FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zimnym okiem obserwatora
Autor Wiadomość
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-06, 18:10   

YES :-D
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-11, 20:24   

Nike, proszę coś zrobić z tymi zdjęciami w temacie o bałwochwalstwie. Nie wiem, jak u was, ale u mnie nie można przeglądać forum. Wszystko się rozłazi na szerokość, a w samym temacie nie daje się cytować, widzę tylko niebieskie plamy.
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-10-11, 22:43   

Sprawdzałem na mozilli i chrom - forum działa bez zarzutu (a jestem bardzo skrupulatny w tej materii), może Wiesławo masz problem z łączem internetowym, bo bywały takie sytuacje u mnie.
Z pisaniem postów też ok nic nie mam poprzestawiane czy omijanie liter lub cyfr. Wszystko śmiga błyskawicznie
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-12, 11:48   

małyfilozof napisał/a:
Sprawdzałem na mozilli i chrom - forum działa bez zarzutu (a jestem bardzo skrupulatny w tej materii), może Wiesławo masz problem z łączem internetowym, bo bywały takie sytuacje u mnie.
Z pisaniem postów też ok nic nie mam poprzestawiane czy omijanie liter lub cyfr. Wszystko śmiga błyskawicznie

Dziękuję za sprawdzenie. Ja mam Win11, a laptop Acer swift i to dziadostwo nie pozwala zainstalować nic innego tylko to narzucone przez producenta. Nie mogę też niczego spoza ich sklepu pobrać, a tam sam szajs.
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-10-12, 12:19   

jestem na win10:) wszystko śmiga
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
Ostatnio zmieniony przez małyfilozof 2023-10-12, 12:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-12, 12:28   

małyfilozof napisał/a:
jestem na win10:) wszystko śmiga

Ja też jestem zadowolona z Win11, ale czasem robi figle. I wnerwia mnie to, że narzucono programy tylko od nich.
Dziś już da się oglądać tamten temat. Wczoraj nie dało się. Może należało włączyć/wyłączyć komp? Dziś po włączeniu jest dobrze.
 
     
małyfilozof 
Zasłużony


Potwierdzenie wizualne: 67
Pomógł: 23 razy
Dołączył: 07 Cze 2023
Posty: 933
Poziom: 27
HP: 502/1795
 28%
MP: 0/857
 0%
EXP: 16/83
 19%
Wysłany: 2023-10-12, 12:37   

Cieszę się z pozytywnego rezulatu- ale co piszesz uważam to problem z ruterem i sygnałem jaki przechodzi na ruter (napisałaś mieszkasz w małej miejscowości) :lol: :lol: :lol:
_________________
Przyjaźń łączy nas z tymi, z którymi znajdujemy wspólny język, ale prawdziwa przyjaźń to akceptacja tego, co nas różni.
Ostatnio zmieniony przez małyfilozof 2023-10-12, 12:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-15, 14:51   

Nike, jest mi bardzo przykro, że Fedorowicz w kilku tematach jawnie mnie obraża, wkleja wulgarne i obraźliwe fotki kierując je wprost do mnie.
Czy doczekam się jakiejś reakcji ze strony administracji, czy może podpisujecie się pod tymi świństwami? Jeśli tak, to wiem co zrobić. ...a może o to chodzi i stąd przyzwolenie?🤔
_________________
"Całością Bóg,
cząstką ja".
Lew Tołstoj
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-10-15, 18:01   

Wiesława napisał/a:
Nike, jest mi bardzo przykro, że Fedorowicz w kilku tematach jawnie mnie obraża, wkleja wulgarne i obraźliwe fotki kierując je wprost do mnie.
Czy doczekam się jakiejś reakcji ze strony administracji, czy może podpisujecie się pod tymi świństwami? Jeśli tak, to wiem co zrobić. ...a może o to chodzi i stąd przyzwolenie?🤔


Na początek, to ci chcę Wiesiu powiedzieć,że ja nie powiedziałam na ciebie, że jesteś głupia, ja powiedziałam,że nauka jaką wyznajesz jest głupia i myślę, a nawet wiem,ze mam rację.
Jak można powiedzieć,że Ewa z szatanem [wężem] miała Kaina.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Wiesława 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 13
Pomogła: 75 razy
Dołączyła: 11 Lut 2022
Posty: 2790
Poziom: 41
HP: 1827/5376
 34%
MP: 0/2567
 0%
EXP: 161/177
 90%
Wysłany: 2023-10-15, 18:07   

nike napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Nike, jest mi bardzo przykro, że Fedorowicz w kilku tematach jawnie mnie obraża, wkleja wulgarne i obraźliwe fotki kierując je wprost do mnie.
Czy doczekam się jakiejś reakcji ze strony administracji, czy może podpisujecie się pod tymi świństwami? Jeśli tak, to wiem co zrobić. ...a może o to chodzi i stąd przyzwolenie?🤔


Na początek, to ci chcę Wiesiu powiedzieć,że ja nie powiedziałam na ciebie, że jesteś głupia, ja powiedziałam,że nauka jaką wyznajesz jest głupia i myślę, a nawet wiem,ze mam rację.
Jak można powiedzieć,że Ewa z szatanem [wężem] miała Kaina.

JKa wiem do czego odniosłaś swoje słowa i dlatego nie czuję się urażona.
Natomiast to, co robi Fedorowicz chyba zostało przez niego nadinterpretowane i wykorzystane do hejtu na mnie. W kilku tematach.
Chyba, że uważasz, że mi się należy takie traktowanie.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-11-10, 06:15   

Wiesława napisał/a:
nike napisał/a:
Wiesława napisał/a:
Nike, jest mi bardzo przykro, że Fedorowicz w kilku tematach jawnie mnie obraża, wkleja wulgarne i obraźliwe fotki kierując je wprost do mnie.
Czy doczekam się jakiejś reakcji ze strony administracji, czy może podpisujecie się pod tymi świństwami? Jeśli tak, to wiem co zrobić. ...a może o to chodzi i stąd przyzwolenie?🤔


Na początek, to ci chcę Wiesiu powiedzieć, że ja nie powiedziałam na ciebie, że jesteś głupia, ja powiedziałam,że nauka jaką wyznajesz jest głupia i myślę, a nawet wiem, ze mam rację.
Jak można powiedzieć,że Ewa z szatanem [wężem] miała Kaina.

JKa wiem do czego odniosłaś swoje słowa i dlatego nie czuję się urażona.
Natomiast to, co robi Fedorowicz chyba zostało przez niego nadinterpretowane i wykorzystane do hejtu na mnie. W kilku tematach.
Chyba, że uważasz, że mi się należy takie traktowanie.

Ja już przepraszałem Panią Wiesię, która jest inteligentną osobą i daleko mi do jakiegoś hejtu pod Jej adresem. Ot, czasem dyskusja bywa burzliwa i emocjonalna, wybaczmy to sobie i starajmy się zachować spokój. Co do Ewy i Nachasza to wiele z wypowiedzi Pana Jezusa stają się wtedy bardziej zrozumiałe. Np:
Mateusza 23:33: Węże, plemię żmijowe, jak zdołacie uniknąć potępienia Gehenny?”
„Wy macie diabła za ojca” Diabeł=Wąż ". Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego."
"A On odpowiadając, rzekł: Ten, który sieje dobre nasienie, to Syn Człowieczy.
Rola zaś, to świat, a dobre nasienie [z greckiego „sperma” to: nasienie, potomek], to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.
A nieprzyjaciel, który go posiał, to diabeł,"Ew. Mateusza 13:36-39
Pan Jezus uczył, że świat został obsiany dwoma różnymi rodzajami nasion. W powyższym tekście jest użyte greckie słowo „sperma”. Dokładnie to samo słowo, tylko w hebrajskim, znajduje się Księdze Rodzaju 3:15, gdzie Bóg powiedział, że ustanowi nieprzyjaźń pomiędzy nasieniem węża a nasieniem niewiasty. Są to synowie Królestwa oraz synowie Złego. Jedni są manifestacją dobrego, a drudzy złego nasienia. Jezus zwrócił się do bardzo religijnych ludzi, którzy odrzucali Jego Słowo, i nazwał ich dziećmi diabła (Ew. Jana 8:44).
Jan Chrzciciel: "A gdy ujrzał wielu faryzeuszów i saduceuszów, przychodzących do chrztu, rzekł do nich: Plemię żmijowe, kto was ostrzegł przed przyszłym gniewem?"
Te dwa rodzaje nasion i ludzi nie będą się już dłużej znajdowały na jednym polu. Bóg ma sposób na ich rozdzielenie. Kąkol będzie unicestwiony w ogniu, natomiast pszenica zostanie zabrana na Nową Ziemię, gdyż Jezus powiedział: „Błogosławieni cisi, albowiem oni posiądą ziemię” (Ew. Mateusza 5:5)
"I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie."
Apokalipsa 12:7-9
Szatan został nazwany „wężem starodawnym”, gdyż tym właśnie on jest. Lucyfer, diabeł, smok ogromny, wąż starodawny, szatan – to określenia jednej i tej samej istoty. I właśnie ta zwodnicza istota, pod postacią węża, uwiodła nieświadomą Ewę. Bunt tego starodawnego węża, który rozpoczął się w Niebie, gdzie szatan zwiódł wielką część Bożych aniołów, przeniósł się do wspaniałego ogrodu Eden, a następnie na cały świat.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-11-10, 06:15, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1321 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13639
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 418/608
 68%
Wysłany: 2023-11-10, 15:09   

Fedorowicz napisał/a:
Co do Ewy i Nachasza to wiele z wypowiedzi Pana Jezusa stają się wtedy bardziej zrozumiałe. Np:Mateusza 23:33: Węże, plemię żmijowe, jak zdołacie uniknąć potępienia Gehenny?” .

Jezus tutaj zwraca się do Faryzeuszy i nauczonych w piśmie , czyli do KLERU ÓWCZESNEGO jak i również do POZAOBRAZOWEGO KLERU CHRZEŚCIJAŃSKIEGO.
Mat.BG--23:33-----Wężowie! rodzaju jaszczurczy! i jakoż będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego?
Wężowie=> Jezus ich tak nazwał bo podobnie jak szatan umiłowali grzech.-
rodzaju jaszczurczy=> [plemię żmijowe], jako klasa byli podobni szatańskiemu systemowi.
jakoż będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego=> [gehenny]; nasz Pan prawie stracił nadzieję, by którykolwiek z tych hipokrytów mógł uniknąć wyroku śmierci wtórej, bo z powodu samowoli
w grzeszeniu przeciw tak wielkiemu światłu podkopywali swoje charaktery do takiego stopnia, że stawały się prawie niereformowalne.
=> Kiedy Pan Jezus mówił, że wszystkie grzechy będą przebaczone oprócz bluźnierstwa przeciw
Duchowi Świętemu, to Faryzeusze, do których te słowa były skierowane, nie mogli jeszcze w pełni
popełnić tego grzechu, bo nie mieli zupełnej znajomości (Mat. 12:31,32; Dz.Ap. 3:17). Jednak mogli
oni do tego stopnia zatwardzić swoje serca, że nawet sprzyjające wpływy królestwa nie naprawią ich.
Fedorowicz napisał/a:

„Wy macie diabła za ojca” Diabeł=Wąż ". Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego." .

Jan.BG 8:44----Wyście z ojca dyjabła i pożądliwości ojca waszego czynić chcecie; onci był mężobójcą od początku i w prawdzie nie został, bo w nim prawdy nie masz: gdy mówi kłamstwo, z swego własnego mówi, iż jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
onci był mężobójcą od początku i w prawdzie nie został=> kłamał wobec naszych pierwszych rodziców
i przez to oszukaństwo sprowadził na nich Boski wyrok śmierci. Tak więc szatan jest zabójcą całego
rodzaju ludzkiego.-
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-11-10, 17:15   

nike napisał/a:

Jezus tutaj zwraca się do Faryzeuszy i nauczonych w piśmie , czyli do KLERU ÓWCZESNEGO jak i również do POZAOBRAZOWEGO KLERU CHRZEŚCIJAŃSKIEGO.
Mat.BG--23:33-----Wężowie! rodzaju jaszczurczy! i jakoż będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego?
Wężowie=> Jezus ich tak nazwał bo podobnie jak szatan umiłowali grzech.-
rodzaju jaszczurczy=> [plemię żmijowe], jako klasa byli podobni szatańskiemu systemowi.
jakoż będziecie mogli ujść przed sądem ognia piekielnego=> [gehenny]; nasz Pan prawie stracił nadzieję, by którykolwiek z tych hipokrytów mógł uniknąć wyroku śmierci wtórej, bo z powodu samowoli
w grzeszeniu przeciw tak wielkiemu światłu podkopywali swoje charaktery do takiego stopnia, że stawały się prawie niereformowalne.
=> Kiedy Pan Jezus mówił, że wszystkie grzechy będą przebaczone oprócz bluźnierstwa przeciw
Duchowi Świętemu, to Faryzeusze, do których te słowa były skierowane, nie mogli jeszcze w pełni
popełnić tego grzechu, bo nie mieli zupełnej znajomości (Mat. 12:31,32; Dz.Ap. 3:17). Jednak mogli
oni do tego stopnia zatwardzić swoje serca, że nawet sprzyjające wpływy królestwa nie naprawią ich.
Fedorowicz napisał/a:

„Wy macie diabła za ojca” Diabeł=Wąż ". Ojcem waszym jest diabeł i chcecie postępować według pożądliwości ojca waszego." .

Jan.BG 8:44----Wyście z ojca dyjabła i pożądliwości ojca waszego czynić chcecie; onci był mężobójcą od początku i w prawdzie nie został, bo w nim prawdy nie masz: gdy mówi kłamstwo, z swego własnego mówi, iż jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
onci był mężobójcą od początku i w prawdzie nie został=> kłamał wobec naszych pierwszych rodziców
i przez to oszukaństwo sprowadził na nich Boski wyrok śmierci. Tak więc szatan jest zabójcą całego
rodzaju ludzkiego.-

Sama Pani potwierdza, że zarówno szatan, jak i ci, którzy są z jego wężowego nasienia są zabójcami rodzaju ludzkiego oraz pożądliwymi zysku kłamcami. Szatan był mężobójcą jak słusznie Pani napisała "od początku". A kto był w Edenie od początku? Wąż.
Co do podziału na klasy, mamy tu je wyraźnie zaznaczone w Przypowieści Pana Jezusa o siewcy. "Rola zaś, to świat, a dobre nasienie [z greckiego „sperma” to: nasienie, potomek], to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.".
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7111
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5510/7220
 76%
EXP: 56/373
 15%
Wysłany: 2023-11-11, 09:04   

Fedorowicz napisał/a:
Co do podziału na klasy, mamy tu je wyraźnie zaznaczone w Przypowieści Pana Jezusa o siewcy. "Rola zaś, to świat, a dobre nasienie [z greckiego „sperma” to: nasienie, potomek], to synowie Królestwa, kąkol zaś, to synowie Złego.".

Co powiesz Pan na podobnie do powyższych "logiczne" wywody, że Jezus wisi na zawiasach, bo jest bramą (J 10:9).
Nosi na sobie runo, ponieważ jest barankiem (J 1:29), deptamy po Nim, bo jest drogą (J 14:6)...
Tyle piszesz Pan o logice, a z poprawnym zrozumieniem tekstu jakoś.... na bakier.
Pozdrawiam lewaków! :lol:
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 83 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3338
Poziom: 44
HP: 5521/6573
 84%
MP: 0/3138
 0%
EXP: 151/204
 74%
Wysłany: 2023-11-11, 09:15   

Henryk napisał/a:
Co powiesz Pan na podobnie do powyższych "logiczne" wywody, że Jezus wisi na zawiasach, bo jest bramą (J 10:9). Nosi na sobie runo, ponieważ jest barankiem (J 1:29), deptamy po Nim, bo jest drogą (J 14:6)...Tyle piszesz Pan o logice, a z poprawnym zrozumieniem tekstu jakoś.... na bakier. Pozdrawiam lewaków! :lol:

Porównania Biblii są liczne i piękne. Poeta Charles Edwin Markham, porównując i kontrastując używanie figur przez Jezusa z Szekspirem, który powszechnie uważany jest za największego z poetów wśród ludzi, oddaje palmę pierwszeństwa Jezusowi, a jako ilustrację niedoścignionej grupy porównań Jezusa między innymi cytuje Jego słowa do Dwunastu: „Oto posyłam was jak owce między wilki; bądźcie zatem mądrzy jak węże i niewinni jak gołębice” (ewangelia Mateusza rozdział 10 werset 16).
W metaforze podobieństwo jednej rzeczy jest bardziej bezpośrednie niż w porównaniu; ściśle mówiąc, bezpośrednio zastępuje ona jedną rzecz drugą. Oto niektóre biblijne przykłady metafory:
Jezus podkreśla przebiegłość Heroda następującymi słowami: „Idźcie, a powiedzcie temu lisowi: Oto wyganiam diabły i uzdrawiam dziś i jutro, a trzeciego dnia będę udoskonalony” (ewangelia Łukasza rozdział 13 werset 32).
Raz jeszcze Jezus: „Jam jest on winny krzew prawdziwy, a Ojciec mój jest winiarzem. Każdą gałąź, która we mnie owocu nie przynosi, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby obfitszy owoc przynosiła (…) wy jesteście gałęziami; kto mieszka we mnie, a ja w nim, ten przynosi wiele owoców; (…) jeśli ktoś nie mieszka we mnie, precz wyrzucony będzie jak gałąź i uschnie; i zbiorą je i na ogień wrzucą i spłonie” (ewangelia Jana rozdział 15 wersety 1-6).
W Pieśni nad Pieśniami rozdziale 2 wersecie 1 zaręczona niewiasta mówi: „Jestem narcyzem Saronu, lilią dolin”.

Jest to jedynie kilka spośród około 500000 metafor Biblii, która dosłownie obfituje w nie. Jednym z dobrych przykładów ich mnogości jest np. Psalm 91 wersety 1-13: „ Kto przebywa pod osłoną Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego spoczywa, mówi do Pana: Ucieczko moja i twierdzo, mój Boże, któremu ufam. Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego i od zgubnego słowa. Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła; Jego wierność – to puklerz i tarcza. W nocy nie ulękniesz się strachu ani za dnia – strzały, co leci, ani zarazy, co nadchodzi w mroku, ni moru, co niszczy w południe. Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy, ciebie to nie spotka. Ty ujrzysz na własne oczy, będziesz widział odpłatę daną grzesznikom. Albowiem Pan jest twoją ucieczką, za obrońcę wziąłeś sobie Najwyższego. Niedola nie przystąpi do ciebie, a plaga się nie przybliży do twego namiotu, bo swoim aniołom nakazał w twej sprawie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosili, abyś nie uraził swej stopy o kamień. Będziesz stąpał po wężach i żmijach, a lwa i smoka będziesz mógł podeptać.”

Główne figury retoryczne języka biblijnego, na temat których pragniemy podać kilka uwag wraz z przykładami: porównanie, metafora, przypowieść, typ, alegoria, wizja, antyteza, epigramat, metonimia, synekdocha, pytanie retoryczne, wykrzyknik, apostrofa, personifikacja, hiperbola, ironia, klimaks [znany także jako stopniowanie, lub gradacja rosnąca], antyklimaks [gradacja opadająca], zagadka i apodioksis.



Czy Biblia to wyłącznie symbolika i środki literackie? Są w niej przypowieści, które mniej troszczą się o historyczną prawdę, a bardziej o wnioski moralne i zbudowanie słuchacza. Ale są w niej również zapisy faktów, opisy rzeczywistych wydarzeń.

Z tym pozdrowieniem, sympatią dla lewaków to ja bym uważał. Niektórzy mieli i mają wiele istnień ludzkich na sumieniu.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2023-11-11, 09:20, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,29 sekundy. Zapytań do SQL: 14