FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO Strona Główna FORUM MIŁOŚNIKÓW PISMA ŚWIĘTEGO
TWOJE SŁOWO JEST PRAWDĄ (JANA 17:17)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Psalm 40:7 i Hebr 10:5
Autor Wiadomość
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-02, 17:41   

Henryk napisał/a:
Tak. Oczywiście racja! Dziękuję za sprostowanie.
Pisząc, że autor ewangelii według Mateusza „nie był żydem” wybiegłem za daleko myślami, ponieważ uważamy Go za wyznawcę Jezusa, a nie wyznawcę Prawa Mojżesza, czyli judaizmu.

Dokładnie ! I ja w swoich wpisach chciałem to wykazać.

Cytat:
Autor ten, pisze o zwyczajach żydowskich których nie tłumaczy- prawdopodobnie dlatego, że są dla niego oczywiste, używa wielu semityzmów i terminologii semickiej.

Pismo Święte Starego Testamentu zostało spisane w laszon kodesz. To jakie zwyczaje, zasady religijne, poglądy i terminologie ma niby zawierać ? Greckie czy niemieckie ? :lol: Przykładowo istnieją tak zwane germanizmy. Mamy w języku polskim 10 0000 germanizmów jak: dach, rynna, szpadel, szulfa, szwagier, flaszka, kumpel, klamoty, auto, szlaban, szlauf, brytfanna, cegła, burmistrz, cyrkiel, cyngiel, szajs, beton, cement, rura. :)
Mamy tez i rusycyzmy np. : Zsyłka, gułag, łagier, pierestrojka, kolektyw, kołchoz, czajnik, czort, nachalny, samowar, sojusz, szajka, wiorsta, kosmodrom, panczenista, sputnik. :)
Ale ani Niemcy ani Rosjanie nie spisali Pisma Świętego Starego Testamentu . Dokonali tego Żydzi. To jest ich Pismo Święte, a nie Maorysów z Nowej Zelandii.

Cytat:
..zrywa jednak z tradycją żydowską, umieszczając w rodowodzie kobiety..

Brawa wielkie dla Henryka ! I to właśnie chciałem wykazać . Nie tylko z tradycją żydowską, ale i z judaizmem.

Cytat:
..rodowodem Józefa..

Św. Józef nie był ojcem Pana Jezusa, ani fizycznym ani duchowym.

Cytat:
..Otóż gramatyka grecka często posługuje się ..
..Możemy o tym poczytać w Kol 4:11,14

Co to ma wspólnego ze Starym Testamentem ? :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-02, 17:42, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
nike 
Administrator


Potwierdzenie wizualne: 125
Pomogła: 1322 razy
Dołączyła: 13 Sty 2013
Posty: 13661
Poziom: 71
HP: 9650/29245
 33%
MP: 0/13963
 0%
EXP: 440/608
 72%
Wysłany: 2024-04-02, 23:24   

Fedorowicz napisał/a:
Droga Nike ! Ja jeszcze raz Panią pytam, gdzie w księdze Zachariasza czytamy o Jezusie Chrystusie ? Nie pytałem, w co Pani wierzy tylko o choćby jeden werset w księdze Zachariasza wymieniający Imię Jezus Chrystus.


Zachariasz pisał swoją Księgę około roku 500 n.e. i co miał imię JESZUA napisać? O czym ty mówisz?
Tekst który zamieściłam wyżej powtórzę go:---------
Troszkę jestem zdziwiona, że ci ten tekst nie pasuje, bo według mnie jest bardzo zrozumiały.

Wyleję, W 1000-leciu. Ducha łaski => Nowy zmysł, usposobienie w harmonii z Bogiem. Patrzeć będą na mnie => którego przebodli Możliwe na ciało Chrystusowe, które prawdopodobnie zostało zachowane jako droga pamiątka miłości Bożej, Chrystusowego posłuszeństwa i naszego odkupienia. Płakać będą nad nim => Żałując iż Go odrzucili.
A o kim ten tekst mówi:-----? O Bogu JHWH i o Jego JESZUA którego przybili do krzyża, bo nie potrafili ZROZUMIEĆ że w biednej rodzinie może się urodzić MESJASZ.
I wyleję na dom Dawidowy, i na obywateli Jeruzalemskich Ducha łaski i modlitw, a patrzyć będą na mię, którego przebodli; i płakać będą nad nim płaczem, jako nad jednorodzonym; gorzko, mówię, płakać będą nad nim, jako gorzko płaczą nad pierworodnym .

Czy ty udajesz, czy na prawdę nic z tego nie rozumiesz, jestem z szokowana. A takiego mądrego zgrywasz.
_________________
שים לב במי אתה בוטח
patrz komu ufasz !
mile pozdrowionka nike.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-03, 06:07   

nike napisał/a:

Zachariasz pisał swoją Księgę około roku 500 n.e. i co miał imię JESZUA napisać? O czym ty mówisz?

W którym miejscu napisałem że Zachariasz miał napisać w swojej księdze imię JESZUA ? W żadnym. To Nike tak sugeruje, a ja pytałem czy Nike ma na to jakiś dowód w postaci wersetu z tej księgi.
Cytat:
Troszkę jestem zdziwiona, że ci ten tekst nie pasuje, bo według mnie jest bardzo zrozumiały.

Jest zrozumiały wtedy, gdy czytamy to co jest tam napisane, a nie dodajemy coś, czego tam nie ma.
Cytat:

A o kim ten tekst mówi:-----? O Bogu JHWH i o Jego JESZUA którego przybili do krzyża, bo nie potrafili ZROZUMIEĆ że w biednej rodzinie może się urodzić MESJASZ.

Nic tam nie pisze ani o krzyżu, ani o Jezusie Mesjaszu.
Cytat:
..mądrego zgrywasz.

Ja tylko grzecznie pytałem. Brak odpowiedzi ze strony szanownej Nike jakoś przeżyję. :lol:
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-03, 06:09, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-03, 08:15   

Fedorowicz napisał/a:
Pismo Święte Starego Testamentu zostało spisane w laszon kodesz. 

Na identycznej zasadzie możemy twierdzić, że staropolski język, którym już nikt nie posługuje się, a nawet dla wielu Polaków byłby niezrozumiały, jest „językiem świętym”.
Wiele wyrazów wyszło z użycia, wiele wyrazów zmieniło znaczenie, wiele pojęć jest dziś niezrozumiałych.


Mało kto odczytał by wyróżniony tekst, a jeszcze mniej zrozumiało by sens słów:
„day, ut ia pobrusa, a ti poziwai”.

Cytat:
Św. Józef nie był ojcem Pana Jezusa, ani fizycznym ani duchowym.

I nigdy inaczej nie twierdziłem. Był Jego ojczymem, opiekunem.
Fedorowicz napisał/a:
Henryk napisał/a:

..Otóż gramatyka grecka często posługuje się ..
..Możemy o tym poczytać w Kol 4:11,14

Co to ma wspólnego ze Starym Testamentem ? :)

Tyle samo, co piernik do piątego koła u wozu.
Ten, kto znał grecki, doskonale rozumiał brak przedimka przed męskim imieniem w rodowodzie.
Do nich należał też grek zapisany w liście do Kolosan 4:11,14, a był nim autor ewangelii w/g Łukasza.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Pokoja 
VIP
ZIARNKoGORCZYCY


Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 726 razy
Dołączył: 31 Sie 2014
Posty: 6332
Poziom: 55
HP: 2177/12808
 17%
MP: 4441/6115
 72%
EXP: 310/330
 93%
Wysłany: 2024-04-03, 10:34   

„day, ut ia pobrusa, a ti poziwai” - Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj :idea:

Niesamowita różnica, a jednak w jezyku polskim :idea: :-D
_________________
http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=1817#36016 Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim... Z jego ... rodu jesteśmy. Dz.17:24-28 Wierzę w: CHRZEST DLA SŁAWY OJCA I SYNA I TO DUCHEM ŚWIĘTEGO (Mat.28:19); DZIEŃ MAŁYCH POCZĄTKÓW PARUZJI CHRYSTUSA od 1874r. http://biblos.feen.pl/viewtopic.php?t=2344., powrót rozumu w społeczeństwie wyboru/1914r. http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa http://biblos.feen.pl/vie...d0b5495d4d251aa
Ostatnio zmieniony przez Pokoja 2024-04-03, 10:35, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-03, 16:28   

Henryk napisał/a:
I nigdy inaczej nie twierdziłem. Był Jego ojczymem, opiekunem.

Pochodzenie i rodowód od króla Dawida dla Mesjasza nie obejmuje opiekunów, tylko przodków. Przodek to bezpośredni krewny, który jest związany z daną osobą poprzez pokrewieństwo. Kiedy mówimy o badaniu przodków, mamy na myśli przodków danej osoby, rodziny lub grupy osób, którzy stanowią wspólny rodowód. A nie ojczymów.

Cytat:
Tyle samo, co piernik do piątego koła u wozu.

Dokładnie ! Dzięki Henrykowi wspólnie dowiedliśmy, że judaizm nie ma z chrześcijaństwem niczego wspólnego. Są to zupełnie odmienne religie ! :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-03, 16:29, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-04, 09:15   

Fedorowicz napisał/a:
Pochodzenie i rodowód od króla Dawida dla Mesjasza nie obejmuje opiekunów, tylko przodków. Przodek to bezpośredni krewny, który jest związany z daną osobą poprzez pokrewieństwo. Kiedy mówimy o badaniu przodków, mamy na myśli przodków danej osoby, rodziny lub grupy osób, którzy stanowią wspólny rodowód. A nie ojczymów.

Chyba wszyscy rozumiemy pojęcie „przodek” i „rodowód”.
Dla wyznawców Mesjasza, Jezus był cielesnym potomkiem Marii, której mężem był Józef.
Życie Jezusa nie pochodziło od człowieka, a dał je Bóg mocą swego Ducha.
Tak to opisał autor ewangelii Mateusza.
(Według nauk Biblijnych życie daje ojciec, a kobieta daje jedynie ciało.)

Natomiast autor u Łukasza zastosował trochę inny zabieg pisząc rodowód Syna Bożego.
Według zwyczaju żydowskiego nie pisał, że był synem Marii- czyli kobiety-, a napisał, że był synem Józefa- syna Helego.
Uważni czytelnicy NT wiedzą jednak, że Heli to przecież ojciec Marii!
Jakby było tego mało tego, to zaznaczył, że „był synem Józefa- jak mniemano, sądzono, uważano”.
Łk 3:23 STERN "Jeszua miał około trzydziestu lat, kiedy rozpoczął publiczną działalność. Przypuszczano, że był On synem Josefa, który był z Elego,"
Jednak nie umieścił przed imieniem Józef rodzajnika „ho”- τοῦ .
Tym sposobem sprostał wymogom żydowskiej tradycji
Innymi słowy Jezus jest „domniemanym”, rzekomym potomkiem Józefa, lecz faktycznie – potomkiem Helego. Heli był ojcem Marii.
Jak podaje przypis do Tysiąclatki:
Cytat:
„mąż Jej Józef wchodził w prawa i przywileje synowskie w stosunku do Helego, który był Jej ojcem„


Cytat:
Dokładnie ! Dzięki Henrykowi wspólnie dowiedliśmy, że judaizm nie ma z chrześcijaństwem niczego wspólnego. Są to zupełnie odmienne religie ! 

Niczego takiego nie dowodziłem!
Katolicyzm to przecież wypisz-wymaluj Zakon żydowski.
Są kapłani, jest też Arcypasterz, oraz pozostały lud utrzymujący tych pierwszych.
Są ołtarze i ofiary. Specjalne, wyróżniające się stroje do odprawiania liturgii, z daleka widoczne przez innych.
Są miejsca kultu i święta kościelne.
I tamci kapłani i ci „chrześcijańscy” zamiast dbać o owieczki, dbali o to, jakby je „ostrzyc”.
Ez 34:18-19 UBG "Czy mało wam, że się pasiecie na dobrym pastwisku, a resztę waszych pastwisk depczecie swoimi nogami; że pijecie czystą wodę, a resztę mącicie swoimi nogami? (19) A moje owce muszą się paść na tym, co zdeptaliście swoimi nogami, i pić to, co zmąciliście swoimi nogami."
Podobieństwo aż "bije po oczach"!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-04, 17:02   

Henryk napisał/a:
..Katolicyzm to przecież wypisz-wymaluj Zakon żydowski. ..Podobieństwo aż "bije po oczach"!

Tutaj mam jasny dowód, że Drogi Henryk nie czyta zbyt dokładnie innych postów podobnie jak szanowna Nike. To bardzo smutne, ale smutniejsze byłoby usuwanie takich postów i cenzurowanie wpisów forumowiczów co ma stałe miejsce na innych forach. :lol: Ja już poprzednio wielokrotnie pisałem o tym, że kluczowym elementem podkreślającym różnicę pomiędzy tymi dwiema religiami jest uznanie - lub nie uznanie -osoby Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Mesjaszem, Chrystusem, Synem Bożym który przybył do ludzi aby ogłosić Królestwo Niebieskie i zmarł na krzyżu, aby wybawić ludzkość od grzechów.
Natomiast Żydzi, wyznawcy judaizmu wciąż oczekują oni na jednorazowe, nie powtórne przyjście prawdziwego Mesjasza, który ocali lud żydowski i rozpocznie nowy czas pokoju, harmonii i szczęśliwego życia którym prawi ludzie będą mogli żyć przez wieczność. Z uwagi na fakt, iż Żydzi nie wypowiadają się w temacie Męki Pańskiej i śmierci Pana Jezusa, symbol krzyża i ofiary z żywego człowieka bogom nie ma dla nich żadnej wartości religijnej.
Chrześcijanie praktykują kult w Kościele, który oprócz tego, że jest fizycznym miejscem spotkań tworzy społeczność łączącą się w wierze w Chrystusa.

Żydzi natomiast zrzeszają się w Synagodze – znaczenie słowa oznacza „dom spotkań”.

Żydzi i Chrześcijanie mają również inne podejście do Pism Świętych. Żydzi odnoszą się przede wszystkim do Starego Testamentu, a w szczególności do Tory. Jest to pięć ksiąg z których składa się pierwsza część Biblii czyli Księga Rodzaju, Księga Wyjścia, Księga Liczb, Księga Kapłańska oraz Księga Powtórzonego Prawa. Opisują jak powstał naród żydowski i jego historię sojuszu z Bogiem. Nie uznają Nowego Testamentu ponieważ skupia się on na postaci Jezusa Chrystusa, który przez Żydów nie został zaakceptowany jako Zbawiciel.

Dla Chrześcijan Świętą Księgą jest Biblia złożona ze Starego Testamentu i przede wszystkim z Nowego Testamentu.

Wymiar wierzenia chrześcijańskiego jest bardziej indywidualny w porównaniu do judaizmu. Chrześcijanie wierzą w osobiste odkupienie poprzez Jezusa Chrystusa, który ocala od grzechu i wznosi człowieka ponad jego ułomną naturę, w imię nowego Przymierza z Bogiem. Dla Żydów natomiast ocalenie odbywa się poprzez wypełnianie tradycji, dialog pomiędzy Bogiem i Narodem Wybranym i stare przymierze zawarte pomiędzy Bogiem i Abrahamem a następnie pomiędzy Bogiem a Mojżeszem.

Kolejna różnica: Chrześcijanie czcza Boga w Trójcy Jedynej, natomiast Żydzi uznają jednego, niepodzielnego Boga Ha-Szem.

Dla obu religii również Sakramenty są inne. Chrześcijanie katoliccy celebrują Eucharystię i podkreślają ważność Spowiedzi, która jest nieobecna w Judaizmie.

Kolejne różnice opierają się także na tym, w kogo wierzą Żydzi w porównaniu do Chrześcijan. Ci ostatni czczą Trójcę, Świętych Pańskich i Maryję Dziewicę, Papieża i dedykują im kaplice i specjalne święta. Żydzi czczą tylko Jedynego Boga, JHWH, którego Imię nie może być wypowiadane , ale Jego wskazania mają być wypełniane. W katolicyzmie jest odwrotnie, Imiona Święte są wymieniane, wypowiadane nieustannie nawet do spraw przyziemnych, niskich (O Jezu ! O Maryjo !) gdy ktoś się przewrócił w miejscu publicznym i rozbił sobie ryj "po pijanemu". Ale przykazania katechizmowe nie są wypełniane. :-(
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-04, 17:06, w całości zmieniany 2 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-04, 21:32   

Fedorowicz napisał/a:
Ja już poprzednio wielokrotnie pisałem o tym, że kluczowym elementem podkreślającym różnicę pomiędzy tymi dwiema religiami jest uznanie - lub nie uznanie -osoby Jezusa Chrystusa.

To nie takie proste, jak Pan tu napisał.
Judaizm jest podzielony nie mniej niż chrześcijaństwo, tak więc i różnice są… różne. ;-)
Cytat:
Chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Mesjaszem, Chrystusem, Synem Bożym który przybył do ludzi aby ogłosić Królestwo Niebieskie

Tak. To jedno z zadań, choć najważniejszym było odkupienie z przekleństwa śmierci i wybranie swego Ciała- Kościoła.
Cytat:
i zmarł na krzyżu, aby wybawić ludzkość od grzechów.

Zmarł na krzyżu, przyjął jego hańbę, aby umożliwić wyzwolenie się Izraelitów z przysięgi pod Górą Horeb i przystąpienie do Chrystusa.
Cytat:
Natomiast Żydzi, wyznawcy judaizmu wciąż oczekują oni na jednorazowe, nie powtórne przyjście prawdziwego Mesjasza, który ocali lud żydowski i rozpocznie nowy czas pokoju, harmonii i szczęśliwego życia którym prawi ludzie będą mogli żyć przez wieczność.

Tak. Nadal czekają na Mesjasza, nie rozumiejąc tak jak i „chrześcijanie", że Mesjasz to nie jedna osoba, ale zaledwie Głowa, gdzie „ciało” stanowić będą powołani i wybrani w miejsce Izraelitów, którym było pierwotnie warunkowo obiecane królowanie i kapłaństwo nad pozostałymi narodami.
Cytat:
Z uwagi na fakt, iż Żydzi nie wypowiadają się w temacie Męki Pańskiej i śmierci Pana Jezusa, symbol krzyża i ofiary z żywego człowieka bogom nie ma dla nich żadnej wartości religijnej.

Tak jak dla mnie nie mają żadnej wartości sakramenty katolicyzmu.
Cytat:
Chrześcijanie praktykują kult w Kościele, który oprócz tego, że jest fizycznym miejscem spotkań tworzy społeczność łączącą się w wierze w Chrystusa.

Żydzi natomiast zrzeszają się w Synagodze – znaczenie słowa oznacza „dom spotkań”.

W obu przypadkach są to ludzkie budowle.
Cytat:
Kolejna różnica: Chrześcijanie czcza Boga w Trójcy Jedynej, natomiast Żydzi uznają jednego, niepodzielnego Boga Ha-Szem.

Trójcę czci kościół powszechny jako matka i jej córki- kościoły protestancie.
Naśladowcy Chrystusa nie przyjęli pogańskiej nauki o triadzie Bogów.
Cytat:
Dla obu religii również Sakramenty są inne. Chrześcijanie katoliccy celebrują Eucharystię i podkreślają ważność Spowiedzi, która jest nieobecna w Judaizmie.

Eucharystia w wykonaniu katolickich kapłanów nazwana jest w Biblii obrzydliwością spustoszenia, a „spowiedź” w Judaizmie miała formę składanych ofiar.
Tam zadośćuczynieniem było zabicie najlepszego baranka ze stada, a tu zmówienie „zdrowaśki”.
Cytat:
Kolejne różnice opierają się także na tym, w kogo wierzą Żydzi w porównaniu do Chrześcijan. Ci ostatni czczą Trójcę, Świętych Pańskich i Maryję Dziewicę, Papieża i dedykują im kaplice i specjalne święta.

Cytat:
Żydzi czczą tylko Jedynego Boga, JHWH, którego Imię nie może być wypowiadane , ale Jego wskazania mają być wypełniane. W katolicyzmie jest odwrotnie, Imiona Święte są wymieniane, wypowiadane nieustannie nawet do spraw przyziemnych, niskich (O Jezu ! O Maryjo !) gdy ktoś się przewrócił w miejscu publicznym i rozbił sobie ryj "po pijanemu". Ale przykazania katechizmowe nie są wypełniane. 

Cześć należy się wyłącznie Bogu i Jego Synowi, natomiast nigdy stworzeniu, które często nie jest godne szacunku!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-07, 05:49   

Henryk napisał/a:
Tak. To jedno z zadań, choć najważniejszym było odkupienie ..Zmarł na krzyżu, przyjął jego hańbę, aby umożliwić wyzwolenie się Izraelitów z przysięgi pod Górą Horeb i przystąpienie do Chrystusa.

Ale aby do tego odkupienia doszło, należało najpierw złożyć ofiarę z żywego człowieka. Bóg Tory i Tanachu, który ofiary z ludzi składane pogańskim bożkom zastąpił ofiarami ze zwierząt nagle zapragnął..ofiary z człowieka. A ponieważ Biblia Hebrajska temu zaprzecza, trzeba było troszkę pozmieniać jej wersety. I tak z Psalmu 40:7 powstał werset Hebr 10:5 .
Cytat:
..z przekleństwa śmierci
Chciałbym Drogiemu Henrykowi przypomnieć, że mimo tych cudów z NT nadal wszyscy umierają. :)
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-07, 05:52, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-07, 09:22   

Fedorowicz napisał/a:
Ale aby do tego odkupienia doszło, należało najpierw złożyć ofiarę z żywego człowieka.

Z martwego (grzesznego) nie da się złożyć. :-/
Jeśli mówimy tu o „grzechu Adama”, przez innych nazwanych „grzechem pierworodnym”, to Jezus uczynił to już w Jordanie!
Tam już złożył swe ludzkie życie na ręce Ojca.
Rz 6:4 WSP "Przez chrzest jesteśmy razem z nim pogrzebani jako umarli, po to, abyśmy mogli prowadzić nowe życie jak Chrystus, którego Ojciec swoją mocą wzbudził z martwych."
Rz 6:4 KOW "Jesteśmy zatem wespół z nim pogrzebani przez chrzest, który nas w śmierci jego zanurza. Lecz tak jak Chrystus z martwych powstał przez chwałę Ojca, podobnie także i my wieść mamy nowe życie."
W Jordanie „umarł” jako człowiek.
Tam otrzymał ducha Bożego (świętego) bez miary.
Łk 3:22 BT5 "i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie."
Chrzest nie jest przecież aktem „zapisania dziecka w księgach parafialnych do kościoła powszechnego”, ale aktem całkowitego ofiarowania swego życia Bogu.

Hbr 10:7-10 WSP "Wtedy powiedziałem: Spójrz, o Boże, już idę, aby wypełnić twoją wolę, jak zapowiada Pismo Święte. (8) Skoro więc mówi: Nie chciałeś ani nie miałeś zamiłowania do ofiar krwawych i bezkrwawych, ani do całopalenia lub ofiar za grzechy, składanych według przepisów Prawa, (9) a następnie mówi: Już idę, aby wypełnić twoją wolę, to znaczy, że dawne ofiary przestają obowiązywać, a ich miejsce zajmuje ofiara Chrystusa. (10) Jesteśmy uświęceni dzięki temu, że Jezus Chrystus, zgodnie z wolą Boga, raz na zawsze złożył w ofierze swoje ciało."
„Swoje ciało”- co obejmuje także wszystkich „domowników wiary”- wierzących.

Bogu Tory i Tanachu- jak Pan Go określa,- aby odróżnić chyba tylko od katolickiej Trójcy (?) -zbrzydły ofiary za grzech.
Nic dziwnego, ponieważ musiałby kochać także i grzech. Nienawidził grzechu ani ofiar za niego.

Cytat:
Bóg który ofiary z ludzi składane pogańskim bożkom zastąpił ofiarami ze zwierząt nagle zapragnął..ofiary z człowieka.

Tego zdanie nie rozumiem.
Mamy rozumieć, że ofiary z ludzi, co czyniły niektóre narody były z woli Jehowy?! :shock:
Ale rzeczywiście „zapragnął ofiary z człowieka”.
Tylko, że były to ofiary innego rodzaju, niż Pan i niektórzy myślą.
Nie śmierć człowieka- bo ona nic nie wnosi, a ofiary z ludzkiej woli, przywilejów, upodobań, pożądliwości, nałogów, grzesznych rozkoszy... To wszystko miało być złożone w śmierci.

 40:7-9 (NP): „Nie chcesz ofiar krwawych i darów, ale dałeś mi otwarte uszy. Nie żądasz całopalenia i ofiary zagrzesznej. Wtedy rzekłem: Oto przychodzę; w zwoju księgi napisano o mnie; pragnę czynić wolę twoją, Boże mój. A zakon Twój jest we wnętrzu moim”.
Mamy wsłuchiwać się jaka jest wola Boża i według niej postepować.

Cytat:
A ponieważ Biblia Hebrajska temu zaprzecza, trzeba było troszkę pozmieniać jej wersety. I tak z Psalmu 40:7 powstał werset Hebr 10:5 .

Tu wchodzi Pan w kompetencje apostoła Pawła i usiłuje Go „poprawiać”.
Odważnie Pan sobie postępuje.
Cytat:
Cytat:
..z przekleństwa śmierci
Chciałbym Drogiemu Henrykowi przypomnieć, że mimo tych cudów z NT nadal wszyscy umierają. 

Czyżby i Pan należał do tych (?!):
2P 3:4 PSZ "którzy z kpiną będą mówić: „No gdzie jest ten obiecany powrót Jezusa? Przecież ludzie zwyczajnie umierają i wszystko jest takie, jak od początku świata”."
Umieramy nadal, ponieważ jeszcze nie ukonstytuował się rząd Mesjasza, a pierw musiały być wybrane „klejnoty” ze świata.
Musi nastąpić uwielbienie „Ciała Chrystusowego”, Jego wywyższenie.
Zaślubiny „małżonki” Chrystusa (Ap 19:7), a nawet muszą się znaleźć tam zaproszeni na wieczerzę wesela barankowego (Ap 19:9).
Łk 12:40 UBG "Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo Syn Człowieczy przyjdzie o godzinie, której się nie spodziewacie."
Już nie jako ofiarujący się, prześladowany, wyszydzany, ale jako Król i Kapłan, któremu dana jest wszelka władza.
1Kor 15:25-26 WSP "Chrystus bowiem musi rządzić dopóki nie odniesie zwycięstwa nad wszystkimi swoimi wrogami. (26) Ostatnim wrogiem, który będzie unicestwiony, jest śmierć."
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-07, 14:37   

Henryk napisał/a:
..podobnie także i my wieść mamy nowe życie."[/color]
Tylko, że były to ofiary innego rodzaju, niż Pan i niektórzy myślą. Nie śmierć człowieka- bo ona nic nie wnosi, a ofiary z ludzkiej woli, przywilejów, upodobań, pożądliwości, nałogów, grzesznych rozkoszy.

Tutaj pełna zgoda, powinniśmy wieść przyzwoite życie i unikać grzechu, rezygnując z grzesznych pokus. Ale czym innym jest świadome pobożne życie, a czym innym jest świadome samobójstwo pod hasłem odkupienia cudzych grzechów.

Cytat:
Wtedy rzekłem: Oto przychodzę; w zwoju księgi napisano o mnie; pragnę czynić wolę twoją, Boże mój. A zakon Twój jest we wnętrzu moim”.

Czytamy tu wyraźnie, że chodzi o wypełnianie zakonu, a nie o pozbawienie się życia. Nigdzie w Torze nie ma micwy o składaniu ofiar z ludzi. Według judaizmu ludzie są rozliczani wyłącznie za swoje postępowanie, więc działając etycznie i zgodnie z Prawem sami stawiają się w sytuacji, w której odkupienie jest zbędne. Jeżeli człowiek złamie przykazanie może uzyskać przebaczenie poprzez skruchę, modlitwę i dobre uczynki.
Ostatnio zmieniony przez Fedorowicz 2024-04-07, 14:46, w całości zmieniany 3 razy  
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-07, 17:15   

Fedorowicz napisał/a:
Ale czym innym jest świadome pobożne życie, a czym innym jest świadome samobójstwo pod hasłem odkupienia cudzych grzechów.

Czy ja wymieniam myśli z chrześcijaninem, czy z ortodoksyjnym żydem? :shock:
Również dobrze może Pan Ofiarę Jezusa nazwać eutanazją… Czemu nie?
Tak na poważnie, to nie były jakieś tam „cudze grzechy”, ale grzechy Jego Ludu, Oblubienicy.
J 13:1 UBG "A przed świętem Paschy Jezus, wiedząc, że nadeszła jego godzina, aby przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca."
Tylko dzięki Jego przelanej krwi mogli pojednać się z Ojcem.
Hbr 9:22 KOW "Zresztą wedle Zakonu nieomal wszystkie oczyszczenia dokonują się przez krew, a bez przelania krwi nie ma odpuszczenia."
Cytat:
Czytamy tu wyraźnie, że chodzi o wypełnianie zakonu, a nie o pozbawienie się życia.

No to czytajmy jaki był Zakon:
Kpł 17:11 BT5 "Bo życie ciała jest we krwi, a Ja dopuściłem ją dla was [tylko] na ołtarzu, aby dokonywała przebłagania za wasze życie, ponieważ krew jest przebłaganiem za życie."
Cytat:
Nigdzie w Torze nie ma micwy o składaniu ofiar z ludzi.

W Zakonie były ofiary ze zwierząt, symbolizujące przyszłe, „lepsze ofiary”.
Cytat:
Według judaizmu ludzie są rozliczani wyłącznie za swoje postępowanie, więc działając etycznie i zgodnie z Prawem sami stawiają się w sytuacji, w której odkupienie jest zbędne.

Zbędne odkupienie?! :lol:
Kto będąc pod Zakonem zasłużył na życie?
Zna Pan kogoś poza Jezusem?
- Dlatego, że nikt z ludzi tego nie uzyskał, potrzebna była inna Ofiara i inny sposób zadośćuczynienia Boskiej, doskonałej Sprawiedliwości.
Hbr 9:23-26 WSP "Wszystko to, co stanowi tu na ziemi odbicie niebiańskiej rzeczywistości, potrzebuje takiego właśnie oczyszczenia, stąd więc same niebiańskie wzory tych rzeczy wymagają doskonalszych ofiar. (24) Chrystus przecież nie wszedł do najświętszego miejsca ziemskiej świątyni, która jest tylko odtworzeniem świątyni z nieba, ale wszedł do samego nieba, aby za nas stawić się przed Bogiem. (25) Nie potrzebuje on powtarzać ofiary z samego siebie, jak arcykapłan, który co roku wchodzi do świątyni z krwią zwierząt ofiarnych, (26) bo wtedy musiałby wielokrotnie ponosić cierpienia od początku świata; teraz jednak, gdy czas się dopełnił, pojawił się raz, aby przez ofiarowanie samego siebie zgładzić grzech."
Cytat:
Jeżeli człowiek złamie przykazanie może uzyskać przebaczenie poprzez skruchę, modlitwę i dobre uczynki.

Skąd Pan wziął przebaczenie grzechów za dobre uczynki?
Czyja to nauka? Pytam, ponieważ nie znam takiej.
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Fedorowicz 
VIP
Fedorowicz

Potwierdzenie wizualne: 7
Pomógł: 84 razy
Dołączył: 29 Mar 2023
Posty: 3410
Poziom: 45
HP: 5822/7015
 83%
MP: 0/3349
 0%
EXP: 19/213
 8%
Wysłany: 2024-04-07, 17:57   

Henryk napisał/a:
Czy ja wymieniam myśli z chrześcijaninem, czy z ortodoksyjnym żydem? :shock: Również dobrze może Pan Ofiarę Jezusa nazwać eutanazją… Czemu nie?
Tak na poważnie, to nie były jakieś tam „cudze grzechy”, ale grzechy Jego Ludu, Oblubienicy.
J 13:1 UBG "A przed świętem Paschy Jezus, wiedząc, że nadeszła jego godzina, aby przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca." Tylko dzięki Jego przelanej krwi mogli pojednać się z Ojcem. Hbr 9:22 KOW "Zresztą wedle Zakonu nieomal wszystkie oczyszczenia dokonują się przez krew, a bez przelania krwi nie ma odpuszczenia."


Jak pisałem, nie jestem na forum wyznawcą wiary, ale tylko badaczem. Może się taki sceptycyzm, krytycyzm i dociekliwość komuś nie podobać. Często ludzie irytują się, gdy ktoś nie przyjmuje "na wiarę" wszystkiego, co mu powiedzą. Czasem pytania które stawiam mogą szokować, ale to nie zwalnia od szukania na nie odpowiedzi jeśli ktoś jest uczciwy i chce dojść do prawdy. :)

Cytat:
Czytamy tu wyraźnie, że chodzi o wypełnianie zakonu, a nie o pozbawienie się życia.
Ale przez krew zwierząt, a nie ofiarowanie krwi ludzi. Pisze całkiem wyraźnie, że według Zakonu.

Cytat:
W Zakonie były ofiary ze zwierząt, symbolizujące przyszłe, „lepsze ofiary”.

Lepsze są ofiary z ludzi ?

Cytat:
Skąd Pan wziął przebaczenie grzechów za dobre uczynki?
Czyja to nauka? Pytam, ponieważ nie znam takiej.

Podaję źródłowy artykuł:
http://poznan.jewish.org....rworodnego.html
Judaizm wobec "grzechu pierworodnego".
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu
ul. Stawna 10
61-759 Poznań
email: poznan@jewish.org.pl
Pozdrawiam i dziękuję Henrykowi za żywy udział w dyskusji. :)
 
     
Henryk 
VIP

Potwierdzenie wizualne: 9
Pomógł: 481 razy
Dołączył: 28 Kwi 2013
Posty: 7178
Poziom: 58
HP: 2570/15122
 17%
MP: 5391/7220
 74%
EXP: 123/373
 32%
Wysłany: 2024-04-08, 08:21   

Fedorowicz napisał/a:
Jak pisałem, nie jestem na forum wyznawcą wiary, ale tylko badaczem. Może się taki sceptycyzm, krytycyzm i dociekliwość komuś nie podobać. Często ludzie irytują się, gdy ktoś nie przyjmuje "na wiarę" wszystkiego, co mu powiedzą.

No to niczym się w tym temacie nie różnimy. :-D
Cytat:
Czasem pytania które stawiam mogą szokować, ale to nie zwalnia od szukania na nie odpowiedzi jeśli ktoś jest uczciwy i chce dojść do prawdy. 

I po moich zapytaniach, tez ktoś nieraz „zapowietrzy się”. Nawet w Zborze.
Cytat:
Ale przez krew zwierząt, a nie ofiarowanie krwi ludzi. Pisze całkiem wyraźnie, że według Zakonu.

Zakon nigdy nie wymagał ofiary z człowieka, a zapowiadał jedynie „lepsze”, ofiary.
Rz 12:1-2 KOW "Bracia, upominam was przez miłosierdzie Boże: składajcie ciała wasze jako ofiarę żywą, świętą i przyjemną Bogu; taka jest służba duchowa, którą winniście mu składać. (2) Niech ten świat nie będzie wam wzorem; przeciwnie, odmieńcie się przez odnowienie ducha, aby umieć rozróżniać, co jest wolą Bożą: co jest dobre, co mu jest miłe i co doskonałe."
Dlatego miały być „lepsze”, bo dotyczyły większych błogosławieństw.
Hbr 8:6 UBG "Teraz zaś nasz kapłan o tyle znakomitszą otrzymał służbę, o ile jest pośrednikiem lepszego przymierza, które zostało oparte na lepszych obietnicach."
Cytat:
Lepsze są ofiary z ludzi ?

Ofiarowanie obejmowało całego człowieka, nawet gdy zaszła potrzeba śmierci.
Rz 6:6 BW "Wiedząc to, że nasz stary człowiek został wespół z nim ukrzyżowany, aby grzeszne ciało zostało unicestwione, byśmy już nadal nie służyli grzechowi;"
W pierwszych wiekach zginęło wielu chrześcijan, czy to na arenach, czy na krzyżach.
Nie była to ich „dobrowolna” ofiara, ale wynikała z konsekwencji posłuszeństwa Jezusowi i Jego nauk.
Cytat:
Podaję źródłowy artykuł:
http://poznan.jewish.org....rworodnego.html

Dziękuję. Kiedyś już zapoznałem się z tym.
Piszą jak katolicyzm widzi „grzech pierworodny”. Badacze Pisma Świętego inaczej rozumieją tę sprawę, niż podaje to katechizm i uczone są dzieci na religii.
Człowiek rodzi się jako „tabula rasa”, a po Prarodzicach dziedziczymy jedynie niedoskonałe ciała, na których ciąży nieubłagalny wyrok śmierci.
1Kor 15:22 WSP "Wszyscy ludzie muszą umrzeć jako potomkowie Adama, ale za sprawą Chrystusa wszyscy będą przywróceni do życia,"
Prawo, czyli Zakon mówi wyraźnie: "Śmierć za śmierć".
I w tym jedynym przypadku wymagał ofiary Doskonałego za drugiego doskonałego- czyli Adama przed grzechem.
J 16:28 WSP "Wyszedłem od Ojca i przyszedłem na świat. Opuszczam świat i znowu wracam do Ojca."
Mk 10:45 BT2 "Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.
Jezus nie dyskutował z Ojcem, że Zakon nie wymagał Ofiary z człowieka.
Sprawiedliwość Boża jest doskonałą i ZAWSZE musi "wyjść na zero". Czy nam to podoba się, czy nie. :-(
A raczej nie podoba się...

Dziękuję Panu Federowiczowi za kontynuowanie dyskusji, nie tylko w tym temacie!
_________________
Okazja nie czyni złodzieja, a cel nigdy nie uświęca środków.
Tylko kłamstwa są skomplikowane.
Prawda jest na ogół śmiesznie prosta.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
BannerFans.com
BannerFans.com
BannerFans.com
Strona wygenerowana w 0,09 sekundy. Zapytań do SQL: 14