXP: 18/19
 94%
Wysłany: 2023-08-09, 17:21   Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

Znanym faktem jest, że 29 czerwca 2008 r. kardynał Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga Wszechmogącego: Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan [hebr. Adonaj, gr. Kyrios, łac. Dominus].

Czy jego następca Franciszek I zmienił w tej kwestii zdanie ? Pytam dlatego, że 24 lutego 2017 r. poinformowano, że Franciszek przemawiając do delegacji izraelskiej ujawnił wydanie polecenia, by odtajnić Archiwa Watykańskie i rozpieczętować zestaw starożytnych zwojów, przechowywanych w Watykanie od 463 r. zawierających prawdziwe imię Boga przekazane Mojżeszowi w Księdze Wyjścia.
Franciszek powiedział słuchaczom podczas wydarzenia z okazji nowej edycji Tory, że jego decyzja o zniesieniu ponad tysiąca pięciuset lat tajemnicy była częściowo podyktowana potrzebą „większej przejrzystości” w Kościele katolickim. „Skandalem jest mówić jedno, a robić drugie” – oświadczył, po czym dodał, że Kościół „prowadzi podwójne życie”, utrzymując w tajemnicy imię Boże.

Sky News, które skomentowało te wypowiedzi wspomniało, że „Zwoje zostały odkryte przez Rzymian podczas oblężenia Jerozolimy i późniejszego zniszczenia Świątyni w 70 r. n.e. Minęły prawie cztery stulecia, zanim władze Rzymu przekazały kontrolę nad zwojami Kościołowi w 463 r. n.e.”
Ale od tamtego czasu Zwoje znalazły się w Archiwum Watykańskim, do którego prawie nikt nie miał dostępu. Natomiast w 463 r. „po przeprowadzeniu inspekcji papież Hilary [461-468] wydał dekret usuwający nawet wszelkie wzmianki o imieniu Bożym z oficjalnej literatury kościelnej”. Komentarz ten oczywiście usprawiedliwia działania Watykanu w tej kwestii. Ale powstaje pytanie:

Czy w takim razie decyzja Benedykta XVI dotycząca Imienia Bożego jest utrzymana, czy też to stanowisko uległo zmianie ?
Ostatnio zmieniony przez zainteresowany 2023-08-09, 17:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-08-09, 17:54   Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

zainteresowany napisał/a:
Znanym faktem jest, że 29 czerwca 2008 r. kardynał Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga Wszechmogącego: Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan [hebr. Adonaj, gr. Kyrios, łac. Dominus].

Czy jego następca Franciszek I zmienił w tej kwestii zdanie ? Pytam dlatego, że 24 lutego 2017 r. poinformowano, że Franciszek przemawiając do delegacji izraelskiej ujawnił wydanie polecenia, by odtajnić Archiwa Watykańskie i rozpieczętować zestaw starożytnych zwojów, przechowywanych w Watykanie od 463 r. zawierających prawdziwe imię Boga przekazane Mojżeszowi w Księdze Wyjścia.
Franciszek powiedział słuchaczom podczas wydarzenia z okazji nowej edycji Tory, że jego decyzja o zniesieniu ponad tysiąca pięciuset lat tajemnicy była częściowo podyktowana potrzebą „większej przejrzystości” w Kościele katolickim. „Skandalem jest mówić jedno, a robić drugie” – oświadczył, po czym dodał, że Kościół „prowadzi podwójne życie”, utrzymując w tajemnicy imię Boże.

Sky News, które skomentowało te wypowiedzi wspomniało, że „Zwoje zostały odkryte przez Rzymian podczas oblężenia Jerozolimy i późniejszego zniszczenia Świątyni w 70 r. n.e. Minęły prawie cztery stulecia, zanim władze Rzymu przekazały kontrolę nad zwojami Kościołowi w 463 r. n.e.”
Ale od tamtego czasu Zwoje znalazły się w Archiwum Watykańskim, do którego prawie nikt nie miał dostępu. Natomiast w 463 r. „po przeprowadzeniu inspekcji papież Hilary [461-468] wydał dekret usuwający nawet wszelkie wzmianki o imieniu Bożym z oficjalnej literatury kościelnej”. Komentarz ten oczywiście usprawiedliwia działania Watykanu w tej kwestii. Ale powstaje pytanie:

Czy w takim razie decyzja Benedykta XVI dotycząca Imienia Bożego jest utrzymana, czy też to stanowisko uległo zmianie ?

Imię Boże jest znane w postaci Świętego Tetragramu i występuje w Starym Testamencie ponad 6800 razy. Natomiast nieznana jest jego wymowa. Z tego powodu papież Benedykt wydał taką decyzję. Żadne starożytne zwoje nie zawierają wymowy Imienia Bożego- z wielu przyczyn.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-08-09, 18:50   

zainteresowany napisał/a:
Czy jego następca Franciszek I zmienił w tej kwestii zdanie ?

A po co miał zmieniać?
Dla chrześcijan Pan Jezus jest Bogiem, a nie Jehowa w odmianach dowolnych.
Żydzi mają YHWH, niewymowny tetragram, który przemilczają podczas czytania swoich świętych ksiąg lub mówią coś pośredniego między "Jałe a Jaałe".
Nam do niczego chyba to nie jest potrzebne, co najwyżej do darcia kotów na forum ;-)
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-08-09, 21:31   

[quote="Wiesława"]
zainteresowany napisał/a:
Czy jego następca Franciszek I zmienił w tej kwestii zdanie ?

Wiesława napisał/a:

A po co miał zmieniać?
Dla chrześcijan Pan Jezus jest Bogiem, a nie Jehowa w odmianach dowolnych.

Których chrześcijan?
Bóg najwyższy JHWH—jest całej ludzkości BOGIEM i w TYSIĄCLECIU każdy będzie musiał uznać BOGA JHWH, a jeżeli stanie się HIPOKRYTĄ zostanie unicestwiony i pamięć o takim cwaniaku zaginie.
Kto dał nam życie? Jak nie BÓG, jak można lekceważyć BOGA.? Jezus w każdej swojej modlitwie zwracał się do swojego OJCA , skoro był sam BOGIEM to czemu się do siebie nie modlił?
Wiesława napisał/a:

Żydzi mają YHWH, niewymowny tetragram, który przemilczają podczas czytania swoich świętych ksiąg lub mówią coś pośredniego między "Jałe a Jaałe".
Nam do niczego chyba to nie jest potrzebne, co najwyżej do darcia kotów na forum ;-)

Wiesiu dlaczego mówisz nie prawdę?
Żydzi mają tetragram, ale nie wymawiają----"Jałe a Jaałe". Tylko ADONAJ-----co dokładnie znaczy BÓG MÓJ. Najwyższy KAPŁAN w Dzień Pojednania--- kiedy prosił BOGA o błogosławieństwo na nowy rok który był przed nimi, podobno wypowiadał tetragram ze samogłoskami, ale to imię nie mogło za bardzo odbiegać od JAHWE, JEHOWA, a już na pewno nie
"Jałe a Jaałe" takie naśmiewania z BOGA są do czasu i smutne to jest.

A jeżeli chodzi o Papieża Franciszka, to ja nie wiem czy coś w tym temacie zmienił, czy nie. Chyba Franciszek, to za dużego głosu w kościele to nie ma.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-08-09, 22:37   

nike napisał/a:
"Jałe a Jaałe" takie naśmiewania z BOGA są do czasu i smutne to jest.

Ależ to ty bajki opowiadasz.
Poszukaj nawet w sieci, na filmikach gdzie żydzi wykładają o Torze. To stąd wiem, od Żydów, którzy chyba lepiej wiedzą jak mówią czytając swoje Pisma. Prawda? Czy ty wiesz lepiej od nich?
Jest taki cykl o kabale i tam też o tym mówią. Już nie przesadzaj z tym naśmiewaniem się z Boga.
Ja się z żadnego Boga nie naśmiewam. Nawet szanuję to, że inne narody mają prawo do własnych wyborów. BÓG jest jeden dla wszystkich, dla całej ludzkości. Żydzi znają go pod YHWH, inni BOGA - Źródło życia znają pod innym Imieniem. Najważniejsze jest, aby Boga uznawać, wyznawać i szanować w swoim osobistym życiu.
Wzorem Boga dla chrześcijan (pytasz : jakich chrześcijan; odpowiem - prawdziwych wyznawców Syna Boga, Jezusa Chrystusa) jest Jezus.
Nie wiem co ci nie pasuje i dlaczego oskarżasz mnie o kłamstwo.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-08-09, 22:56   

Wiesława napisał/a:
Nie wiem co ci nie pasuje i dlaczego oskarżasz mnie o kłamstwo.

A no dlatego,że ja już z tobą kiedyś pisałam ,że zależy z jakiej części świata Żyd wrócił do kraju, tak wypowiada to imie, wtedy też napisałam tobie ,że ja jestem Krystyna a we Włoszech Krystonella pamiętasz to na pewno, ale to "Jałe a Jaałe". to sama wiesz dobrze a znam twój stosunek do Boga JHWH, że to raczej ośmiesza Boga, w twoich ustach a nie, przynosi mu chwały.
I nie wypieraj się, bo to nie ma sensu.
Warto czasem zastanowić się w myśl do tekstu:-------
Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie.
Biblia Warszawska Gal 6:7
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-08-09, 23:10   

nike napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Nie wiem co ci nie pasuje i dlaczego oskarżasz mnie o kłamstwo.

A no dlatego,że ja już z tobą kiedyś pisałam ,że zależy z jakiej części świata Żyd wrócił do kraju, tak wypowiada to imie, wtedy też napisałam tobie ,że ja jestem Krystyna a we Włoszech Krystonella pamiętasz to na pewno, ale to "Jałe a Jaałe". to sama wiesz dobrze a znam twój stosunek do Boga JHWH, że to raczej ośmiesza Boga, w twoich ustach a nie, przynosi mu chwały.
I nie wypieraj się, bo to nie ma sensu.
Warto czasem zastanowić się w myśl do tekstu:-------
Nie błądźcie, Bóg się nie da z siebie naśmiewać; albowiem co człowiek sieje, to i żąć będzie.
Biblia Warszawska Gal 6:7
Skoro nie ma sensu to faktycznie nie ma. Zamykasz usta i koniec dyskusji.
PS.
Nie pamiętam takiej ropmowy. Za to pamiętam, że wiele razy także na równoległych forach różne osoby pisały o wymawianiu imienia jako Jałe i nikt rabanu nie robił.
Łatwo to poszukać, bo temat imienia na wielu forach co jakiś czas wypływa.
No ale niech będzie na twoim; ja się wyśmiewam z boga Jałe i zostanę za to srodze ukarana. OK.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-08-10, 07:13   

Widzę, ze ciekawa dyskusja się rozwinęła. :)

Wiesława napisał/a:
Dla chrześcijan Pan Jezus jest Bogiem, a nie Jehowa w odmianach dowolnych..

O właśnie, tak niektórzy myślą ale co wtedy z Bogiem Ojcem i Duchem Świętym ?

nike napisał/a:
Których chrześcijan? Bóg najwyższy JHWH—jest całej ludzkości BOGIEM i w TYSIĄCLECIU każdy będzie musiał uznać BOGA JHWH... Kto dał nam życie? Jak nie BÓG, jak można lekceważyć BOGA.? Jezus w każdej swojej modlitwie zwracał się do swojego OJCA , skoro był sam BOGIEM to czemu się do siebie nie modlił?

Ja też tak uważam, że Pan Jezus zwracał się do Boga Ojca, a we wzorcowej modlitwie nakazał uczniom aby modlili się do Boga Ojca: "Wy zatem tak się módlcie: Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje!" Mt 6.(Pan Jezus nie wymawia słowa HaSzem) Tłumaczenie, że Pan Jezus był wtedy w postaci ludzkiej i pominął swoją naturę boską jest naciągane i niezgodne z dogmatem wiary katolickiej o unii hipostatycznej: "Nie wolno więc rozdzielać Jezusa Chrystusa Boga od Jezusa Chrystusa człowieka."
Wiesława napisał/a:
Jest taki cykl o kabale i tam też o tym mówią..

Według kabalistów Święty Tetragram jest niewymawialnym Imieniem, od którego pochodzą inne określenia Boga. Służą one jako środek pomocny w osiągnięciu stanu mistycznego.
F. Bardon, Magiczno-kabalistyczne słowo Tetragram. Klucz do Prawdziwej Kabały.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-10, 07:17, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
zainteresowany

Potwierdzenie wizualne: 7
Dołączył: 09 Sie 2023
Posty: 99
Poziom: 8
HP: 4/159
 3%
MP: 76/76
 100%
EXP: 18/19
 94%
Wysłany: 2023-08-10, 08:02   

Witam ponownie ! z toczącej się dyskusji wnioskuję, że rozmówcy opierają się na przestarzałych informacjach jakich pełno w mainstreamie, które sieją tylko zamęt i nic nowego nie wnoszą. Badania nad tematyką dotyczącą Imienia Bożego posunęły się bardzo do przodu i nie jesteśmy w tej kwestii w beznadziejnej sytuacji jakby się to mogło komuś wydawać.

Wertując różne strony w internecie można np. w języku polskim natknąć się na bardzo interesujące artykuły o Imieniu Boga na stronie Biblia-odchwaszczona. Wystarczy to hasło wpisać w Google i wyskoczy owa strona i różne artykuły. W rubryce "Tagi" pod wpisem o Imieniu Wszechmocnego jest do pobrania darmowa książka o Imieniu Bożym (ponad 300 stron) uwzględniająca najnowsze badania biblistyczne, lingwistyczne i historyczne.

Na stronach zaś angielskich jest bardzo interesująca strona Nehemia's Wall - Nehemiasza Gordona ucznia Emanuela Tova, który tym zagadnieniom poświęcił swoje życie. Jest synem rabina i obronił pracę doktorską na Uniwersytecie w Jerozolimie. A Emanuel Tov (jeśli ktoś nie wie) jest izraelskim biblistą i językoznawcą, emerytowanym profesorem studiów biblijnych na Wydziale Biblistyki Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie i jest związany z badaniami naukowymi nad zwojami znad Morza Martwego od wielu dziesięcioleci, a od 1991 roku został mianowany redaktorem naczelnym projektu publikacji zwojów znad Morza Martwego.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-08-10, 08:08   

nike napisał/a:
[quo?
Żydzi mają tetragram, ale nie wymawiają----"Jałe a Jaałe". Tylko ADONAJ-----co dokładnie znaczy BÓG MÓJ. .


I dla tego właśnie Tomasz dał wyraz wiary mówiąc do Jezusa :
"Pan mój i Bóg mój!»
Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś
;-)
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-08-10, 08:28   

Fedorowicz napisał/a:
Tłumaczenie, że Pan Jezus był wtedy w postaci ludzkiej i pominął swoją naturę boską jest naciągane i niezgodne z dogmatem wiary katolickiej o unii hipostatycznej: "Nie wolno więc rozdzielać Jezusa Chrystusa Boga od Jezusa Chrystusa człowieka."

Już pisaliśmy o tym, że katolickie dogmaty tylko dlatego są dogmatami, ponieważ nie znajdują potwierdzenia w Słowie Bożym. :-D
Flp 2:6-7 BR "On to, istniejąc [od wieków] w postaci Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swej równości z Bogiem, (7) lecz [przeciwnie] wyzbył się wszystkiego, co Boskie, pojawił się w postaci sługi. Stał się podobnym do ludzi i - zgodnie z tym, czym był na zewnątrz - został uznany za człowieka."
Flp 2:7 TPNT " Ale ogołocił samego siebie, przyjął postać sługi, stając się podobny ludziom, a w zewnętrznej postaci został znaleziony jako człowiek;"
Jak ma się dogmat, do tych słów apostoła?
Można dodać słowa samego Jezusa:
J 17:4-8 STERN "Uwielbiłem Ciebie na ziemi, dokończając dzieło, które dałeś mi do wykonania. (5) Teraz, Ojcze, uwielbij mnie wraz z sobą. Daj mi tę samą chwałę, którą miałem u Ciebie, zanim powstał świat. (6) Objawiłem Twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata. Byli Twoi, dałeś ich mnie, i zachowali Twoje słowo. (7) Teraz wiedzą, że wszystko, co mi dałeś, jest od Ciebie, (8) bo słowa, które mi dałeś, ja dałem im, a oni je przyjęli. Oni naprawdę poznali, że przyszedłem od Ciebie, i zaufali, że Ty mnie posłałeś."

Cytat:
Według kabalistów Święty Tetragram jest niewymawialnym Imieniem, od którego pochodzą inne określenia Boga. Służą one jako środek pomocny w osiągnięciu stanu mistycznego.

Kabaliści mogą sobie wierzyć, że wraz z wypowiedzeniem imienia Boga osiągną jakiś wyższy stopień wtajemniczenia.
Nie w takie rzeczy ludzie wierzyli i wierzą …
Żydzi nie wymawiali imienia Boga z jedynego powodu: Szacunku do tego imienia.
To pierwsze słowa modlitwy: „Święć się Imię Twoje”- po nich dopiero następują nasze prośby.
Kopiści, gdy podczas przepisywania zwojów dochodzili do Imienia JHWH, przerywali pisanie, myli ręce i zmieniali pióro na nowe.
Natrafiając na Tetragram w tekście- czytali Go jako „Adonaj”, czyli Mój Pan. (W grece oddano to wyrazem Theos).
Dziś są tacy, co bez zażenowania nazywają się Jego świadkami, zohydziwszy światu Niewymawialne, Święte Imię.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
radek 
Zasłużony
I st. PSM


Potwierdzenie wizualne: 1000
Pomógł: 37 razy
Dołączył: 24 Lip 2021
Posty: 790
Poziom: 25
HP: 104/1490
 7%
MP: 711/711
 100%
EXP: 24/73
 32%
Wysłany: 2023-08-10, 08:50   Re: Aktualnie o Świętym Imieniu Boga

zainteresowany napisał/a:
Znanym faktem jest, że 29 czerwca 2008 r. kardynał Francis Arinze prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów działając na polecenie Benedykta XVI przekazał rozporządzenie biskupom całego świata, że występujące w różnych formach w mowie i piśmie imię Boga Wszechmogącego: Jahwe, Yahwe, Jahweh, Jawe, Yehowah - ma być odtąd zastępowane słowem Pan [hebr. Adonaj, gr. Kyrios, łac. Dominus].

Czy jego następca Franciszek I zmienił w tej kwestii zdanie ? Pytam dlatego, że 24 lutego 2017 r. poinformowano, że Franciszek przemawiając do delegacji izraelskiej ujawnił wydanie polecenia, by odtajnić Archiwa Watykańskie i rozpieczętować zestaw starożytnych zwojów, przechowywanych w Watykanie od 463 r. zawierających prawdziwe imię Boga przekazane Mojżeszowi w Księdze Wyjścia.


Solidnie sformułowana kwestia. Ja wobec świadomego używania imion jestem ostrożny, ponieważ uważam, że to sprawa intymna i staram się używać słów, wobec których mam wystarczająco skuteczną władzę. Idąc tym tropem nie czuję się tymbardziej godny używać imienia Bożego. Przecież jest tyle spraw, ktore trzeba najpierw załatwić. Niegodne używanie imienia na przykład w celu załatwienia jakiejś sprawy licząc na magiczną moc imienia, może być świętokractwem. Przychodzi mi na myśl pewna przypowieść w Ewangelii

A jak się wam wydaje? Pewien człowiek miał dwóch synów. Przystępując do pierwszego, rzekł: Synu, idź, pracuj dziś w winnicy. A on, odpowiadając, rzekł: Tak jest, panie! Ale nie poszedł. I przystępując do drugiego, powiedział tak samo. A on, odpowiadając, rzekł: Nie chcę, ale potem zastanowił się i poszedł. Który z tych dwóch wypełnił wolę ojcowską? Mówią: Ten drugi. Rzecze im Jezus: Zaprawdę powiadam wam, że celnicy i wszetecznice wyprzedzają was do Królestwa Bożego.
Ewangelia według św. Mateusza 21:28‭-‬31 BW1975
https://bible.com/pl/bible/3490/mat.21.28-31.BW1975
_________________
‭‭Ewangelia według św. Jana 3:21 BW1975‬‬
[21] Lecz kto postępuje zgodnie z prawdą, dąży do światłości, aby wyszło na jaw, że uczynki jego są dokonane w Bogu.
 
     
Markerów 
VIP
Mistrz


Potwierdzenie wizualne: 2012
Pomógł: 92 razy
Wiek: 38
Dołączył: 28 Gru 2017
Posty: 7077
Skąd: Tarnów
Poziom: 58
HP: 4536/15122
 30%
MP: 0/7220
 0%
EXP: 22/373
 5%
Wysłany: 2023-08-10, 08:52   

Henryk napisał/a:
Fedorowicz napisał/a:
Tłumaczenie, że Pan Jezus był wtedy w postaci ludzkiej i pominął swoją naturę boską jest naciągane i niezgodne z dogmatem wiary katolickiej o unii hipostatycznej: "Nie wolno więc rozdzielać Jezusa Chrystusa Boga od Jezusa Chrystusa człowieka."

Już pisaliśmy o tym, że katolickie dogmaty tylko dlatego są dogmatami, ponieważ nie znajdują potwierdzenia w Słowie Bożym. :-D
.


Akurat o Bóstwie Chrystusa cały NT mówi. Tylko ignorant tego nie dostrzega.
_________________
Mdr 3.1 A dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
i nie dosięgnie ich męka
Zdało się oczom głupich, że pomarli,
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338

Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-08-10, 09:19   

Henryk napisał/a:
Już pisaliśmy o tym, że katolickie dogmaty tylko dlatego są dogmatami, ponieważ nie znajdują potwierdzenia w Słowie Bożym. :-D
Flp 2:6-7 BR "On to, istniejąc [od wieków] w postaci Boga, nie uznał za stosowne korzystać ze swej równości z Bogiem, (7) lecz [przeciwnie] wyzbył się wszystkiego, co Boskie, pojawił się w postaci sługi. Stał się podobnym do ludzi i - zgodnie z tym, czym był na zewnątrz - został uznany za człowieka."
Flp 2:7 TPNT " Ale ogołocił samego siebie, przyjął postać sługi, stając się podobny ludziom, a w zewnętrznej postaci został znaleziony jako człowiek;"
Jak ma się dogmat, do tych słów apostoła?
Można dodać słowa samego Jezusa:
J 17:4-8 STERN "Uwielbiłem Ciebie na ziemi, dokończając dzieło, które dałeś mi do wykonania. (5) Teraz, Ojcze, uwielbij mnie wraz z sobą. Daj mi tę samą chwałę, którą miałem u Ciebie, zanim powstał świat. (6) Objawiłem Twoje imię ludziom, których mi dałeś ze świata. Byli Twoi, dałeś ich mnie, i zachowali Twoje słowo. (7) Teraz wiedzą, że wszystko, co mi dałeś, jest od Ciebie, (8) bo słowa, które mi dałeś, ja dałem im, a oni je przyjęli. Oni naprawdę poznali, że przyszedłem od Ciebie, i zaufali, że Ty mnie posłałeś."

Szanowny Pan Henryk chyba wbrew swojej woli podał powyżej argumenty, które są odpowiedzią na pytanie, dlaczego Pan Jezus nie nakazał modlić się do siebie. Ponieważ "nie uznał za stosowne korzystać ze swej równości z Bogiem". Czyli po pierwsze miał w Niebie i na Ziemi tą równość z Ojcem, a po drugie jako człowiek "wyzbył się wszystkiego, co Boskie" i "ogołocił samego siebie". Natomiast katolicki dogmat o unii hipostatycznej: "Nie wolno więc rozdzielać Jezusa Chrystusa Boga od Jezusa Chrystusa człowieka." dotyczy nas, a nie Pana Jezusa. Pan Jezus miał to prawo aby rozdzielić swoje natury, ale my nie mamy. W ten sposób powołując się na Ap. Pawła z listu do Filipian obalił Pan moje i Pani Nike twierdzenie, że Pan Jezus nie był Bogiem równym Ojcu. :cry:

Cytat:
Kabaliści mogą sobie wierzyć, że wraz z wypowiedzeniem imienia Boga osiągną jakiś wyższy stopień wtajemniczenia. Nie w takie rzeczy ludzie wierzyli i wierzą …Żydzi nie wymawiali imienia Boga z jedynego powodu: Szacunku do tego imienia.
To pierwsze słowa modlitwy: „Święć się Imię Twoje”- po nich dopiero następują nasze prośby. Kopiści, gdy podczas przepisywania zwojów dochodzili do Imienia JHWH, przerywali pisanie, myli ręce i zmieniali pióro na nowe. Natrafiając na Tetragram w tekście- czytali Go jako „Adonaj”, czyli Mój Pan. (W grece oddano to wyrazem Theos).

W czasach starożytnych pojęcie "szacunek" oznaczało po prostu strach. Żydzi bali się swego Boga, bo w Torze czytamy:
"Nie wolno ci przysięgać na Imię (Haszem), twojego B-ga, na próżno, bo B-g nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię na próżno".(podobnie: brać, wymawiać, używać, stosować itd.)
Jeśli się popełni to, czego nie wolno, B-g spowoduje, że:

"nie ujdzie karania"
"nie przepuści"
"pomści się"
"ześle karę"
"nie pozostawi bez kary"
"będzie się mścił"
"nie pozwoli, by pozostał bezkarny"
"nie wybaczy".

Jest to jedyne przykazanie, w którym B-g oświadcza, że jego naruszenie spotka się z nieuniknioną karą.
Tora Pardes Lauder
Lo tisa et-szem- Haszem Elohejka laszaw ki lo jenakeh Haszem et aszer-jisa et-szmo laszaw." - "Nie będziesz niósł Imienia B-żego w złej sprawie, bo nie oczyści B-g tego, kto niesie Jego Imię w złej sprawie". Szkody, którą czynią ludzie używający Imienia B-ga w złych sprawach, są kolosalne i skierowane zarówno przeciw ludziom jak i przeciw B-gu. Najpoważniejszym grzechem jest zbeszczeszczenie Imienia Boga i - według Rambama - metodą na wymazanie, odkupienie tego grzechu jest wyłącznie uświęcenie Imienia Boga. Jednak może być to już wtedy niemożliwe.

Cytat:
Dziś są tacy, co bez zażenowania nazywają się Jego świadkami, zohydziwszy światu Niewymawialne, Święte Imię.

Pan chyba za Świadkami nie przepada ? :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-08-10, 09:24, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-08-10, 09:47   

[quote="Fedorowicz"] Czyli po pierwsze miał w Niebie i na Ziemi tą równość z Ojcem, a po drugie jako człowiek "wyzbył się wszystkiego, co Boskie" i "ogołocił samego siebie".
Powtarzasz kłamstwa o tej "równości":
J 14:28 BP "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę, ale powrócę do was. Gdybyście miłowali Mnie, cieszylibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec jest większy ode Mnie."
J 12:49 UBG "Bo ja nie mówiłem sam od siebie, ale ten, który mnie posłał, Ojciec, on mi dał nakaz, co mam powiedzieć i co mówić."
J 8:42 UBG "Jezus im powiedział: Gdyby Bóg był waszym Ojcem, miłowalibyście mnie, gdyż ja od Boga wyszedłem i przyszedłem, a nie przyszedłem sam od siebie, ale on mnie posłał."
Cytat:
Pan chyba za Świadkami nie przepada ? :)
Nie przepadam za ubliżaniem Bogu, oraz za przekręcaniem Jego słów!
Choćby o rzekomej równości Jezusa z Ojcem- Co Pan Fedorowicz robi:
Flp 2:6 BT5 "On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem," Mieć postać Bożą, a być Bogiem- nie jest tym samym.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 15